forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit mirese (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/)
-   -   jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/jurnalul-meu-otilia-nunta-mai-2015-50kg-12522.html)

onetotilia 23 mar 2014 11:39:46

jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
I am back...

Unele dintre veterane poate ma mai tin mine.
Revin din nou sa cer ajutor slabutelor care m-au ajutat in trecut sa slabesc, v-am parasit insa cand viata mea s-a aglomerat.

Pentru cele care inca nu ma cunosc: Ma numesc Otilia, am apr 24 de ani, locuiesc in Belgia si o sa am nunta in Mai anul viitor!

Viata mea este inca foarte aglomerata: ma trezesc zilnic la ora 6, la pra 7 plec la servici (o ora de condus) termin programul de lucru la ora 16:30 si apoi inca o ora de condus pana acasa.

Momentan am 2 seri pe saptamana cursuri , iar incepand cu sfarsitul lunii aprilie o sa am 4 seri de scoala pe sapt de la 18:00 la 22:00.

Am weekendurile libere timp in care fac cumparaturile, curatenie, mancare.

In urma cu 4 luni am suferit un accident de circulatie in urma cariea am avut multiple fracturi la coloana si piept care m-a imobilizat la pat pentru 6 sapt.
Din fericire urmarile nu sunt drastice si pot in continuare sa ma refac, de aceea merg de 2 ori pe saptamana la recuperare.

Binenteles ca si kg s-au acumulat si in aceste momente ma simt foarte depresiva din cauza faptului ca jumatate din hainele din fdulap nu imi mai vin.

Greutatea in plus a inceput sa imi afecteze relatia.... urmeaza sa ne casatorim insa e posibil sa divortam inainte de casatorie..

Am mare nevoie de suport! e foarte dificil sa rezist dulciurilor si de multe ori sunt prea obosita sa am chef sa gatesc.
Ma simt ratacita si nu stiu ce cale sa apuc, de ce dieta sa ma apuc... :-s

costina89 23 mar 2014 12:02:57

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 1341654)
I am back...

Unele dintre veterane poate ma mai tin mine.
Revin din nou sa cer ajutor slabutelor care m-au ajutat in trecut sa slabesc, v-am parasit insa cand viata mea s-a aglomerat.

Pentru cele care inca nu ma cunosc: Ma numesc Otilia, am apr 24 de ani, locuiesc in Belgia si o sa am nunta in Mai anul viitor!

Viata mea este inca foarte aglomerata: ma trezesc zilnic la ora 6, la pra 7 plec la servici (o ora de condus) termin programul de lucru la ora 16:30 si apoi inca o ora de condus pana acasa.

Momentan am 2 seri pe saptamana cursuri , iar incepand cu sfarsitul lunii aprilie o sa am 4 seri de scoala pe sapt de la 18:00 la 22:00.

Am weekendurile libere timp in care fac cumparaturile, curatenie, mancare.

In urma cu 4 luni am suferit un accident de circulatie in urma cariea am avut multiple fracturi la coloana si piept care m-a imobilizat la pat pentru 6 sapt.
Din fericire urmarile nu sunt drastice si pot in continuare sa ma refac, de aceea merg de 2 ori pe saptamana la recuperare.

Binenteles ca si kg s-au acumulat si in aceste momente ma simt foarte depresiva din cauza faptului ca jumatate din hainele din fdulap nu imi mai vin.

Greutatea in plus a inceput sa imi afecteze relatia.... urmeaza sa ne casatorim insa e posibil sa divortam inainte de casatorie..

Am mare nevoie de suport! e foarte dificil sa rezist dulciurilor si de multe ori sunt prea obosita sa am chef sa gatesc.
Ma simt ratacita si nu stiu ce cale sa apuc, de ce dieta sa ma apuc... :-s


Acum ai 70kg nu?ai si tu de munca ,la fel ca si mine doar ca pe tine ar trebui sa te motiveze mai mult ca deh trebuie sa fi mireasa....anul asta sau anul viitor ai nunta?
Cu papica cum stai?cam ce mananci de obicei?
Mult succes in lupta cu kilogramele Otilia....

onetotilia 23 mar 2014 12:16:09

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Citat:

Anterior postat de costina89 (Post 1341657)
Acum ai 70kg nu?ai si tu de munca ,la fel ca si mine doar ca pe tine ar trebui sa te motiveze mai mult ca deh trebuie sa fi mireasa....anul asta sau anul viitor ai nunta?
Cu papica cum stai?cam ce mananci de obicei?
Mult succes in lupta cu kilogramele Otilia....

NU, am 65 kg, 70 sunt cm pe care vreu sa ii dua jos in total.

Nunta o am la anul in mai dar in setembrie anul acesta are fratele meu nunta si as vrea sa fiu slabuta pe atunci :)

Cu mancarea nu stau bine deloc, in compania unde lucrez eu lucreaza 60 de persoane si mereu este ziua cuiva si aduc dulciuri si nah.... mananc si eu. Dar sunt determinata sa schimb atitudinea si sa ma apuc de slabit!

costina89 23 mar 2014 12:29:07

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 1341658)
NU, am 65 kg, 70 sunt cm pe care vreu sa ii dua jos in total.

Nunta o am la anul in mai dar in setembrie anul acesta are fratele meu nunta si as vrea sa fiu slabuta pe atunci :)

Cu mancarea nu stau bine deloc, in compania unde lucrez eu lucreaza 60 de persoane si mereu este ziua cuiva si aduc dulciuri si nah.... mananc si eu. Dar sunt determinata sa schimb atitudinea si sa ma apuc de slabit!


iarta-ma Otilia de la nesomn nu mai vad bine sa citesc:(,deci ai doar 65 k,hai la lupta cu ele,m-am uitat prin pozele tale,avem aceiasi conformati, pe cand eram slabe:P...m-am uitat si pe masuratorile tale...si eu tot cam asa sunt,cu max un cm in plus sau in minus la unele....La munca cu noi....eu cu sportul am o problema:(,cu mancarea ma mai descurc,tin 2 sapt bine ,una o fac lata,apoi o iau de la capat ...si intr-o luna sau si eu un kg jos:D....dar vreau sa schimb chestia asta....trebuie sa ma tin de treaba pana la capat nu?Si eu tot in sept am o nunta de la care chiar nu pot lipsi asa ca trebuie sa ma tin de treaba....hai sa ne impingem una pe alta poate iese ceva ceva,nu?

onetotilia 23 mar 2014 12:50:11

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
ok. deci frigiderul meu e plin cu legume si in loc sa le gatesc ma duc la dulapul cu dulciuri care la fel este plin de bunatati. chiar acum am sa ma schimb din pijamale si sa ma apuc sa vad ce mancaruri pot sa fac sa am pentru urmatoarele 2 zile. Ca mancare as putea sa fiu si eu mai consistenta. Ma gandes sa ma intorc sa tin dieta rina dar mie imi e prea greu... cred ca o sa incer sa ili creez propria dieta

pana la amiazi : un iaurt activia natuur + 2 fructe
la amiazi : supa sau salata de legume cu 2 felie de paine foarte integrala
gustare : 1 jaurt activia natuur + cateva fruce uscare sau alune
Cina (aici e mai greu) : supa de legume + carne slaba , legume scazute

ceva de genu..

costina89 23 mar 2014 13:06:41

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 1341666)
ok. deci frigiderul meu e plin cu legume si in loc sa le gatesc ma duc la dulapul cu dulciuri care la fel este plin de bunatati. chiar acum am sa ma schimb din pijamale si sa ma apuc sa vad ce mancaruri pot sa fac sa am pentru urmatoarele 2 zile. Ca mancare as putea sa fiu si eu mai consistenta. Ma gandes sa ma intorc sa tin dieta rina dar mie imi e prea greu... cred ca o sa incer sa ili creez propria dieta

pana la amiazi : un iaurt activia natuur + 2 fructe
la amiazi : supa sau salata de legume cu 2 felie de paine foarte integrala
gustare : 1 jaurt activia natuur + cateva fruce uscare sau alune
Cina (aici e mai greu) : supa de legume + carne slaba , legume scazute

ceva de genu..


cunosc ce zici tu ....si eu la fel fac...ma bag in camara sa vad ce mai e bunx-(
Nu am nimic cu painea.....dar rezuma-te la o felie.
Eu nu am putut sa ma tin de rina,trebuia sa gatesc prea des si nu puteam ca ciu ciu timp....asa ca am renuntat la ea si incerc sa nu mai fac cobmbinatii gresite.

onetotilia 23 mar 2014 13:17:21

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
e paine BIO form si sunt felii foarte mici 30gr /felie, e ideala pentru tranzitul intestinar :)

nu stiu cum exact dar trebuie sa dau atacul in kg astea.
M-am gandit sa ma inscriu la bodystyling. E destul de costisitor si trebuie sa merg de 2 ori pe sapt doar.. si ei garanteaza scadere in CM.

Mihaela1006 25 mar 2014 15:49:54

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 1341666)
ok. deci frigiderul meu e plin cu legume si in loc sa le gatesc ma duc la dulapul cu dulciuri care la fel este plin de bunatati. chiar acum am sa ma schimb din pijamale si sa ma apuc sa vad ce mancaruri pot sa fac sa am pentru urmatoarele 2 zile. Ca mancare as putea sa fiu si eu mai consistenta. Ma gandes sa ma intorc sa tin dieta rina dar mie imi e prea greu... cred ca o sa incer sa ili creez propria dieta

pana la amiazi : un iaurt activia natuur + 2 fructe
la amiazi : supa sau salata de legume cu 2 felie de paine foarte integrala
gustare : 1 jaurt activia natuur + cateva fruce uscare sau alune
Cina (aici e mai greu) : supa de legume + carne slaba , legume scazute

ceva de genu..

Masa ta de dimineata e prea mica atat cantitativ/nutritiv cat si caloric, pranzul e si el nu foarte consistent, nu ai cum sa slabesti mancand asa putin.

Hidrateaza-te, gateste-ti legume cu multe condimente care accelereaza metabolismul, mananca proteine, odihneste-te pentru ca lipsa de somn ingrasa, fa miscare.
Incearca dieta Montignac, poate ti se potriveste.

Cu tentatiile de la servici lucrurile sunt mai complicate - poate daca iti echilibrezi meniul si nu esti flamanda cand se servesc prajituri poti doar gusta in loc sa mananci :)

eliza david 25 mar 2014 17:25:58

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Buna Otilia, bine ai venit/revenit.
Pana in septembrie ai tot timpul din lume sa ajungi la greutatea dorita. Eu nu cred nici in programele costisitore, nici in nemancat si nici in mancat supa de varza sau alte minunatii.
Elimina din casa dulciurile, snacksurile sau ce mai ai nociv.
Daca tot ai frigiderul plin cu legume, deschide-l pe ala in locul camarii cu dulciuri.
Renunta la prajeli, tot ceea ce gatesti sa fie la cuptor, la aburi, fiert sau la gratar unde e cazul.
Renunta sau elimina cartofii, pastele, pizzele, painile, covrigi, pilaf si care or mai fi.
Mananca proteine, mananca salate, mananca, legume, mancarici de legume, iaurturi etc.
Bea apa, ceai, supe astfel incat sa fii hidratata bine.
Dormi suficient.
Fa ceva miscare, macar putin. Nu am retinut daca acum poti face miscare dupa ceea ce ti s-a intamplat. Sper ca esti bine :)

Gandeste-te la ceea ce mananci. Daca nu e necesar organismului, nu baga in gura :)
Mananca 3 mese principale si 2-3 gustari, astfel incat sa nu simti senzatia de foame.
Nu sari peste mese si nu te infometa (vezi meniul tau de mai sus, e atat de putin acolo incat o sa ti se faca foame inainte sa termini).

Acum, acestea fiind spuse, iti doresc succes!!!>:D<

Axenya 26 mar 2014 10:51:45

Re: jurnalul meu Otilia: nunta MAI 2015 - 50kg
 
Buna Otilia, vine ai revenit. Succes cu dieta! Incerca sa mananci mai mult dimineata.citisem undeva cum ca daca nu mancam suficient in primele 90 de min de la trezire, metabolismul nostru intra in alerta cum ca e flamand, drept urmare seara mancam prea mult ptr ca ne este foame. Eu am avut foarte multe tentative de a tine diete, acum cativa ani reusisem sa slabesc mult, dar lenea si mutarea impreuna cu partenerul meu m-a costat cu acumularea kiogramelor date jos. Acum nu mai vreau sa ma infometez si sa tin diete stricte. Planul meu de bataie- incerc sa mananc nr de cal. Pe care le consuma metabolismul meu si incerc sa fac cat mai multa miscare, merg pe jos- putin dar mai des decat eram obisnuita, ies mai des la bowling, tenis de masa, nu mai merg la magazinul din fata casei si merg 1 statie dus-intors pana la piata.. slabesc foarte incet dar sigur.empatizez situatia cu partenerul tau, si noi am avut un impas asema ator prin toamna si intelg cat de mult afecteaza atentia pentru dieta, dar curaj ! Vei fii o mireasa frumusica, nu dispera, ia-le totul cu calm, va fi bine!


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:46:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO