forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jocuri pe forum (http://forum.slabute.ro/jocuri-forum/)
-   -   Ghici....sau da-ti cu parerea. (http://forum.slabute.ro/jocuri-forum/ghici-sau-da-ti-parerea-9655.html)

blum 13 iul 2011 11:29:48

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721154)
Cea din 1791 a fost prima, ca pana azi la ei functioneaza cea din 1958, revizuita pe alocuri. :D

ok, ai dat dovda ca esti citita mult, acum raspunde intrebarea :)) COPERTA din ce a fost facuta?

Creizilup 13 iul 2011 18:45:28

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 721195)

ok, ai dat dovda ca esti citita mult, acum raspunde intrebarea :)) COPERTA din ce a fost facuta?

:)) Mi-a placut raspunsul tau...Eu cred ca nu avea coperta :))

blum 13 iul 2011 19:19:27

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721735)
:)) Mi-a placut raspunsul tau...Eu cred ca nu avea coperta :))

avea, pe cuvantul meu.adica eu n-am vazut-o, dar asa vrea istoria, ca avea :)) indiciu: macabru

Creizilup 13 iul 2011 19:32:27

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 721776)

avea, pe cuvantul meu.adica eu n-am vazut-o, dar asa vrea istoria, ca avea :)) indiciu: macabru

Piele de om cred....

blum 13 iul 2011 19:34:13

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721785)
Piele de om cred....

nah, vezi ca se poate. din pielea aristocratilor guillotinati . e randul tau sa ma incui. hai ca nu e greu, eu stiu cateva kestii pe care poate putini le stiu, dar sunt doar cateva :))

Creizilup 13 iul 2011 19:44:14

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 721787)

nah, vezi ca se poate. din pielea aristocratilor guillotinati . e randul tau sa ma incui. hai ca nu e greu, eu stiu cateva kestii pe care poate putini le stiu, dar sunt doar cateva :))

Stiam ceva de genul asta dar despre o carte din Anglia secolului al XVI-lea. Si exact la asta m-am gandit prima oara dar m-am gandit sa nu spuna fetele de pe aici ca sunt..trilu!
Hai sa incerc...Incep cu ceva usor. Ce a fost inventat prima data, chibritul sau bricheta?

blum 13 iul 2011 20:31:59

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721802)
Stiam ceva de genul asta dar despre o carte din Anglia secolului al XVI-lea. Si exact la asta m-am gandit prima oara dar m-am gandit sa nu spuna fetele de pe aici ca sunt..trilu!

Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721802)
Hai sa incerc...Incep cu ceva usor. Ce a fost inventat prima data, chibritul sau bricheta?

m-ai incuiat. mai, eu stiu ( sper sa stiu bine) ca dansul, chibritul a fost infiintat prin secolul 18.........habar n-am ce au facut chinezii.
cat despre bricheta, aici e baiu´la mine: brichete rudimentare se foloseau din preistoric. pot fi denumite brichete? :(

BRICHETA ca daca e gresit, mai invat ceva :D

aussie_girl 13 iul 2011 20:45:49

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de Creizilup (Post 721802)
. Ce a fost inventat prima data, chibritul sau bricheta?

mai eu zic ca bricheta..pen'ca doar pietrele alea de se loveau mergeau un pic pe principiul brichetei..sau nu?!?:-/

blum 13 iul 2011 20:58:45

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de aussie_girl (Post 721892)
mai eu zic ca bricheta..pen'ca doar pietrele alea de se loveau mergeau un pic pe principiul brichetei..sau nu?!?:-/


si eu tot asa as zice. ba´ eu cred ca-mi aduc aminte asa, in negura, de-un grec(?) in Alexandria care a descoperit principiul brichetei asa cum o stim noi azi , da´vezi, de chibrit nu stiu mult si in chinezii astia batrani nu poti avea incredere. prea multe au descoperit : praful de pulbere, ori de la praful de pulbere pana la chibrit nu mai e mult. mama lor de chineji, tre´ sa-i studiez mai bine, da´e multi :))

Creizilup 13 iul 2011 21:03:27

Re: Ghici....sau da-ti cu parerea.
 
Citat:

Anterior postat de blum (Post 721908)

si eu tot asa as zice. ba´ eu cred ca-mi aduc aminte asa, in negura, de-un grec(?) in Alexandria care a descoperit principiul brichetei asa cum o stim noi azi , da´vezi, de chibrit nu stiu mult si in chinezii astia batrani nu poti avea incredere. prea multe au descoperit : praful de pulbere, ori de la praful de pulbere pana la chibrit nu mai e mult. mama lor de chineji, tre´ sa-i studiez mai bine, da´e multi :))

Intr-adevar, bricheta a fost prima, cam cu 5 ani inaintea chibritului, pe principiul pe care functioneaza si astazi.
Acum cum e regula, daca voi ati ghicit voi propuneti o alta ...problema sau eu?


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:28:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO