forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am intre 110 kg si 120 kg (http://forum.slabute.ro/intre-110-kg-120-kg/)
-   -   Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos... (http://forum.slabute.ro/intre-110-kg-120-kg/vreau-slabesc-115-kg-jos-2966.html)

Matei Alila 01 mar 2010 20:27:35

Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
Buna ziua !
Am 18 ani , 168 cm si ... 115 kg ...
Acum un am , am reusit sa slabesc 20 de kg , dar le-am recastigat rapid , imediat dupa intreruperea curei ...:((
Sunt disperata , pentru ca incepand cu luna octombrie , voi pleca la facultate , intr-un alt oras si as vrea sa reusesc sa slabesc suficient de mult cat sa-mi recapat increderea in mine si sa ma adaptez la noua viata de student .
Avand in vedere ca sunt in clasa a XII - a , nu am foarte mult timp pentru sport , pregatirea pentru bacalaureat si admitere la facultate imi ocupa o mare parte din timp si de asemenea , am o mare problema -> sunt extrem de pofticioasa , nu stiu cum as putea sa ma infranez. Uneori am senzatia ca mananc de-a dreptul compulsiv.
In cazul in care aveti vreo sugestie sau un sfat , va rog sa ma ajutati !

onetotilia 01 mar 2010 20:42:29

Re: Va rog sa ma ajutati !!!
 
Puterea sta in fiecare din noi.
In primul rand cere ajutorul parintilortai si elimina toate alimentele care nu sunt indicate intr-o dieta,sau roaga-i s le pune deoaprte,astfel incat tu sa nu ai acces.
Tebuie sa iti doresti sa iti schimbi modul de viata;si eu am fost in clasa a -12-a si ai timp sa faci si sport pe langa pregatirea pt bac.

Alege-ti o dieta care sa iti permita alimentele care iti place sa le consumi,care se intergreaza in cele indicate intr_o dieta.

Ca sa slabesti frumos si fara urmari trebuie sa faci sport si sa slabesti in timp.pana in octombrie mai sunt 8 luni de zile.....asa ca treci la treaba.

Ai avantajul ca esti tanara si corpul se reface mai usor,pielea e mai elastica insa trebuie sa ai grija si la hidratarea ei.asadar foloseste zilnic crema hidratanta pentru corp si maseaza_te.

Pentru a slabi frumos si sanatos =timp+ dieta(nu inseamna infometare)+sport+hidratare+masaj

Suzume 01 mar 2010 23:40:00

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
In perioada asta de pregatire pentru bac/facultate incearca sa nu te stresezi prea mult din cauza greutatii. Ai alte probleme prioritare, in schimb scoate dulciurile, prajelile si bauturile carbogazoase din obicei si mananca fructe si legume cat de mult poti. Cand ti se face pofta de ceva roade un morcov, castravete sau un ardei rosu. Daca tot vrei ceva dulce, mananca putine stafide. Fructele si legumele te vor ajuta mult, vei fi vitaminizata bine.

In loc de carne de porc sau vita, mananca pui sau peste. Ia-ti pachetel de acasa, 0.5L de apa si ceva usor . Inainte sa pleci la scoala, mananca un mic dejun bogat, nu pana sa te doara burta, cat simti ca esti satula.

Seara cand esti acasa incearca sa bei cat de mult ceai verde poti. O sa te ajuta la digestie si la pierderea in greutate.

teo23 04 mar 2010 22:51:45

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
Buna draga mea
Nu te descuraja,sunt alaturi de tine si stiu prin ce treci, eu nu am nici mai mult nici mai putin de 116 kg, lucru cu care nu ma mandresc deloc
Am intrat si eu aici pe forum si imi da putere sa lupt
Haide sa ne tinem amandoua de slabit>:D<>:D<>:D<>:D<
Eu pt inceput am renuntat la sucuri, la paine, la dulciuri, la fainoase si prajeli, ma simt super
eu beau ceai verde si u ceai de la fares: sveltaflor, in fiecare seara un grepefruit si mananc asa incat sa nu depasesc 1200kcal, acestea le calculez aici pe site la calculaatorul de calori si le salvez la meniu
Sper sa reusim si nu te da batuta[*floare-tie*][*floare-tie*][*floare-tie*][*floare-tie*]

mandis 06 mar 2010 17:24:20

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
buna fetelor! ma alatur si eu voua la slabit. Si eu trebuie sa dau enorm de mult jos. eu de luni incep din nou dieta si sper sa reusesc. ce diete mai tineti voi?

ianna 06 mar 2010 17:44:48

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
Citat:

Anterior postat de Matei Alila (Post 102507)
Buna ziua !
Am 18 ani , 168 cm si ... 115 kg ...
Acum un am , am reusit sa slabesc 20 de kg , dar le-am recastigat rapid , imediat dupa intreruperea curei ...:((
Sunt disperata , pentru ca incepand cu luna octombrie , voi pleca la facultate , intr-un alt oras si as vrea sa reusesc sa slabesc suficient de mult cat sa-mi recapat increderea in mine si sa ma adaptez la noua viata de student .
Avand in vedere ca sunt in clasa a XII - a , nu am foarte mult timp pentru sport , pregatirea pentru bacalaureat si admitere la facultate imi ocupa o mare parte din timp si de asemenea , am o mare problema -> sunt extrem de pofticioasa , nu stiu cum as putea sa ma infranez. Uneori am senzatia ca mananc de-a dreptul compulsiv.
In cazul in care aveti vreo sugestie sau un sfat , va rog sa ma ajutati !

sunt multe sfaturi pe care as putea sa ti le dau...dar avand in vedere ca esti in perioada bacului si admiterii...ti-as zice sa stai cuminte in banca ta... daca totusi vrei ceva...ia-o cu pasi mici fara sa provoci un dezechilibru

dimineata trezeste-te cu 30 min -1 ora mai devreme si fa ceva sport

seara inainte de culcare iesi afara 1 ora si mergi in pas vioi

consuma 2 L de apa pe zi cu lamaie

papa calitativ si mai putin cantitativ

si axeaza-te in invatzat;)nu pe dieta

Citat:

Anterior postat de mandis (Post 109372)
buna fetelor! ma alatur si eu voua la slabit. Si eu trebuie sa dau enorm de mult jos. eu de luni incep din nou dieta si sper sa reusesc. ce diete mai tineti voi?

fa-ti un jurnal si zi-ne mai multe despre tine ca sa te putem ajuta concret

beluki 18 mar 2010 07:00:38

Arad?
 
>:D<Buna dimineata!
Sunt din Arad, am 43 ani, 168cm si .........:((114 kg. TREBUIE sa slabesc. Vreau sa incep sa alerg( mai ales ca, sper...., vine primavara), si am nevoie de....... companie. Asa ca intreb: Doreste cineva sa alerge impreuna cu mine?
Astept raspunsul vostru, va doresc sanatate si putere pentru TOATE!

mishutza 18 mar 2010 07:07:58

Re: Arad?
 
Beluki,la kilogramele in plus pe care le ai eu te-as sfatui sa nu alergi inca.Slabeste intai vreo 20 de kg si apoi.Dar poti face mers rapid,nordic walking.Imi e teama ca alergatul acum ti-ar cam dauna genunchilor.

beluki 19 mar 2010 15:02:39

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
Draga Mishutza,
Multumesc pt. raspuns.
Am avut o viata foarte "sinusoidala"=((:x. La fel si greutatea. De la 77 la 107 apoi 76 apoi, o lunga perrioada..80-85 kg. Acum...MI-E BINE!!!!!!!! Atat de bine incat am ajuns la 114 kg~X(. Fac aerobic de aprox. 10 ani. Atunci cand am fost "copil cuminte" si am imbinat cei 3M (mancare<dieta>, miscare <aerobic> si masaj) am reusit sa ma mentin la 80-85 kg dar, cum in ultimii 5-6 ani "am tras chiulul".....
Am o menopauza precoce (39ani), m-am mutat la 7 km de oras, deci la sala..nu prea m-am mai dus si uite asa....sunt MANDRA SI GRASA!
Am inceput sa merg la sala(aerobic#:-s), un pic de dieta si vreau sa combin toate astea si cu alergare..usoara, dar...alergare. Si cum TOTUL este mai usor in doi......astept...coechipier!
Sanatate!

Slabuta 31 mar 2010 19:15:20

Re: Vreau sa slabesc! de la 115 kg in jos...
 
Citat:

Anterior postat de beluki (Post 123308)
Draga Mishutza,
Multumesc pt. raspuns.
Am avut o viata foarte "sinusoidala"=((:x. La fel si greutatea. De la 77 la 107 apoi 76 apoi, o lunga perrioada..80-85 kg. Acum...MI-E BINE!!!!!!!! Atat de bine incat am ajuns la 114 kg~X(. Fac aerobic de aprox. 10 ani. Atunci cand am fost "copil cuminte" si am imbinat cei 3M (mancare<dieta>, miscare <aerobic> si masaj) am reusit sa ma mentin la 80-85 kg dar, cum in ultimii 5-6 ani "am tras chiulul".....
Am o menopauza precoce (39ani), m-am mutat la 7 km de oras, deci la sala..nu prea m-am mai dus si uite asa....sunt MANDRA SI GRASA!
Am inceput sa merg la sala(aerobic#:-s), un pic de dieta si vreau sa combin toate astea si cu alergare..usoara, dar...alergare. Si cum TOTUL este mai usor in doi......astept...coechipier!
Sanatate!

Buna Beluki :)

Ma bucur ca faci sport :)
Cu regim adecvat si miscare sigur vor aparea si rezultate.

Acum, ca un mic sfat, ar trebui sa te stabilezi la greutatea dorita si sa nu mai oscilezi in jos-sus, nu face bine nici sanatatii si nici pielii. ;)

Ce regim urmezi? :)

Sa ne auzim numai cu vesti bune :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:18:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO