forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit mirese (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/)
-   -   Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-mirese/trebuie-slabesc-pana-nunta-jurnal-miamarin-8817.html)

miamarin 07 apr 2011 12:36:18

Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Hello slabutelor! postez si eu primul mesaj pe forum cu toate ca de citit,citesc de ceva mai multa vreme. Am vazut destul de des ca spuneti ca va incurajeaza faptul ca sunteti sustinute de alte slabute de pe forum si asta va da putere sa continuati in lupta cu kilogramele,asa ca incerc si sa "ma bag in discutii" poate,poate asta va fi o forta in plus.
Incep prin a spune care este motivatia mea pentru a aslabi: Ma marit! defapt nu asta ar fi ci ca vreau sa arat bine in rochia de mireasa pe care mi-am cumparat-o cu mult mai mica :))) o tin pe un manechin in camera si ma uit zilnic la ea si imi spun ca treb sa ajung sa intru in ea ca nu am dat degeaba banii pe ea. Sunt in a 4 zi de dieta,nu una anume si am dat jos un kg jumatate. eu de regula slabesc foooarte repede daca tin o dieta si mai fac si ceva miscare. Pentru ca nunta mea este peste 3 luni si jumatate,am ales sa fiu putinel mai drastica cu meniul pe care nu l-as folosi pe un timp mai indelungat,dar sper sa fie ok pentru o masura de urgenta. Am inceput vineri pe 1 aprilie cu 71,iar astazi dupa 4 zile am 69,5.
In fiecare dimineata mananc doar fructe: o banana,un mar,o para,de regula cate 3 fructe diferite. Pranzul este format o zi din piept de pui la gratar,o zi de peste(pangasius) cu salate de toate felurile si un ou fiert. iar seara un iaurt dietetic cu 0,1 grasime si....un baton q-form despre care pot sa spun ca are efectul dorit,adik chiar ma simt satula si imi taie si pofta de dulce. stiu ca nu e chiar recomandat dar cum spuneam pe o perioada de 3 luni sper sa fie ok.
Cat despre miscare inca sunt in perioada in care capat rezistenta. fac seara cam 15 minute de jogging afara,iar pe timpul zilei mai merg vreo 20 pe banda. sper ca in scurt timp sa reusesc sa rezist mai mult.
Mi-ar placea tare mult sa-mi spuneti parerile voastre din experienta pe care o aveti daca voi reusi sa slabesc pana pe 13 august in ritmul asta. La inaltimea mea de 1,56 greutatea ideala este de 53 kg :X eu m-as bucura k macar 12-13 kg sa reusesc.

vera37 07 apr 2011 12:42:35

re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
buna Mia>:D<>:D<>:D<
in primul rand casa de piatra
o sa reusesti sa si slabesti ca nu ai mult de slabit, dar ai grija ca in ritmul asta sa nu te simti obosita pana la nunta si sa nu-ti mai arda de nimic
multa bafta in tot ce ti-ai propus:x:x

adinuca 07 apr 2011 14:20:27

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Succes la slabit, eu am nunta inaintea ta, in iunie.... Sper sa reusesti sa slabesti cat ti-ai propus, eu mi-am luat rochita pe marimea potrivita, dar se mai poate stramta din corset

miamarin 07 apr 2011 16:26:49

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Multumesc frumos pentru mesajele de incurajare. sper si eu sa nu ma simt obosita desi am toate motivele sa inving orice stare fie ea si de oboseala. Deocamdata nu am decat o super febra musculara care sper sa treaca cat mai repede. o sa va tin la curent cu rezultatele mele.

CrisetenO 07 apr 2011 16:28:12

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Salut Mia, bine ai venit,

Mi se pare dieta ta un pic dezechilibrata si cred ca ai sa ajungi in curand sa nu te mai poti misca (ceea ce e foarte rau pentru sport...). Dupa parerea mea ar trebui de dimineata sa mananci niste carbohidrati, care sa te ajute apoi cu sportul. Scoate iaurturile degresate si mananca-le semidegresate: diferenta nu e mare la kcal, dar iaurturile degresate sunt practic 1/2 de tabel periodic de la chimie, din cauza procesului de degresare. La semidegresate nu e chiar asa de rau.

Deci dimineata mananca un iaurt semi-degresat cu niste crackers WASA sau cu paine integrala, sau eventual cu cereale. Sau poti manca si WASA cu urda sau cu branza de vaci, sau o portie de buseuri cu spanac a la Anqutz. Un MD favorit al meu (care e bun in locul batonului tau mortal): 4 lg. fulgi de cereale instant ca pentru copii mici + 2 lgt. cacao SAU 2 lgt. branza vaci SAU 2 lg. stafide inmuiate in rom SAU 3 lgt. migdale sau nuci tocate + 100 ml lapte semidegresat fierbinte + 1 lgt. miere + eventual cateva picaturi de esenta de rom.

La pranz e bine ce ai pus in meniu, dar as dori sa-ti atrag atentia ca pestele Pangasius este ori crescut in mod artificial cu tot felul de chimicale ori e pescuit... corect, din apele radio-active din Asia. Deci nici nu stiu care e mai bun... Iti sugerez sa nu amesteci si oul la pranz: mananca peste sau carne slaba cu salata sau cu legume la aburi.

Poti manca la o gustare un mar sau o portocala, eventual niste alune.

Seara poti manca si putine grasimi cu proteine, iti dau eu scris ca nu se pun pe tine: deci poti manca de exemplu o omleta din 2 oua cu putin iaurt (SEMIdegresat), ardei verde si ceapa, cu o salata de castraveti.

Atentie: iti trebuie neaparat fibre ca sa poti fi sigura ca nu ramai cu toxine in organism.

Cat trebuie sa slabesti? Nu te infometa: daca te infometezi acum pielea ti se lasa si ti se zbarceste (asa e la mine), apar vergeturi, se opreste ciclul (mie mi s-a oprit la 3 luni dupa ce am inceput si eu nu mai am ciclu de 3 ani!), iti cade parul, se exfoliaza unghiile, si incepi sa nu mai poti face nimic in fiecare zi: practic numai existi si te misti ca un zombie.

Cat ai de slabit? Sunt sigura ca vei reusi, si vei fi o mireasa superba. Mult noroc! Cu mult drag,

Cristina

miamarin 07 apr 2011 19:34:33

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
of! mi-ai dat in cap cu ce ai scris aici si nu sunt deloc straina de sfaturile pe care mi le-ai dat si le consider mai mult decat corecte insa mi-e teama ca daca mananc cam ce ai zis tu o sa-mi fie cu 50% mai greu sa slabesc si nu stiu daca voi reusi sa slabesc 12-13 kg in 3 luni. tocmai din acest motiv am intrat pe forum sa aflu daca au mai fost fete care au slabit kg astea intr-o perioada relativ scurta si cu un meniu pe care tocmai l-ai detaliat tu. daca as fi avut o perioada mai lunga probabil ca as fi facut-o ca la carte. dar cum spuneam rochia mi-am luat-o intentionat cu 2 numere mai mica si ar fi culmea sa nu-mi vina pana la nunta si apoi sa mai dau niste milioane ca sa cumpar alta. o sa incerc sa mai schimb putinel meniul daca voi spuneti ca asa e mai bine. tin sa mentionez ca nu stiu sa calculez calorii decat asa in mare,cu atat mai putin sa concep meniuri si alte chestii.

anqutz 07 apr 2011 19:49:23

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Citat:

Anterior postat de miamarin (Post 612174)
of! mi-ai dat in cap cu ce ai scris aici si nu sunt deloc straina de sfaturile pe care mi le-ai dat si le consider mai mult decat corecte insa mi-e teama ca daca mananc cam ce ai zis tu o sa-mi fie cu 50% mai greu sa slabesc si nu stiu daca voi reusi sa slabesc 12-13 kg in 3 luni. tocmai din acest motiv am intrat pe forum sa aflu daca au mai fost fete care au slabit kg astea intr-o perioada relativ scurta si cu un meniu pe care tocmai l-ai detaliat tu. daca as fi avut o perioada mai lunga probabil ca as fi facut-o ca la carte. dar cum spuneam rochia mi-am luat-o intentionat cu 2 numere mai mica si ar fi culmea sa nu-mi vina pana la nunta si apoi sa mai dau niste milioane ca sa cumpar alta. o sa incerc sa mai schimb putinel meniul daca voi spuneti ca asa e mai bine. tin sa mentionez ca nu stiu sa calculez calorii decat asa in mare,cu atat mai putin sa concep meniuri si alte chestii.



Buna! Sati linisita, poti sa scazi 2 marimi la haine in 3 luni absolut lejer. Mananca suficient si sanatos, minin 1200 de kcal/zi, fa sport de minim 3 ori/sapt cate 30 de min pt inceput si o sa vezi rezultate fara sa fie nevoie sa faci foamea. :)

Pt a-ti calcula caloriile e nevoie sa-ti iei un cantar de bucatarie. Gasesti la 40-50 de lei. Si treci tot ce mananci in calculatorul de calorii.

Altfel, o sa te alegi cu semne urate in corp: http://forum.slabute.ro/slabit-extre...tml#post601747.

miamarin 07 apr 2011 20:08:51

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
multumesc tare mult de sfaturi o sa tin cont de ele incepand de maine,daca voi ma asigurati ca o sa reusesc sa slabesc. oricum am peste 1000 de kcal/zi pt ca mananc mult tin fiecare chiar daca par putine. pentru inceput o sa renunt la baton si o sa vad eu cu ce il inlocuiesc. iar miscare fac in fiecare seara cate 15 minute de jogging pt k doar atat rezist. o sa cresc cu 5-10 minute pe saptamana.

anqutz 07 apr 2011 20:34:00

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Citat:

Anterior postat de miamarin (Post 612263)
multumesc tare mult de sfaturi o sa tin cont de ele incepand de maine,daca voi ma asigurati ca o sa reusesc sa slabesc. oricum am peste 1000 de kcal/zi pt ca mananc mult tin fiecare chiar daca par putine. pentru inceput o sa renunt la baton si o sa vad eu cu ce il inlocuiesc. iar miscare fac in fiecare seara cate 15 minute de jogging pt k doar atat rezist. o sa cresc cu 5-10 minute pe saptamana.

Cu placere! :)

Este ft important ce mananci si nu atat cat mananci. Poti studia dieta Montignac sau South Beach. Se bazeaza pe indicele glicemic al alimentelor si sunt diete cu care se slabeste mancand pe saturate.

Ca regula generala, fructele nu reprezinta o masa ci sunt gustari. In dieta se recomanda 1-2 fructe/zi. La micul dejun poti incerca oua fierte sau omleta, sau pesmeti wasa cu crema de branza sau iaurt cu cereale integrale simple. Un mic dejun proteic iti va taia senzatia de foame timp de ore bune. Poti manca fructele cu 30 de min inainte de micul dejun sau la 2 ore dupa masa si 1 ora inainte de urmatoarea masa, deci drept gustare. Cel mai bine e sa le mananci la prima gustare, au fructoza, un tip de zahar si seara nu mai ai acelasi consum energetic. La pranz mananci ok, numai ca proteinele nu se combina intre ele (http://forum.slabute.ro/discutii-div...tml#post596198). iar pangasiusul este cel mai prost peste de pe piata, crescut in fluviul Meekong care este extrem de poluat. Poti sa adaugi si ulei de masline in salata, e gasime buna, ajuta la slabit si in plus o sa te ajute la piele si la par. Ocazional poti manca paste integrale. Mai poti manca o supa, o mancare de legume facuta de tine. La a 2-a gustare poti manca un pumn de migdale crude, sau 2 patratele de cioco cu peste 70% cacao, sa bei un pahar de lapte (din cate am citit mai nou este bine sa te limitezi la 2 portii de lactate/zi) etc. Iar cina sa fie light, salata cu un pic de proteine (carne slaba, peste) si cu 3 ore inainte de somn.

De asemenea, e bine sa bei apa.

Sportul este mai bine sa-l faci in prima parte a zilei, atunci ai arderile mai rapide. Si pe langa jogging poti sa mai adaugi si niste ex pt tonifiere, in functie de preferinte: pilates, tae-bo, aerobic, ex cu greutati usoare etc.

CrisetenO 07 apr 2011 23:32:41

Re: Trebuie sa slabesc pana la nunta! Jurnal miamarin
 
Citat:

Anterior postat de miamarin (Post 612174)
of! mi-ai dat in cap cu ce ai scris aici si nu sunt deloc straina de sfaturile pe care mi le-ai dat si le consider mai mult decat corecte insa mi-e teama ca daca mananc cam ce ai zis tu o sa-mi fie cu 50% mai greu sa slabesc si nu stiu daca voi reusi sa slabesc 12-13 kg in 3 luni. tocmai din acest motiv am intrat pe forum sa aflu daca au mai fost fete care au slabit kg astea intr-o perioada relativ scurta si cu un meniu pe care tocmai l-ai detaliat tu. daca as fi avut o perioada mai lunga probabil ca as fi facut-o ca la carte. dar cum spuneam rochia mi-am luat-o intentionat cu 2 numere mai mica si ar fi culmea sa nu-mi vina pana la nunta si apoi sa mai dau niste milioane ca sa cumpar alta. o sa incerc sa mai schimb putinel meniul daca voi spuneti ca asa e mai bine. tin sa mentionez ca nu stiu sa calculez calorii decat asa in mare,cu atat mai putin sa concep meniuri si alte chestii.


Mia, dar zi-mi si mie, la ce foloseste sa intri in rochie daca dedesubt iti atarna pielea lasata (crede-ma, si pielea cea mai elastica se intinde la asa un meniu barbar!). Ai sa slabesti bine si mai ales, ai sa dai jos armonios. Conditia: MULT sport. Nu se poate fara. Incearca un meniu cum ti-am sugerat pentru o saptamana-doua, ok? Fa si sport in fiecare dimineata si seara (nu pentru muschi, tie iti trebuie aerobica, cardio, zumba, care iti alungeste trupul si il subtiaza). Incearca sa mergi peste tot pe jos: cel putin 2-3 ore pe zi. Si mai ales, nu te atinge de mancaruri interzise. Astfel vei reusi sigur sa slabesti chiar mai mult de 2 nr.

Cu mult drag,
Cristina


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:20:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO