forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Ingrijire corporala (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/)
-   -   Operatia LASIK sau corectia vederii (http://forum.slabute.ro/ingrijire-corporala/operatia-lasik-sau-corectia-vederii-714.html)

Slabuta 06 iun 2009 15:17:24

Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Am hotărât să scriu despre această minune a medicinii…

Am încercat-o şi pe “pielea” mea, adică pe ochii mei. :) Sunt foarte mulţumită de rezultatele operaţiei. Aveam probleme mari cu vederea, a început să-mi scadă încă de pe la 15 ani şi tot aşa încet, încet am ajuns pe la 22 de ani să văd doar 30 %. :(

Sincer, m-am hotărât cu multă greutate la această intervenţie, întrucât nu eram sigură că este într-adevăr “safe”, cred că cel mai mult mi-a fost frică de faptul că nu voi mai vedea după operaţie. Mama a fost cea care m-a convins, şi practic, mi-a inspirat încrederea că totul va fi bine şi am şansa să văd 100% din nou. :)

S-a întâmplat într-o vară, am trecut testele de care era nevoie pentru operaţie, şi cu multă frică în suflet m-am trezit pe masa de operaţie. :)

Totul s-a întâmplat foarte rapid, mi s-au administrat nişte picături înainte de operaţie, şi ce s-a întâmplat după aceea am aflat din video pe care l-am postat aici, ai doar senzaţii în timpul operaţiei, mici dureri, dar foarte nesemnificative, trebuie să fii foarte receptiv la comenzile chirurgului, care a lucrat excepţional, îi mulţumesc foarte mult. :)

Procedura în sine a durat vreo 45 de minute, partea cea mai grea a fost după intervenţie, când trebuia cu orice preţ să ţii ochii deschişi, chiar dacă ei erau daţi cu nu ştiu ce soluţie ce îţi îngreuna deschiderea lor. :D

A fost haios, pentru că mama a fost tot timpul alături, şi din nerăbdarea ei de a afla dacă totul a fost ok, mă întreba la fiecare 10 minute, dacă mi-a revenit vederea. :D Nu prea ai cum să îţi dai seama imediat, abia la o oră după, când mi-au dat voie să plec acasă, mi-am testat vederea, şi spre uimirea mea vedeam extrem de departe şi clar. :) Mi-a lipsit lucrul acesta mulţi ani, nu vedeam nimic ce depăşea perimetrul nasului meu :D, şi acum eram din nou cu ochii sănătoşi. :)

Am înţeles cât de important este să vezi, nu îmi imaginez cum pot trăi oamenii orbi, să nu vezi lumina zilei, să nu îţi vezi oamenii dragi, e greu… :(

O lună după operaţie eşti obligat să porţi ochelari de soare cât mai întunecaţi, absolut peste tot, doar când dormi nu e nevoie, plus nişte picături. :)

Ce pot să spun acum după toate cele trăite, este că trebuie să ne protejăm vederea, să fim atenţi cu ochii noştri, să nu-i suprasolicităm, pentru că nu-i nimic mai frumos decât să poţi să vezi lumea în care trăieşti.


BORKED

emy_lee 14 aug 2009 11:37:39

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
felicitari ! :)

Operatia se poate face si pentru persoanele care sufera de miopie / astigmatism / hipermentropie ? Cam cat costa ?

Slabuta 14 aug 2009 11:43:00

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Citat:

Anterior postat de emy_lee (Post 19027)
felicitari ! :)

Operatia se poate face si pentru persoanele care sufera de miopie / astigmatism / hipermentropie ? Cam cat costa ?


Pai, eu pentru miopie am facut-o :)
Iar la astigmatism sigur se face, de hipermentropie nu am auzit

Acum 4 ani a costat 500 E de ochi, fara medicamente

alina_neamt 26 sep 2009 00:00:05

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Trebuie sa imi fac si eu curaj pentru asa ceva!!:-s

dorutza 04 ian 2010 22:18:36

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
si pe mine ma bate capul de o operatia la ochi. dar imi e foarte frica
eu am 2 probleme- una ar fi miopia care nu e chiar asa grava dar e

si cealalta ar fi muschiul unui ochi, e slabit sau e mort nu stiu, si nu stiu cum sa descriu
hai ca incerc
daca ma uit cu amandoi ochii in partea dreapta, e ok, privirea e ok
daca ma uit in partea stanga ochiul stang sta pe loc(muschiul nu functioneaza) si cel drept merge in partea stanga asa cum e comanda- si atunci privirea nu mai e ok
pentru asta m-am operat cand eram mica dar fara rezultat
imi tot fac curaj sa ma interesez dar mi-e frica si sa caut pe net. ai mei parinti nu ma incurajeaza le e si lor frica
si mie mi-e frica si cand ma gandesc doar
dar si mai mult mi-ar placea sa scap de aceasta problema. tot timpul trebuie sa fiu atenta, sa intorc tot capul si nu doar privirea , dar uneori tot se observa

Vee 20 oct 2010 11:30:15

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Buna Slabuta,
Felicitari pentru operatie, sa fii sanatoasa!
Si eu vreau sa-mi fac aceasta corectare a vederii, am fost deja la consult si sunt o candidata potrivita pt operatie.
M-ar ajuta acum si alte informatii, ca sa iau decizia. Daca m-ai putea sfatui as aprecia f mult. De ex: ce miopie aveai cand te-ai operat?, la ce clinica ai apelat? (din ce vad ca ai postat, esti multumita de munca lor :)

Slabuta 20 oct 2010 11:40:37

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Citat:

Anterior postat de Vee (Post 373387)
Buna Slabuta,
Felicitari pentru operatie, sa fii sanatoasa!
Si eu vreau sa-mi fac aceasta corectare a vederii, am fost deja la consult si sunt o candidata potrivita pt operatie.
M-ar ajuta acum si alte informatii, ca sa iau decizia. Daca m-ai putea sfatui as aprecia f mult. De ex: ce miopie aveai cand te-ai operat?, la ce clinica ai apelat? (din ce vad ca ai postat, esti multumita de munca lor :)

Buna Vee. :)

Multumesc pentru urari. :)

Aveam -2 la ochiul drept si -1.75 la stang
Nu am facut operatia in Romania.

Operatia a durat ~1 ora, dupa inca 4 ore de la operatie vedeam perfect. :)
Am purtat ochelari negri timp de o luna, plus tratament cu diverse picaturi, nu le mai stiu numele.
Senzatia de dupa este foarte aiurea, ai pleoapele grele, foarte mult gel in ochi, probabil pentru lubrefierea suprafetei care tocmai a fost operata, dar trece. :)

Vee 21 oct 2010 11:00:55

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Nu suna chiar asa de rau, am prins curaj si mai mult acum :)
M-am programat pentru operatie si am sa va zic dupa cum sta treaba.
Wish me luck! ;)

Katlinette 30 oct 2010 00:38:57

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Si eu m-am operat cu laser pentru miopie si astigmatism (astigmatism pe stangul doar). Trebuie sa stiti ca 1% dintre oameni nu au corneea normala, in sensul ca o au prea subtire. m-am numarat printre ei, si recuperarea a fost cumplita. 2 saptamani am fost oarba, nu vreti sa va descriu. de vazut vedeam la departare, dar am stat intr-o camera unde nu patrundea fir de lumina. orice raza ma durea de behaiam :| ... oricum, sunt putini oameni care au incorporata cornee subtire, asa ca faceti operatia fara griji. acum, la 2 ani dupa, e perfect :D

mvthebest 30 oct 2010 09:07:42

Re: Operatia LASIK sau corectia vederii
 
Si eu am miopie:-s.
Nu stiti cam cat costa o operatie acum? Si unde ma pot opera? E mai indicat in Romania sau in alta tara?:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:12:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO