forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale barbati (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/)
-   -   Un nou drum - Jurnal Grasutul (http://forum.slabute.ro/jurnale-barbati/nou-drum-jurnal-grasutul-6410.html)

Grasutul 25 sep 2010 22:14:29

Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Salutari tuturor.Probabil voi fi printre putinii baieti care posteaza pe aici,dar cert e ca voi avea nevoie de sfaturile voastre.
Asadar am 13 ani, 1,55 inaltime si 86 de kilograme.Da,ati auzit bine,86 de kilograme.Cand eram mic nu pot spune ca am fost gras,d-abia de pe la vreo 7-8 am inceput sa ma ingras cu cate 2-3 sau chiar 4 kilograme pe an.De vreo 4 ani ma ingras cate 10 kilograme pe an,si nu,nu e o chestie genetica.
Vreau sa va zic ca am incercat o multitudine de diete,dar marea majoritate ma ajutau sa slabesc 2-3 kilograme,pe care le puneam la loc dupa o saptamana.
Asa ca intr-o zi am pus piciorul in prag si am zis sa fac ceva,pentru ca aratam oribil.Asadar,la sfatul bunicii,am inceput o dieta disociata.Au trecut 2 saptamani si am slabit 5 kilograme.Vinerea asta am terminat 2 saptamani cu dieta de care va povestesc si am mancat vineri mere si cativa morcovi,iar azi am mancat iar mere.Mi-a fost foarte greu de la inceput,fiind copil,tentatia,va dati seama,e foarte mare,dar am reusit cat de cat sa nu mananc paine si dulciuri (plus sucuri).Maine probabil voi manca un gratar,din piept de pui,iar de luni sunt dispus sa incep o noua dieta.Aici intervine problema,am nevoie de sfaturile voastre.Va implor sa veniti cu diete cat mai simple de tinut,care promit rezultate (nu neaparat rapide,mai bine una care dureaza mai mult dar care ma ajuta sa nu ma mai ingras inapoi).
Va multumesc mult pentru ca mi-ati citit povestea,la slabit cu noi! :D

P.S. Nu sunt mic pentru a slabi, as face orice pentru a mai da jos,macar sa ajung pana la 60-70 de kilograme.

Roxii 26 sep 2010 00:34:09

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Citat:

Anterior postat de Grasutul (Post 342784)
Salutari tuturor.Probabil voi fi printre putinii baieti care posteaza pe aici,dar cert e ca voi avea nevoie de sfaturile voastre.
Asadar am 13 ani, 1,55 inaltime si 86 de kilograme.Da,ati auzit bine,86 de kilograme.Cand eram mic nu pot spune ca am fost gras,d-abia de pe la vreo 7-8 am inceput sa ma ingras cu cate 2-3 sau chiar 4 kilograme pe an.De vreo 4 ani ma ingras cate 10 kilograme pe an,si nu,nu e o chestie genetica.
Vreau sa va zic ca am incercat o multitudine de diete,dar marea majoritate ma ajutau sa slabesc 2-3 kilograme,pe care le puneam la loc dupa o saptamana.
Asa ca intr-o zi am pus piciorul in prag si am zis sa fac ceva,pentru ca aratam oribil.Asadar,la sfatul bunicii,am inceput o dieta disociata.Au trecut 2 saptamani si am slabit 5 kilograme.Vinerea asta am terminat 2 saptamani cu dieta de care va povestesc si am mancat vineri mere si cativa morcovi,iar azi am mancat iar mere.Mi-a fost foarte greu de la inceput,fiind copil,tentatia,va dati seama,e foarte mare,dar am reusit cat de cat sa nu mananc paine si dulciuri (plus sucuri).Maine probabil voi manca un gratar,din piept de pui,iar de luni sunt dispus sa incep o noua dieta.Aici intervine problema,am nevoie de sfaturile voastre.Va implor sa veniti cu diete cat mai simple de tinut,care promit rezultate (nu neaparat rapide,mai bine una care dureaza mai mult dar care ma ajuta sa nu ma mai ingras inapoi).
Va multumesc mult pentru ca mi-ati citit povestea,la slabit cu noi! :D

P.S. Nu sunt mic pentru a slabi, as face orice pentru a mai da jos,macar sa ajung pana la 60-70 de kilograme.

Buna Grasutule si bine ai venit:)In primul rand felicitari pentru kg pierdute pana acum,insa nu`mi place ce ai papat tu ieri si azi.Doar mere si morcovi?Este extrem de putin si ceea ce faci tu acum se numeste infometare.Ce ai zice daca nu ai tine o dieta anume ci mai degraba una personalizata,un stil de viata sanatos?Renunta la dulciuri,sucuri,prajeli,grasimi,painea inlocuieste`o cu cea graham sau de secara si fa cat mai mult sport pentru ca ai ceva mai mult de dat jos si desi poate ai sa reusesti sa slabesti si fara sport,pielea ta nu va arata deloc frumos,va fi lasata si plina de vergeturi.Mult succes>:D<

Grasutul 26 sep 2010 11:11:00

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Pai,nu se numeste neaparat infometare,dar macar bag ceva in gura.
Fiind un jurnal,am mai slabit un kilogram :D
Azi cred ca bag oleaca de carnita in gura.
Astept sfaturile voastre referitor la o dieta.
Ceva concret as vrea,v-as ramane recunoscator :)

mvthebest 26 sep 2010 11:21:36

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Citat:

Anterior postat de Grasutul (Post 343025)
Pai,nu se numeste neaparat infometare,dar macar bag ceva in gura.
Fiind un jurnal,am mai slabit un kilogram :D
Azi cred ca bag oleaca de carnita in gura.
Astept sfaturile voastre referitor la o dieta.
Ceva concret as vrea,v-as ramane recunoscator :)

Nu trebuie sa tii nici o dieta, esti inca micut si in crestere.
Cam ce mananci intr- o zi, mai exact? Cantitatea,gustare,tot.

Azi ai mancat doar carne si atata?

mvthebest 26 sep 2010 11:27:34

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
In primul rand, trebuie sa ai minim 1000kcal zi, mai exact 1200-1300kcal zi pentru ca sa ai de unde sa scazi cand ve-i stanga (nu mai slabesti/perioada de platou)
Cat mai rar prajelile,dulciurile,fast food-ul,sucurile din comert.
Mananca multe legume, peste/pui/vita, branzeturi,fructe (max 3zi),cereale integrale.
In general multe supe/ciorbe,te si satura sunt si f bune,contin vitamine. +mult sport.

maryo 27 sep 2010 10:03:43

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Bun venit,

In primul rand termina cu dietele si infometarea la varsta ta, e cea maia amre tampenie organismul tau e in crestere, daca vrai sa te dezvolti armonios apucate de un sport sau macar joaca fobal, bachet, rugby, innot orice.
AAA era sa uit si nu mai manca fast-ood si bea cola ca stiu ca asta faci:P

maryo 27 sep 2010 10:07:25

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
AAA mia-am mai amintit ceva ce ma enerveaza la copii de varsta voastra, ridicati posteriorul din fata pcului si fa miscare... era mai frumos pe vremea ema, toata ziua eram ep afara, fotbal baschet, fata ascunselea ..;;)

Grasutul 02 oct 2010 19:40:17

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Am sa tin minte sfaturile voastre.Saptamana asta a fost ceva gen urcus-coboras.In sensu ca am oscilat intre 85 si 86-86,5.De fast-food m-am lasat de mult,iar in privinta coca-colei,niciodata n-am baut regulat,doar la ocazii.Am sa vad ce fac de saptamana viitoare,am niste target-e pe care mi le-am propus,dar saptamana asta se pare ca nu mi le-am implinit.
Lasati-ma cu sfaturile voastre de genul esti mic,esti in crestere.Sunt gras si m-am saturat sa se uite lumea urat la mine,ia uite-te la grasul ala :|.La voi,astia mai mari,e usor de spus,dar nu cred ca v-ar conveni sa fiti in pielea mea.
Am sa incerc de luni incolo sa mananc numai fructe,la fel cum am slabit si saptamana trecuta.
Revin :)

VentoFreddo 02 oct 2010 19:55:54

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
GRESESTI!
te inteleg ca esti exasperat, si stiu cat de rai pot fi copiii:(Inteleg ca ai mult de suferit, dar lasa-ma sa te intreb, in cat timp te-ai ingrasat?Nu-i asa ca nu in 2-3 saptamani?Tot asa trebuie sa slabesti..treptat si in mod sanatos.Si stii de ce?Pai asa, cu fructe si morcovi(care au f mult zahar, natural, dar tot zahar,deci INGRASA) nu ajungi departe..NU o sa poti trai vesnic cu 2mere si un morcov, o sa incepi sa bagi ceva mancare ,si ghici ce?Atunci o sa te ingrasi dublu, pt ca organismul tau are memorie, isi va aduce aminte ca l-ai infometat si va depune imediat, facand provizii...
Crede-ne, avem experienta, stim despre ce vorbim..
ideea e ca se poate slabi, si inca bine, tip 4 kg pe luna, cu diete sanatoase, care sunt mai mult stil de viata decat dieta:tip South Beach si Montignac.Arunca intai un ochi pe ele, si pe urma decide, ca u e de joaca cu infometarea pe care o practici tu, o sa te imbolnavesti rau:-*
Bafta!>:D<

Grasutul 02 oct 2010 20:05:57

Re: Un nou drum - Jurnal Grasutul
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 350541)
GRESESTI!
te inteleg ca esti exasperat, si stiu cat de rai pot fi copiii:(Inteleg ca ai mult de suferit, dar lasa-ma sa te intreb, in cat timp te-ai ingrasat?Nu-i asa ca nu in 2-3 saptamani?Tot asa trebuie sa slabesti..treptat si in mod sanatos.Si stii de ce?Pai asa, cu fructe si morcovi(care au f mult zahar, natural, dar tot zahar,deci INGRASA) nu ajungi departe..NU o sa poti trai vesnic cu 2mere si un morcov, o sa incepi sa bagi ceva mancare ,si ghici ce?Atunci o sa te ingrasi dublu, pt ca organismul tau are memorie, isi va aduce aminte ca l-ai infometat si va depune imediat, facand provizii...
Crede-ne, avem experienta, stim despre ce vorbim..
ideea e ca se poate slabi, si inca bine, tip 4 kg pe luna, cu diete sanatoase, care sunt mai mult stil de viata decat dieta:tip South Beach si Montignac.Arunca intai un ochi pe ele, si pe urma decide, ca u e de joaca cu infometarea pe care o practici tu, o sa te imbolnavesti rau:-*
Bafta!>:D<

Mersi mult,mi-ai zis exact ceea ce aveam nevoie :)
Am sa trag un ochi si am sa vad despre ce e vorba :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:33:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO