Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Subiect închis
 
Opţiuni subiect
  #501 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:38:02
dayanna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Smile Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
Buna fetelor,am recuperat si eu.

Eu sunt part time la schimbul 1 si part time la schimbul 2.


Nemo, nu mai atasez postul tau ca e cu 30 de pagini in urma si ma ratacesc

1. Tin post din considerente religioase, tin toate posturile ortodoxe de peste an si tin de 15 ani.
Pe langa partea religioasa, adica ca vreau sa ma spovedesc si ocazional sa ma impartasesc cred ca m-a ajutat in tot acest timp sa nu ajung la 90 de kg.
Daca ma uit bine in calendar manac preponderent legume cam jumatate de an. .
In timpul postului mananc cantitativ mai putin - cam de 3 ani, de cand am constientizat ca pot samananc legume verzi si sa nu ma ingras in post ba chiar sa slabesc.

2. Am probleme cu cantitatile pentru ca imi place sa mananc. Ma pot tine de o dieta dar mananc cantitativ mult...ca imi place ce manac.
Cand tineam Montignac gateam in fiecare zi ...faceam paine seara si pana dimineata ma gandeam cum am sa manac eu 2 painite cu gem fara zahar si lapte.Le si visam.

Ar trebui sa invat sa gatesc "frantuzeste" multe feluri mici.

Ioana bravo tie.Eu imi amintesc ca am tinut o singura data postul Pastelui intreg si nu a fost taman usor!Sa te rogi si pentru noi..
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #502 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:43:50
vera37's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 30 nov 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 50
Dieta: o alimentatie sanatoasa
Date: 164cm, 86kg
Mesaje: 21.470
Aprecieri acordate: 1.528
Am fost apreciat(a) de 1.304 ori in 950 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul
Buna fetelor si buna Nemo.Am vazut ca ati inceput ziua in forta, terasa de vis, cafea, bani si nu in ultimul rand CURATENIE frate.....Vreau si eu ajutoare....



Adriana e superb locul.Acolo ar trebui sa ne intalnim.Bietul Nemo o sa ajunga sa ne dea sfaturi in direct!!

Oau..Nico acolo cred ca as face curat toata ziua..


Veruta vecinutele tale sunt tare veninoase.Doamne fereste sa-si muste limba ca vor muri pe loc.Nu le baga in seama.Nu-ti incarca sufletul....o sa slabesti si mai mult.Te pup si bafta
nu ma incarc dy cu prostiile lor, dar stiindu-ma cu musca pe caciula de duminica, am zis na dracie ca m-oi fi ingrasat
si nu m-am ingrasat, inca sunt pe scadere
bunaaaaaa! ca am uitat sa zic
vera37, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1773 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1256 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 999 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #503 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:45:56
dayanna's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 10 apr 2009
Locaţie: Manchester, Anglia
Vârsta: 56
Dieta: Vegan
Date: 159cm, 108kg
Mesaje: 4.215
Aprecieri acordate: 1.500
Am fost apreciat(a) de 1.261 ori in 793 mesaje
Smile Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de vera37 Vezi mesajul
nu ma incarc dy cu prostiile lor, dar stiindu-ma cu musca pe caciula de duminica, am zis na dracie ca m-oi fi ingrasat
si nu m-am ingrasat, inca sunt pe scadere
bunaaaaaa! ca am uitat sa zic

Vera draga mea...tu esti un exemplu de vointa.Ai slabit o gramada de kilograme intr-un timp relativ scurt .Acum intradevar nu e voie sa te culci pe lauri dar ce ti-a spus individa e rautate pura.
dayanna, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2250 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1733 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1217 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #504 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:47:43
Nemo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţ cunoscătorSlăbuţ cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Le Cannet, Franta
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 179cm, 87kg
Mesaje: 3.894
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 298 ori in 161 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Ioana slaba Vezi mesajul
Buna fetelor,am recuperat si eu.

Eu sunt part time la schimbul 1 si part time la schimbul 2.


Nemo, nu mai atasez postul tau ca e cu 30 de pagini in urma si ma ratacesc

1. Tin post din considerente religioase, tin toate posturile ortodoxe de peste an si tin de 15 ani.
Pe langa partea religioasa, adica ca vreau sa ma spovedesc si ocazional sa ma impartasesc cred ca m-a ajutat in tot acest timp sa nu ajung la 90 de kg.
Daca ma uit bine in calendar manac preponderent legume cam jumatate de an. .
In timpul postului mananc cantitativ mai putin - cam de 3 ani, de cand am constientizat ca pot samananc legume verzi si sa nu ma ingras in post ba chiar sa slabesc.

2. Am probleme cu cantitatile pentru ca imi place sa mananc. Ma pot tine de o dieta dar mananc cantitativ mult...ca imi place ce manac.
Cand tineam Montignac gateam in fiecare zi ...faceam paine seara si pana dimineata ma gandeam cum am sa manac eu 2 painite cu gem fara zahar si lapte.Le si visam.

Ar trebui sa invat sa gatesc "frantuzeste" multe feluri mici.
Buna, Ioana

Te-am intrebat de post ca sa ma lamuresc ca nu e un reflex psihic de a spala "pacatele" mancatului exagerat din timpul saptamanii si de ce mananci ca sa-mi fac o idee despre modul tau de a te raporta la mancare.
Cum am spus si intr-un post de ieri, am explorat un pic raionul de sanatate-nutritie dintr-o librarie. Eram curios sa vad daca exista o abordare cuprinzatoare a problemei. Rezultatul a fost ca in noianul de carti care prezentau regimuri de toate felurile, toate de succes, cu efecte mai mult sau mai putin rapide, am gasit doua carti bune.
Prima e "Maigrir c`est dans la tete" de Gerard Apfeldorfer. Nu e nutritionist, e psihoterapeut si abordeaza problema din punctul de vedere care ne face sa suferim pe majoritatea celor de aici - de ce mancam atat incat ne ingrasam, de ce dupa ce reusim sa slabim cu un regim, o luam de la capat...
A doua carte e cea editata de un colectiv de cercetatori reuniti sub egida LaNutrition si se ocupa din punct de vedere stiintific de ceea ce mancam, facand o sinteza a principiilor care stau la baza unor regimuri cunoscute - densitate energetica, nutritionala, indice glicemic, incarcatura glicemica.
A doua carte am cumparat-o, o voi lua si pe prima, mai greu e ca nu pot sa le pun cu totul aici pe forum, deoarece cam totul in ele e esential. In fine, o sa incerc sa vad ce iese.
De ce am facut referire la cele de mai sus si cum se leaga de cazul tau.
Cum vad eu situatia - Ioana, pina nu rezolvi cumva situatia privitoare la placerea de a manca, nu conteaza ce regim ti.
Adica degeaba pasezi temporar autoritatea asupra modului tau de hranire pe spatele unui regim, ca nu vei putea urma un regim la vesnicie. Tu va trebui sa schimbi modul cum te percepi pe tine si alimentele.
Cauti ceva de genul "Regimul (adica autoritatea suprema) spune ca nu am voie sa mananc bucata asta de tort"
Trebuie sa ajungi la ceva de genul "Nu mananc bucata asta de tort, deoarece asta e alegerea mea."
Acum sincer, eu nu am pregatirea necesara pentru a spune cum sa faci asta.

Aici ar fi de folos prima carte, de aceea, pentru tine si celelalte fete de aici, ca si pentru mine dealtfel ( sa nu crezi ca eu sunt mai breaz ) o voi lua si vad cum fac cu lucrurile pe care le descopar acolo.

Iar a doua carte e o chestie mult mai tehnica, deorece duce in final la o gama de alimente spre care sa ne orientam cu precadere. Iar aceste alimente, odata incluse in mod constant in alimentatie, duc la mentinerea unei greutati corporale normale pe termen lung.
Cu sinteze din asta voi incepe din seara asta, o sa le pun in jurnalul meu sa fie mai usor de gasit. Nu sunt niste revelatii divine, sunt o abordare mai cuprinzatoare a lucrurilor pe care majoritatea dintre voi le cunoasteti.

Scuze pentru divagatie, asta e felul in care am perceput eu problema ta.
Adica puteam sa spun, OK, incerca regimul Dukan, o faza de atac de 3 zile, apoi alternezi PP si PL astfel incat sa concorde cu zilele de post, iar in zilele de post consuma cu precadere tofu, iart de soia, seitan, quinoa, amarant, linte si mai stiu eu ce proteine de origine vegetala..
Daca ai fi avut de pierdut 30 de kg, asta ar fi fost o solutie, deoarece faza 3 ar fi tinut un an si ai fi avut timp teoretic sa aprofundezi problema, sa modifici obiceiurile alimentare si asa mai departe - cazul meu, a lui Lili...
Dar cand e vorba de o diferenta mica, unde faza 3 (cea cu 10 zile pentru fiecare kilogram pierdut in primele 2 faze) e scurta, rezultatul e un yoyo garantat.

Sper sa gasesti ceva folositor in apolologia mea de mai sus.
Nemo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2067 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1550 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Nemo; 05 apr 2012 at 11:49:54.
  #505 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:49:13
vera37's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 30 nov 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 50
Dieta: o alimentatie sanatoasa
Date: 164cm, 86kg
Mesaje: 21.470
Aprecieri acordate: 1.528
Am fost apreciat(a) de 1.304 ori in 950 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul



Vera draga mea...tu esti un exemplu de vointa.Ai slabit o gramada de kilograme intr-un timp relativ scurt .Acum intradevar nu e voie sa te culci pe lauri dar ce ti-a spus individa e rautate pura.
multumesc frumos dy, nu ma culc pe-o ureche ca stiu ce se intampla, am verificat pe pielea mea
sunt invatata cu rautati, de multe ori nici nu le bag in seama, dar de data asta am zis de ce-am facut-o
vera37, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1773 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1256 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 999 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #506 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 11:59:20
margutza's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 30 aug 2011
Locaţie: Focsani, Romania
Vârsta: 53
Dieta: Rina
Date: 165cm, 76kg
Mesaje: 2.589
Aprecieri acordate: 275
Am fost apreciat(a) de 434 ori in 290 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Red flower Vezi mesajul
Margutza, v-a surprins cumva facand ceva indecent?
asa-s copiii am fost si noi candva ca si ei
Nuuuu, eram chiar cumintei! Eu calcam , iar sotul meu lua masa.

Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul


Buna, fetele!

PS. Tzontz, ce pui poze de la mine de pe terasa?
Buna fetele si Nemo!
margutza, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Foarte activ, este de 2362 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1845 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1846 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #507 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 12:02:08
Nemo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţ cunoscătorSlăbuţ cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 18 nov 2010
Locaţie: Le Cannet, Franta
Vârsta: 55
Dieta: Dukan
Date: 179cm, 87kg
Mesaje: 3.894
Aprecieri acordate: 1
Am fost apreciat(a) de 298 ori in 161 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul
Buna fetelor si buna Nemo.Am vazut ca ati inceput ziua in forta, terasa de vis, cafea, bani si nu in ultimul rand CURATENIE frate.....Vreau si eu ajutoare....



Adriana e superb locul.Acolo ar trebui sa ne intalnim.Bietul Nemo o sa ajunga sa ne dea sfaturi in direct!!

Mi-am gresit cariera...trebuia sa ma fac psiho-nutri-cosmetico-terapeut

Acum stateam pe o terasa din aia, va ascultam cate o ora si incasam loveaua..

Asa stau in fata laptopului, dau sfaturi gratis si-mi asigur reincarnarea cu o karma mai buna..
Nemo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 2067 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1550 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #508 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 12:04:12
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de dayanna Vezi mesajul



Ioana bravo tie.Eu imi amintesc ca am tinut o singura data postul Pastelui intreg si nu a fost taman usor!Sa te rogi si pentru noi..
Da e greu, mai ales postul Pastelui in care nu prea ai multe dezlegari la peste. Dar incet incet m-am obisnuit. La inceput mai bagam in gura ceva de dulce dar cu anii mi-a fost din ce in ce mai usor.
La cafeaua cu lapte ma blocam constant
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
  #509 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 12:10:38
vera37's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 30 nov 2010
Locaţie: Calarasi, Romania
Vârsta: 50
Dieta: o alimentatie sanatoasa
Date: 164cm, 86kg
Mesaje: 21.470
Aprecieri acordate: 1.528
Am fost apreciat(a) de 1.304 ori in 950 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul


Mi-am gresit cariera...trebuia sa ma fac psiho-nutri-cosmetico-terapeut

Acum stateam pe o terasa din aia, va ascultam cate o ora si incasam loveaua..

Asa stau in fata laptopului, dau sfaturi gratis si-mi asigur reincarnarea cu o karma mai buna..
ai vazut? ia mai baga niste chestii din cartile alea, ca ma intereseaza si ai recunostinta noastra vesnica
vera37, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1773 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1256 kcal/zi. Pentru a slăbi 3 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 999 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #510 (permalink)  
Vechi 05 apr 2012, 12:16:52
Ioana slaba's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 nov 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 52
Date: 163cm, 66.3kg
Mesaje: 2.026
Aprecieri acordate: 8
Am fost apreciat(a) de 39 ori in 27 mesaje
Implicit Re: Slabute si la 40 ani! (etaj X)

Citat:
Anterior postat de Nemo Vezi mesajul


Buna, Ioana

Te-am intrebat de post ca sa ma lamuresc ca nu e un reflex psihic de a spala "pacatele" mancatului exagerat din timpul saptamanii si de ce mananci ca sa-mi fac o idee despre modul tau de a te raporta la mancare.
Cum am spus si intr-un post de ieri, am explorat un pic raionul de sanatate-nutritie dintr-o librarie. Eram curios sa vad daca exista o abordare cuprinzatoare a problemei. Rezultatul a fost ca in noianul de carti care prezentau regimuri de toate felurile, toate de succes, cu efecte mai mult sau mai putin rapide, am gasit doua carti bune.
Prima e "Maigrir c`est dans la tete" de Gerard Apfeldorfer. Nu e nutritionist, e psihoterapeut si abordeaza problema din punctul de vedere care ne face sa suferim pe majoritatea celor de aici - de ce mancam atat incat ne ingrasam, de ce dupa ce reusim sa slabim cu un regim, o luam de la capat...
A doua carte e cea editata de un colectiv de cercetatori reuniti sub egida LaNutrition si se ocupa din punct de vedere stiintific de ceea ce mancam, facand o sinteza a principiilor care stau la baza unor regimuri cunoscute - densitate energetica, nutritionala, indice glicemic, incarcatura glicemica.
A doua carte am cumparat-o, o voi lua si pe prima, mai greu e ca nu pot sa le pun cu totul aici pe forum, deoarece cam totul in ele e esential. In fine, o sa incerc sa vad ce iese.
De ce am facut referire la cele de mai sus si cum se leaga de cazul tau.
Cum vad eu situatia - Ioana, pina nu rezolvi cumva situatia privitoare la placerea de a manca, nu conteaza ce regim ti.
Adica degeaba pasezi temporar autoritatea asupra modului tau de hranire pe spatele unui regim, ca nu vei putea urma un regim la vesnicie. Tu va trebui sa schimbi modul cum te percepi pe tine si alimentele.
Cauti ceva de genul "Regimul (adica autoritatea suprema) spune ca nu am voie sa mananc bucata asta de tort"
Trebuie sa ajungi la ceva de genul "Nu mananc bucata asta de tort, deoarece asta e alegerea mea."
Acum sincer, eu nu am pregatirea necesara pentru a spune cum sa faci asta.

Aici ar fi de folos prima carte, de aceea, pentru tine si celelalte fete de aici, ca si pentru mine dealtfel ( sa nu crezi ca eu sunt mai breaz ) o voi lua si vad cum fac cu lucrurile pe care le descopar acolo.

Iar a doua carte e o chestie mult mai tehnica, deorece duce in final la o gama de alimente spre care sa ne orientam cu precadere. Iar aceste alimente, odata incluse in mod constant in alimentatie, duc la mentinerea unei greutati corporale normale pe termen lung.
Cu sinteze din asta voi incepe din seara asta, o sa le pun in jurnalul meu sa fie mai usor de gasit. Nu sunt niste revelatii divine, sunt o abordare mai cuprinzatoare a lucrurilor pe care majoritatea dintre voi le cunoasteti.

Scuze pentru divagatie, asta e felul in care am perceput eu problema ta.
Adica puteam sa spun, OK, incerca regimul Dukan, o faza de atac de 3 zile, apoi alternezi PP si PL astfel incat sa concorde cu zilele de post, iar in zilele de post consuma cu precadere tofu, iart de soia, seitan, quinoa, amarant, linte si mai stiu eu ce proteine de origine vegetala..
Daca ai fi avut de pierdut 30 de kg, asta ar fi fost o solutie, deoarece faza 3 ar fi tinut un an si ai fi avut timp teoretic sa aprofundezi problema, sa modifici obiceiurile alimentare si asa mai departe - cazul meu, a lui Lili...
Dar cand e vorba de o diferenta mica, unde faza 3 (cea cu 10 zile pentru fiecare kilogram pierdut in primele 2 faze) e scurta, rezultatul e un yoyo garantat.

Sper sa gasesti ceva folositor in apolologia mea de mai sus.
Nemo perfect de acord cu cele scrise de tine mai sus. O sa imi copiez mesajul tau si o sa ma documentz mai indeaprope si o sa ma uit in interiorul meu sa descopar de ce nu ma iubesc indeajuns ca sa ma mentin la starea de fericire, pe care o am dupa ce ajung la kg dorite si de ce trebuie sa o iau de la capat cu mancatul.
Sincer la mine e mai degraba o chestie sociala, imi place sa ies la terase, la gratar afara, problema e de ce daca am alternativa de a manca ca la carte tot icerele cu paine sau painea cu ceva pusa pe ea imi face cu ochiul mai mult decat bucata mea de carne.

Tocmai ce am avut un exemplu de curand: Am mers in vizita la niste prieteni, gratar de peste salate, si la aperitiv si niste icre de stiuca cu painica...ce crezi ca m-am infipt in pesti.... noooo la icre inainte. Si seara ma lamentam mama mama.
__________________
Dukan de 2013
19.10.2013 -- 67kg

Croaziera
22.10.-- 65,3 kg/ 29.10 -- 64,95
05.11 -- 64,40/12.11 -- 64/
19.11-- 63,35
26.11 -- 63,4
05.12 -- 62,4
12.12 -- 62,3
19.12 -- 62,2
25.12-- 62
Subiect închis

Informatii despre slabit
40, 50, ani, calorii, dieta, etaj, jurnale, sanatos, slabit, slabute

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Slabute si la 40 ani! (etaj IX) Slabuta Jurnale slabit 40-50 ani 9279 03 apr 2012 09:29:58
Slabute si la 40 ani! (etaj VIII) Slabuta Jurnale slabit 40-50 ani 8980 23 feb 2012 08:05:24
Slabute si la 40 ani! (etaj VI) Slabuta Jurnale slabit 40-50 ani 14146 15 nov 2011 23:59:28
Slabute si la 40 ani! (etaj V) Slabuta Jurnale slabit 40-50 ani 6496 11 iun 2011 04:30:56
Slabute si la 40 ani! (etaj II) Slabuta Arhiva jurnale slabit 6028 07 ian 2011 01:00:14

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole