forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Intrebari si raspunsuri legate de functionare (http://forum.slabute.ro/intrebari-raspunsuri-legate-functionare/)
-   -   Incarcatura glicemica a alimentelor (http://forum.slabute.ro/intrebari-raspunsuri-legate-functionare/incarcatura-glicemica-alimentelor-1584.html)

dara 18 oct 2009 19:36:18

Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Daca credeti ca ar fi util (pt. mine ar fi, dar nu stiu daca utilizatorii sunt interesati), ar putea fi introduse la alimente inca 3 rubrici cu indicele glicemic, incarcatura glicemica si indicele insulinic (insulinemic) [nu stiu daca s-a tradus insulin index], mai ales avand in vedere ca rezistenta la insulina produce ingrasare?
Cel mai important ar fi, deocamdata, incarcatura glicemica 'per serving size', ceea ce nu stiu cum se poate standardiza la 100 g, pt ca ele sunt calculate la diferite portii si asa apar in tabele (pot pune la dispozitie un xls, ii pot spune lui vadmin si sursa ca sa nu fac reclama) pt ca exista cineva care a compilat mai multe tabele si l-a obtinut pe acesta, altfele in unele sunt carbohidratii, in altele doar indicele glicemic, in altele incarcatura glicemica.

E adevarat ca in tabel sunt si multe produse care nu se comercializeaza la noi.

In plus indicele glicemic (insulin index) abia acum se cerceteaza, sunt in posesia a 2 cercetari in materie, le pot pune la dispozitie. Desi acum nu intereseaza, mai incolo s-ar putea sa se dovedeasca f. util sa le lansati. In sensul ca desi pana acum se mergea pe incarcatura glicemica (glycemic load), s-a constatat ca alimente care nu prea au carbohidrati cresc neasteptat de mult insulina, ceea ce impiedica slabirea...cum ar fi iaurtul sau carnea de vita. Poate pentru fetele care trebuie sa slabeasca 10 kg nu va fi f. util, dar sigur va fi util pt cele cu 30-40 kg de slabit.

vadmin 18 oct 2009 21:36:33

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 41507)
Daca credeti ca ar fi util (pt. mine ar fi, dar nu stiu daca utilizatorii sunt interesati), ar putea fi introduse la alimente inca 3 rubrici cu indicele glicemic, incarcatura glicemica si indicele insulinic (insulinemic) [nu stiu daca s-a tradus insulin index], mai ales avand in vedere ca rezistenta la insulina produce ingrasare?
Cel mai important ar fi, deocamdata, incarcatura glicemica 'per serving size', ceea ce nu stiu cum se poate standardiza la 100 g, pt ca ele sunt calculate la diferite portii si asa apar in tabele (pot pune la dispozitie un xls, ii pot spune lui vadmin si sursa ca sa nu fac reclama) pt ca exista cineva care a compilat mai multe tabele si l-a obtinut pe acesta, altfele in unele sunt carbohidratii, in altele doar indicele glicemic, in altele incarcatura glicemica.

E adevarat ca in tabel sunt si multe produse care nu se comercializeaza la noi.

In plus indicele glicemic (insulin index) abia acum se cerceteaza, sunt in posesia a 2 cercetari in materie, le pot pune la dispozitie. Desi acum nu intereseaza, mai incolo s-ar putea sa se dovedeasca f. util sa le lansati. In sensul ca desi pana acum se mergea pe incarcatura glicemica (glycemic load), s-a constatat ca alimente care nu prea au carbohidrati cresc neasteptat de mult insulina, ceea ce impiedica slabirea...cum ar fi iaurtul sau carnea de vita. Poate pentru fetele care trebuie sa slabeasca 10 kg nu va fi f. util, dar sigur va fi util pt cele cu 30-40 kg de slabit.

Va rog sa-mi trimiteti pe adresa webmaster@slabute.ro materialele despre care ati scris in mesaj, o sa ma uit pe ele si o sa va dau un raspuns.

dara 18 oct 2009 22:07:12

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Ok, am trimis.

vadmin 19 oct 2009 14:05:11

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 41522)
Ok, am trimis.

M-am uitat putin peste ce mi-ai trimis, i-am trimis si slabutei sa se uite. Momentan inca este prea devreme sa spun ca vom implementa aceasta functionalitate, sunt cateva functionalitati mai vechi care asteapta mai demult si trebuie activate, dar intre timp vom vedea cum stam cu timpul si pentru materialele trimise. Sunt foarte multe de facut si le activam pe masura ce reusim :D.

dara 19 oct 2009 17:22:44

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Ok, inteleg, nici nu-mi inchipui cata munca e sa faceti toate functionalitatile astea si multumim ca ni le oferiti.
E ok oricand, intre timp poate apar liste mai vaste cu insulin index, ca sa nu manance lumea de regim (mai ales cine are rezistenta la insulina si are 90-100 kg) si sa nu stie de ce nu slabesc, chiar si cu sport.
Deocamdata inca se fac cercetari in materie. Persoane cu diabet sau cu rezistenta la insulina au reusit sa slabeasca numai cu acesti indici, altfel orice fel de diete tineau, nu mergea.

Poate nici nu trebuie adaugate la calculator calorii, ci separat, de ex. planuieste cineva sa manance nush ce, sa caute intr-o baza de date sa vada ce indici glicemici si insulinemici are alimentul, sa stie daca sa-l manance sau nu.

claire35 20 feb 2010 19:59:57

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Mi se pare super ideea asta..poate o sa vina si timpul ei..pt. ca multe nu reusesc sa slabeasca de la un moment dat si au impresia ca incearca orice...dar sunt lucruri noi pe care tb sa le invatam..Dara..ca de obicei ..super idei..

vedrana 18 feb 2016 11:00:58

Re: Incarcatura glicemica a alimentelor
 
Buna,

As dori sa stiu si eu mai multe despre acest subiect, deoarece mi-am facut analizele si doctorita mi-a spus ca am rezistenta la insulina. Mi-a dat un regim si la masa de seara iau Glucophage XR 750 mg. De 2 saptamani tin regim si nu am dat jos decat 900 gr. Merge foarte greu si nu inteleg de ce? fac si miscare, zilnic dar sunt tare descumpanita si dezamagita.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:01:01.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO