forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Jurnale slabit peste 50 ani (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/)
-   -   "Slabute" si la 50 de ani ;) (http://forum.slabute.ro/jurnale-slabit-peste-50-ani/slabute-50-ani-216.html)

Slabuta 15 mar 2009 11:10:16

"Slabute" si la 50 de ani ;)
 
In acest subiect as vrea sa venim cu sfaturi pentru cei care au trecut de varsta de 50 ani. Cu siguranta, cei care au o varsta asemanatoare si au reusit sa se mentina in forma, sunt asteptati in primul rand. Cu totii stim ca slabitul la aceasta varsta este mult mai anevoios si complicat.
Este nevoie de o altfel de abordare.

Va asteptam cu sfaturi pentru femeile sau barbatii de varsta voastra :) Spuneti-ne care sunt secretele voastre in domeniul slabitului, frumusetii si mentinerii in forma :)

Luna 17 apr 2009 15:46:40

Slabuta, de cand am vazut topicul acesta ma tot chinuie o idee.:D

Am putea face unul asemanator pentru persoane ce au o varsta in jurul cifrei 40 ? :)

Am vazut ca suntem cateva care ne apropiem de 40 si cel putin 2 de 41.

O persoana ce are aceasta varsta slabeste mai greu decat una de 20-25 ani ;) si poate ar fi interesant si util sa descriem care sunt problemele cu care ne confruntam si sa incercam sa ne ajutam una pe cealalta.

Pupici si aici ;)

Slabuta 22 apr 2009 12:03:32

Citat:

Anterior postat de Luna (Post 4054)
Slabuta, de cand am vazut topicul acesta ma tot chinuie o idee.:D

Am putea face unul asemanator pentru persoane ce au o varsta in jurul cifrei 40 ? :)

Am vazut ca suntem cateva care ne apropiem de 40 si cel putin 2 de 41.

O persoana ce are aceasta varsta slabeste mai greu decat una de 20-25 ani ;) si poate ar fi interesant si util sa descriem care sunt problemele cu care ne confruntam si sa incercam sa ne ajutam una pe cealalta.

Pupici si aici ;)

Luna, am profitat de sfatul tau si am creat topicuri separate pentru fiecare categorie de varsta. :)

M-am tot gandit si pe mine ma intereseaza cum sa ajung la 30 sa arat la fel de bine ca la 25, riduri, piele hidratata, etc, cred ca stii despre ce vorbesc. :)

Te astept cu sfaturi, poate ai niste retete minune pentru ten sau orice altceva care ne-ar putea ajuta pe cele de 20, deja 25 :D sa fim frumoase si la 30. :D

Luna 23 apr 2009 20:54:44

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4114)
Luna, am profitat de sfatul tau si am creat topicuri separate pentru fiecare categorie de varsta. :)

M-am tot gandit si pe mine ma intereseaza cum sa ajung la 30 sa arat la fel de bine ca la 25, riduri, piele hidratata, etc, cred ca stii despre ce vorbesc. :)

Te astept cu sfaturi, poate ai niste retete minune pentru ten sau orice altceva care ne-ar putea ajuta pe cele de 20, deja 25 :D sa fim frumoase si la 30. :D

Daca ai stii cat ma bucur >:D< si iti multumesc ! :-*
Cu multa placere voi scrie despre lucruri care pe mine m-au ajutat si cu care la randul meu am ajutat si pe altii/altele mai bine zis.
Poate vor fi lucruri deja cunoscute, poate cunoscute dar nepuse in practica.

Inca am placerea sa aud ca mi se spune ca arat de 32-33 :"> , ce bine ar fi sa fie asa :P

Pup Slabuta! >:D<

Slabuta 23 apr 2009 20:59:27

Citat:

Anterior postat de Luna (Post 4252)
Daca ai stii cat ma bucur >:D< si iti multumesc ! :-*
Cu multa placere voi scrie despre lucruri care pe mine m-au ajutat si cu care la randul meu am ajutat si pe altii/altele mai bine zis.
Poate vor fi lucruri deja cunoscute, poate cunoscute dar nepuse in practica.

Inca am placerea sa aud ca mi se spune ca arat de 32-33 :"> , ce bine ar fi sa fie asa :P

Pup Slabuta! >:D<

Sa ne spui si noua ce faci si ce ai facut. :D Si eu vreau sa ajung la 30 cu corp si fata de 25... :D

M-ai facut curioasa... sa ti se puna ca arati cu 5 ani mai tanara e un lucru mare.... :) Sa ne spui secretul. :)

Nu conteaza daca sunt lucruri deja cunoscute, poate sunt cunoscute, dar uitate, in asa fel ne vom aduce si noi aminte. :) sau vom afla ceva nou. :)

lacri 18 iun 2009 13:11:44

Re: Sfaturi pentru cei care au trecut de varsta de 50 ani
 
salutare!
sunt Huhu, din pacate, dar acesta sa zicem ca este contul mamei mele care, consider eu, ca are un picut nevoie de ajutor... abia mi-a dat detaliile legate de greutatea ei, si nu prea vrea sa accepte ajutorul meu, desi incearca de forte mult timp sa slabeasca.
are ideile ei cu privire la diete, si ultima, nu stiu de unde a luat-o, e "cura" cu sucuri de fructe. suna destul de ok, doar ca in fiecare zi obisnuieste sa bea cel putin un litru de suc de fructe si legume(mere, morcovi, rosii, portocale, telina..orice!)..mie nu mi se pare o metoda eficienta...bineinteles ca pe langa sucul asta are si mesele obisnuite...dar dispuse haotic, in functie de cum ajunge de la serviciu. nu-i prea plac dulciurile, ia pastilutze care cica ajuta la eliminarea apei din corp, fumeaza multisor si cred ca intra la menopauza.
eu mi-am facut o lista cu meniul meu zilnic de cand am inceput cura si ma gandeam ca i-o pot recomanda si ei, insa nu stiu cum va functiona la ea..asa ca, fetelor, daca aveti cateva sfaturi sa-mi dati, pe care, ulterior, sa i le pasez mamei, ar fi minunat..poate mamicile voastre au un sfat bun.. o sa fac si o listuta cu un set de reguli luate d-ici de colo, dar cred c-o sa le pun aici intai, sa imi dati aprobarea...sa nu fac vreo prostie
o sa revin,
va pup

lacri 18 iun 2009 13:34:29

Re: Sfaturi pentru cei care au trecut de varsta de 50 ani
 
aici e o listuta facuta pt ea...sa ma corectati unde am gresit si mai adaugati ce credeti voi...

Mamitza, uite cateva reguli de respectat la dieta

-incearca sa iti limitezi numarul de calorii/zi la 1350 (e un numar valabil numai pentru tine, calculat in fuctie de greutatea si inaltimea pe care le ai, si ar trebui sa pierzi pe luna in jur de 3 kg)

- 3 mese pe zi!

- micul dejun consistent, de preferat un castronas de musli cu fructe uscate si lapte 1,5% grasimi

-cina luata cu 3-4 ore inainte de a te culca

-nu combina carbohidratii(cartofi, paste, paine) cu grasimi(unt, smantana, sunca)- nu trebuie eliminate, ci doar consumate la momente diferite

-nu combina carbohidratii(cartofi, paine,paste) cu proteinele(carne,peste,oua,branza)

- poti combina la o masa cartofi/orez/paste numai cu legume

-nu manca niciodata in timp ce privesti la TV sau citesti, nici direct din frigider, nu sesizezi cantitatea alimentelor ingerate in aces mod.

-painea neagra, de secara, graham, NU este indicata in regimul de slabire(decat in cantitati mici)- contine tot atatea calorii ca si painea alba (poate o poti elimina de tot, daca nu, incearca sa papi numai 1-2 felii /zi)

-nu toate fructele sunt permise in regim. Bananele, strugurii, prunele sunt interzise.Ele pot contine pana la 50% zahar. fructele oleaginoase: nucile, alunele, migdalele sunt de asemenea interzise.

mishutza 18 iun 2009 13:41:10

Re: Sfaturi pentru cei care au trecut de varsta de 50 ani
 
Huhu,si eu incerc sa o slabesc pe mama.E mai mica de inaltme ca mine,si mai slaba,dar toata grasimea ei e in jurul mijlocului,si de asta are probleme cu spatele.
Ceea ce incerc eu sa ii spun,dar am rabdare sa vina la mine,si sper ca intr-o luna sa reusesc cat de cat sa ii schimb obiceiurile alimentare:
-sa renunte la paine pe cat posibil,sau sa isi ia cu ea o felie de paine si atat.Sa nu mai ia painea dupa ea,si sa manance fara sa isi dea seama cat.
-din pacate nu ii pot cere sa nu manance nush cate calorii,ca s-ar uita stramb.Dar ii spun sa isi puna mai putin pe farfurie decat si-ar pune de obicei,si eventual sa isi ia o farfurie mai mica.
-sa aiba minim 3 mese pe zi,acum cred ca are maxim 2.Sa manance mai putin si mai des.
-cu dulciurile nu are probleme,ca nu prea mananca,eu a trebuit sa seman cu tat,normal.
-sa bea multa apa
-sa renunte la cafea ii tot ziceam,si a reusit,bea ceai verde,e o cool
-sa manance cat mai multe fructe si legume
-sa mai micsoreze cantitatea de cartofi mancata.

Doinita 27 sep 2009 20:36:37

Re: "Slabute" si la 50 de ani ;)
 
Eu sunt una dintre viitoarele slabute care se incadreaza in aceasta categorie de varsta. Nu arat si nu ma simt deloc de varsta asta...:)Totusi, am observat ca atunci cand eram mai grasa decat acum, unii imi ghiceau varsta. Iata un motiv destul de serios ca sa-mi doresc sa mai las vreo 10 kg sa plece

Slabuta 27 sep 2009 21:07:53

Re: "Slabute" si la 50 de ani ;)
 
Citat:

Anterior postat de Doinita (Post 36238)
Eu sunt una dintre viitoarele slabute care se incadreaza in aceasta categorie de varsta. Nu arat si nu ma simt deloc de varsta asta...:)Totusi, am observat ca atunci cand eram mai grasa decat acum, unii imi ghiceau varsta. Iata un motiv destul de serios ca sa-mi doresc sa mai las vreo 10 kg sa plece

Buna Doinita si bine ai venit printre noi >:D<[*130*]
Foarte bine ca nu te simti de varsta asta, cred ca stii ca starea interioara si cum te percepi se reflecta si in exterior :) Asa visez sa fiu si eu :) Sa arata mult mai tanar decat anii mei :)

Kg isi spun cuvantul, si eu la 68 de kg la numai 16-17 ani aratam de 30 :( Iar acum, la 25 de ani arat ca la 19 si ma bucur tare mult ca am putut sa fac ceva pentru mine, sanatatea mea si fizicul meu :)

Iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus si multa vointa, rezultatele vor fi pe masura :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:23:08.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO