forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Judetul Buzau (http://forum.slabute.ro/judetul-buzau/)
-   -   Parcuri in judetul Buzau (http://forum.slabute.ro/judetul-buzau/parcuri-judetul-buzau-2125.html)

Slabuta 08 ian 2010 03:12:07

Parcuri in judetul Buzau
 
Cu pasi repezi ne apropiem de primavara si in curand vom putea alerga, merge pe role, bicicleta, jucat badminton, etc. prin parcuri.

M-am gandit ca ar fi interesant sa scriem care parcuri ne plac mai mult, unde mergem cel mai des, ce sporturi practicam in parc, cu ce sunt dotate parcurile, etc.[*96*][*94*][*ciclism*]

andrylici 25 sep 2011 11:03:54

Re: Parcuri in judetul Buzau
 
Chiar daca a trecut primavara...si vara...si a venit toamna, cred ca nu strica totusi sa vorbim putin despre minunatele parcuri din Buzau. Sunt 3 la numar, mai importante. Parcul Crang, Parcul Tineretului si Parcul Marghiloman.

Parcul Crang este un parc minunat cum putine sunt in tarisoara (daca veniti in BZ va recomand cu caldura sa-l vizitati). Faceti o plimbare intai pe Bulevardul Nicolae Balcescu unde castani si tei mari umbresc trotuarele. La capatul bulevardului veti gasi parcul Crang. Este un parc natural, rest din Codrii Vlasiei, unde-i minunat sa te plimbi in orice anotimp. La jumatatea aleii principale este un obelisc iar la capat un iaz cu hidrobiciclete. Sunt de asemenea si locuri de joaca pt copii, multe banci si multe alei pentru promenada. Eu aici mi-am plimbat fetita toata vara si iesim in continuare sa luam o gura de aer, sa ne intalnim cu alte mamici si cu muuuuuuuulti copii, biciclisti, rolleri mai putin deoarece radacinile copacilor batrani au denivelat asfaltul si nu se poate circula cu role foarte bine, etc.

Parcul Tineretului este un parc mai mic, relativ nou (de unde si numele), cu alei de promenada destul de largi, umbra rara dar verde si populat vara (poate datorita strandului care se gaseste la capatul aleii principale). Am fost de cateva ori sa ma plimb cu cea mica dar este prea putin pentru noi care ne plimbam cam 2-3 ore. Sunt flori, garduri vii, bancute si un loc de joaca nou construit dupa toate standardele.

Parcul Marghiloman este de fapt o gradina maaaaaaaaaaaaaaaare. Reprezinta "curticica" boierului Alexandru Marghiloman al carui conac poate fi gasit si astazi, intr-o maaaaaaare paragina (ca la romani). Este mare pacat ca nu renoveaza conacul pentru a-l face muzeu. Se pierde astfel o mare parte din istoria orasului si a tarii implicit. Parul este unul foarte frumos, diferit total de celelalte doua tocmai pentru ca este de fapt o gradina cu copaci tineri (mai mult braduti lumanarica, gardurii vii care delimiteaza aleile, iaz, diferente de nivel, bolte de trandafiri. Din pacate noi nu ne-am putut plimba pe aici din lipsa de copaci, respectiv de umbra, insa recomand celor care viziteaza Bz-ul sa treaca pe aici macar o data, vara. Se afla la capatul strazii cu acelasi nume.

Sper ca va sunt de folos descrierile. Pupici tuturor Slabutelor


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:48:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO