forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Zoe (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-zoe-2193.html)

Zoe 11 ian 2010 15:52:15

Jurnal Zoe
 
...ca m-am saturat ca de mere padurete sa nu ma pot imbraca in ce vreau. si sa arat ca o sperietoare. si sa nu pot fi multumita de mine.
uof!
stiti cum e. :(

asa, prezentare pe scurt: vesnic supraponderala, ceva de genul 70 kg in liceu. si apoi oscilatii intre 70-74-76. ca acum doi ani sa capat brusc peste zece kg, dupa un stat la pat fortat, timp de 2 luni. si nu, nu m-am ingrasat atunci, ci in anul de dupa! functionez dupa reguli ciudate, stiu...

si acum, satula de aspectul meu arhicunoscut, pentru care mai degraba evit oglinda decit sa ma privesc (din nou) cu ochi critic, mai incerc o data. (n-am prea tinut diete, daca imi mergea bine mincam mai putin si se vedea, ceva de genul asta.)
caci la vara merg pe plaja marii cu apa limpede ca din pahar, vorba unei amice, si mi-e dor si mie de o rochita de plaja. de un costum de baie de dimensiuni normale, si pe care sa nu-l caut 3 luni. de pantaloni scurti, ca tot vorbeau fetele printr-un jurnal - iara, uof!, n-am mai purtat asa ceva din scoala generala, cind zburdam cu bicicleta prin parc. chiar daca am picioarele strimbe, aleg sa-mi asum riscul expunerii lor! :))

in plus am gasit callaneticsul, de la care am facut ditai febra musculara dupa o ora, si ma incinta ca pentru asta nu trebuie sa gifii ca dupa maraton (nu, nu-mi place sa alerg, cu riscul de a-mi pune in cap sustinatoarele joggingului, dar chiar nu e pentru mine. in cel mai bun caz o plimbarica rapida - am "fuleul" lung :D).

de ce va sicii pe voi cu povestile astea, daca tot m-am hotarit sa ma apuc de subtiat?
pentru ca ispitele "pindeste" (la fel cum amintirile chinuieste, desigur), si cred ca m-ar ajuta mult daca ati mai trece pe aici, din an in paste macar, sa ma simt si eu intr-o trupa care sa-mi mai ridice moralul cind oi da de platou(ri).

si pentru ca v-am tot citit in ultimele saptamini. si-mi place de voi, na, vreau si eu cu voi! :))

>:D<

ianna 11 ian 2010 16:00:00

Re: Jurnal Zoe
 
bine ai venit printre noi ZOE si daca ramai alaturi de noi si ne mai asculti din cand in cand:D ai sa slabesti sanatos...

poti sa faci un calcul la calorii sa vedem cam cat/cum/ce papi tu acum fara dieta ? ca sa vedem in ce directie sa te indrumam:)

(Te duci la link-ul de Calorii de sus din meniu ...si adaugi tot ce ai papat cu aproximativul gramaj si cam ce activitati ai facut...si faci un copy - paste)

karemina 11 ian 2010 16:08:53

Re: Jurnal Zoe
 
Bine ai venit Zoe . Bafta la alungat kg .

Zoe 11 ian 2010 16:10:53

Re: Jurnal Zoe
 
hei! multumesc de vizita! >:D<
aaaa, pai nici n-are rost sa va spun ce maninc acum, este o combinatie de mincare normala cu orori pe care le mai prind prin jur (junkfood & stuff).

mi-e greu sa tin socoteala caloriilor, din pacate, n-am deloc o minte organizata.
ma gindeam sa maninc in combinatia 3+2 - adica 3 mese principale si doua gustari - pentru ca singura data cind am fost la nutritionista (si demersul a avut roade, fireste) m-a invatat cu stilul asta, in care sa nu fac foamea. cu gustarile de fructe, iar mesele principale cu legume multe si putina brinza (gen mozarella, capra)/carne slaba.

nu ma omor dupa dulciuri, in mod special, dar cad in pacatul fainii (piine si patiserie), care imi face evident rau, as vrea s-o scot de tot vreo doua-trei saptamini, si apoi sa nu sar de doua felii de piine pe zi.

daca pina la sfirsitul lui aprilie - inceputul lui mai ajung sub 70, eu ma declar mai mult decit multumita, deocamdata.
cum suna? e prea putin? e prea mult? e prea alandala?

indrumati-ma, indrumatoarelor! :)

a, si mai stiu ceva. unul din motivele pentru care am "depus" atitea kg in ultimii ani a fost pentru ca nu m-am mai miscat aproape deloc, mi-a tot fost cumva frica in fundal, din cauza accidentului, si n-am mai topait, nu m-am mai plimbat, nu m-am mai agitat ca de obicei (nu ca-s o fire prea zbintuita, dar aveam perioade in care imi placea sa mai zburd).
am mai facut plimbari prin parcuri, in ultima perioada, seara tirziu, si m-am simtit tare bine dupa aceea.

Zoe 11 ian 2010 16:11:43

Re: Jurnal Zoe
 
Citat:

Anterior postat de karemina (Post 62892)
Bine ai venit Zoe . Bafta la alungat kg .

multumesc mult, kare, la fel!

Nina_M 11 ian 2010 16:11:44

Re: Jurnal Zoe
 
Buna si bine ai venit!
Si eu sunt mai noua pe aici. Am vazut ca ai dat jos deja cateva kg... Bravo si mult succes in continuare!
Eu am inceput cu numaratoarea caloriilor la inceputul lui decembrie (aveam 84,5 kg), iar acum am ajuns la 78 kg, fara sa simt ca ma chinui prea mult. Mai fac pilates de 2-3 ori/saptamana. Vezi poate iti place mai mult decat alergatul :)

Zoe 11 ian 2010 16:15:26

Re: Jurnal Zoe
 
Citat:

Anterior postat de Nina_M (Post 62898)
Buna si bine ai venit!

Eu am inceput cu numaratoarea caloriilor la inceputul lui decembrie (aveam 84,5 kg), iar acum am ajuns la 78 kg, fara sa simt ca ma chinui prea mult. Mai fac pilates de 2-3 ori/saptamana. Vezi poate iti place mai mult decat alergatul :)

da, cam de 3 ori cred ca o sa apuc si eu cu sportul, ca e cam ocupat prin casa, ca sa zic asa, n-am loc sa fac mai des. dar o sa ies mai mult pe afara - ma gindeam sa imi caut un pedometru? e mai simpatic daca numara altcineva pentru mine ;)

multam de urare si bine v-am gasit! :)

ianna 11 ian 2010 16:22:29

Re: Jurnal Zoe
 
alegerea 3+2 e foarte buna atata timp cat dai organismul ce e necesar pentru a functiona normal+a arade testul adipos

cat despre sport...introdu-l cat si cum poti ..numai sa-l practici;)..mersul pe jos...chiar si doar de plimbare..nu neaparat pas alergator..este foarte sanatos si ajuta si la arderea grasimilor... deci nu-l scoate din activitatile zilnice/saptamanale

incearca si renunta la paine, prajeli, ulei, zahar ...si pana in mai ajungi sigur sub 70 kg;)

ianna 11 ian 2010 16:26:46

Re: Jurnal Zoe
 
plus daca ai putea la mers sa combini cu ceva miscari... adica ridicarea genunchiului...miscari laterale a piciorului (ca la gimnastica)..aplecari ca la abdomene..vezi ca sunt pe net cateva exemple... cauta la video de genul "start walking"

ali_lumi 11 ian 2010 16:30:52

Re: Jurnal Zoe
 
Mult succes in alungarea kilogramelor Zoe !!:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:43:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO