forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal nou, ultimul, sa speram :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nou-ultimul-speram-12789.html)

Sabine_28 31 aug 2021 15:51:59

Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Buna dragi slabute,
Pe final de an am reusit si eu sa ma mobilizez, si de data asta am apelat la un nutritionist, pentru ca singura se pare ca nu reusesc. Am carat prea mult timp kilogramele depuse in sarcina, la care s-au adaugat altele, din pacate.
De 1 luna merg la nutritionist, am reusit sa dau jos 6 kg ( de la 93 la 87), sunt multumita. Se putea si mai bine, dar am avut diverse hopuri: concediu, mers cu copilul la spital,etc.
Important e ca am reusit sa ma mobilizez.
Targetul este sa ajung sub 70 de kg pana la finalul anului.
Nutritionista la care merg este foarte ok, desi la inceput am fost dezamagita ca nu imi da un regim strict, s-a dovedit ca e cel mai bine asa. Merg la 2 saptamani la ea si alcatuim impreuna un plan alimentar, in functie de preferintele mele.
Voi incepe sa scriu meniul, oricum mi-l notez zilnic, si i-l duc cand merg la consultatie.
Azi am mancat dimineata 1 strugure, 2 mere si 1 cafea ( am luat Md foarte tarziu, asta a fost ca o gustare inainte de pranz)
La pranz o omleta din 2 oua cu muschi file, putina branza rasa si 2 felii mici de paine integrala, o rosie si 1 ardei kapia
Acum savurez 1 cafea fara zahar, si la cina voi manca o mancarica de pui cu multe legume ( ceapa, ardei, rosii, dovlecei) si putina telemea.
Ca regula generala, seara nu am voie deloc carbohidrati, fructele doar dimineata sau maxim pana in ora 16.00
Nu am simtit foamea in aceasta luna, m-am obisnuit sa mananc mai putina paine (1-2 felii/zi) sau chiar deloc.
Miscare: fac 8000-10000 de pasi, plus diverse filmulete cardio de pe you tube, de cateva ori pe saptamana.
Am voie 15 gr de ciocolata de 2 ori pe saptamana sau 1 prajitura mai mica cu cioco o data pe saptamana ( incerc sa evit cat pot asta, pentru ca marea mea problema e ca nu ma pot opri la 15 gr de ciocolata:)
Ma motiveaza foarte mult faptul ca merg la nutritionist, de rusine si tot sunt cuminte :)) Plus ca nici nu imi convine sa dau banii aiurea, daca tot m-am apucat de asta.
Dupa ce ating targetul mai am o consultatie anuala pentru mentinere, ca sa nu imi fac de cap.
Va pup! :*

lidiuta 05 sep 2021 19:46:14

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Felicitări! Să ne mai scrii!:)

Sabine_28 08 sep 2021 11:03:24

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Aici sunt, am fost plecata la mare si nu am apucat sa scriu.
Am mai trisat putin, dar din fericire m-am mentinut, saptamana asta, nu am pus.
Ma tin de treaba, astept sa inceapa copilul luni gradinita, sa am mai mult timp pentru sport dimineata.
Va pup!:*

Sabine_28 17 sep 2021 08:12:32

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
S-au mai dus 2 kg, incet, dar sigur imi voi atinge targetul:) Trebuie sa ma organizez mai bine cu sportul, incerc sa ma trezesc mai devreme si sa fac, dar nu imi iese tot timpul.

Sabine_28 09 nov 2021 09:41:24

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Nu stiu cum trece timpul asa repede, nu am mai apucat sa intru. Ma cam mentin, cantarul merge greu, de saptamana viitoare a zis nutritionista ca trecem la low carb, ca altfel mai mult stau pe loc. Targetul e sa ma vad sub 80 pana la finalul anului. O zi minunata, tuturor!:*

Sabine_28 28 dec 2021 09:10:33

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Buna dimineata, dragi slabute!
Inchei anul la 80 si ceva, sunt la mama si nu m-am cantarit. In ianuarie revin cu forte proaspete, am in plan sa merg la sala, sa vedem cat ma tine:)
Un An nou fericit si sa realizam tot ce ne propunem!>:D<

lidiuta 28 dec 2021 11:18:10

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Hei, ma bucur ca ai mai trecut pe aici!:)Felicitari pentru ce ai realizat in acest an, in materie de slabit! Sa avem un an nou rodnic, sa fim sanatoase, ca sa ne implinim visurile!>:D<

lucia ely 28 dec 2021 12:04:19

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 1454876)
Buna dimineata, dragi slabute!
Inchei anul la 80 si ceva, sunt la mama si nu m-am cantarit. In ianuarie revin cu forte proaspete, am in plan sa merg la sala, sa vedem cat ma tine:)
Un An nou fericit si sa realizam tot ce ne propunem!>:D<

Ma bucur mult ca revii! Și eu asta îmi doresc din ianuarie. O sa fie super de la anul.
An nou fericit!:x

Sabine_28 05 ian 2022 10:46:56

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
La multi ani, fetelor! Sa avem un an asa cum ni-l dorim!

Eu mi-am facut planul, dar inca nu m-am apucat de el. M-am hotarat sa tin dieta pentru tiroida autoimuna ( am Hashimoto) si sper ca asa voi reusi sa mai dau jos ceva kg. In mare parte este low carb, pentru ca trebuie sa scot glutenul, zaharul, leguminoasele.
Am voie fructe, 1-2 pe zi, dar in prima faza voi incerca fara, pentru ca imi dau pofta de mancare. Provocarea mi se pare cu micul dejun, neavand voie lactate si ovaz, si nici oua:( Cred ca ma voi baza pe lapte de cocos fara zahar, cu seminte de chia, cateva fructe uscate/fructe de padure si scortisoara. Las mai jos alimentele permise, poate mai intereseaza pe cineva:
Legume
Anghinare Fenicul
Sparanghel Jicama
Sfecla Kale
Brocoli Praz
Bruxelles Salată verde
Varză Ciuperci
Morcovi Ceapă
Conopidă Păstârnac
Salata Iceberg Rubarba
Castravete Spanac
Suc de fructe
Cartof dulce


FRUCTE
Măr Kiwi
Caisă Mango
Avocado Pepene galben
Banană Piersică
Fructe de pădure Pară
Cireașă Curmal japonez
Citrice Prună
Nucă de cocos Ananas
Smochine Rodie
Struguri Pepene


Ierburi și Condimente
Busuioc Mentă
Frunze de dafin Pătrunjel
Arpagic Mentă
Coriandru Rozmarin
Scorţişoară Şofran
Mărar Salvie
Ghimbir Cimbru
Usturoi Curcumă


Proteine
Vită Miel
Pui Crustacee
Rață Porc
Peşte curcan
Vânat

Grasimi
Ulei de avocado Ulei de cocos
Seu de vită Ulei de masline
Grăsime de pui ulei de palmier

Oțet de mere Zahăr de cocos
Otet balsamic Fructe uscate
Pudră de roșcove Miere
Făină de manioc Amidon de tapioca
Făină de cocos

Si imi voi face abonament la sala, dupa ce scap de menstruatie.
Sa redevenim slabute!:*

lidiuta 05 ian 2022 13:09:03

Re: Jurnal nou, ultimul, sa speram :)
 
Bine ai revenit!:)>:D<
Îţi mulţumim pentru informaţiile mesajului tău. Succes în noul an în ce priveşte slăbirea şi nu numai! Te-ai gândit bine să mergi la sală, acolo vei fi şi mai motivată.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:54:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO