forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc ! (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/erica51-doamne-ajuta-mi-slabesc-8077.html)

erica51 07 feb 2011 15:02:54

Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am 59 ani, 1,63cm, 105 kg, dupa intrarea in menopauza incet, incet am inceput sa ma ingras si am ajuns aici. Deocamdata nu am pb de sanatate specifice varstei, dar am obs o cretsere a glicemiei intre 120-130, greutate in respiratie, obosesc repede si cel mai grav nu mai pot sa-mi tai unghiile de la picioare. E clar greutatea e prea mare. Am inceput dupa sarbatorile de iarna sa reduc painea, dulciurile si am dat cele 2,5 kg puse. Daca am vazut ca mi-a scazut glicemia la 103, am ajuns la concluzia ca totul este din alimentatie, asa ca am hotarat de la 1.02 sa incep o dieta disociata, mai mult din comoditate pentru a ma obisnui cu cantitatile si calculul caloriilor. Azi m-am cantarit si am 104,6kg, foarte bine pentru inceput. Fac zilnic 30 min aerobic sau bicicleta, iar joia si vinerea fac sala o ora. Acesta este programul meu, as vrea sa ajung la 75 kg, intotdeauna am fost robusta, chiar si la nastere am avut 4,200kg .Dieta mea se compune din - luni-legume, marti-carne, miercuri-oua(numai 2), joi-lactate, vineri-peste,sambata-fructe, duminica-la alegere una din zile, am aceasta dieta dintr-o carte veche care trateaza obezitatea. Cand imi este foarte foame mai completez cu ciorba de legume, si apa care ajunge in jur de 2 litri.

Ma bucur ca v-am gasit si am inceput sa-mi aleg meniuri ca sa pot trece la un regim hipocaloric. Sper ca alaturi de voi voi reusi sa-mi duc pana la capat dorinta. Sa ne ajute Dumnezeu !

VAmedeea 07 feb 2011 19:12:27

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Erica, daca e problema de glicemie, nu se va rezolva prin disociata. Nu poti tine toata viata disociata. Plus ca in ziua de carbohidrati ti se va urca la cer glicemia.
De ce nu incerci sa tii un stil de viata sanatos, bazat pe indicii glicemici ai alimentelor. Nu e nici greu, nici costisitor si, in primul rand, e sanatos.
Daca vrei sa vezi un exemplu ca SE POATE, intra aici:
http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...8-4213-94.html
Ia legatura cu ea. Te poate ajuta mai mult decat iti poti inchipui. Te pup!>:D<>:D<>:D<>:D<

erica51 09 feb 2011 13:51:00

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am hotarat sa incep Dieta Monti, o studiez, mai am ceva de lamarit, sunt putin confuza, sper ca slabutele cu vechime sa ma indrume si corecteze in privinta meniului. Oare nu mai este nimeni peste 50 ani pe acest site, tare as vrea sa coversez si sa na sustinem reciproc. Va astept cu drag pe Jurnalul meu sa ma incurajati !

VAmedeea 09 feb 2011 14:52:19

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Erica, uite aici:http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...ni-216-10.html
daca vrei sa vb cu fete care au peste 50 de ani, sa stii ca sunt destule. Si pana la urma varsta e mai putin importanta. Ceea ce conteaza e sa facem ceva pt sanatatea noastra.
Plus ca poti oricand vb cu fetele de la peste 40 de ani: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...-7644-499.html

Iar pentru Monti, hai in Gasca: http://forum.slabute.ro/dieta-michel...-7506-276.html

Te pup! Pe mine ma gasesti in Gasca! Si toto acolo vei primi sfaturi legate de meniu, lamuriri legate de dieta si multe incurajari!:-*:-*:-*

erica51 10 feb 2011 15:08:28

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Ce inseamna Montignac personalizat? Scuze ca imi permit sa intreb.

La ora 5 am sala o ora, ne intalnim mai tarziu.

VAmedeea 10 feb 2011 15:24:58

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna, cred ca cum tu esti in toiul actiunii.:)
Sa ai spor!
Montignac personalizat inseamna ca eu am facut cateva modificari in dieta, din considerente de sanatate. Spre exemplu eu nu consum niciodata lactate degresate.
Pe de alta parte tin o schema realizata de o doctorita de la noi din tara (dr. Man) care respecta 100% principiile Monti, dar e mai stricta si mult mai bine organizata pe zile si mese.
Pe mine ma ajuta pt ca imi pierdusem disciplina si aveam tendinta sa exagerez cu mancatul, chiar daca conform.
Cam asta ar fi, de fapt, cand nu respecti 100% dieta, poti pune acolo ca ai personalizat-o. Adica ai adaptat-o nevoilor tale.
Te pup si sa stii ca te admir ca te duci la sala!>:D<>:D<>:D<

erica51 11 feb 2011 13:48:11

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Am inteles draga mea, asa cum zici, si eu cred ca o voi personaliza dupa mine, luni ma cantaresc sa vad ce am facut dupa doua sapt de disociata si voi incepe o dieta hipocalorica, care imi permite sa diversific alimentatia. Totusi nu ma pot juca la varsta mea chiar asa. Apoi incet voi intra pe Monti, am sa-mi calculez zilnic caloriile, ca am timp. Ieri a fost ff bine la sala si am si astazi program o ora. Acum situatia asa se potriveste, doua zile una dupa alta. Cred ca nu este o problema, fac asta de trei sapt., am observat ca am inceput sa am o mobilitate mai buna, deoarece am artroza generala si eram cam "tzepana" si deci voi putea executa exercitiile mai in forta, fac aerobic!!!! Te pup, ne citim maine!

VAmedeea 11 feb 2011 13:56:45

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Buna, Erica!
Suna bine planul tau. Ai grija doar ca atat timp cat esti pe hipocalorica sa incerci totusi sa ii asiguri organismului tau cat mai multi nutrienti mancand doar alimente sanatoase: iaurt, peste, salate, ulei de masline, fructe si legume proaspete.
Sa nu renunti la sala, face bine nu neaparat in timpul slabitului, cat in general. Pt noi, cele cu probleme articulare si de mobilitate (ca si eu sufar de destule), sportul face minuni.
Eu fac acasa cate putin. Pt ca nu imi place, dar trebuie sa imi intre in programul zilnic, asta pt sanatatea mea pe mai tarziu.
Te pup! Si astept sa vad ce ai mai facut!:-*:-*:-*

erica51 11 feb 2011 22:08:35

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Doamne, draga Ame, oare ce poti avea atatea rele in tine ca vad ca ai 25 ani ! Eu dupa intrarea in menopauza si apoi dupa 50 de anu am inceput cu problemele de articulatii, dar dupa recuperari anuale, acum fac numai tratamant balnear cu apa si namol sarat, au cedat durerile si nu fac eforturi fizice supraomenesti. Dar intradevar ca nu faceam sport de intretinere, desi pana la 40 de ani am facut. Facand naveta( dupa revolutie), am eliminat complet sportul.Te pup, noapte buna, ce mult ma bucur ca vii la mine in povesti, iti multumesc, ca tare urita este singuratatea!

VAmedeea 11 feb 2011 22:14:27

Re: Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
 
Citat:

Anterior postat de erica51 (Post 521550)
Doamne, draga Ame, oare ce poti avea atatea rele in tine ca vad ca ai 25 ani ! Eu dupa intrarea in menopauza si apoi dupa 50 de anu am inceput cu problemele de articulatii, dar dupa recuperari anuale, acum fac numai tratamant balnear cu apa si namol sarat, au cedat durerile si nu fac eforturi fizice supraomenesti. Dar intradevar ca nu faceam sport de intretinere, desi pana la 40 de ani am facut. Facand naveta( dupa revolutie), am eliminat complet sportul.Te pup, noapte buna, ce mult ma bucur ca vii la mine in povesti, iti multumesc, ca tare urita este singuratatea!

Da, Erica am 25 de ani si in aparenta sunt o fata peferct sanatoasa. Dar de mai bine de 2 ani sufar de lupus si primele simptome au fost tocmai articulatiile dureroase, umflate, dureri peste tot si oboseala imensa.
Acum sunt bine, dar pt a fi "bine" iau cate 12-13 pastile pe zi.
Multe, putine, nu stiu. Ma gandesc ca totusi sunt persoane in probleme mai grave ca ale mele si totusi nu se vaita. De ce as face-o eu?
Asa ca eu o sa mai vin la o vorba pe aici, mai o incurajare si incet incet dam noi gata kilogramele astea.
Te pup!>:D<>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:05:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO