Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 08:15:49
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Smile From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Bună dimineața!

Revin după peste 2 ani de absență. S-au întâmplat multe. Am un servici foarte antrenant, dar un mediu de lucru ostil (oameni toxici). Am avut parte de o perioadă de 3 luni de studiu în Marea Britanie (unde m-am și ambiționat mult să merg la sală , având mai mult timp, si m-am tonifiat frumos - a se citi, în comparație cu cum sunt de obicei). Am terminat doctoratul în 3 ani (o lucrare de 800 de pagini de s-a cam crucit lumea), Summa cum Laude. Ei, și cam atât.

Nu am mai avut timp de sport și nutriție cum mi-aș fi dorit. Plus că, în perioada în care mă luptam cu birocrația pentru doctorat, cu emoțiile legate de susținere, etc. am mâncat enorm de mult pe fond nervos. Nu imi era foame, dar simțeam că nu mă pot opri (mulțumesc lubeniță că ai puține calorii!). Nu am mâncat doar lubeniță, în săptămânile în care lucram 60 de ore îmi luam energia și din multă înghețată, etc. Și la asta s-a adăugat și o săptămână all inclusive în Turcia, unde cea mai bună mâncare erau prăjiturile.

M-am întors din vacanță cu 70.8 kg. M-am îngrășat treptat de la 64-65, greutate la care mă stabilisem de aproape 3 ani după marea slăbire de la 118. La revenirea în țară, am revenit la obiceiurile sănătoae. Doar că. La două zile după, mă pleznește în plin o infecție la rinichi, 6 zile cu ebră 40...dureri de nu ieșeam din pat... si apoi încă vreo 3 zile în care nu am fost bună de nimic. Am avut 2 săptămâni în care m-am antrenat și am mâncat sănătos. Am ajuns la 68.5. Iar acum am prins o superbă rpceală, cu tuse, nas înfundat, etc. Ufff...

Vreau să slăbesc în 3 etape.

1. Am cumpărat o superbă rochie festivă, cum nu am avutniciodată (grasă fiind, nu am mers la balul de absolvire liceu, facultate, master, etc). Acum că am terminat doctoratul așa bine, m-am gândit că merit. Rochia e de tip sirenă și mai trebuie să sculptez puțin șoldurile și să tonific brațele să arăt bestial în ea. Doresc să fac acest lucru până la petrecerea de revelion, când mă voi și ducce la un salon profesionist pentru prima dată să îmi facă părul și machiajul. Vreau să îl las pe al meu mut, pentru că până acum, stând cu nasul în cărți mereu, numai de beauty nu am avut timp.

2. Etapa 2 - slăbire până la 60 kg până in aprilie când vine sezonul cald. Vreau să ies ca un fluture din crisalidă și să mă simt sexi.

3. Etapa până la nunta - septembrie 2016. Tonifiere, tonifiere, tonifiere. Vreau ca atunci cand vin la altar (normal, al meu mă va vedea prima oară în rochie, să rămână trăznit, cu figura aceea pe care o vezi în filme). Vreau să am picioarele așa de sexi ca să mă simt ca o regină când îmi va da jos jarteluța (picioarele mele sunt marea problemă....)

Deci, muncă!!!!
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 13 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
alina_neamt (17 iun 2016), Anca22 (28 oct 2015), butterfly30 (20 oct 2015), cbuuterfly (20 oct 2015), costina89 (20 oct 2015), danyella2008 (20 oct 2015), jumbix (21 oct 2015), Laura (20 oct 2015), lucia ely (24 oct 2015), Michelina (20 oct 2015), mihaela2011 (21 oct 2015), rozica1965 (20 oct 2015), Zoe (09 nov 2015)
  #2 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 08:30:36
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Post Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

În altă ordine de idei, îmi e dificil să scriu o greutate la care vreau să ajung, deoarece la mine e tonifiere intensivă și creștere în masa musculară, ceea ce trage un pic mai tare la cântar. La mine valoarea e nominală, ideal este să arăt tonifiată în oglindă și să nu tremure nimic când mă zbânțâi în oglindă.

Ce am schimbat la nutriția mea în această perioadă ca rezultat al celor 5 ani în care am slăbit și m-am susținut, și am eșuat să termin ce mi-am prospus.

1. Nu mai mănânc pe cât posibil fructe pe parcursul zilei (îmi cauzează foame și niciodată nu mă satură - glucide, zaharuri, etc)
2. Pun o linguriță de ulei de măsline la salată.
3. Mănânc câte jumate de avocado pe zi.
4. Cheat meal, o dată la 7-10 zile orice doresc la o masă, până în 600 calorii
5. Patiserie deloc, dar asta e de muuult timp.
6. Dulciuri - cantităti mici (2-3 bomboane max) și raaar. În urmă cu aprox 1 an luam cam 400-500 calorii pe zi din dulciuri și alte porcării, mă antrenam o oră pe zi cu religiozitate, și mă întrebam de ce nu slăbesc și îmi e mereu foame.

Mai am de lucru să ajung la forma fizică în care eram acum un an. Dar 60 de ore de săptămână stat pe scaun la muncă m-au făcut ca pe urmă ssă nu mai vreau să fac nimic.

Cel mai important lucru e să îmi pun sistemul imunitar pe picioare... și să scap de efectele stresului cronic... care și- lăsat urma adâncă în bucuria mea de a trăi, în dorința de a încerca lucruri noi, în pofta de viață. Nu îmi place ce am devenit, sunt ca o cărpâ fricoasă, tristă și uscată... Vreau să râd și să fiu din nou tonică, cum am fost înainte să mă arunc cu capul înainte în servici + doctorat de 3 ani...
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
Anca22 (28 oct 2015), costina89 (20 oct 2015), rozica1965 (20 oct 2015), Zoe (09 nov 2015)
  #3 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 08:37:23
rozica1965's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa expert
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 30 aug 2010
Locaţie: Craiova, Romania
Vârsta: 58
Dieta: gastric sleeve
Date: 154cm, 77kg
Mesaje: 68.156
Aprecieri acordate: 47.414
Am fost apreciat(a) de 45.907 ori in 24.999 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Bine ai revenit si bafta in ceea ce ti-ai propus!
__________________
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 08:37:59
Michelina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 18 apr 2011
Locaţie: Suceava, Romania
Vârsta: 56
Dieta: Intuitive eating
Date: 163cm, 65.5kg
Mesaje: 9.475
Aprecieri acordate: 6.794
Am fost apreciat(a) de 14.587 ori in 6.581 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Super planuri ambitioase!!! Daca ai reusit cu doctoratul trebuie sa reusesti si cu asta!

Deci primul obiectiv Revelionul!!

SUCCES!!
__________________
[/URL]
"Pentru a fi fericit este esenţial să ai ceva de iubit, ceva de făcut şi ceva spre care să năzuieşti." - William Blake
Michelina, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Michelina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1701 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1184 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1185 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 20 oct 2015, 20:34:07
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Astăzi a fost o zi foarte bună. Am mâncat corect și sănătos.

Problema e că mâine dimineață e întâlnire de cake testing.... și nu vreau să mă duc... Dacă mănânc dulce de dimineață, pe urmă toată ziua îmi este foame...

Nu e atât de mult de caloriile respective, că mă pot abține să iau câte o mușcătură doar și pe urmă fac bicicletă.

Problema e foamea de după și dezechilibrul pe care îl am și în ziua după. Dacă nu mănânc dulciuri, făinoase, orez alb, mălai și fructe, nu îmi e foame decât la 5-6 ore de la ultima masă. De ex, azi am băut cafea cu 100 ml lapte la 8.30, mic dejun 200g porridge + proteină la 10.00, prânz 200 ml sana +100g suncă + conopidă crudă și cafea + 100 ml lapte ora 14.00, cina - 2 oua fierte + 20 g tărâțe de ovăz + o roșie mare, 1 ardei mare, o ceapă mare.

De obicei mănânc cam 10 porții de legume pe zi, dar astăzi a fost o situație de forță majoră cu serviciul.

Ce să fac mâine?
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Narawen:
butterfly30 (21 oct 2015)
  #6 (permalink)  
Vechi 21 oct 2015, 22:17:27
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Today was a great day for dieting!!!:d:d:d:d
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Narawen:
butterfly30 (22 oct 2015)
  #7 (permalink)  
Vechi 24 oct 2015, 10:37:59
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Smile Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Joi si vineri au fost zile nu prea bune pentru dieta.

Mi-am dus foarte putin de mancare joi... Am stat la servici 8 ore si pe urma, a trebuit sa raman inca 3 ore intr-o sedinta. Vineri am luat si ultima pastila contraceptiva din pachet... Dimineata am plans de nu am mai putut. Este enorm de multa presiune asupra mea la servici si acasa. Simt ca nu mai pot sa fac fata. A fost un efort enorm sa am un servici continuu si sa scriu doctoratul in 3 ani. Amandoua le-am inceput in acelasi timp, si cum sunt overachiever m-am impins pana peste toate. Acum seimt consecintele. Imi e foarte greu sa imi revin, nu am energie, nu am bucuria de a trai. Vreau doar sa dorm, sau sa stau intr-o stare de semiconstienta si sa ma gandesc la ale mele. La toate lucrurile pe care am zis in cei 3 ani... acum nu am timp,, acum nu pot...dupa doctorat...dupa ce trece asta imi va incepe viata. Viata mea nu a inceput inca. Sunt intr-un cerc vicios de munca atat acasa, cat si la servici pentru o persoana care nu ma apreciaza deloc si ma submineaza mereu (desi am cele mai bune rezulatate in departament - masurabile dupa standarde obiective si succesul de necontestat al studentilor in cadre de evaluare interne si externe institutiei). Vreau sa am mai mult timp pentru mine, dar mai presus de toate, as vrea, macar un pic, sa pot sa fac ceea ce imi doresc pentru mine...
Vreau sa slabesc...Sa am cateva luni sa devin slaba si frumoasa. Vreau sa pot sa fac doar asta, deoarece, de cand am inceput sa slabesc in urma cu 5 ani am crezut si cred cu toata fiinta mea, ca daca as fi slaba, as fi fericita.
Pentru mine e totul sau nimic. De aceea am avut doctoratul atat de lung, si ies de la servici la sfarsitul zilei stoarsa, iar studentii veseli. Trebuie ca ceea sa fac sa fie perfect, altfel, simt ca nu e nimic.
Obsesia cu slabitul vine din copilarie. AM fost mereu grasuta pentru ca eram indopata acasa cu prajeli, placinte, cartofi pai si alte gunoaie de astea pe de o parte, si pe urma etichetata zilnic balena esuata, mal, munte, picioarele ca stalpii de telegraf printre dinti inclestati si cu ura de catre un parinte, si tampita, cretina, *******, cu strambaturi de fata aferenta de catre celalalt. Acum am obtinut un doctorat summa cum laude, si simt ca ecourile negative ale celui din urma nu ma pot atinge. Dar, pentru toate datile in care mama m-a facut sa plang in hohote cand mergeam sa imi cumpar pantaloni, pentru ca ma indopa si pe urma radea de mine, pentru ca am hipotiroidism, si ei, oameni cu carte nu s-au obosit niciodata sa ma duca la niste analize cand vedeau ca explodez in toate directiile, sau macar sa imi explice ca te ingrasi de la mancat... TREBUIE SA SLABESC
Am realizat multe pentru varsta mea. Sunt un adult responsabil, imi fac munca impecabil, gatesc mancaruri sanatoase pentru familia mea, sunt mereu politicoasa si atenta cu cei din jur, imi platesc toate taxele la timp, pun bani lunar la banca si nu cheltuiesc niciodata bani aiurea (de ex, imi iau toate hainele de la outlet/ second hand). Din multe puncte de vedere pot fi considerata un partener ideal...si desi al meu ma iubeste... Simt ca nu pot, nu merit, nu stiu... sa fiu iubita complet cat sunt grasa... Ma simt urata si murdara si orice realizez e eclipsat de constiinta omniprezenta ca sunt grasa.

Visele mele nu au fost niciodata sa fac un doctorat sau sa am 10 pe linie. Vreau sa fiu zvelta si slaba si sa dansez. Ador sa vad corpul uman in miscare. De aceea imi plac atat de mult emisiunile gen SO you think you can dance. Vreau sa pot sa dansez ca in Ed Sheeran - Thinking out Loud la nunta mea... inclusiv saltul peste cap. Sa pot sa fac asta, inseamna ca am invins demonii grasimii. Si ca pot sa incep sa imi traiesc viata. Inseamna ca pot sa dau drumul la lanturile trecutului. Asa cum, facand doctoratul, simt ca pot lasa sa se scurga de pe mine orice comentariu legat de incompetenta mentala de la oameni limitati si rai...daca as face asta... m-as simti libera.

Nu pot sa discut cu nimeni problemele acestea. Fiind non stop ocupata cu studiul pentru burse si rezultate foarte bune, nu am avut timp sa ies cu prietenii, si in consecinta, lumea s-a indepartat de mine. Am tot zis ca, dupa ce trece doctoratul... voi avea timp sa traiesc si sa refac legaturile...Dar acestea sunt pierdute... si nu pot spune nimanui acest lucru. Viitorului meu sot nu ii pot spune aceste insecuritati ale mele... Nu vreau sa i se faca mila de mine... In ochii lui, sunt o femeie puternica si independenta. Si asa sunt in fata tuturor.

Asa ca acesta este jurnalul meu nu doar de slabit, ci si de vindecare. Unde pot a pun tot ceea ce ma roade. Pentru ca chiar daca nu am cui sa spun, macar scriind, ajuta.

Ceea ce e important e ca, de acum incolo, nu poate fi decat mai bine. Cred si sper acest lucru
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 9 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
alina_neamt (17 iun 2016), cbuuterfly (24 oct 2015), jumbix (24 oct 2015), Laura (24 oct 2015), lidiuta (29 dec 2015), mihaela2011 (03 ian 2016), rozica1965 (01 nov 2015), Un Pai Roz (30 dec 2015), Zoe (09 nov 2015)
  #8 (permalink)  
Vechi 24 oct 2015, 10:42:03
Narawen's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 23 mar 2010
Locaţie: Cluj-Napoca, Romania
Vârsta: 35
Dieta: Vegană, fără alimente procesate și/sau cu aditivi
Date: 171cm, 71.4kg
Mesaje: 932
Aprecieri acordate: 122
Am fost apreciat(a) de 657 ori in 346 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Vreau sa inteleg ca sunt puternica... Lumea imi spune asta, dar eu nu o vad inca
__________________
Greutate de început 2 - 69 kilograme
Greutate finală dorită - 62 kilograme (31.12.2022)
Narawen, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Narawen, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2246 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1729 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1730 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui Narawen:
cbuuterfly (24 oct 2015), Laura (24 oct 2015), rozica1965 (01 nov 2015)
  #9 (permalink)  
Vechi 24 oct 2015, 10:55:18
jumbix's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 16 aug 2012
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 33
Dieta: hipocalorica
Date: 170cm, 106.8kg
Mesaje: 1.932
Aprecieri acordate: 1.268
Am fost apreciat(a) de 2.149 ori in 1.445 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Citat:
Anterior postat de Narawen Vezi mesajul
Joi si vineri au fost zile nu prea bune pentru dieta.

Mi-am dus foarte putin de mancare joi... Am stat la servici 8 ore si pe urma, a trebuit sa raman inca 3 ore intr-o sedinta. Vineri am luat si ultima pastila contraceptiva din pachet... Dimineata am plans de nu am mai putut. Este enorm de multa presiune asupra mea la servici si acasa. Simt ca nu mai pot sa fac fata. A fost un efort enorm sa am un servici continuu si sa scriu doctoratul in 3 ani. Amandoua le-am inceput in acelasi timp, si cum sunt overachiever m-am impins pana peste toate. Acum seimt consecintele. Imi e foarte greu sa imi revin, nu am energie, nu am bucuria de a trai. Vreau doar sa dorm, sau sa stau intr-o stare de semiconstienta si sa ma gandesc la ale mele. La toate lucrurile pe care am zis in cei 3 ani... acum nu am timp,, acum nu pot...dupa doctorat...dupa ce trece asta imi va incepe viata. Viata mea nu a inceput inca. Sunt intr-un cerc vicios de munca atat acasa, cat si la servici pentru o persoana care nu ma apreciaza deloc si ma submineaza mereu (desi am cele mai bune rezulatate in departament - masurabile dupa standarde obiective si succesul de necontestat al studentilor in cadre de evaluare interne si externe institutiei). Vreau sa am mai mult timp pentru mine, dar mai presus de toate, as vrea, macar un pic, sa pot sa fac ceea ce imi doresc pentru mine...
Vreau sa slabesc...Sa am cateva luni sa devin slaba si frumoasa. Vreau sa pot sa fac doar asta, deoarece, de cand am inceput sa slabesc in urma cu 5 ani am crezut si cred cu toata fiinta mea, ca daca as fi slaba, as fi fericita.
Pentru mine e totul sau nimic. De aceea am avut doctoratul atat de lung, si ies de la servici la sfarsitul zilei stoarsa, iar studentii veseli. Trebuie ca ceea sa fac sa fie perfect, altfel, simt ca nu e nimic.
Obsesia cu slabitul vine din copilarie. AM fost mereu grasuta pentru ca eram indopata acasa cu prajeli, placinte, cartofi pai si alte gunoaie de astea pe de o parte, si pe urma etichetata zilnic balena esuata, mal, munte, picioarele ca stalpii de telegraf printre dinti inclestati si cu ura de catre un parinte, si tampita, cretina, *******, cu strambaturi de fata aferenta de catre celalalt. Acum am obtinut un doctorat summa cum laude, si simt ca ecourile negative ale celui din urma nu ma pot atinge. Dar, pentru toate datile in care mama m-a facut sa plang in hohote cand mergeam sa imi cumpar pantaloni, pentru ca ma indopa si pe urma radea de mine, pentru ca am hipotiroidism, si ei, oameni cu carte nu s-au obosit niciodata sa ma duca la niste analize cand vedeau ca explodez in toate directiile, sau macar sa imi explice ca te ingrasi de la mancat... TREBUIE SA SLABESC
Am realizat multe pentru varsta mea. Sunt un adult responsabil, imi fac munca impecabil, gatesc mancaruri sanatoase pentru familia mea, sunt mereu politicoasa si atenta cu cei din jur, imi platesc toate taxele la timp, pun bani lunar la banca si nu cheltuiesc niciodata bani aiurea (de ex, imi iau toate hainele de la outlet/ second hand). Din multe puncte de vedere pot fi considerata un partener ideal...si desi al meu ma iubeste... Simt ca nu pot, nu merit, nu stiu... sa fiu iubita complet cat sunt grasa... Ma simt urata si murdara si orice realizez e eclipsat de constiinta omniprezenta ca sunt grasa.

Visele mele nu au fost niciodata sa fac un doctorat sau sa am 10 pe linie. Vreau sa fiu zvelta si slaba si sa dansez. Ador sa vad corpul uman in miscare. De aceea imi plac atat de mult emisiunile gen SO you think you can dance. Vreau sa pot sa dansez ca in Ed Sheeran - Thinking out Loud la nunta mea... inclusiv saltul peste cap. Sa pot sa fac asta, inseamna ca am invins demonii grasimii. Si ca pot sa incep sa imi traiesc viata. Inseamna ca pot sa dau drumul la lanturile trecutului. Asa cum, facand doctoratul, simt ca pot lasa sa se scurga de pe mine orice comentariu legat de incompetenta mentala de la oameni limitati si rai...daca as face asta... m-as simti libera.

Nu pot sa discut cu nimeni problemele acestea. Fiind non stop ocupata cu studiul pentru burse si rezultate foarte bune, nu am avut timp sa ies cu prietenii, si in consecinta, lumea s-a indepartat de mine. Am tot zis ca, dupa ce trece doctoratul... voi avea timp sa traiesc si sa refac legaturile...Dar acestea sunt pierdute... si nu pot spune nimanui acest lucru. Viitorului meu sot nu ii pot spune aceste insecuritati ale mele... Nu vreau sa i se faca mila de mine... In ochii lui, sunt o femeie puternica si independenta. Si asa sunt in fata tuturor.

Asa ca acesta este jurnalul meu nu doar de slabit, ci si de vindecare. Unde pot a pun tot ceea ce ma roade. Pentru ca chiar daca nu am cui sa spun, macar scriind, ajuta.

Ceea ce e important e ca, de acum incolo, nu poate fi decat mai bine. Cred si sper acest lucru
Buna! Si eu ma lupt de cand ma stiu cu kilogramele in plus si inca n-am castigat. Incearca sa-ti gasesti fericirea in lucrurile marunte, gandeste-te ca esti sanatoasa, ai un job, ai un iubit, ai parintii in viata...asta cu kilogramele nu cred ca o sa-ti aduca fericirea mult asteptata. Esti perfectionista si tragi prea mult de tine, incearca sa te mai relaxezi.
__________________
Jurnal de grasana
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 24 oct 2015, 11:23:08
cbuuterfly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Vreau să intru-n gaşcă...Vreau să intru-n gaşcă...
Merite:
 
Data înregistrării: 13 dec 2010
Locaţie: suceava, Romania
Vârsta: 33
Dieta: personalizata
Date: 166cm, 58.7kg
Mesaje: 141
Aprecieri acordate: 53
Am fost apreciat(a) de 44 ori in 29 mesaje
Implicit Re: From flabby to fit ... Incentive: wedding septembrie 2016

Buna, Narawen. Am citit pe aici, prin jurnalul tau ...
intr-un fel te inteleg si ma regasesc in ceea ce ai scris tu. Eu nu am avut mari probleme de greutate pana acum, dar mereu mi-am dorit sa am abdomenul plat, fundul fain, sa arat bine, tonifiata. Simt ca partea fizica ma ajuta sa infrunt si alte probleme.Bineinteles ca idealul meu a fost cand mai departe, cand mai aproape de mine, dar niciodata nu am reusit sa ajung acolo unde am vrut, dpdv al aspectului.
Cat despre munca... si eu sunt blocata intr-un post care imi ocupa f mare parte din zi. uneori sunt resemnata, uneori, razvratita. Abia astept sa-mi gasesc altceva de lucru... Simt ca trece viata pe langa mine. Imi zic ca ma sacrific pt ceva banuti ( nu sunt multi- pt munca pe care o fac.. e abia un salar la limita decentei- in fine, asta e alta poveste ) si nu constientizez ca niciodata nu voi mai avea 25- sau 26 de ani. Ma uit la alte persoane de varsta mea - energice, puternice... si ma gandesc ca tot ceea ce as vrea e sa ... dorm, sa stau linistita in casa si sa nu vad pe nimeni.
Sper ca nu te-am plictisit cu povestea mea.. vroiam numai sa subliniez faptul ca te inteleg.
Pupici si multa bafta in tot ceea ce faci, mai ales la slabit!
__________________
Mi-am scos ambitia de la naftalina!!!
Răspuns cu citat
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui cbuuterfly:
Narawen (24 oct 2015), rozica1965 (01 nov 2015)
Răspunde

Informatii despre slabit
2016, calorii, dieta, fit, flabby, incentive, jurnale, mirese, sanatos, septembrie, slabit, wedding

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Fit for life-Jurnal Sophia sophia80 Jurnale de mentinere 898 13 sep 2014 14:15:09
Jurnal Miruna - on my way to fit - miruu04 Arhiva jurnale slabit 26 30 iun 2013 09:46:56
Jurnal Elena: From fat to skinny sgtbungles Arhiva jurnale slabit 16 21 feb 2013 09:45:52
Pastile slim & fit sambata Pastile slabit 3 14 oct 2010 15:55:25

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole