forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale barbati (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/)
-   -   Jurnal Morgot (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/jurnal-morgot-10088.html)

Morgot 23 aug 2011 22:01:22

Jurnal Morgot
 
Definitii:
"Morgot" este un personaj din "Star Wars"
"Jurnal" inseamna o aparitie zilnica. Eu nu promit ca am sa postez mai mult decat ocazional.

Despre mine: 34 de ani, barbat, locuiesc in Timisoara, practic ciclismul la nivel de amatori, mai mult pt fitness.

Scurt istoric.
Am iesit din iarna cu ~100 kg. Dupa o tentativa de cura m-am ales doar cu 98 de kg.
La 31 mai cantaream tot 98 kg. Progres zero.
M-am pus pe antrenamente si la inceputul lui august am ajuns la 91 de kg
Am descoperit slabute.ro si dupa cateva zile de citit (si pus in aplicare) am slabit 1kg.
Pe la mijlocul lunii (august) am inceput sa-mi monitorizez caloriile ingerare si cele consumate. Rezultatul: intr-o saptamana am slabit 3 kg.

Concluzia: se poate! Insa fara mult sport cred ca e imposibil.

lucia ely 23 aug 2011 23:33:48

Re: Jurnal Morgot
 
Citat:

Anterior postat de Morgot (Post 768907)
Definitii:
"Morgot" este un personaj din "Star Wars"
"Jurnal" inseamna o aparitie zilnica. Eu nu promit ca am sa postez mai mult decat ocazional.

Despre mine: 34 de ani, barbat, locuiesc in Timisoara, practic ciclismul la nivel de amatori, mai mult pt fitness.

Scurt istoric.
Am iesit din iarna cu ~100 kg. Dupa o tentativa de cura m-am ales doar cu 98 de kg.
La 31 mai cantaream tot 98 kg. Progres zero.
M-am pus pe antrenamente si la inceputul lui august am ajuns la 91 de kg
Am descoperit slabute.ro si dupa cateva zile de citit (si pus in aplicare) am slabit 1kg.
Pe la mijlocul lunii (august) am inceput sa-mi monitorizez caloriile ingerare si cele consumate. Rezultatul: intr-o saptamana am slabit 3 kg.

Concluzia: se poate! Insa fara mult sport cred ca e imposibil.


buna si bine ai venit printre noi:)
felicitari pt kg date jos:) ....orice este posibil cand e vb de kg...conteaza sa vrem si sa facem ceva pentru a ne indeplini "visul"
cam cate kcal mananci?
si cum arata de obicei un meniu de-al tau?
o seara placuta:)

si mult succes in continuare!

Morgot 24 aug 2011 13:24:21

Re: Jurnal Morgot
 
mananc in jur de 2100-2500 kcal. cele mai multe calorii le iau la masa de dimineata.
metabolismul bazal este la 1800.
facand sport, ma ajuta sa consum in jur de 3000-3500 kcal

despre meniuri, am salvat pe ultima saptamana, se pot vedea.

Morgot 28 aug 2011 13:48:56

Re: Jurnal Morgot
 
Rezultatele ultimei saptamani:
slabit 2 kg in greutate si 3 cm la burta.

Morgot 28 aug 2011 16:07:31

Re: Jurnal Morgot
 
Mi-am salvat un meniu pe data de 01.08.2011 in care am incercat sa nu depasesc dozele zilnice de nutrienti.
Problema e ca acest meniu are prea putine calorii (1800 kcal) pentru consumul meu zilnic.
Ce as putea sa cresc incat sa nu depassesc limitele?

Morgot 03 sep 2011 10:03:27

Re: Jurnal Morgot
 
N-am baut bere de o saptamana. Nu cred ca ma ma pot abtine :)):)):)):)):)):)):)):)):))
Parca am fi la AAA.
Maine e zi de cantar

Jen 03 sep 2011 10:49:58

Re: Jurnal Morgot
 
Citat:

Anterior postat de Morgot (Post 768907)
Definitii:
"Morgot" este un personaj din "Star Wars"
"Jurnal" inseamna o aparitie zilnica. Eu nu promit ca am sa postez mai mult decat ocazional.

Despre mine: 34 de ani, barbat, locuiesc in Timisoara, practic ciclismul la nivel de amatori, mai mult pt fitness.

Scurt istoric.
Am iesit din iarna cu ~100 kg. Dupa o tentativa de cura m-am ales doar cu 98 de kg.
La 31 mai cantaream tot 98 kg. Progres zero.
M-am pus pe antrenamente si la inceputul lui august am ajuns la 91 de kg
Am descoperit slabute.ro si dupa cateva zile de citit (si pus in aplicare) am slabit 1kg.
Pe la mijlocul lunii (august) am inceput sa-mi monitorizez caloriile ingerare si cele consumate. Rezultatul: intr-o saptamana am slabit 3 kg.

Concluzia: se poate! Insa fara mult sport cred ca e imposibil.

Salut!
Cand am vazut categoria "junale pentru barbati" am ramas putin mirata.
Am intrat. Nu imi venea sa cred.
Oricum, felicitari pentru kilogramele pierdute.
Sunt de aceeasi parere in ceea ce priveste concluzia : Fara sport totul devine mult mai greu.
Mult spor!:)

RedOnion 07 sep 2011 07:05:57

Re: Jurnal Morgot
 
Buna, vin si eu intr-o mica vizita. Imi pare bine ca ti-ai deschis un jurnal unde sa poti posta mai multe despre tine, subiectul legat de "greutatea ideala" nu putea ramane singurul tau contact cu noi :) Bravo pentru sport si pentru succes avut in a slabi alaturi de acest forum!

Am vazut ca ai o nelamurire legat de ce ai mai putea introduce spre a-ti imbogati meniul. Proteinele sunt macronutrientii care nu determina ingrasare, deci daca ai un aport peste limita nevoilor tale este de preferat sa fie in cazul proteinelor :) De fapt, nici grasimile sau carbohidratii nu reprezinta o tragedie in momentul in care ai un surplus, dar conteaza foarte mult ca provenienta lor sa fie sanatoasa (grasimi mono-saturate din nuci/migdale/alune, peste gras, ulei de masline, etc. si carbohidrati din fructe si cereale integrale). Daca vrei sa-ti suplimentezi aportul caloric mancand putin, opteaza pentru oleaginoase (nuci/migdale/alune/caju), pentru ca o portie cat un pumn iti aduc cam 150 de calorii, si multi nutrienti care nu se gasesc in alte alimente :)

Mult succes cu slabitul iti doresc in continuare! Tu ai norocul sa fii barbat si in cazul tau totul sa mearga mult mai usor :P Cu toate astea, nu grabi lucrurile, eu zic ca daca ai opta pentru o slabire mai lenta rezultatele ar fi mai trainice. Pentru ca ma gandesc ca vrei sa le si mentii dupa ce te hotarasti ca ai slabit suficient :)

Morgot 13 sep 2011 09:30:44

Re: Jurnal Morgot
 
Am avut o saptamana grea in care am fost in delegatie si m-am "delectat" doar cu pizza si bere. Sm reusit sa pun 2 kg. :))
Totusi, am reusit sa le dau jos in doua zile. Sunt "back on track"

Mai nou am tot timpul nuci in bucatarie.

Merci pt sfaturi si urari!

Jen 13 sep 2011 09:58:18

Re: Jurnal Morgot
 
Auch!
Lasa ca recuperezi.
Nimic nu este pierdut, macar ti-ai facut unele pofte. ;)
Spor la treaba!


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:20:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO