forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit mirese (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/)
-   -   Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/lipsa-vointei-m-adus-aceasta-situatie-jurnal-cheruzika-7457.html)

Cheruzika 15 dec 2010 10:18:39

Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Buna tuturor, am 23 de ani si aspectul meu fizic ma nemultumeste foarte mult. De cand ma stiu am fost plinuta, dar acum am depasit orice limita. Am ajuns la 82 kg si asta numai datorita dulciurilor. Am avut o perioada cand le-am eliminat definitiv cam o luna de zile si am avut rezultate uimitoare 6kg le-am dat jos doar renuntand la paine si dulciuri si fara pic de sport:">, insa cum am revenit la vechile si proastele obiceiuri, kg au reaparut :-s. Anul ce urmeaza, in luna august ma voi casatori si nu as vrea sa intampin probleme cu rochia. Sa renunt la o rochie care mi-ar place doar din cauza ca arat penibil imbracata in ea cand pot sa evit acest lucru. In plus de asta nu ma mai simt bine in pilea mea.... :( Vreau sa slabesc , insa am nevoie de ajutorul vostru....!

andra_aly 15 dec 2010 10:44:06

re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzica
 
Buna:) Bun venit printre noi viitoare miresica;;)
Din moment ce ai vazut ca se poate, trebuie sa fi ambitioasa si sa te apuci iarasi de treba:) de data aceasta suntem si noi alturi de tine, gata sa te certam daca e nevoie:P sau sa te felicitam;)
Ai vazut ce rezultate frumose ai avut daca ai renuntat la paine si dulciuri. iar daca faci si putintel de sport, sa vezi ce bieo sa meraga treaba;)
Iti doresc mult succes si asteptam mai multe detalii;;)
Ce papi, cat papi...etc:)

lucretia184 15 dec 2010 11:56:03

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie...
 
Citat:

Anterior postat de Cheruzika (Post 439274)
Buna tuturor, am 23 de ani si aspectul meu fizic ma nemultumeste foarte mult. De cand ma stiu am fost plinuta, dar acum am depasit orice limita. Am ajuns la 82 kg si asta numai datorita dulciurilor. Am avut o perioada cand le-am eliminat definitiv cam o luna de zile si am avut rezultate uimitoare 6kg le-am dat jos doar renuntand la paine si dulciuri si fara pic de sport:">, insa cum am revenit la vechile si proastele obiceiuri, kg au reaparut :-s. Anul ce urmeaza, in luna august ma voi casatori si nu as vrea sa intampin probleme cu rochia. Sa renunt la o rochie care mi-ar place doar din cauza ca arat penibil imbracata in ea cand pot sa evit acest lucru. In plus de asta nu ma mai simt bine in pilea mea.... :( Vreau sa slabesc , insa am nevoie de ajutorul vostru....!

Buna Cheruzika, nu esti singura in situatia asta, si eu tot din cauza dulciurilor am pus pe mine si am ajuns ca tine la aprox 84 kg, de o sapt m\'am apucat de Weight Watchers si functioneaza fara sa te infometezi? Ceea ce pot sa\'ti spun ca daca esti intr\'un grup de fete care tin dieta ca si tine e mult mai motivant sa slabesti.

Daca vrei sa fii alaturi de noi in lupta cu kg, hai in Clubul slabutelor http://forum.slabute.ro/dieta-weight...me-947-99.html si sa mergem impreuna spre o alimentatie sanatoasa si o talie de invidiat>:D<.

Cheruzika 15 dec 2010 15:02:20

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Va multumesc mult pentru incurajari, cu sprijinul vostru sunt convinsa ca o sa am rezultate bune. Atunci cand gresesti ai nevoie de "putina" critica, mai ales cand nu iti poti face autocritica, asa ca orice este binevenit. Trebuie sa ma apuc si de sport sunt constienta, iar in ceea ce priveste meniul mai cateva nelamuriri...treb sa ma familiarizez cu forumul:">, dar in cateva zile ma voi pune la punct cu toate.
Va pup si va doresc o dupa-amiaza placuta>:D<

andra_aly 15 dec 2010 21:53:58

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Daca ai intrebari, suntem aici:)
Ce nu resesti sa intelegi?:)
Uite ceva ce ti-ar putea fi de folos:
http://forum.slabute.ro/sfaturi-calc...tml#post266364

crissa17 15 dec 2010 23:21:29

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Citat:

Anterior postat de Cheruzika (Post 439274)
Buna tuturor, am 23 de ani si aspectul meu fizic ma nemultumeste foarte mult. De cand ma stiu am fost plinuta, dar acum am depasit orice limita. Am ajuns la 82 kg si asta numai datorita dulciurilor. Am avut o perioada cand le-am eliminat definitiv cam o luna de zile si am avut rezultate uimitoare 6kg le-am dat jos doar renuntand la paine si dulciuri si fara pic de sport:">, insa cum am revenit la vechile si proastele obiceiuri, kg au reaparut :-s. Anul ce urmeaza, in luna august ma voi casatori si nu as vrea sa intampin probleme cu rochia. Sa renunt la o rochie care mi-ar place doar din cauza ca arat penibil imbracata in ea cand pot sa evit acest lucru. In plus de asta nu ma mai simt bine in pilea mea.... :( Vreau sa slabesc , insa am nevoie de ajutorul vostru....!

Sunt alaturi de tine Cheruzika. Daca esti sigura ca asta este ceea ce iti doresti. Inseamna ca o sa gasesti forta si vinta sa iti indeplinesti visul. Visul este mult spus, dar...daca relationam slabirea cu nunta, este bine zis "VISUL". Vei arata splendid la 70kg, iti dai seama!! Vei fi atractia serii, si pe langa asta te vei simti tu foarte bine in pielea ta.

Si eu sunt in aceeasi situatie. Adica toate de pe acest site suntem in aceeasi situatie, vrem sa dam jos kilogramele in plus. Nu am 23 de ani, ci 19, nu m-am ingrasat din cauza dulciurilor, dar si eu am fost plinuta, adica cu multe fluctuatii de greutate! De vreo 5 ani, tot intr-o dieta o tin. De cand am vazut ca arat rau, si ce mai de pe la 14-15 ani am inceput sa tin regimuri. Diete "minune"... si uite la ce rezultat am ajuns. In clasa a 9-, adik in vacanta de dintre a 8-a si a 9-a...adica 15-16 ani...am tinut o dieta de la nutritionist, am slabit 11kg. Si dupaia m-am ingrasat, am slabit in fine...dupa cele 11kg pierdute ajunsesem la 63kg. Aratam super. Ma simteam altfel, aveam mai multa incredere in mine, etc...si la sf clasei a 12-a...aveam 80 kg...iti dai seama in 4 ani aproape 20 kg. Este inimaginabil...deaceea am pus piciorul in prag, si am zis..GATA cu dietele minune, voi incepe sa mananc sanatos, sa slabesc in timp. Ca apoi sa imi fie si mie usor sa ma mentin. Am inceput cu putin sport pe saptamana, mers pe jos, acasa stepper, abdomene, etc...si...am ceva rezultate. Dar...ca orice om, am mai avut unee slabiciuni, un patratel de ciocolata, o bombonica, o feliuta de branza de care imi place...dar astea sunt acum exceptii, inainte aceste alimente le mancam zilnic. Paine de 1 luna nu am mai mancat...si inainte mancam sandwishuti la toaster, iti dai seama...Si eu am incredere in mine.

Cand am venit pe site ma gandeam sa tin iar o dieta minune, dar slabutele mi-au facut capul calendar. Si acum, deja incep sa gandesc in perspectiva, trebuie sa mananc, pot sa mananc cat sa nu fiu plina, adica sa ma ridic de la masa cu gandul" parca as mai manca ceva". Sa nu fiu burdusita!. Dar nu alimente grase, nu paine, nu paste, nu fainoase, NU DULCIURI. Abia de o saptamana am realizat acest lucru. Inainte mancam 500-400-chiar si 300cal pe zi. Si slabisem vreo 4 kg...in 2 sapt..dar dupaia cand am mancat o bucata de branza, sau ceva mai mult de 700kcal, m-am ingrasat. Asa ca am realizat ca nu trebuie sa ma infometez, pentru ca dupa ce voi incepe sa mananc normal, adica normal fara exagerari, fara grasimi etc...voi pune pe mine, pentru ca, corpul s-a obisnuit cu un nr de kcal de 400-500pe zi, si acum daca bag 700 ma ingras.

Asa ca te rog, sa nu ai idei preconcepute, sa nu te infometezi. Desi, daca esti incapatanata ca mine, o sa iti dai seama mai greu. dar mai bine mai tarziu, decat niciodata.

Te pup, te sustin. Si SPOR LA SLABIT!!

andra_aly 17 mar 2011 16:30:55

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Buna:) Ce mai face viitoarea miresica?:)
Nu ai mai trecut pe aici:(

Cheruzika 18 mar 2011 09:08:34

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Buna, AnDrA, acum sunt binishor, luni imi scot piciorul din gips pt ca am avut o entorsa urata. Am fost aici mai tot timpul dar nu am indraznit sa mai apar, pt ca am oscilat foarte mult in greutate, nu aveam echilibru. Cand slabeam, cand puneam la loc. In sfarsit m-am echilibrat :) am cu 4 kg mai putin de cand m-am inscris pe acest forum (si totusi nu este de laudat pt ca sunt pe-aici din decembrie ). Dupa ce scap de actuala mea problema (gipsul), imi doresc foarte mult sa fac o cura de detoxifiere a organismului: 10 zile cu fructe si legume crude, pt ca nu ma mai suport imi simt organismul "imbacsit" de toxine. Pobabil ca se datoreaza si faptului ca nu am mai iesit pe-afara de 8 zile si am mai si ratat 2 zile superbe su soare si temperaturi de maneca scutra. Am incercat sa fac miscare cat am putut si cat mi-a permis piciorul...dar nu sunt suficient de multumita. Sunt convinsa ca o sa reusesc ceea ce mi-am propus. Pupici >:D<

pufik 18 mar 2011 14:20:32

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Buna ! >:D<:-* Ce mai face ghipsul ? Te mananca:D ? stii ce trebuie folosit : andrea sau rigla, sunt tare bune mai ales cand se lasa ghipsul si incepe sa-ti joace . Imi aduc aminte si acum cum faceam baie , cu piciorul atarnat din cada :)) :)) , sau la toaleta ce "frumos "era fiind tot piciorul imobilizat , nu aveam cum sa il indoi :)). Ce ocupatie ti-ai gasit ? Un goblen frumos ;;)

Cheruzika 18 mar 2011 19:43:38

Re: Lipsa vointei m-a adus in aceasta situatie... Jurnal Cheruzika
 
Buna :-*
Cand citeam ce mi-ai scris ma si vedeam in baie chinuindu-ma sa ma spal exact cum faceai si tu. Acum imi vine sa rad pt ca m-am mai obisnuit cu el...mai am putin si il dau jos, dar la inceput imi venea sa plang... In momentul acela ma gandeam la persoanele care duc o viata intreaga o astfel de povara si realizam cat de norocoasa sunt, pt ca nu este decat pt o scurta perioada de timp si apoi viata mea o sa revina la normal. Timpul mi-l omor citind,ma mai uit la documentare...la cate un film...diverse...din pacate nu am la mine niciun goblen. Mama mea are aceasta pasiune daca era langa mine (ea fiind in Craiova, eu in Bucuresti), as fi imprumutat unul pe care sa il lucrez cu manuta mea. In ceea ce priveste scarpinatul am apelat la o rigla de 30cm...daca aveam una mai lunga nu imi strica :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:23:35.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO