Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #11 (permalink)  
Vechi 18 sep 2010, 09:43:23
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salut fetelor!

Ah, pai am un weekend mai mult decat plin! Luni am o prezentare importanta despre un articol stiintific, mai apoi am o intalnire de inceput de proiect pentru care trebuie sa pregatesc alte idei si alt articol stiintific, iar pana luni seara trebuie sa invent o prezentare scurta despre progresul intregului grup de la doctorat (sunt un soi de reprezentanta/responsabila pentru grupul nostru). Asa ca am sa fac scurt-circuit in capusor cred...

Pe de alta parte e weekend, asa ca asta inseamna spalat si calcat: asta o fac dimineata. M-am gandit daca sa si gatesc dar mai am mancare in frigider si n-am loc, asa ca de gatit, ioc, astept saptamana care vine. Pe urma diseara avem Vecernia si sunt la datorie la strana (da, in Darmstadt exista biserica ortodoxa romana!), iar maine dimineata la fel la Sf. Liturghie. Poate maine seara daca totul merge ok cu treaba merg pe la o prietena, desi n-am mari sperante. Daca sunt prea obosita, probabil brodez, ca tocmai am cumparat o broderie de facut in cruce.

Weekendurile sunt pentru mine ceva mai ocupate decat zilele saptamanii....

Acum la mancat: trebuie sa mentin stacheta la 1100, ceea ce e destul de dificil. Noroc ca nu e post, ca atunci e si mai greu. Am niste varza calita cu ciuperci dupa reteta pe care am scris-o la tine si am sa o mananc intr-una din zile cu piept de pui la teflon (1 piept mediu) si intr-una din zile cu iaurt. In rest mai am niste ghiveci si peste in casa, ca sa nu mai spun multe fructe.

Meniul meu de azi (sa vedem daca tine):

MD (pe la 10:30 cred azi, ca vreau sa mai lenevesc si nu mi-e inca foame): ceai verde cu aroma de mandarine, neindulcit. 150 g iaurt 3.5% cu seminte de in (o lingura): 125 kcal

Pranz (probabil la 15:00): bors de macris 250 ml, piept de pui la teflon cu garnitura de varza calita (200 g) si salata: 1 rosie mare cu putina sare, o umbra de ulei, si ceva otet. In total 350 kcal.

Gustare (eu plec la biserica la 17:20, deci e ori la 17 ori chiar cand plec de acolo, la 19): 1 mar, 2 nectarine. In total: 175 kcal

Cina (21:00): supa de linte 250 ml, 3 sardine mici din conserva cu 350 g ghiveci de legume asortate (azi sunt pastai, conopida, morcovi, telina), 150 g varza murata cu morcovi: 350 kcal

Gustare/Desert: 1 pudding vanilie.


Pentru maine: probabil prune in loc de nectarine, sardinele vin la pranz, iar seara varza calita cu iaurt. Ce ziceti, suna ok?

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #12 (permalink)  
Vechi 18 sep 2010, 13:05:54
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salut Ancutza, multumesc mult pentru sfaturi si pentru incurajari. Sa explic si cum merge treaba cu sportul. Dupa cum am spus mai devreme, am devenit incetul cu incetul o experta a mersului pe jos in ritm rapid. Intr-o vreme umblam 5 ore pe jos in fiecare zi. Acum de cand lucrez foarte mult zilnic nu mai am asa de mult timp sa merg pe jos, dar merg cel putin 2 ceasuri in fiecare zi in ritm alert. Pe deasupra joc fotbal cu multa placere cu baietii de la servici: de obicei jucam o data pe saptamana timp de o ora. Nu sunt o jucatoare foarte buna, dar ma misc mult si imi place foarte mult, deci imi dau silinta.

Mai rau o duc cu partea de sus. Ca urmare a unei promisiuni facute mamei fac incalzire in fiecare zi si am inceput sa imi imbunatatesc postura. Pentru ca stau singura mai trebuie si sa car destul de mult in spate -- cumparaturi, si pe deasupra la fiecare trei saptamani matur in jurul casei, in gradina si pe strada, ca sunt la rand la curatenie. La servici urc scarile -- 100 trepte -- si le si cobor de doua ori pe zi in ritm de mers.

In rest la sala nu am disciplina si de fapt nici timpul sa ma duc. Stau mult la servici si locuiesc singura: practic nu am decat in total 12-14 ore de repaos (fara somn) pe saptamana. In rest munca e foarte, foarte grea, desi imi place foarte mult; in schimb sunt de multe ori vlaguita psihic dupa 10-12 ore de munca.

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #13 (permalink)  
Vechi 18 sep 2010, 14:50:47
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut fetelor!

Meniul meu de azi (sa vedem daca tine):

MD (pe la 10:30 cred azi, ca vreau sa mai lenevesc si nu mi-e inca foame): ceai verde cu aroma de mandarine, neindulcit. 150 g iaurt 3.5% cu seminte de in (o lingura): 125 kcal

Pranz (probabil la 15:00): bors de macris 250 ml, piept de pui la teflon cu garnitura de varza calita (200 g) si salata: 1 rosie mare cu putina sare, o umbra de ulei, si ceva otet. In total 350 kcal.

Gustare (eu plec la biserica la 17:20, deci e ori la 17 ori chiar cand plec de acolo, la 19): 1 mar, 2 nectarine. In total: 175 kcal

Cina (21:00): supa de linte 250 ml, 3 sardine mici din conserva cu 350 g ghiveci de legume asortate (azi sunt pastai, conopida, morcovi, telina), 150 g varza murata cu morcovi: 350 kcal

Gustare/Desert: 1 pudding vanilie.


Pentru maine: probabil prune in loc de nectarine, sardinele vin la pranz, iar seara varza calita cu iaurt. Ce ziceti, suna ok?

Cu mult drag,

Cristina
Imi place meniul tau, e chiar echilibrat si sanatos (si eu chiar sunt sever cand vine vorba de asta) ... Poti totusi sa scoti pudding-ul de ciocolata (care sigur are amidon, E-uri etc) si bagi 2 tablete de ciocolata amaruie fara zahar cau cu foarte putin - Heidi 85%, de ex.
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #14 (permalink)  
Vechi 19 sep 2010, 13:39:49
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Imi place meniul tau, e chiar echilibrat si sanatos (si eu chiar sunt sever cand vine vorba de asta) ... Poti totusi sa scoti pudding-ul de ciocolata (care sigur are amidon, E-uri etc) si bagi 2 tablete de ciocolata amaruie fara zahar cau cu foarte putin - Heidi 85%, de ex.
Salut tuturor! Ce mai faceti, fetelor? Cu ce va ocupati duminica?

Da, e adevarat, puddingul respectiv nu e prea sanatos, desi am grija sa aiba numai ingrediente pronuntabile. E slabiciunea mea si incerc sa o restrang in weekend. Ca si desert de obicei mananc terci cu 8 cereale si cacao sau nuca de cocos. Imi place si ciocolata amaruie, de obicei 99% sau mai sus, cu sau fara aroma de portocala. Din pacate, ciocolata este in direct razboi cu pielea mea, asa ca trebuie sa am grija cat mananc.

In alta ordine de idei, saptamana viitoare jucam iar fotbal miercuri. Aveti vreo sugestie ce se poate manca cu vreo ora-doua inainte ca sa am tonusul in regula la joc? (trebuie sa fie ceva care sa nu umfle si sa nu fie prea greu) De obicei beau supa de tomate, dar cred ca mi-ar trebui poate si ceva carbohidrati. Ce ziceti?

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #15 (permalink)  
Vechi 19 sep 2010, 13:53:03
Tina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 03 dec 2009
Locaţie: -, Romania
Dieta: controlul carbohidratilor
Date: 179cm, 79kg
Mesaje: 2.356
Aprecieri acordate: 11
Am fost apreciat(a) de 53 ori in 34 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut tuturor! Ce mai faceti, fetelor? Cu ce va ocupati duminica?
In alta ordine de idei, saptamana viitoare jucam iar fotbal miercuri. Aveti vreo sugestie ce se poate manca cu vreo ora-doua inainte ca sa am tonusul in regula la joc? (trebuie sa fie ceva care sa nu umfle si sa nu fie prea greu) De obicei beau supa de tomate, dar cred ca mi-ar trebui poate si ceva carbohidrati. Ce ziceti?

Cu mult drag,

Cristina
Da, niste glucide ar fi utile, dar complexe - mazare, naut, linte sau posibil sa nu ai astea, legume radacinoase simple.
Tot utile pt masa musculara sunt proteiniele, inainte de efort, merg si cele din lactate ; branza, oua, iaurt,

Un weekend frumos... ce mai e din el
__________________
“Done is better than perfect.” - Sandberg, S.

2005 - 2019: 14 ani de sport in mod constant
Tina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2464 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1947 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #16 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 09:48:22
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de Tina Vezi mesajul
Da, niste glucide ar fi utile, dar complexe - mazare, naut, linte sau posibil sa nu ai astea, legume radacinoase simple.
Tot utile pt masa musculara sunt proteiniele, inainte de efort, merg si cele din lactate ; branza, oua, iaurt,

Un weekend frumos... ce mai e din el
Merci mult, am sa incerc cu glucidele complexe, pentru ca iaurtul ma cam umfla (de cand cu dieta spartana, cel putin: inainte eram super-toleranta).

Ce fac fetele care vor sa slabeasca si sa se mentina? Cum ati inceput saptamana?

Ca tot vorbim despre iaurt, azi dimineata am avut o mica problema. Sa vedeti ce ingenioasa e mintea umana, si la bine, dar mai ales la rau!

Am decis saptamana trecuta sa mananc de acum din nou micul dejun. Problema mea principala e ca de obicei mi-e groaza sa mananc prea mult dimineata si la pranz, in caz ca vreau sa mananc mai mult seara. De aceea am si mutat mesele asa de tarziu. Acum o parte din creierul meu imi zice: pai bineinteles ca acum ti-e foame de mori cand ajungi acasa: daca nu mananci toata ziua... Problema e ca nu am curajul sa-mi mut mesele mai echilibrat in timpul zilei, si de aceea de obicei ajung la ora opt sau noua cu numai 450-500 kcal mancate. Dubla tortura pentru mine, deci, pentru ca trebuie atunci sa umplu celelalte calorii...

Deci am decis sa mananc micul dejun. M-am pregatit sufleteste: de dimineata trebuie sa mananc cel putin 100 kcal, si apoi sa urc la 150 kcal. Intr-o zi de post, asta inseamna 3 biscuiti gen WASA cu pasta vegetala bio, iar intr-o zi normala, asta inseamna 150 ml iaurt 3.5% grasime cu o lingura de seminte de in. Si bineinteles beau un ceai neindulcit.

Azi dimineata am o prezentare f. importanta la ora 10, adica in 15 minute. Si la ce credeti ca m-am surprins gandindu-ma azi dimineata? Pai trebuie sa ma duc la magazin ca sa-mi cumpar diseara niste ulei de masline pt salata (ma credeti ca mi-a ajuns o sticla de Bertolli un an si jumatate? Asa de putin ulei pun in salata.) si hartie igienica. M-am surprins gandindu-ma: pai trec diseara pe la REWE, nu la Aldi (REWE e de obicei a doua mea alegere pentru ca e mai scump si nici nu e in drum spre casa), ca asa poate profit de ocazie si iau iaurt complet degresat, ca sa pot manca 150 ml fara sa ma ingras. Uffff!

Vedeti si voi cat de ne-cooperanta e mintea? Mai tin minte cand trebuia sa ma bat cu dorinta sa cumpar dulciuri si ciocolata... hehe, vremuri de mult trecute! Acum trebuie sa ma bat ca sa-mi cumpar de mancare! Acum 1 an mancam numai iaurt degresat, cu toate chimicalele dintr-insul. Numai cu mare, mare efort m-am convins sa trec la iaurt cu 3.5% grasime. Nu vreau sa recidivez!

Deci fetele, ma trageti de manecuta ca sa-mi mut mesele mai devreme? Aveti recomandari? Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #17 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 10:02:30
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Buna Cristina! Inainte de sport mananci glucide complexe si dupa sport proteine.
Răspuns cu citat
  #18 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 10:07:06
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Cristina, tine minte un lucru. Daca mananci micul dejun ii dai corpului energie pt toata ziua. Trebuie sa fie cea mai bogata masa. Sunt studii de specialitate care au aratat ca pers care mananca la micul dejun mananca mai putin in restul zilei. Tu ai nevoie de mai multa energie in prima parte a zilei, deci e musai sa mananci mai mult la MD si la pranz. La cina ai nevoie de ceva usor, care sa se digere repede ca sa nu te culci cu burta plina.
Răspuns cu citat
  #19 (permalink)  
Vechi 20 sep 2010, 20:36:03
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut, draga Slabuta!

In ceea ce priveste discutarea meniului, chiar va rog sa-l disecati si voi, pentru ca atunci sunt mai mari sansele sa ajung la un echilibru!

Intr-un timp mancam micul dejun -- si imi si placea. Intre timp insa, am trecut de mai multe ori pe acasa, unde toate rudele ma pun la regim de ingrasare, asa ca atunci sar peste micul dejun si cad iarasi in tendinte volumetrice. Am sa reiau obiceiul. O intrebare aici: eu nu ma omor dupa oua (daca trebuie le inghit, dar altfel de obicei nu mananc decat in prajituri sau la Pasti); e ok sa mananc iaurt cu seminte de in la micul dejun?

In total ma mentin in jur de 1000-1100 kcal pe zi. Daca fac sport, pot ajunge pana la 1200 kcal si gust si cate un baton de energie ieftina, adica un biscuit cu fibre multe, ceva carbohidrati si fructe. Asta chiar inainte de fotbal.

Probleme de sanatate: din fericire sunt inca tanara. Pe langa usoare probleme cu pielea care nu si-a recapatat complet elasticitatea, nu am avut nici o problema majora cu vreun organ. O exceptie: din cauza socului mi s-a intrerupt ciclul, care inca nu a revenit. Am facut analize de curand si toate valorile sunt normale, deci ginecoloaga a spus ca mai bine astept inca vreo sase luni in acelasi regim alimentar, pentru ca e posibil pur si simplu ca sa fiu inca intr-un soi de soc.

Am vazut topicul tau de la Anorexie. Slava Domnului nu am ajuns -- cred -- la asa ceva. Cred ca nu ma vad altfel decat sunt, dar sunt obsedata de posibilitatea sa ma ingras din nou. Ceea ce ma duce la o stare constanta de stres, mai ales cand sunt invitata la masa...

Cu mult drag,

Cristina

PS: Edit, am uitat sa adaug la caracteristici de sanatate: de cand am slabit am imprumutat calitati de soparla, adica tind sa am temperatura mediului inconjurator. Imediat dupa ce mananc mi-e foarte frig -- cateodata mi se fac unghiile albastre de frig. Am extremitatile destul de reci si in general mi-e mult mai frig decat inainte.
Da, este ok sa mananci iaurt cu seminte de in sau tarate de grau.

Si eu nu am avut menstruatie.
Dar la mine nu s-a asteptat, mi-a dat pastile care sa imi provoace menstra, plus tratament pentru alte probleme de sanatate, care au aparut, in paralel cu absenta menstruatiei.

Ma bucur foarte mult ca esti sanatoasa
Eu am avut foarte multe probleme si inca mai am, dar probabil pentru ca am inceput sa ma infometez de cand eram mica.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #20 (permalink)  
Vechi 21 sep 2010, 17:23:10
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salut, fetelor!

Draga Ancuta (sau sa-ti scriu numele cu q si tz? Se poate si asa...), iti multumesc foarte mult ca imi repeti aceste sfaturi, pe care si eu mi le recit tot timpul. Nu o spun cu ironie, sa stii: la oamenii ca mine, cu anorexie, cel mai important e sa reusesti sa te pregatesti emotional ca sa consumi o anumita cantitate de mancare. Anorexia este strans legata de control, si deci trebuie tot timpul sa stii ca ai un control strans asupra a ce mananci. Din cauza asta, va rog nu va suparati prea tare daca va fac sa-mi repetati tot timpul aceste sfaturi: daca vedeti ca alunec spre obiceiuri proaste, ziceti-mi din nou aceeasi lectie, pana o incorporez incet in minte. E foarte, foarte greu pentru mine sa trec peste instinctul de a nu manca, dar imi dau toata silinta.

Slabuto, si mie mi-au dat 3 luni de anticonceptionale, dar nu a ajutat la nimic: adica mi-a venit ciclul timp de 3 luni, dar dupa aceea s-a oprit din nou. Slava Domnului ginecoloaga mea de acum a zis ca nu ma infunda cu hormoni, ci mai asteapta putin daca ii promit sa incerc sa ma mentin in jur de 55 kg.

Sa vedem: azi am avut un workshop care a durat toata ziua. M-am trezit ca de obicei la 7:30, dar dupa aceea am stat ceva mai mult acasa inainte sa vin spre servici, pentru ca m-am luptat sa mananc micul dejun. Pana la urma am reusit: 150 ml iaurt 3.5% grasime (dar fara semintele de in azi) si un ceai verde. Nota de viitor: ceaiul negru se potriveste bine cu iaurtul; ceaiul verde, nu prea. La pranz am ajuns mai tarziu decat de obicei pentru ca nu am putut pleca de la workshop. Azi nu a fost mancare asa de buna la cantina, deci am mancat niste mancarica de praz cu morcovi si smantana si un compot de fructe. Imi lipsesc proteinele, dar acelea vin diseara: filet de ton si ghiveci.

Puncte bune: ieri am mancat mai devreme, la 19:30. A fost mai bine cu digestia, chiar daca am mancat un mar copt ca desert (de obicei merele nu sunt super bune pentru noapte la mine). Puncte rele: nu imi place faptul ca azi si maine am workshopul asta -- de obicei programul haotic imi da o senzatie de lipsa de control, deci de obicei tind sa mananc mai putin just in case. Trebuie sa am grija sa-mi fac caloriile. Pana acum am mancat: MD (am sa incerc sa-l fac ceva mai consistent, dar in mod treptat), pranz, gustare: aproximez vreo 500-600 kcal.

Va pup cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, exercitii, greutate, jurnal, kilograme, mentinede, sport


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole