forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit mirese (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/)
-   -   Si pentru ca am nunta pe 1 nov.2014 slabit de urgenta, din nou! dieta rina 90 (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/ca-nunta-1-nov-2014-slabit-urgenta-nou-dieta-rina-90-a-12564.html)

alexanda1107 08 iul 2014 17:22:35

Si pentru ca am nunta pe 1 nov.2014 slabit de urgenta, din nou! dieta rina 90
 
Buna fetelor,
Ma apuc si eu de dieta, din nou, pentru ca am nunta anul asta, pe 1 noiembrie.
Am mai tinut anul trecut RINA 90, a fost OK dar nu am pierdut cate kg am vrut eu.
Motivul? Nu am facut sport cat a trebuit si nu am mai tinut perioade de mentinere.
E mai greu oricum sa slabesc pt ca am facut sport cand eram mai mica si acum trebuie sa fac mult in continuare, ca sa aiba rezultate.
Am inceput cu sala, de vreo 2 luni dar de pe 14 iulie incep zdravan, adica cel putin 3 dati pe saptamana, 2 ore de antrenament, sper eu ( 1 ora aerobic si macar 30 min pe banda).
Nu vreau decat 8 kg macar, pana pe 29 octombrie.Sa vedem daca imi iese.
De mancat nu mananc rau ( never ever kfc si alte dracovenii de genul, nu beau de fel cola, fanta, sprite and stuff).
Unde mai gresesc e la micul dejun, ca nu il iau decat din cand in cand si atunci doar iaurt cu colon help, pe care il ador :))
Mai beau vin la sfarsit de saptamana dar de vreo 3 luni am schimbat de la demidolce la demisec :)
Beau in fiecare zi cel putin 2 litri de apa si vreo 2-3 cani de ceai, de azi (silieta perfecta de la fares ca e bun la gust).
Cafeaua o beam cu zara dar de vreo 2luni am renuntat de tot la el.
Nu folosesc zahar alb in nimic, doar brun, dar nu fac prajituri si nici nu mananc, decat rar de tot.
Daca vedeti ce mananc, ar trebui cumva sa fiu slaba moarta dar totusi nu sunt. Cred ca e din cauza tiroidei putin, pt ca e putin dereglata dar nu suficient cat sa primesc tratament asa ca ma voi "chinui" din nou cu dieta rina 90 ( pe care am mai tinut-o exact acum un an si nu mi s-a parut deloc grea sau restrictiva)
Ce imi e cel mai greu e sa ma trezesc in fiecare zi si sa ma gandesc ce sa mai mananc, de aia imi e foarte usor sa am program.
Si m-ar ajuta, sincera sa fiu, cineva care sa mearga la sala cu mine, dar nu am cu cine :((
Sper sa ma sustineti voi pe aici, daca la sala nu se gaseste nimeni sa mearga impreuna cu mine :D:D
Va pup si de luni imi fac jurnal, sa controlez tot ce mananc ( ca vineri e ziua mea si de, tort si sampanie >:), cu masura, desigur;;))
A si o sa ma cantaresc duminica dimineata si o sa ma masor riguros desi mi-e groaza ca prevad un 88 kg :">:">:">:">:">:">

Ha, am gasit, ca m-am gandit eu ca rina 90 daca o incep nu o termin asa ca o sa incep asa, pentru moment. Are de toate....sa vedem ce iese. Promit ca o sa o tin exact cum scrie!
Ziua 1
Mic dejun: ceai/cafea fara zahar (cu indulcitor), o cana lapte degresat cu 3 linguri fulgi de porumb
Gustare: o felie de paine graham cu o felie de sunca presata
Pranz: o pulpa de pui, fara piele, la cuptor si garnitura de fasole verde fiarta, cu verdeata si o lingurita de ulei de masline, 2 mandarine
Cina: 150 g dovlecei gratinati si o lingura svaiter ras

Ziua 2
Mic dejun: ceai/cafea, 1 ou fiert tare si o felie paine graham
Gustare: o portocala
Pranz: 150 g peste slab (salau, stiuca, stavrid, cod) fript/la cuptor si orez nedecorticat (30 g nefiert), salata verde cu suc de lamaie si o lingurita de ulei de masline
Cina: o cana de lapte degresat, o felie de graham si o felie de sunca de pui/sunca presata

Ziua 3
Mic dejun: ceai/cafea, 1 iaurt mic, 3 linguri de musli din cereale integrale
Gustare: 1 pahar de suc de grapefrut
Pranz: 150 g biftec de vita la gratar cu salata de rosii, castraveti sau rondele de ceapa, suc de lamaie si o lingurita de ulei de masline, o felie de graham
Cina: legume la cuptor (amestec ce poate contine morcov, fasole verde, ceapa, dovlecel, conopida, rosii, ciuperci)
cu o lingura de ulei si verdeata

ziua 4
Mic dejun: ceai/cafea, o felie de graham cu 10 g margarina si o felie de mezel slab (piept de pui/curcan)
Gustare: 1 iaurt mic
Pranz: o supa crema de legume (fierte, pasate si o lingurita de ulei), pui la gratar fara piele (150 g) cu salata de varza, suc de lamaie si o lingurita de ulei
Cina: salata verde cu ton (conserva in suc propriu), suc de lamaie, o felie graham

ziua 5
Mic dejun: ceai/cafea, 1 bol cu branza de vaci degresata, 2 kiwi
Gustare: 1 pahar cu suc de portocale/grapefrut si 2 biscuiti simpli (de post)
Pranz: 150 g peste slab cu 100 g cartofi natur cu patrunjel si o lingurita de ulei, o portocala
Cina: 150 g paste si suc de rosii si o lingura de svaiter ras

ziua 6
Mic dejun: o cana de lapte degresat, o felie de paine graham si 3 lingurite de gem
Gustare: 1 mar
Pranz: 150 g pui fara piele, salata de cruditati (morcov, telina) cu lamaie si putin ulei, salata de fructe (o jumatate de mar, o jumatate de grapefrut, o mandarina, 1 kiwi)
Cina: omleta din 2 oua si cateva ciuperci, pregatita in tigaie anti-adeziva (fara ulei)

ziua 7
Mic dejun: ceai/cafea, 1 iaurt mic, o portocala/un mar
Gustare: o felie de graham cu sunca presata/piept de pui
Pranz: supa crema de ciuperci/ciorba de legume (fara cartof) acrita cu lamaie, o lingurita de ulei, 150 g biftec de vita cu salata verde
Cina: mamaliguta pripita cu branza de vaci degresata

Mihaela1006 10 iul 2014 08:52:53

Re: Si pentru ca am nunta pe 1 nov.2014 slabit de urgenta, din nou! dieta rina 90
 
Multa bafta!

Daca dieta asta cu lista predefinita ti-a mers bine, repet-o dar nu uita ca trebuie sa mananci ca sa slabesti peste 1200 de calorii zilnic, sa bei apa 2 l zilnic si sa dormi foarte bine - somnul consuma extrem de multe calorii si in timpul somnului organismul se regleaza :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:49:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO