Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 16 sep 2010, 21:57:46
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salut tuturor!

Am dat peste comunitatea voastra din intamplare, pentru ca mi-a facut cu ochiul o reteta de terci cu ovaz fara zahar. Ador terciul, deci m-am inscris si eu ca utilizatoare. Dupa ce am aruncat o scurta ochiada forumului insa, am citit cateva jurnale si m-am hotarat sa incerc sa ma alatur voua, daca ma primiti.

In primul rand: sunt la mentinere. Sunt deja cativa ani de cand, dupa o cura absolut spartana, pe care nu o recomand nimanui, am slabit 40 de kg in vreo sase-sapte luni de zile. A fost un regim salbatic: timp de luni de zile am mancat numai 250 kcal pe zi, mergand 4-5 ore pe zi pe jos in ritm alert. Din pacate nu mi-a dat prin cap atunci sa caut sfatul altora care incearca sa slabeasca si nu stiam cum sa slabesc sanatos. Dieta mea a fost volumetrica: practic mancam cantitati foarte mari de salata ca sa ma umple, si cand imi era foame, beam ceai.

Acum sunt la mentinere, cica. Problema mea fundamentala de acum e pe jumatate psihologica. Nu mai simt foamea decat cand sunt practic gata sa lesin, deci mananc neregulat si nu sunt in stare sa-mi dau drumul la mancare. Am usoare tendinte spre anorexie, adica mi-e groaza sa nu mananc prea mult, nu ma ating de mancaruri foarte grase, nu mananc decat carne de pui sau peste. Nu am mancat paste fainoase de foarte mult timp, de paine nu ma ating. Dieta mea se bazeaza pe legume cu aport energetic mic (deci nu fasole, linte, porumb), iaurt (3.5% grasime), branza de vaci, carne/peste de 2 ori pe saptamana -- in medie -- si cam atat. Singura sursa de carbohidrati: imi place sa mananc pudding fara multa grasime, de obicei seara o portioara mica.

Poate ar fi bine sa dau un exemplu cu ce mananc pe zi. Azi de exemplu:

* micul dejun: cana de ceai (azi a fost ceai Twinnings negru cu fructe de padure), neindulcit
* pranz (ora 12:15): 400 g conopida cu putin iaurt, 125 g salata cu putine ciuperci fierte cu sos de mustar.
* gustare (ora 15:30): doua nectarine, 3 prune
* cina (ora 20:00): bors de macris, pastai late fierte cu putin iaurt degresat. 3 mere (1 mare, 2 mici, in total 170 kcal). 125 g pudding ciocolata.

* in timpul zilei am baut cam 2 l de lichide, atat ceai (cel negru de dimineata si ceai verde cu flori de trandafir), totul neindulcit, cat si apa rece
* sport: imi place sa merg pe jos; azi de exemplu am mers cam 2 ceasuri in ritm alert. Sunt in jur de 10.000 de pasi. Am facut de dimineata o incalzire pentru partea de sus a corpului.

Am observat ca daca mananc "normal", deci mai mult de 1500 kcal pe zi, ma ingras repede. Nu e balonare, ci se pune pe mine, chiar daca mananc relativ putin inca. Mi-e groaza sa ma ingras din nou, fetelor. Am fost toata viata un copil gras si a fost ingrozitor sa slabesc atat de mult. Stiu ca n-as mai fi in stare sa repet performanta de acum doi ani, dar nu vreau nici sa am probleme de sanatate. Atat de puternica e inradacinata in mine frica de ingrasare incat tot timpul aproximez tot ce mananc (si de obicei ghicesc valorile energetice cu plus minus 100 kcal).

Cred ca mi-ar placea incetul cu incetul sa descopar secretele voastre de slabire si de mentinere si sa incep sa ma debarasez de frica asta constanta. Ce ziceti, ma ajutati?

Cu mult drag,

Cristina
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 16 sep 2010, 22:16:18
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Citat:
Anterior postat de CrisetenO Vezi mesajul
Salut tuturor!

Am dat peste comunitatea voastra din intamplare, pentru ca mi-a facut cu ochiul o reteta de terci cu ovaz fara zahar. Ador terciul, deci m-am inscris si eu ca utilizatoare. Dupa ce am aruncat o scurta ochiada forumului insa, am citit cateva jurnale si m-am hotarat sa incerc sa ma alatur voua, daca ma primiti.

In primul rand: sunt la mentinere. Sunt deja cativa ani de cand, dupa o cura absolut spartana, pe care nu o recomand nimanui, am slabit 40 de kg in vreo sase-sapte luni de zile. A fost un regim salbatic: timp de luni de zile am mancat numai 250 kcal pe zi, mergand 4-5 ore pe zi pe jos in ritm alert. Din pacate nu mi-a dat prin cap atunci sa caut sfatul altora care incearca sa slabeasca si nu stiam cum sa slabesc sanatos. Dieta mea a fost volumetrica: practic mancam cantitati foarte mari de salata ca sa ma umple, si cand imi era foame, beam ceai.

Acum sunt la mentinere, cica. Problema mea fundamentala de acum e pe jumatate psihologica. Nu mai simt foamea decat cand sunt practic gata sa lesin, deci mananc neregulat si nu sunt in stare sa-mi dau drumul la mancare. Am usoare tendinte spre anorexie, adica mi-e groaza sa nu mananc prea mult, nu ma ating de mancaruri foarte grase, nu mananc decat carne de pui sau peste. Nu am mancat paste fainoase de foarte mult timp, de paine nu ma ating. Dieta mea se bazeaza pe legume cu aport energetic mic (deci nu fasole, linte, porumb), iaurt (3.5% grasime), branza de vaci, carne/peste de 2 ori pe saptamana -- in medie -- si cam atat. Singura sursa de carbohidrati: imi place sa mananc pudding fara multa grasime, de obicei seara o portioara mica.

Poate ar fi bine sa dau un exemplu cu ce mananc pe zi. Azi de exemplu:

* micul dejun: cana de ceai (azi a fost ceai Twinnings negru cu fructe de padure), neindulcit
* pranz (ora 12:15): 400 g conopida cu putin iaurt, 125 g salata cu putine ciuperci fierte cu sos de mustar.
* gustare (ora 15:30): doua nectarine, 3 prune
* cina (ora 20:00): bors de macris, pastai late fierte cu putin iaurt degresat. 3 mere (1 mare, 2 mici, in total 170 kcal). 125 g pudding ciocolata.

* in timpul zilei am baut cam 2 l de lichide, atat ceai (cel negru de dimineata si ceai verde cu flori de trandafir), totul neindulcit, cat si apa rece
* sport: imi place sa merg pe jos; azi de exemplu am mers cam 2 ceasuri in ritm alert. Sunt in jur de 10.000 de pasi. Am facut de dimineata o incalzire pentru partea de sus a corpului.

Am observat ca daca mananc "normal", deci mai mult de 1500 kcal pe zi, ma ingras repede. Nu e balonare, ci se pune pe mine, chiar daca mananc relativ putin inca. Mi-e groaza sa ma ingras din nou, fetelor. Am fost toata viata un copil gras si a fost ingrozitor sa slabesc atat de mult. Stiu ca n-as mai fi in stare sa repet performanta de acum doi ani, dar nu vreau nici sa am probleme de sanatate. Atat de puternica e inradacinata in mine frica de ingrasare incat tot timpul aproximez tot ce mananc (si de obicei ghicesc valorile energetice cu plus minus 100 kcal).

Cred ca mi-ar placea incetul cu incetul sa descopar secretele voastre de slabire si de mentinere si sa incep sa ma debarasez de frica asta constanta. Ce ziceti, ma ajutati?

Cu mult drag,

Cristina
Bun venit Cristina .

Ti-am pus meniul aici ca sa il discutam

Citat:
* micul dejun: cana de ceai (azi a fost ceai Twinnings negru cu fructe de padure), neindulcit
* pranz (ora 12:15): 400 g conopida cu putin iaurt, 125 g salata cu putine ciuperci fierte cu sos de mustar.
* gustare (ora 15:30): doua nectarine, 3 prune
* cina (ora 20:00): bors de macris, pastai late fierte cu putin iaurt degresat. 3 mere (1 mare, 2 mici, in total 170 kcal). 125 g pudding ciocolata.

* in timpul zilei am baut cam 2 l de lichide, atat ceai (cel negru de dimineata si ceai verde cu flori de trandafir), totul neindulcit, cat si apa rece
* sport: imi place sa merg pe jos; azi de exemplu am mers cam 2 ceasuri in ritm alert. Sunt in jur de 10.000 de pasi. Am facut de dimineata o incalzire pentru partea de sus a corpului.
In mare nu este foarte rau ceea ce mananci, e mai degraba vorba de repartizarea pe mese a alimentelor.

Micul dejun trebuie sa fie mai consistent.
Daca iti place mult pudding-ul, atunci muta-l la mic dejun.
Nu il manca seara, sanse sa te ingrasi sunt mai mari asa.

In zilele in care nu mananci pudding, iti poti face omleta, sandwich-uri,etc, dar regula de aur nu sari peste micul dejun.

Merele de la cina le muti la gustarea 1.

Cam cate calorii aduni intr-o zi?

Nu zice nimeni sa papi 1500 kcal sau peste 1500.
Dar cel putin 1200 trebuie sa ai, este vorba de metabolismul bazal care in nici intr-un caz nu trebuie neglijat.

Pana in prezent, ai avut probleme de sanatate din cauza infometarii de 6 luni?
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 16 sep 2010, 22:31:53
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salut, draga Slabuta!

In ceea ce priveste discutarea meniului, chiar va rog sa-l disecati si voi, pentru ca atunci sunt mai mari sansele sa ajung la un echilibru!

Intr-un timp mancam micul dejun -- si imi si placea. Intre timp insa, am trecut de mai multe ori pe acasa, unde toate rudele ma pun la regim de ingrasare, asa ca atunci sar peste micul dejun si cad iarasi in tendinte volumetrice. Am sa reiau obiceiul. O intrebare aici: eu nu ma omor dupa oua (daca trebuie le inghit, dar altfel de obicei nu mananc decat in prajituri sau la Pasti); e ok sa mananc iaurt cu seminte de in la micul dejun?

In total ma mentin in jur de 1000-1100 kcal pe zi. Daca fac sport, pot ajunge pana la 1200 kcal si gust si cate un baton de energie ieftina, adica un biscuit cu fibre multe, ceva carbohidrati si fructe. Asta chiar inainte de fotbal.

Probleme de sanatate: din fericire sunt inca tanara. Pe langa usoare probleme cu pielea care nu si-a recapatat complet elasticitatea, nu am avut nici o problema majora cu vreun organ. O exceptie: din cauza socului mi s-a intrerupt ciclul, care inca nu a revenit. Am facut analize de curand si toate valorile sunt normale, deci ginecoloaga a spus ca mai bine astept inca vreo sase luni in acelasi regim alimentar, pentru ca e posibil pur si simplu ca sa fiu inca intr-un soi de soc.

Am vazut topicul tau de la Anorexie. Slava Domnului nu am ajuns -- cred -- la asa ceva. Cred ca nu ma vad altfel decat sunt, dar sunt obsedata de posibilitatea sa ma ingras din nou. Ceea ce ma duce la o stare constanta de stres, mai ales cand sunt invitata la masa...

Cu mult drag,

Cristina

PS: Edit, am uitat sa adaug la caracteristici de sanatate: de cand am slabit am imprumutat calitati de soparla, adica tind sa am temperatura mediului inconjurator. Imediat dupa ce mananc mi-e foarte frig -- cateodata mi se fac unghiile albastre de frig. Am extremitatile destul de reci si in general mi-e mult mai frig decat inainte.
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de CrisetenO; 16 sep 2010 at 22:36:14. Motiv: Am uitat un paragraf :)
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 16 sep 2010, 23:39:25
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Buna Cristina si bine ai venit printre noi
Vin cu niste floricele de casuta noua



Imi pare tare rau sa aud ca ai frica aceasta de mancare ...si de a te ingrasa
Dar o sa fim alaturi de tine, si impreuna vom reusi Am vazut si mesajul tau la subiectul Anorexie. Intradevar, poate tu nu ai ajuns acolo. dar nu ai fost la mare distanta Singura chestie , din cate am citit, e ca tu iti recunosti problema. si acesta, crede-ma este un lucru pozitiv.
Te-ai cam infometat, si deja urmarile se cam cunosc. o sa iti ia mult sa revii la normal, dar sunt sigura ca o sa reusesti trebuie doar sa ai ambtie, sa fii tare
E cam putin cam cat mananci tu acum cam atat mananc eu la dieta. in jurul la 1200. dar e normal , organismul tau s-a cam obisnuit asa. singura solutie, parerea mea, este sa incepi sa crest cu cate putin Kcal. nu asa dintr-o data. Treptat, ca sa nu se sperie.
O sa vezi, cu rabdare, o sa ajungi si la 1500 kcal , fara a te ingrasa
Eu iti doresc mentinere usoara, cu toate ca acele kg nu prea imi place cum le-ai dat jos ceea ce emai important acum, este sanatatea ta asa ca trebuie sa faci ceva in priinta asta. E greu, stiu. dar incet incet o sa reusesti
Ai grija de tine
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 17 sep 2010, 09:21:36
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Draga Andra,

Iti multumesc mult pentru sprijin! Si eu vreau sa scap de aceasta obsesie: e groaznic sa-ti controleze intreaga viata. Cand ma gandesc ca sunt si altii mai rau ca mine mi se face parul maciuca... Pe topicul anorexicilor m-ai rugat sa trec cateva din experientele mele: cred ca e mai bine sa pun aici povestea intreaga, iar pe topic numai cateva impresii. Pana la urma nu vreau sa oblig pe nimeni sa-si piarda interesul citind textul abundent pe care probabil il voi scrie.

Pe de alta parte, cred ca e destul de greu sa redau trecutul in asa fel incat sa nu reprezinte si o tentatie pentru cele care au fost la inceput de drum ca si mine, dar care au alunecat apoi in obsesie. Deci aviz tuturor: NU faceti ca mine, e groaznic si de cele mai multe ori duce la consecinte foarte urate!

Cand am inceput eu sa slabesc, trebuia sa o fac. Toata viata am fost supraponderala, dar chiar ajunsesem la un nivel foarte nesanatos. La 20 de ani aveam 1.615 m si 90 de kg. Nu puteam face sport pentru perioade indelungate, aveam pulsul de odihna intre 90 si 100 si presiunea era undeva in zona 150/80. Pe deasupra veneau si considerentele estetice. Pana la 23 de ani nu am putut purta niciodata o fusta fara sa am ciorapi subtiri dedesubt (pentru ca se frecau pulpele una de alta si mi se razuia pielea in timp), Nu purtam decat negru mai tot timpul, iar hainele pe care le cumparam erau adesea fara forma, pentru ca sa compenseze forma mea inestetica. Am avut si partea mea de "prieteni" cruzi, care ma "mangaiau" cu vorbe de duh de genul: "Hai, ca tipul asta nu-i de tine. Du-te si tu dupa celalalt (mai uratel), care nici nu se uita cum arati" sau "Pun pariiu ca eu cu scaunul impreuna cantarim mai putin decat tine". Cred ca socul cel mai puternic l-am avut intr-o seara cand eram cu fratele meu in oras (tot la 90 de kg) si era cu noi si un prieten al lui. Nu au fost cruzi cu mine, vorbeau numai unul cu altul cum fac baietii, despre o fata pe care o revazusera dupa un timp. Fratele meu zicea ca a slabit foarte mult, iar prietenul ca nu, chiar se ingrasase (ori o vazusera cu diferite cantitati de bere la bord, ori la intervale diferite). Fratele meu i-a facut scuze, zicand: pai da, dar ii e greu. Iar prietenul -- cu care eu ma intelegeam foarte bine de obicei -- a zis in mod spontan: "hai ca nu e greu deloc! Slabitul e foarte simplu: nu mananci, slabesti; mananci ca porcul, nu slabesti. Asta e tot." Poate m-au socat cuvintele pentru ca veneau de la un amic, si m-as fi asteptat sa-si dea seama ca daca ar fi fost asa de simplu o faceam eu demult.In orice caz, nu am uitat niciodata conversatia respectiva.

Aveti acum pe scurt motivele mele ca sa slabesc. Sa nu credeti ca totul era urat: am o familie deosebit de calda, care m-a sprijinit intotdeauna. Tin minte ca sora mea plangea cand ii ziceam sa aiba grija cu mersul acasa noaptea, pentru ca spre deosebire de mine e atragatoare si poate tenta pe altii. Aveam un prieten care ma iubea intreaga, inclusiv fiecare milimetru din trupul meu, pe care eu il uram. In sfarsit, pe langa asta o duceam bine la universitate, unde eram apreciata si unde tocmai incepusem un proiect pe care il puteam face de acasa.

Am inceput sa slabesc din intamplare.

Mai bine zis, intr-o zi am facut ceea ce aici se numeste stomach flu, adica nu puteam sa mananc fara sa imi fie rau. Aveam arsuri ingrozitoare de fiecare data cand puneam cate ceva in gura. Bineinteles, primul lucru pe care l-am facut: am redus alimentatia la legume fierte (ghiveci) si putina paine prajita. Painea imi facea arsuri si nici nu ma umplea, asa ca am trecut la ghiveci 100%. Dupa 3 zile nu numai ca ma simteam mai bine, dar avusesem o revelatie: se poate trai si fara mancare!

La inceput regimul meu a fost, nu sanatos, dar cel putin normal. In Olanda unde locuiam atunci exista niste gogosi care mi-au placut si imi plac inca foarte mult si care se cheama olliebollen. Mancam 1-2 olliebollen pe zi, impreuna cu supa, ghiveci, un sandwich cu branza cald si mere. Am slabit intr-o saptamana 5 kg (de apa mai ales, dar se vedea foarte bine). In trei saptamani ajunsesem la -10 kg. Era un salt mortal in ceea ce ma privea si se vedea foarte tare.

Atunci am inceput sa numar caloriile. Am avut un soc cand mi-am dat seama cate calorii inseamna un sandwich fierbinte. Am scos painea complet din dieta. Apoi au zburat si gogosile. Carnea are multe calorii, deci a disparut si ea. Branzeturile la fel, desi le adoram. Am ramas la ghiveci si supa, apoi la ghiveci, apoi la salata verde cu o umbra de ulei (daca era o lingurita, era mult) si zeama de lamaie. Nu mai mancam la masa, si primele saptamani le-am petrecut sezand in fata calculatorului sa lucrez la proiect, fara nici un fel de vlaga. Aveam permanent un termos de ceai langa mine. La inceput beam ceai cu zaharina. Va dati seama, cam 8 pastile de zaharina pe zi, in fiecare zi! Le-am redus apoi la 4. Apoi la zero.

In total nu-mi permiteam mai mult decat 250 kcal pe zi. Dormeam mult ca sa uit de foame. La inceput mi-era somnul ok pentru ca erau inca rezerve mari. Dupa aceea a devenit mai problematic. Dupa trei luni mi-am pierdut ciclul. Toata viata se invartea acum in jurul celor 250 de kcal. Mi-era groaznic de frica sa trec chiar la 500 kcal ca sa nu ma ingras. O data ce am putut din nou sa merg, am inceput sa merg la drumetie. Imi aduc aminte de Craciunul acela (faceam de o luna regim) am fost la prietenul meu si am ciugulit timp de o luna cat de putin puteam in asa fel incat sa nu se simta jigniti parintii lui -- care fiind oameni foarte de treaba nu puneau prea multa presiune ca sa nu ma simt prost, pentru ca stiau ce eforturi fac. Atunci am inceput sa merg pe jos ca sa imi iert si putinele imbucaturi pe care le apucam.

Ca sa va dati seama: mancam cam 250-300 kcal pe zi, mergeam pe jos cel putin 2-3 ore, inclusiv in muntii Norvegiei, la temperaturi de minus 20 de grade.

Cand m-am intors nu slabisem in vacanta decat vreo trei kg. As fi facut o criza de nervi dar eram asa de usurata ca nu m-am ingrasat ca am uitat nervii. Am inceput sa merg pe jos apoi ca sa obosesc si sa uit de foame. Am descoperit orele noptii pentru lucrul la calculator, cand laptopul ma incalzea si imi dadea relaxarea necesara ca sa dorm apoi dusa. Dormeam pana tarziu dimineata, apoi beam o cana de ceai si plecam la drum. Aveam o ruta de plimbare destul de bine definita si dura cam 5 ore dus-intors. Imi satisfaceam poftele mergand la cumparaturi des (la magazinele alimentare) si uitandu-ma la toate lucrurile pe care le doream. Ma uitam la valorile nutritionale ale fiecarei mancari care imi facea cu ochii, si imediat simteam ca nu o mai vreau: mai mult, simteam ca o urasc. Faceam toate cumparaturile in fiecare zi daca tot eram in oras.

Cat priveste regimul alimentar, erau 250 kcal, iar sora mea care face medicina mi-a impus carne sau peste. Mancam deci 1/2 de piept fript la gratar fara pic de ulei sau unt la fiecare a treia salata, iar peste mancam 100 g pe langa in celelalte zile. Cateodata mancam alte legume in loc de salata: ciupercile erau intre favoritele mele, pentru ca au putine calorii. La fel castravetii.

Cand ajunsesem cam la 65 de kg era deja foarte greu sa imi mentin disciplina. Pe de o parte, corpul meu cerea mancare pentru ca se cam dusesera rezervele mari. Mi-era frig si nu aveam putere pentru nimic, nici chiar sa vorbesc. Devenisem irascibila din cauza asta: nu vedeau, imi spuneam, ca nu sunt in stare sa articulez cuvintele, ca fiecare miscare a mandibulei ma vlaguia? La 65 de kg inca se vedea grasimea, dar in ochii mei era chiar mai grav, pentru ca ma gandeam ca daca ma opresc, au sa si zboare kg inapoi in sus. Stiam din instinct ca daca ma opresc nu voi mai continua. Cand mama nu era acasa si eram singura stateam minute in sir in fata borcanului de Nutella de pe masa, luptandu-ma cu mine insami.

Pe de alta parte, a devenit greu sa slabesc din cauza oamenilor din jurul meu. Mama imi spunea ca am nevoie de calciu, de lapte, de carne, de oua. Imi aducea aminte de zilele de la inceputul dietei cand slabeam cu 2 gogosi incluse in meniu. Mai tin minte reactia mea (spusa in gand, pentru ca nu aveam energia sa ma cert): pai cred si eu ca mergea la inceput, cand organismul meu avea nevoie de atata mancare, dar acum o gogoasa ar fi fatala! Tata imi spunea ca mananc nesanatos si ca nu-i place persoana care devin, ca sunt artagoasa si prost dispusa si ca as face bine sa mananc ceva mai bine ca iepurii. Ca sa scap de toata teoria, am inceput sa caut compania prietenilor, care nu aveau decat cuvinte de admiratie pentru mine si care nu stiau cat de prost mananc. Bineinteles, ma intrebau cum fac sa slabesc asa, fara intrerupere, si eu le ziceam numai foarte putin, pentru ca mi-era frica sa nu inceapa si ei cu teoria despre cum ar trebui eu sa mananc mai mult.

Eram ingrozita sa nu pierd controlul.

Ca sa ma simt mai bine mergeam sa-mi caut haine. Nu le cumparam intotdeauna, desi aveam nevoie disperata de ele, ca imi curgeau toate de pe mine. Dar pur si simplu sentimentul ca mai dadusem jos o marime, doua era superb. Baietii au inceput sa fie mai atenti cu mine, dar eu jurasem ca nici un baiat care nu mi-a dat atentie cand am fost la 90 de kg nu merita sa fie luat in seama daca imi face curte la 60 sau 50 de kg. Am pierdut multi prieteni din cauza asta, dar nu imi pasa. Greutatea mea era in centrul vietii mele. Mi-am schimbat parul, hainele, bijuteriile. Prietenul fratelui meu care vorbise in acea noapte cu el a ramas ultimul pe lista mea: cand l-am vazut aveam 55 de kg si el a ramas fara grai. M-am simtit foarte satisfacuta.

Trecusera 6 luni din cura disperata de slabire. La sfaturile neincetate ale mamei si ale surorii mele, am inceput, cu foarte, foarte mare greutate sa incep sa franez cura de slabire. La 55 de kg mancam vreo 400 kcal pe zi. La 54, 450. La 50 kg mancam 800 kcal pe zi si mult timp am ramas acolo.

Va dati seama ca eu mancand 600 kcal pe zi trebuia sa ma gandesc foarte bine cum sa "umplu" caloriile care lipseau? Pai cred si eu: nu-mi era foame si uitasem sa mananc. Nu voiam sa "irosesc" caloriile pe mancare mai buna, gen un pahar de iaurt dimineata. Mancam numai lucruri cu foarte putine calorii, dar din ce in ce mai multe: 3 biscuiti WASA de 30 kcal in loc de doi, un varf de cutit mai multa margarina pe unul dintre biscuiti, putin mai mult lapte de cafea degresat in ceai.

Cand am inceput doctoratul in Germania, nu mancam pana la ora 12 cand mancam foarte putin (maxim 250 kcal). La pranz nimic, gustare pe la 5 (vreo doua-trei fructe), apoi indopare seara, cand imi dadeam seama ca mai trebuie sa mai umplu pana la 1000 de calorii. Asta ma umfla si deci ma simteam grasa si intram in panica. Nu aveam energie asa ca am inceput sa beau cafea, gustul careia il uram. Am inceput cu cafea cu foarte multa zaharina. Apoi a inceput sa-mi placa cafeaua. Acum ca sa va dati seama: eu daca beau cofeina e foarte, foarte rau. De la o cana de ceai negru tare stau treaza o zi si o noapte. Un pahar de Cola zero ma tine treaza pana la miezul noptii si imi da hiperventilatii. Cafeaua e chiar si mai rea. In cateva zile devenisem un zombie: nu mai puteam dormi, nu mai puteam lucra, nu mai puteam sta locului. Intre timp bineinteles, trebuia sa lucrez in continuu la doctorat si eram pentru prima oara singura intr-o tara straina, la 23 de ani. Cand am ajuns de Craciun acasa, dupa 10 luni de absenta, eram intr-o stare de agitatie asa de mare ca n-am putut sa stau locului o zi intreaga pana dupa 3 saptamani de concediu! Eram aproape de knock out.

A devenit mai bine dupa aceea. Acum inca ma lupt foarte tare cu groaza de mancare, iar corpul si mintea mea devin rigide in momentul in care se vorbeste despre mancare si despre cat de disproportionat mananc. Imediat apoi intervine instinctul logic pe care mi l-am cultivat, si incepe batalia. Pe de o parte, instinctul imi spune sa nu ma ating de prajitura de la ziua unui coleg. Intr-un timp ceream prajitura sa o iau la mine pentru ca "eram prea plina", si mancam cate o firimita din ea timp de 1 saptamana, sau o dadeam altcuiva. Deci instinctul zicea: nu manca, ca te ingrasi. Pe de alta parte, logica mea mai noua spune: e doar mancare si esti om, nu animal. Poti sa te bucuri de un desert, numai opreste-te cand esti plina. De obicei compromisul e sa iau o felie foarte subtire de prajitura, de care sa ma bucur firimitura cu firimitura. Si apoi cad inapoi in instinctul de auto-pedepsire: trebuie sa merg pe jos mai repede in ziua aceea.

Ar mai trebui sa va descriu zilele cu fotbal si sportul pe care il fac zilnic, precum si cum a evoluat lipsa mea de pofta de mancare. Dar asta las pe mai tarziu, ca la telenovele. Va pup pe toate si va multumesc pentru ajutor.

Cu mult drag,
Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui CrisetenO:
d4ny29 (07 nov 2012)
  #6 (permalink)  
Vechi 17 sep 2010, 09:51:02
UluceanuAnaMaria's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 761
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Buna, Cristinica! Bine-ai venit printre slabute, locul potrivit pentru problema ta si pentru raspunsurile pe care le cauti! Ti-am citit povestea si mi se pare cu adevarat cutremuratoare, felul in care corpul tau s-a chinuit atata vreme.. E oribil.. In schimb, ma bucur ca ti-ai dat seama ca ceea ce faci nu e sanatos si vrei sa iei masuri. E mare lucru, majoritatea fetelor cu problema asta nu reusesc sa treaca de obsesia cantitatii si cea a caloriilor, si continua in felul asta ajungand intr-un final.. la anorexie

Inc-o data iti urez bine ai venit si sper sa ai parte de reusitele cele mai satisfacatoare alaturi de noi, si de cele care vor mai continua sa soseasca! Iti urez o zi frumoasa si un final de saptamana splendid!
UluceanuAnaMaria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
UluceanuAnaMaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 17 sep 2010, 09:53:40
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Cristina, povestea ta m-a cam intristat. stau si ma gandesc, ca nici daca as vrea sa fac ca tine... nu as putea Dar daca as fi fost si eu in situatia ta...nu se stie E ingrozitor sa auzi ca cei din jur iti spun lucruri atat de urate
si cred ca bine ai facut ca nu i-ai mai bagat in seama pe cei care te-au "remarcat" abia la 50-60 de kg la urma urmei conteaza cel mai mult ce este in sufletul unui om. nu zic ca nu ar conta si partea estetica, dar intai trebuie sa cunosti o persoana ca sa iti dai cu parerea.
Si din cate am inteles multe persoane te cunosteau dar abia dupa ce ai ajuns de 60 de kg si-au dat seama ca "existi" persoanele astea nu merita nimic, asa ca nu ai pierdut absolut nimic....
Nu pot sa iti zic ca trebuie sa treci peste calvarul acesta, pentru ca imi imaginez ca este foarte greu. dar am sperante mari si am incredere in tine ca o sa reusesti o sa scapi de frica aceasta, o sa reusesti sa maresti numarul calorilor fara a-ti mai fi frica
Trebuie sa reusesti, mai ales pentru sanatatea ta
Ma bucur mult sa vad fete care isi recunosc situatia grava, si cer ajutor este un pas foarte important.
Iti doresc mult curaj, ambitie si rabdare. si o sa fie totul ok suntem alaturi de tine
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 17 sep 2010, 20:48:49
CrisetenO's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 16 sep 2010
Locaţie: Darmstadt, Germania
Vârsta: 38
Date: 161.5cm, 54.0kg
Mesaje: 876
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 45 ori in 26 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Salutari tuturor!

Va multumesc foarte mult pentru sprijin, fetelor. Uite ca daca ma ajutati si voi si Any, am sa imi revin. Am pus si un meniu pe ziua de astazi: e numai aproximativ, pentru ca produsele pe care le-am gasit aici nu sunt EXACT ce caut. Insa e bun de meniu orientativ. Eu vinerea de obicei tin post, deci nu au ce cauta acolo produsele cu branzeturi si lapte, dar sunt echivalente caloric.

Pentru ca a fost vorba mai devreme: e foarte interesant cum s-au petrecut lucrurile cu baietii atunci cand am slabit. As putea spune ca pentru mine a fost ceva la care nu ma asteptam, pentru ca intreaga viata am fost supraponderala -- deci nicidecum in centrul atentiei. Am fost intotdeauna pe post de cea mai buna prietena a multor baieti si a mai putinor fete. Deodata insa m-am trezit in centrul atentiei, cu baieti care voiau sa se pozeze cu mine, care imi dadeau atentie, baieti care imi trimiteau inimioare pe hartie, cantece la chitara si biletele criptice. Sa nu credeti ca nu m-am simtit flatata pe de o parte. Poate daca nu eram deja intr-o relatie cu acelasi prieten -- acum logodnicul meu -- care intotdeauna m-a apreciat nu numai pentru suflet/minte ci si pentru trupul meu, fie ca era gras fie ca era subtire, poate ca as fi incercat sa vad cat de departe mergea influenta noii mele siluete. Imi pare bine ca nu am facut-o insa, pentru ca timp de multe luni de zile m-am simtit ca o bucata de carne la macelarie. Toti se uitau altfel la mine, se uitau la altceva.

Si tot din cauza ca nu eram obisnuita cu atentia, cred ca am facut si ceva gafe. Pe de o parte, nu mi-am dat seama ce insemnau diversele inghionteli/biletele/cantecele, si cred ca probabil i-am dezamagit pe mai multi flacai. Pe de alta parte, nu mi-am dat seama ca de exemplu nu mai puteam sa merg cu aceeasi neglijenta seara pe strada. Mi s-a intamplat sa fiu fluierata si atunci am invatat cum merg treburile.

Dar mi-am dat seama -- si asta s-a intamplat cand mi-am revenit dupa primul soc de slabit -- ca exista un punct terminus totusi: nimanui nu-i place un sac de oase pe post de prietena. Mi-am dat seama ca silueta nu-ti da decat un soi de prim avantaj: baietii sunt mai interesati sa te cunoasca. Insa daca pe langa asta nu ai si altceva, se pierde repede si interesul asta. Cand am slabit, am slabit de fapt pentru mine, si mi-a placut sa realizez ca de fapt la sfarsitul curei de slabire eram multumita nu numai pentru ca mi se dadea mai multa atentie, ci pentru ca ma puteam bucura de viata fara teama (puteam de exemplu sa urc pe munte ore in sir fara teama, puteam sa ma catar intr-un copac fara sa pic ca un bolovan, puteam sa alerg fara sa raman lata pe trotuar dupa 200 de metri).

Ma rog, nu vreau sa fac teorii si filozofii aici. Daca ati fost odata subtiri in tineretile voastre, probabil vi se par triviale aceste remarci. Pentru mine insa a fost o noua lume, pe care am descoperit-o dupa ce am slabit. Este unul dintre motivele pentru care nu imi pare rau ca am facut-o, desi daca as mai avea o sansa, as fi mai cumpatata in modul de a slabi.

Cu mult drag,

Cristina
__________________
Reteta mea preferata din post: http://concurs.slabute.ro/reteta-pre...CrisetenO.html

Jurnalul meu: E greu sa te opresti din slabit... http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...teno-6331.html
CrisetenO, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1862 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1345 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 18 sep 2010, 09:11:35
UluceanuAnaMaria's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 06 mar 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 30
Dieta: Personalizata
Date: 166cm, 62kg
Mesaje: 761
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Buna dimi, Crisu! Ce faci astazi? Ce planuri ai pentru week-end?
UluceanuAnaMaria, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
UluceanuAnaMaria, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2090 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1573 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1832 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 18 sep 2010, 09:32:30
anqutz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 sep 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 35
Dieta: alimentatie sanatoasa
Date: 166cm, 53kg
Mesaje: 22.594
Aprecieri acordate: 2.039
Am fost apreciat(a) de 3.087 ori in 2.008 mesaje
Implicit Re: Jurnalul Cristinei (CrisetenO)

Buna Cristina! Ti-am citit pe indelete povestea si imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta. Intr-un fel te inteleg, eu la 15 ani am dat jos multe kg in plus, aratam ca un schelet, pt ca un baiat de care-mi placea a facut o remarca aiurea la adesa mea. Te felicit ca ai reusit sa ajungi la un nr normal de kcal. Ti-as recomanda sa adaugi cate 50 kcal/sapt la meniul tau. Si sa provina din proteine, pt ca ele nu ingrasa si tin si mai mult de foame. Stiu ca nu simti foame, dar va trebui sa cresti nr de kcal, nu vei putea ramane toata viata la 1000-1100 de kcal. E posibil pe viitor sa clachezi. Creste incet si sigur nr de kcal. Ia-le din alimente sanatoase. Si uneori ai voie sa trisezi pt ca esti om.

Ai putea sa faci si sport pt modelare. Ar trebui sa pui niste masa musulara pe tine. Tu ai slabit cu un regim draconic si lipsit de proteine asa ca ai pierdut multa masa musculara. Daca iti construiesti masa musculara, iti creste si metabolismul bazal. Practic consumi mai mult stand degeaba.
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, exercitii, greutate, jurnal, kilograme, mentinede, sport

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole