forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale barbati (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/)
-   -   Jurnal Cristi (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/jurnal-cristi-8253.html)

plocuitor 20 feb 2011 20:48:03

Jurnal Cristi
 
Va salut pe toti si pe toate si imi cer scuze ca incep un nou topic dar...ma confrunt cu niste probleme...pe plan psihologic . Numele meu este Cristian..am 20 ani..si 120 kg...am avut destule deceptii pana acum datorita acesui lucru ...de cateva sapt cam 6 sapt...datorita unei deceptii legate de o fata am inceput sa mananc mai putin...si sa incerc sa gasesc o motivatie sa slabesc..nu arat foarte rau..am 187,5 cm inaltime..si kg in exces. De cand am inceput aceasta cura intre ghilimele ...am reusit sa dau cam 6 kg...jos momentan am 114..dar sunt putin indecis ptr ca au inceput ai mei sa ma toace marunt ca dau in alte prostii ca ma anemiez..ca imi scad globulele rosii...
Cum si ce mananc eu intr-o zi.. Dimineata beau un ceai/o cana cu lapte cu 1 felie de paine toast integrala cu diferite ori cu sunca presata ori cu branza ..etc...mai beau o cafea pe la 11 foarte putin indulcita..si mai mananc o portocala...si masa de seara pe la 18:30..care consta in jumatate de felie de paine si piept de pui la gratar..sau etc...iar inainte de culcare beau 1 lamaie stoarsa in apa plata...eu ma simt oarecum bine..dar nu stiu daca procedez bine...nici sport nu prea fac..dar m-am saturat sa arat ca un balonas...astept raspunsurile voastre si inca odata ma scuz daca am deschis un topic care nu este la locul lui. O seara placuta.

rozica1965 20 feb 2011 20:55:19

Re: Slabire sanatoasa/nesanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de plocuitor (Post 535632)
Va salut pe toti si pe toate si imi cer scuze ca incep un nou topic dar...ma confrunt cu niste probleme...pe plan psihologic . Numele meu este Cristian..am 20 ani..si 120 kg...am avut destule deceptii pana acum datorita acesui lucru ...de cateva sapt cam 6 sapt...datorita unei deceptii legate de o fata am inceput sa mananc mai putin...si sa incerc sa gasesc o motivatie sa slabesc..nu arat foarte rau..am 187,5 cm inaltime..si kg in exces. De cand am inceput aceasta cura intre ghilimele ...am reusit sa dau cam 6 kg...jos momentan am 114..dar sunt putin indecis ptr ca au inceput ai mei sa ma toace marunt ca dau in alte prostii ca ma anemiez..ca imi scad globulele rosii...
Cum si ce mananc eu intr-o zi.. Dimineata beau un ceai/o cana cu lapte cu 1 felie de paine toast integrala cu diferite ori cu sunca presata ori cu branza ..etc...mai beau o cafea pe la 11 foarte putin indulcita..si mai mananc o portocala...si masa de seara pe la 18:30..care consta in jumatate de felie de paine si piept de pui la gratar..sau etc...iar inainte de culcare beau 1 lamaie stoarsa in apa plata...eu ma simt oarecum bine..dar nu stiu daca procedez bine...nici sport nu prea fac..dar m-am saturat sa arat ca un balonas...astept raspunsurile voastre si inca odata ma scuz daca am deschis un topic care nu este la locul lui. O seara placuta.

Buna Cristian,
E bine sa slabesti,tinand cont ca ai doar 20 de ani. Elimina cat mai mult painea,cartofii,orezul,dulciurile,sucurile.
Trebuie sa ai 3 mese si doua gustari.
Daca nu poti renunta la paine,mananc-o doar la md,in nici un caz seara.
Carnea de pui,pestele,branza ,oul se combina cu legume si salate..
Citeste si tu prin jurnale,citeste Montignac,Bilic sau pur si simplu intra pe forumuri la discutii. Vor fi multi care te vor indruma.O seara buna si ambitie multa iti doresc.:)

plocuitor 20 feb 2011 21:00:13

Re: Slabire sanatoasa/nesanatoasa
 
Dar pentru ca mananc doar 2 mese pe zi si astea mici..si 2 portocale..sau 1 iaurt intre ele..ma pot anemia sa am alte probleme de sanatate?? ce sa fac sa ma duc sa imi fac niste analize??? si eu sper sa reusesc sa ajung pe la 85 kg..dar acest lucru mi se pare imposibil...multumesc frumos pentru raspunsul Dumneavoastra promt

plocuitor 20 feb 2011 21:08:30

Jurnal Cristi
 
Buna all numele meu este Cristian..si aici imi voi prezenta alimentele ce le mananc zilnic...momentan nu am ales o dieta anume ..ci imi tin singur chiar daca este drastica sper sa nu ma anemiez..sper cu ajutor sa ajung pe la 85 kg..cu totul ca mi se pare un lucru imposibil:-s

Ce am mancat astazi 20.02.2011
la ora 10:30 - o cana de lapte fiert ..cu un varf de lingurita de zahar cu 1 felie de paine integrala cu branza + 1 felie de sunca presata
la 13:00- o portocala
la 15:00-15:30- o portocala
la 19:10 - putina supa+ piept de pui la gratar + jumatate de felie de paine
si un pahar de suc lipton
-----------

DrIulia2010 20 feb 2011 21:15:44

Re: Slabire sanatoasa/nesanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de plocuitor (Post 535661)
Dar pentru ca mananc doar 2 mese pe zi si astea mici..si 2 portocale..sau 1 iaurt intre ele..ma pot anemia sa am alte probleme de sanatate?? ce sa fac sa ma duc sa imi fac niste analize??? si eu sper sa reusesc sa ajung pe la 85 kg..dar acest lucru mi se pare imposibil...multumesc frumos pentru raspunsul Dumneavoastra promt


Da,daca vei continua sa mananci la fel de putin si doar 2 mese pe zi,vei avea probleme de sanatate,pe langa asta iti vei deregla metabolismul,si bineinteles si procesul de slabire.

Nimic nu este imposibil daca iti doresti cu adevarat,nu este usor dar merita sa faci acest sacrificiu in primul rand pentru tine,pentru sanatatea ta.

Incearca sa mananci 3 mese principale obligatorii si 2 gustari(fructe,iaurt,alune/migdale/nuci neprajite si nesarate)incadreaza-te in limita calorica si nu uita de sport,te va ajuta foarte mult.

plocuitor 20 feb 2011 21:34:02

Re: Slabire sanatoasa/nesanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de DrIulia2010 (Post 535693)



Da,daca vei continua sa mananci la fel de putin si doar 2 mese pe zi,vei avea probleme de sanatate,pe langa asta iti vei deregla metabolismul,si bineinteles si procesul de slabire.

Nimic nu este imposibil daca iti doresti cu adevarat,nu este usor dar merita sa faci acest sacrificiu in primul rand pentru tine,pentru sanatatea ta.

Incearca sa mananci 3 mese principale obligatorii si 2 gustari(fructe,iaurt,alune/migdale/nuci neprajite si nesarate)incadreaza-te in limita calorica si nu uita de sport,te va ajuta foarte mult.

pai si ce dieta credeti ca mi se potriveste ?? sau de ce mereu este musai 3 mese principale..sunt plecat de dimineata de la ora 7 pana la ora 15...e cam greu cu primele 2 mese..:-s

Roxii 20 feb 2011 22:59:50

Re: Slabire sanatoasa/nesanatoasa
 
Citat:

Anterior postat de plocuitor (Post 535740)
pai si ce dieta credeti ca mi se potriveste ?? sau de ce mereu este musai 3 mese principale..sunt plecat de dimineata de la ora 7 pana la ora 15...e cam greu cu primele 2 mese..:-s

Buna Cristian si bine ai venit!Ce zici de o dieta hipocalorica?Sa te incadrezi intr`un anumit nr de calorii si sa faci sport,sa stii ca te va ajuta foarte mult.Poti sa iti iei un sandwich la tine,apoi la gustare papi un fruct/alune/nuci/caju/fistic/iaurt,etc.La pranz iti poti lua la tine o salata intr`o caserola sau 2 oua fierte si putina branza,ori niste carnitza la gratar;;)Nu trebuie sa te rusinezi daca iti iei mancare sanatoasa intr`o caserola,mai rusine ar trebui sa`ti fie daca ai manca cv de la fast food.Mai iei o gustare cand ajungi acasa si apoi cina.Este important sa ai 3 mese+2 gustari pentru ca asa vei evita sa ti se faca foame si nu te vei arunca in prostii,plus ca asa este cel mai sanatos,chiar dak tu nu te simti infometat,organismul tau simte asta si nu ii faci bine.:)

plocuitor 21 feb 2011 10:21:10

Re: Jurnal Cristi
 
21.02.2011- Dimineata -
-1 cana de lapte fiert foarte putin indulcit
-1 felie de paine integrala
-2 feliute de sunca presata .

Analia 21 feb 2011 13:27:01

Re: Jurnal Cristi
 
Buna si bine ai venit!:)
Eu cred ca mananci cam putin,ceea ce nu e bine.Nu trebuie sa mancam nici prea mult,dar nici prea putin.Avand in vedere ca esti la inceput cu dieta,cred ca ar tr. sa mananci cam 1500-1600 de calorii pe zi.
Si da,poate te gandesti ca e imposibil sa ajungi la 85 de kg,dar cu multa vointa si rabdare se poate.Trebuie sa gandesti pozitiv,asta e primul pas spre cele 85 de kg.Mult succes!

plocuitor 21 feb 2011 14:15:42

Re: Jurnal Cristi
 
Gustare
-1 iaurt - 140 grame- 89 calorii
Pranz :
-Jumatate de felie de paine integrala
-Un snitzel din piept de pui la gratar.
---------------
Multumesc pentru raspunsurile promte primite...eu avand un program mai incarcat eram invatat sa mananc 1-2 covrigi sau diverse pana pe la ora 15-16 cand mancam 2 mese pana seara cand ma culcam...asa acum nu imi este greu sa tin dimineata...seara dupa ora 16 este putin mai greu..dar atunci iau o gustare portocala/mar/pomelo/grefruit...si masa de seara care este la 18:30...soer sa nu am alte probleme pentru ca tin asa...o sa imi fac si niste analize sa fiu sigur ca nu sufar de anemie...


Ora este GMT +2. Ora este acum 01:51:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO