forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jolye79 - carpe diem (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jolye79-carpe-diem-12742.html)

jolye79 17 iul 2017 09:07:53

Jolye79 - carpe diem
 
După schimbarea unui job care mi se părea greu cu unul care, contrar așteptărilor, s-a dovedit a fi și mai greu, sub povara unei varste pe care nu mi-o asum și a unor responsabilități despre care, uneori, am impresia că nu le pot duce, am uitat de mine și am adunat kilograme. Încet și sigur, pe parcursul unui an și ceva, în care scopul principal a fost de a gestiona cu brio sarcinile de la noul loc de muncă, am renunțat la sport și am mancat mai mult pentru a elimina orice factor de stres suplimentar. Rezultatul? Kg in plus, lipsă de stima de sine, incapacitate de a gestiona timpul liber (dacă nu muncesc...ce sa fac??), lacrimi dimineața când trebuia să ma echipez pentru muncă, lacrimi pe plajă când îmi era jenă să ma ridic pentru a merge în apă, și multe alte frustrări, mult mai grave, despre care mi-e lehamite să mai vorbesc.
Acum două zile mi-am dat două palme metaforice și m-am hotărât să nu mai trăiesc așa.
Esența stării de bine este iubirea de sine. Un om impacat cu sine, face pace cu tot universul si lucrurile sunt mult mai simple. Trăiește intens, fiecare clipă, fără griji, fără spaime, fără frustrări.
In cazul meu, aspectul fizic are o importanță majoră, astfel încât iata-mă din nou aici, în incercarea de a mă apropia de esența lui "carpe diem"...

Laura 17 iul 2017 11:27:08

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Sa sti ca zilele trecute ma gandeam la tine, oare ce mai faci, stiu ca aveai obiceiuri alimentare oe care invidiam cand le citeam in jurnalul tau! Succes si ambitie sa te tii de planuri, ai mare dreptate cu stima de sine! Cred ca niciodata nu m.am simtit mai bine ca acum in pielea mea, si asta are consecinte bune pe toate planurile!

jolye79 17 iul 2017 14:07:11

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Mulțumesc! Obiceiurile alimentare mi le-am păstrat, din fericire. Trebuie să lucrez la cantități, iar pentru asta imi numar caloriile. Treptat, introduc si sportul. Incep cu o tura de urcat pe munte, in Retezat. :)

jolye79 25 iul 2017 08:45:00

Re: Jolye79 - carpe diem
 
S-a incheiat experiența in munții Retezat cu multă febra musculară, dar cu amintirea unor peisaje superbe.
In prima zi am făcut traseul Cabana Pietrele (unde ne-am cazat) - lacul Bucura, traseu ce a durat, cu tot cu pauze, de la 9 dimineața la 7 seara (sau 8??). Am urcat la peste 2000 de m, pe alocuri urcușul fiind foarte solicitant, insa ajunsi pe Curmatura Bucurii am avut parte de privelisti de vis.
A doua zi am facut traseul Cabana Pietrele - lacul Galeș, cu o abatere de o ora pentru a vedea Taul dintre Brazi. Traseul a fost, in ansamblu, mai usor decat cel din ziua precedentă, insa unele portiuni au fost mult mai dificile si ne-au solicitat mai mult. Am plecat la 9, ne-am intors la 16 din cauza furtunii care ne-a prins pe munte...Altfel am fi mai urcat putin. Superb lacul Galeș, chiar si așa, oglindind nori de furtună.
A treia zi am facut un traseu mai scurt, de trei ore, stil circuit (am urcat pe o parte, am coborat pe alta), de la cabana pana pe culmea Lolaia si retur. Extrem de solicitant, mai ales la coborâre, insa privelistea pe care ne-a oferit-o culmea a meritat tot efortul.
O experiență minunată de care imi era dor si pe care o voi repeta curând.
Acesta este genul de miscare pe care il ador. Prin urmare, pe la inceputul lui septembrie mi-am planificat munții Ciucas ca o destinație scurta, de weekend. Pana atunci trebuie sa ma antrenez serios, rezistenta este, in ansamblu, buna, dar am nevoie de prea multe pauze.

jolye79 31 iul 2017 20:04:32

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Azi am facut prima sesiune de sport organizat după multă vreme. 40-45 de min de exercitii cu greutăți după un program de pe fitnessblender. Vechea mea dragoste...
Am mâncat așa:
Md - smochine uscate
P - o salată mare cu brânză prin ea
G - un bol rezonabil de ciorbă de găină de țară cu tăiței
C (urmează) - o salată mare cu legume din gradina mea cu ceva proteine lângă.
Am avut și vreo trei cafele in meniu indulcite cu miere.
Am o minunata senzație de bine că, in sfârșit, m-am urnit. Retezatul e de vină!

lidiuta 01 aug 2017 08:59:27

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Frumos meniu!:)

Zoe 01 aug 2017 10:17:14

Re: Jolye79 - carpe diem
 
da, frumos! plus că mi-a făcut poftă de supă de găină - cum ziceai, lidi, cu poftele? :))

jolye79 05 aug 2017 19:40:26

Re: Jolye79 - carpe diem
 
S-au mai dus 600 g (am 61.1 kg), cu toate că nu am avut timp sa-mi calculez caloriile cateva zile. Ma mândresc si cu o ședință de taebo, dusă la capăt cu o scurtă pauză pe la jumătate. Mi s-a făcut puțin rău - se vede că n-am mai făcut demult cardio. Ușor, ușor, imi intru in ritm.

maryg 07 aug 2017 18:19:11

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Buna ,Jolye:)
Bine ai revenit !Succes!

lidiuta 07 aug 2017 18:44:36

Re: Jolye79 - carpe diem
 
Felicitări pentru slăbit! Da, o supă sau ciorbă... Minunat!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:03:27.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO