forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Intrebari si raspunsuri legate de functionare (http://forum.slabute.ro/intrebari-raspunsuri-legate-functionare/)
-   -   Onlinebanking (http://forum.slabute.ro/intrebari-raspunsuri-legate-functionare/onlinebanking-9789.html)

blum 22 iul 2011 07:30:38

Onlinebanking
 
Slabuta,Vadmin uite ce mi se intampla azi: de fiecare data cand vreau sa trimit un mesaj si apas pe "trimite mesaj" imi apare onlinebanking pe italiana. acum habar n-am , e vreun virus in pc-ul meu, sau e o problema mica in forum? am fotografiat monitorul azi , pus pozele in albumul " onlinebanking in forum" .

vadmin 22 iul 2011 08:45:44

Re: Onlinebanking
 
Nu este o problema pe Slabute. Cred ca ai un virus la tine pe calculator. Trebuie sa faci o scanare si o dezinfectare a calculatorului personal.

blum 22 iul 2011 08:59:10

Re: Onlinebanking
 
ok, multumesc, tocmai scanez!

blum 22 iul 2011 10:19:47

Re: Onlinebanking
 
un spyeye era :) dragut si frumusel se pitise in system .e la reanimare, in carantina.

vadmin 22 iul 2011 10:51:59

Re: Onlinebanking
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 731941)
un spyeye era :) dragut si frumusel se pitise in system .e la reanimare, in carantina.

Este bine ca a fost identificat si neutralizat. In astfel de cazuri, este recomandat sa-ti schimbi parolele atat pe Slabute, e-mail, cat si in alte locuri.

Nu uita sa ti le notezi undeva, deoarece parolele noi in primele zile pot fi uitate :) .

P.S. Iti recomand sa folosesti un alt browser/navigator web, cum ar fi Firefox sau Opera. Sunt gratuite si se instaleaza usor pe calculator.

blum 22 iul 2011 14:57:33

Re: Onlinebanking
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 732001)
Este bine ca a fost identificat si neutralizat. In astfel de cazuri, este recomandat sa-ti schimbi parolele atat pe Slabute, e-mail, cat si in alte locuri.

Nu uita sa ti le notezi undeva, deoarece parolele noi in primele zile pot fi uitate :) .

P.S. Iti recomand sa folosesti un alt browser/navigator web, cum ar fi Firefox sau Opera. Sunt gratuite si se instaleaza usor pe calculator.

ok, am firefox.o sa-l folosesc .

anaralu29 27 iul 2011 10:28:38

Re: Onlinebanking
 
Buna ziua..:)
Am si eu o problema cu calculatorul...:(..imi apare muzica care nu o vreau si nu stiu de unde,si mi se deschide youtube fara sa l deschid si tot felul de pagini imi apar pe desktop...:(
O fii vreun virus???
Tin sa mentionez ca am avut instalat team viewer si nu stiu sigur daca inca il mai am ,nu ma pricep prea bine la calculator..Stiu ca era instalat pe celalalt calculator,pe asta am inteles ca n ar fii..
Daca aveti vreun sfat pentru mine,va rog sa mi spuneti,multumesc frumos!!!:(:(

vadmin 28 iul 2011 23:15:43

Re: Onlinebanking
 
Citat:

Anterior postat de anaralu29 (Post 738027)
Buna ziua..:)
Am si eu o problema cu calculatorul...:(..imi apare muzica care nu o vreau si nu stiu de unde,si mi se deschide youtube fara sa l deschid si tot felul de pagini imi apar pe desktop...:(
O fii vreun virus???
Tin sa mentionez ca am avut instalat team viewer si nu stiu sigur daca inca il mai am ,nu ma pricep prea bine la calculator..Stiu ca era instalat pe celalalt calculator,pe asta am inteles ca n ar fii..
Daca aveti vreun sfat pentru mine,va rog sa mi spuneti,multumesc frumos!!!:(:(

De obicei un calculator trebuie sa "asculte" utilizatorul. Cand incepe sa faca tot felul de actiuni "singur" si de tipul "nu ma asteptam la asa ceva" este un semn de prezenta a unor programe "nedorite" sau de "acces neautorizat".

Din cate am vazut, se pare ca Team Viewer este un software de acces la distanta pe calculator. Astfel de programe, daca nu sunt configurate corect, pot permite persoanelor "neautorizate" sa acceseze calculatorul tau.

Recomandari:
- Dezinstaleaza programele de care nu ai nevoie (inclusiv Team Viewer)
- Instaleaza un program antivirus si ruleaza o scanare completa a calculatorului
- Instaleaza un program de tip paravan/firewall ca sa protejeze calculatorul de conexiuni nedorite de pe Internet
- Dupa scanare, dezinfectare si dupa ce te-ai asigurat ca totul este "curat", schimba parolele de la calculator si alte site-uri importante pentru tine (nu uita sa le notezi intr-o agenda, ca sa nu le uiti).
- Nu instala programe de care nu ai nevoie sau pe care nu le cunosti. La instalare de programe noi, citeste atent instructiunile ca sa nu instalezi si alte programe aditionale de care nu ai nevoie (toolbar, extensii, etc.)

anaralu29 29 iul 2011 08:00:46

Re: Onlinebanking
 
Citat:

Anterior postat de vadmin (Post 740215)
De obicei un calculator trebuie sa "asculte" utilizatorul. Cand incepe sa faca tot felul de actiuni "singur" si de tipul "nu ma asteptam la asa ceva" este un semn de prezenta a unor programe "nedorite" sau de "acces neautorizat".

Din cate am vazut, se pare ca Team Viewer este un software de acces la distanta pe calculator. Astfel de programe, daca nu sunt configurate corect, pot permite persoanelor "neautorizate" sa acceseze calculatorul tau.

Recomandari:
- Dezinstaleaza programele de care nu ai nevoie (inclusiv Team Viewer)
- Instaleaza un program antivirus si ruleaza o scanare completa a calculatorului
- Instaleaza un program de tip paravan/firewall ca sa protejeze calculatorul de conexiuni nedorite de pe Internet
- Dupa scanare, dezinfectare si dupa ce te-ai asigurat ca totul este "curat", schimba parolele de la calculator si alte site-uri importante pentru tine (nu uita sa le notezi intr-o agenda, ca sa nu le uiti).
- Nu instala programe de care nu ai nevoie sau pe care nu le cunosti. La instalare de programe noi, citeste atent instructiunile ca sa nu instalezi si alte programe aditionale de care nu ai nevoie (toolbar, extensii, etc.)

Multumesc frumos Vadmin!!!!:D:);;)
Am luat cateva masuri amintite de tine mai sus,am schimbat antivirusul,am pus firewall ,am scanat si am scapat de aceste persoane rau intentionate.
Am dezactivat si programul de activare externa.[*137*]


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:33:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO