Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal amaliaz

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 10 feb 2011, 08:25:31
amaliaz65's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 feb 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 65
Date: 167cm, 86kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Jurnal amaliaz

Buna,
Numele meu este Amalia. Tot citesc aici despre diete, despre slabit, sport si toate celelate. Asta imi aduce aminte de o intimplare de demult (1978) cind prietenul meu (actualul sot) a aranjat cu unul din colegii straini din grupa sa-mi aduca o pereche de blugi. Va dati seama cam cit am fost de incintata pentru ca nu multa lume avea blugi originali. Dar surpriza, imi erau ficsuti, adica ma incheiam la nasture dar cam atit. Nu prea ma mai puteam misca. Mai erau citeva zile pina incepeau cursurile si atunci am inceput sa fac in fiecare seara cite 15 minute de excercitii si gata, s-au dus cele 3-4 kg care erau in plus. Imi mai aduc aminte ca tatal meu (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) a incercat sa faca si el odata cu mine exercitiile dar nu prea reusea si eu eram tare mindra de mine ca pot sa fac orice exercitiu pe cind tata, saracul nu.
Ei, cam aceeasi senzatie o am eu, astazi cind citesc ce ati scris voi de-a lungul timpului. E f.f.f usor cind esti tinar dar la 52 de ani, cu artroza avansata (desi am dus si duc o viata sportiva, cu mers pe munte de cite ori am ocazia si sunt rare week-end-urile in care stam acasa, cu plimbari) si cu probleme de digestie e, nu greu, extrem de greu. Ma baloneaza aproape orice maninc sau cum spune doctorita mea si apa pe care o beau. Maninc cit se poate de disociat si mai cit se poate de regulat chiar daca te miri ce si mai nimic. Baiatul meu spunea la un moment dat: "mama, tu te ingrasi si cu aerul pe care-l respiri". Cum ziceti voi ca ar trebui sa procedez? Astept cu nerabdare parerile voastre. Vreau sa vad ce mi-ati putea spune si sa fi incercat.
Numai bine.
amaliaz65, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1707 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 15 feb 2011, 08:52:15
amaliaz65's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 feb 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 65
Date: 167cm, 86kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Nici nu ma mira ca nu a aparut nici un raspuns pentru ca s-a confirmat teoria mea: daca as fi scris ca am 25 de ani ar fi fost multe raspunsuri dar asa nu mai prezinti interes.
De fapt nici nu stiu ce am sperat de la voi cand am hotarat sa ma inscriu in comunitatea voastra. Cred ca in adancul sufletului am sperat ca nu va fi asa.
Va doresc numai bine.
amaliaz65, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1707 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 15 feb 2011, 10:43:18
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Citat:
Anterior postat de amaliaz65 Vezi mesajul
Buna,
Numele meu este Amalia. Tot citesc aici despre diete, despre slabit, sport si toate celelate. Asta imi aduce aminte de o intimplare de demult (1978) cind prietenul meu (actualul sot) a aranjat cu unul din colegii straini din grupa sa-mi aduca o pereche de blugi. Va dati seama cam cit am fost de incintata pentru ca nu multa lume avea blugi originali. Dar surpriza, imi erau ficsuti, adica ma incheiam la nasture dar cam atit. Nu prea ma mai puteam misca. Mai erau citeva zile pina incepeau cursurile si atunci am inceput sa fac in fiecare seara cite 15 minute de excercitii si gata, s-au dus cele 3-4 kg care erau in plus. Imi mai aduc aminte ca tatal meu (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) a incercat sa faca si el odata cu mine exercitiile dar nu prea reusea si eu eram tare mindra de mine ca pot sa fac orice exercitiu pe cind tata, saracul nu.
Ei, cam aceeasi senzatie o am eu, astazi cind citesc ce ati scris voi de-a lungul timpului. E f.f.f usor cind esti tinar dar la 52 de ani, cu artroza avansata (desi am dus si duc o viata sportiva, cu mers pe munte de cite ori am ocazia si sunt rare week-end-urile in care stam acasa, cu plimbari) si cu probleme de digestie e, nu greu, extrem de greu. Ma baloneaza aproape orice maninc sau cum spune doctorita mea si apa pe care o beau. Maninc cit se poate de disociat si mai cit se poate de regulat chiar daca te miri ce si mai nimic. Baiatul meu spunea la un moment dat: "mama, tu te ingrasi si cu aerul pe care-l respiri". Cum ziceti voi ca ar trebui sa procedez? Astept cu nerabdare parerile voastre. Vreau sa vad ce mi-ati putea spune si sa fi incercat.
Numai bine.
Bine ai venit,Amalia!
NU e adevarat ca nu primesti raspunsuri pt ca nu ai 25 de anici pt ca a fost weekend,si pe urma ziua asta a indragostitilor..fetele nu pèrea au fost pe net
Acuma,ca sa-ti raspund la intrebare,se poate slabi frumos si la varsta ta!Stiu asta pt ca mama mea,55 de ani si operata de cancer la san,cca 100 de kg in urma operatiei,ca nu avea voie sa faca efort deloc,A SLABIT!
M-a vazut pe mine cand m-am dus in august acasa, si a inceput:vai mama,da ce ai avut,ai fost bolnava de ai slabit in halul asta?ca mamele...Si i-am explicat ca am slabit in mod sanatos si fara infometare cu dieta Montignac,am stat acolo pana in septembrie si a vazut si ea cum si ce mananc si s-a convins ca nu-i moare odorul de foamePlus ca nici sport nu-i musai sa faci cu dieta asta,daca nu poti..Si a inceput si ea,in ianuarie era f bucuroasa ca slabise 5 kilograme,dar ea nu tine strict,ar fi avut rezultate si mai frumoase daca ar fi tinut fara abateri.
DEci,daca vrei ,vino in Gasca fetelor care tin MOnty,o sa-ti dau link imediat,si acolo o sa te lamuresti cum si ce..Eu consider ca pt tine e dieta potrivita din toate punctele de vedere.
Inca o data bine ai venit si o zi frumoasa!!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 15 feb 2011, 10:45:56
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Sper ca vei reveni curand,aici avem multe doamne peste 50 de ani
Uite linkul promis
http://forum.slabute.ro/dieta-michel...-vii-7506.html
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 15 feb 2011, 10:49:38
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Poti gasi o amica "de suferinta" in acest jurnal, impreuna va va fi mai usor
Erica51 - Doamne, ajuta-mi sa slabesc !
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 16 feb 2011, 15:59:50
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Citat:
Anterior postat de amaliaz65 Vezi mesajul
Buna,
Numele meu este Amalia. Tot citesc aici despre diete, despre slabit, sport si toate celelate. Asta imi aduce aminte de o intimplare de demult (1978) cind prietenul meu (actualul sot) a aranjat cu unul din colegii straini din grupa sa-mi aduca o pereche de blugi. Va dati seama cam cit am fost de incintata pentru ca nu multa lume avea blugi originali. Dar surpriza, imi erau ficsuti, adica ma incheiam la nasture dar cam atit. Nu prea ma mai puteam misca. Mai erau citeva zile pina incepeau cursurile si atunci am inceput sa fac in fiecare seara cite 15 minute de excercitii si gata, s-au dus cele 3-4 kg care erau in plus. Imi mai aduc aminte ca tatal meu (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) a incercat sa faca si el odata cu mine exercitiile dar nu prea reusea si eu eram tare mindra de mine ca pot sa fac orice exercitiu pe cind tata, saracul nu.
Ei, cam aceeasi senzatie o am eu, astazi cind citesc ce ati scris voi de-a lungul timpului. E f.f.f usor cind esti tinar dar la 52 de ani, cu artroza avansata (desi am dus si duc o viata sportiva, cu mers pe munte de cite ori am ocazia si sunt rare week-end-urile in care stam acasa, cu plimbari) si cu probleme de digestie e, nu greu, extrem de greu. Ma baloneaza aproape orice maninc sau cum spune doctorita mea si apa pe care o beau. Maninc cit se poate de disociat si mai cit se poate de regulat chiar daca te miri ce si mai nimic. Baiatul meu spunea la un moment dat: "mama, tu te ingrasi si cu aerul pe care-l respiri". Cum ziceti voi ca ar trebui sa procedez? Astept cu nerabdare parerile voastre. Vreau sa vad ce mi-ati putea spune si sa fi incercat.
Numai bine.
Citat:
Anterior postat de amaliaz65 Vezi mesajul
Nici nu ma mira ca nu a aparut nici un raspuns pentru ca s-a confirmat teoria mea: daca as fi scris ca am 25 de ani ar fi fost multe raspunsuri dar asa nu mai prezinti interes.
De fapt nici nu stiu ce am sperat de la voi cand am hotarat sa ma inscriu in comunitatea voastra. Cred ca in adancul sufletului am sperat ca nu va fi asa.
Va doresc numai bine.
Buna Amalia si bine ai venit in comunitatea noastra

Cum ti-a spus si Emi, varsta aici nu are nici o importanta, dimpotriva, slabutele peste 40 de ani sunt deosebit de admirate pentru perseveranta si ambitie de care dau dovada si la aceasta varsta, drept dovada frumusetea si silueta nu are varsta.

Ar fi interesant sa ne pui meniurile tale zilnice, sa vedem mai clar ce mananci ca sa te putem sfatui.

Iti recomanda gasca slabutelor peste 40 ani
Slabute si la 40 ani! (etaj III)

Sau aici jurnalele slabutelor peste 50 ani cu care poti lua legatura
Jurnale slabit peste 50 ani
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 16 feb 2011, 22:06:12
erica51's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 ian 2011
Locaţie: cehu silvaniei, Romania
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 99kg
Mesaje: 678
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Draga Amalia,
Nu iti face probleme, eu am aproape 60 de ani si fetele sunt foarte dragute si ne ajuta, mai ales pe noi incepatoarele. Si eu am intrat de curand, am tinut doua saptamani disociata, pana m-am obisnuit cu cantitatea de mancare ingerata, orele de masa, seitul cu care mai am probleme, am inceput cu doua zile la sala, mai fac si de pe calculator. Am o artroza generala cred ca si la 'limba", am observat de o luna de sala ca am o flexibilitate mai buna, am mers mai alert, am slabit 2 kg, de care sunt foarte mandra, acum am intrat intr-un regim hipocaloric, aici ti se calculeaza tot, chiar si cantitatea de apa pe care trebuie sa o bei zilnic, si studiez dieta Montignac pe care tot fetele mi-au dat-o. Daca te intereseaza cartea sa scrii si iti dau linkul. Trebuie sa fii optimista aici gasesti tot de ce ai nevoie, chiar si un umar pe care sa plangi. Te pup si doresc sa ne mai intalnim!
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 16 feb 2011, 22:11:21
erica51's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt una dintre slăbuţe!Sunt una dintre slăbuţe!
Merite:
 
Data înregistrării: 27 ian 2011
Locaţie: cehu silvaniei, Romania
Dieta: hipocalorica
Date: 163cm, 99kg
Mesaje: 678
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 2 ori in 2 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Am uitat sa iti spun, dupa ce am intrat pe seite eram foarte confuza pana am citit cateva jurnale, iar dupa aceea am putut sa iau decizii mai punctuale, pentru ca nu e suficient - vreau sa slabesc. Trebuie sa vezi ce ti se potriveste. Sa stii ca si eu ma balones, am gastrita, am inceput sa inving senzatia de foame, dar sa nu razi chiar si acum cand iti scriu imi este foame -, dar incepe sa-mi faca placere aceasta senzatie ma autosugestionez ca slabesc. Pup
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 16 feb 2011, 22:13:03
VentoFreddo's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă ModelSlăbuţă Model
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 11 ian 2010
Locaţie: Braila, Romania
Vârsta: 47
Dieta: sanatoasa personalizata
Date: 174cm, 65.6kg
Mesaje: 17.573
Aprecieri acordate: 7.170
Am fost apreciat(a) de 8.280 ori in 2.421 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Buna,Amalia,am trecut sa te salut, vad ca inca nu ai intrat, nu-i nimic,noi avem rabdare,te asteptam aici cumintele
O seara buna!
VentoFreddo, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1858 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1341 kcal/zi. Pentru a slăbi 3.5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 954 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 17 feb 2011, 08:41:27
amaliaz65's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 05 feb 2011
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 65
Date: 167cm, 86kg
Mesaje: 5
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Jurnal amaliaz

Multumesc mult pentru raspunsuri. Intr-adevar ieri nu am intrat pentru ca am fost plecata din Iasi si aseara eram prea obosita de la drum ca sa mai intru pe net.
Dieta Motignac o am salvata in laptop, am citit-o de multe ori, cunosc regulile dar nu cred ca mi se potriveste. De foarte curand am citit (recunosc ca pentru prima data) despre dieta Hay. De cum am vazut-o mi-am dat seama ca asta este pentru mine. Am inceput imediat si pot spune ca in 6 zile am dat jos 2 kg. Nu mananc nici pe departe mai putin decat inainte dar le combin conform regulilor dietei Hay. Mi se pare usor de tinut, de fapt poate constitui un mod de alimentatie sanatoasa. Iau probiotice de la Forever Living de trei zile (mi-am amintit ca am mai luat candva si au fost eficiente) si nu ma mai balonez atat de tare ca inainte. Am constatat ca o pot tine usor chiar si atunci cand merg la o petrecere (a fost ziua nasei mele de cununie si a trebuit sa mergem) cu singura conditie sa nu mananci tortul la final. In rest am ales ce pot combina si a mers bine. Nu am plecat flamanda ca tin cura.
Am tinut doi ani o cura cu Herbalife dar rezultatele nu au fost spectaculoase. Doctorita care m-a consiliat in permanenta mi-a zis ca este din cauza faptului ca mananc prea putin la masa de pranz, singura la care consumam diverse alimente. Seara si dimineata masa o constituia sake-ul de la Herbalife.
Sper sa fie bine cu dieta Hay. Si pentru ca m-ati intrebat in consta dieta intr-o zi iata: astazi de dimineata am mancat o felie subtire de sunca presata de pui cu o felie mica de cascaval si o bucatica de ardei gras. Pentru gustarea de la ora 10 mi-am luat o portocala iar pentru pranz (pe care sunt obligata sa-l iau la birou pt ca programul este 8 - 16) am cam 100 g carne de pui facuta la tigaia Dry Cooker, adica fara ulei, si o felie de ardei gras. Cand ajung acasa mananc un mar iar in jur de ora sase o salata cu rosii, salata verde, andive, castraveti, masline si rucola.
Altadata, ca sa consum si paine pentru ca stiu ca nu este bine sa o elimini total, am mancat dimineata o felie de paine cu nutela si o banana dar asta doar intr-o dimineata. Am de gand sa-mi mai fac pentru pranz orez brun cu urzici sau ciuperci, mi-am mai facut peste (tot la Dry Cooker) cu brocoli si hribi (din fericire am strans asta toamna de la Vatra Moldovitei o cantitate cosiderabila). Cam asta e.
Trebuie sa recuperez la capitolul proteine pentru ca acum 2 saptamani mi-am facut analizele si stau prost cu proteinele. Doctorita mi-a recomdat sa incerc sa recuperez, sa ajung la normal si voi incerca.
Sport spectaculos nu pot face pt ca am artroza avansata cu o mobilitate extrem de scazuta la genunchi (mostenire). Cu acceptul medicului la care ma tratez fac la doua zile 15 - 20 min. de bicicleta (am ergonomica dar pana acum mi-a interzis sa fac), cam zilnic masaj cu Relax & Tone sau cu un alt aparat pe care mi l-am luat acum multi ani pentru masaj. De cate ori pot fac plimbari de cate 30 - 45 min (recunosc ca la serviciu vin cu masina). De fapt nici la serviciu nu stau chiar numai pe scaun pentru ca imprimanta nu e langa mine, colegii cu care colaborez direct sunt la alt etaj si mai am si munca de teren (sunt inginer in investitii).
Cu sprijinul vostru moral si cu ajutorul celui de sus sper sa va pot spune peste cateva luni ca am ajuns la normal.
Va pup si va doresc numai bine.
amaliaz65, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1707 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1190 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
artroza, digestie, exercitii, familie, greutate, jurnal, kilograme, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole