Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Mika - Un nou inceput

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #101 (permalink)  
Vechi 12 mai 2017, 20:37:13
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Buna seara, drag jurnal si fetelor care-si fac timp sa ma mai citeasca din cand in cand!

Miscarea pe ziua de astazi am raportat o in jurnalul dedicat...cu mesele stau bine, conform regimului...

De cantait nu m am mai cantarit ca n am pe ce...si la cum se preconizeaza treburile...abia l asfarsitul lunii daca o voi face...Dar nu i bai, asa ma dezvat de obiceiul de a ma urca o data la doua zile pe cantar

Pana una alta...acum doua zile am primit coletelul cu cele doua perechi de sandale pe care mi le am comandat de pe net...Si in timp ce le probam si ma admiram in oglinda, indragostita fiind de ce mi am achizitionat, m a apucat sa mi fac niste poze, asa, ca idee...urmand ca peste o luna sa fac alte poze sa vad daca sesizez ceva schimbari.

Nu stiu cat or fi de elecvente...si...scuzandu mi tinuta (eram imbracata in pijama, deci n am cea mai potrivita imbracaminte...cam asa arat eu acum...
Imagini ataşate
File Type: jpg 18448062_10154527029108085_1560746442_n.jpg (60,1 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg 18449828_10154527028933085_2034640215_n.jpg (61,1 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg 18449910_10154527028738085_1703730349_n.jpg (63,7 KB, 0 vizualizări)
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
adinico (12 mai 2017), alina_neamt (13 mai 2017), curly.light (14 mai 2017), Laura (12 mai 2017)
  #102 (permalink)  
Vechi 12 mai 2017, 22:01:03
adinico's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina si cat mai multa miscare
Date: 165cm, 79.6kg
Mesaje: 3.919
Aprecieri acordate: 8.165
Am fost apreciat(a) de 5.317 ori in 2.849 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citim citim Cum sa nu cetim sa le porti sănătoasă sandalele. .Iar de pijamale te scuzam...Oricum la ritmul tău de slăbire data viitoare vor flutura pe tine ..spor sa ai ca deja 10 kg s-au dus, ești extraordinara!
__________________
02.02-85; 20.02-84.9; 04.04-84.5 kg; 02.05-82.3 kg; 13.05-81.7
... 31.07-81.9 kg ...
Acest membru apreciaza mesajul lui adinico:
mika_me (13 mai 2017)
  #103 (permalink)  
Vechi 12 mai 2017, 22:04:43
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Arati bine, esti tonifiata! Ai o constituie frumoasa, vad ca tu ai planuri mari, dar eu cred ca dupa inca 10 kg o sa arati perfect! Succes!
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui butterfly30:
mika_me (13 mai 2017)
  #104 (permalink)  
Vechi 13 mai 2017, 06:00:36
alina_neamt's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 08 aug 2009
Locaţie: piatra neamt, Romania
Vârsta: 39
Dieta: alimentatie sanatoasa + sport
Date: 167cm, 74.4kg
Mesaje: 1.512
Aprecieri acordate: 2.491
Am fost apreciat(a) de 1.551 ori in 946 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Felicitari! Spor mai departe. Daca acum arati bine, pai cand vei avea inca 10kg in minus va fi si mai bine!Sunt super sandalele!
alina_neamt, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2223 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1706 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1707 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui alina_neamt:
mika_me (13 mai 2017)
  #105 (permalink)  
Vechi 13 mai 2017, 18:15:08
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citat:
Anterior postat de adinico Vezi mesajul
Citim citim Cum sa nu cetim sa le porti sănătoasă sandalele. .Iar de pijamale te scuzam...Oricum la ritmul tău de slăbire data viitoare vor flutura pe tine ..spor sa ai ca deja 10 kg s-au dus, ești extraordinara!
Citat:
Anterior postat de butterfly30 Vezi mesajul
Arati bine, esti tonifiata! Ai o constituie frumoasa, vad ca tu ai planuri mari, dar eu cred ca dupa inca 10 kg o sa arati perfect! Succes!
Citat:
Anterior postat de alina_neamt Vezi mesajul
Felicitari! Spor mai departe. Daca acum arati bine, pai cand vei avea inca 10kg in minus va fi si mai bine!Sunt super sandalele!
Fetelor, vreau sa va multumesc din suflet pentru aprecieri, pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari!

Sunteti minunate!!!

Chiar si doua cuvinte de mi scrieti, ele inseamna enorm...poate suna a cliseu, dar jur ca asta simt...Si ma simt prost ca poate uneori, nu intorc acelasi suport catre voi...pentru ca nu sunt pe atat de activa pe aici, pe cat mi as dori...

Dar va doresc tuturor, ceea ce mi doresc mie...si dupa cate ma cunosc eu, imi doresc numai de bine!!!

Eu zic ca arat decent...acceptabil, dar kg alea in plus se vad...si ma terminaaa...Si sa stiti ca nu o zic asa....doar ca sa veniti voi si sa imi spuneti "arati bine!"..."nu e asa dezastruos!"etc...Nu....Trebuie sa vad aceste poze, sa fiu constienta ca desi se poate mai rau...se poate si mult mai bine!

Mi am propus ca la 30 de ani sa fiu cea mai buna versiune a mea...Sper ca pana la sfarsitul anului sa ating greutatea dorita, pentru ca mai apoi sa lucrez pentru tonifiere si definire...In februarie anul viitor fac cei 30 de anisori...asa ca zic eu ca am timp berechet....

Siiiii...la final...pot sa ma laud si cu cealalalta pereche de sandale?!?!Pot,pot?!?!?....(pun din pozele de prezentare, si cu cele argintii):p
Sunt absolut indragostita de ele...si sunt tare fericita nu doar ca le am gasit...pur intamplator, la o reclama pe fb...dar numerele s au potrivit perfect

Va doresc tuturor un weekend minunat!...
Imagini ataşate
File Type: jpg DSC_0357-1000x1000 (1).jpg (55,0 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg DSC_0357-1000x1000.jpg (55,0 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg DSC_4894-474x474.jpg (23,6 KB, 0 vizualizări)
File Type: jpg DSC_4905-64x64.jpg (1,5 KB, 0 vizualizări)
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 13 mai 2017 at 18:21:40.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
adinico (14 mai 2017), alina_neamt (14 mai 2017), curly.light (14 mai 2017)
  #106 (permalink)  
Vechi 14 mai 2017, 08:28:24
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul
Buna seara, drag jurnal si fetelor care-si fac timp sa ma mai citeasca din cand in cand!

Miscarea pe ziua de astazi am raportat o in jurnalul dedicat...cu mesele stau bine, conform regimului...

De cantait nu m am mai cantarit ca n am pe ce...si la cum se preconizeaza treburile...abia l asfarsitul lunii daca o voi face...Dar nu i bai, asa ma dezvat de obiceiul de a ma urca o data la doua zile pe cantar

Pana una alta...acum doua zile am primit coletelul cu cele doua perechi de sandale pe care mi le am comandat de pe net...Si in timp ce le probam si ma admiram in oglinda, indragostita fiind de ce mi am achizitionat, m a apucat sa mi fac niste poze, asa, ca idee...urmand ca peste o luna sa fac alte poze sa vad daca sesizez ceva schimbari.

Nu stiu cat or fi de elecvente...si...scuzandu mi tinuta (eram imbracata in pijama, deci n am cea mai potrivita imbracaminte...cam asa arat eu acum...
Superbe sandalele, sa le porti sanatoasa! SI arati foarte bine, ai o constitutie proportionata si esti bine tonifiata... esti pe drumul cel bun!

Eu personal te citesc cu mult drag, imi place ca povestesti nu doar despre dieta, ci si despre "lupta interioara" pe care o presupune slabitul... asa simt si eu, ca dincolo de diete, sport, masaje si alte artificii totul se rezuma la o lupta cu propria persoana. O lupta care nu trebuie dusa prea "inversunat", ca nu iese. Care nu trebuie dusa nici prea permisiv, ca tot nu iese. E un fel de excursie lunga si complicata despre iubirea de sine, acceptare, prieteni dragi despre slabute care te sustin, prieteni din "viata reala" pe care uneori ii strangi de gat in gand, ca ei nu se ingrasa de la nimic si li se pare ok sa te cheme in oras intr-un loc in care se servesc doar burgeri. Simt ca atunci cand imi voi atinge obiectivele cu greutatea nu voi fi doar "slaba", voi fi o persoana mai puternica pe toate planurile.
Asta vad si cand te citesc pe tine, ca vezi si partea de dieta si partea de dincolo. Si emani voie buna si motivatie, ma simt si eu mai increzatoare cand citesc ce rezultate frumoase ai si cu cat optimism privesti mai departe.

Sa ne auzim si de acum incolo cu voie buna, motivatie, rezultate exceptionale! Te pup!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui curly.light:
adinico (15 mai 2017), lidiuta (14 mai 2017), mika_me (14 mai 2017)
  #107 (permalink)  
Vechi 14 mai 2017, 08:34:06
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Mai voiam sa te intreb cate ceva despre consultatia la nutritionist, daca esti draguta. Cam cat de personalizata e abordarea?
Am avut o periaoda full si tot ziceam ca sun sa ma programez si nu am facut-o. Mai am de vizitat niste cabinete medicale, imi trebuie niste vaccinuri pt plecarea de la vara, si am zis ca intai sa termin cu astea.

Ma gandeam insa daca se merita sa merg. Eu locuiesc la camin ... degeaba mi-ar da un meniu frumos, echilibrat, cu 3 mese diferite pe zi, ca eu am o gama foaarte limitata a ce pot sa imi pregatesc, plus ca daca am examen a doua zi si reusesc sa imi cumpar o salata de la colt de strada si nu imi iau sandwich sunt cea mai mandra de mine.

De asta am mai vrut sa te intreb..cam cat de personalizata e abordarea si cat de alambicat e regimul. Din pacate, am o viata foarte haotica si timp/posibilitati de gatit extrem de limitate. Incep sa ma gandesc daca mai are sens sa dau bani la un nutritionist
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui curly.light:
adinico (14 mai 2017), alina_neamt (14 mai 2017), butterfly30 (14 mai 2017)
  #108 (permalink)  
Vechi 14 mai 2017, 12:08:29
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul


Superbe sandalele, sa le porti sanatoasa! SI arati foarte bine, ai o constitutie proportionata si esti bine tonifiata... esti pe drumul cel bun!

Eu personal te citesc cu mult drag, imi place ca povestesti nu doar despre dieta, ci si despre "lupta interioara" pe care o presupune slabitul... asa simt si eu, ca dincolo de diete, sport, masaje si alte artificii totul se rezuma la o lupta cu propria persoana. O lupta care nu trebuie dusa prea "inversunat", ca nu iese. Care nu trebuie dusa nici prea permisiv, ca tot nu iese. E un fel de excursie lunga si complicata despre iubirea de sine, acceptare, prieteni dragi despre slabute care te sustin, prieteni din "viata reala" pe care uneori ii strangi de gat in gand, ca ei nu se ingrasa de la nimic si li se pare ok sa te cheme in oras intr-un loc in care se servesc doar burgeri. Simt ca atunci cand imi voi atinge obiectivele cu greutatea nu voi fi doar "slaba", voi fi o persoana mai puternica pe toate planurile.
Asta vad si cand te citesc pe tine, ca vezi si partea de dieta si partea de dincolo. Si emani voie buna si motivatie, ma simt si eu mai increzatoare cand citesc ce rezultate frumoase ai si cu cat optimism privesti mai departe.

Sa ne auzim si de acum incolo cu voie buna, motivatie, rezultate exceptionale! Te pup!
Ma regasesc in tot ce ai scris tu...mare adevar graiesti..Si da, daca te afli in situatia in care incerci sa schimbi niste obiceiuri alimentare proaste dobandite in ani de zile si incerci sa iti formezi o rutina cat de cat echilibrata..atunci vorbim intr adevar de o lupta pe toate fronturile...psihic...fizic...etc...Si ajungi la un moment sa realizezi ca de fapt duci o lupta cu propriul sine in fiecare zi...Stiu ca e vorba de vointa, ca e acel cliseu conform caruia "numai daca nu vrei cu adevarat, nu reusesti"..dar de fapt a ti schimba stilul de viata necesita dedicatie si nu e usor..Pentru ca ingrasatul asta e rezultatul mai multor factori..interdependenti....

Multumesc pentru aprecieri...Desi pufoasa, sunt destul de tonifiata in partea de sus a corpului. Ceea ce ma deranjeaza sunt bratele fara nicio umbra de definire...si burtica. In poze nu se vede. Am genul acela de burtica de toata frumusetea pe abdomenul inferior...de zici ca e lipita acolo, fara nicio legatura cu restul. Eu m am educat de a lungul anilor...nu stau cu burta asa...lasata la voia intamplarii. Am mereu grija la postura, cu abdomenul usor incordat si burtica supta. Dar chiar si asa, ramane "lipitura inestetica". Dezastrul insa se ascunde sub materialul pantalonilor. Valuri, valuri de celulita...pe coapse si picioare.

Voiam sa fac masaj incepand cu urmaroarea luna...dar am mai citi zilele acestea diverse articole despre celuliti...si am ajuns la concluzia ca mari minuni nu va face masajul. Trebuie sa ma straduiesc sa mananc in continuare echilibrat si sa fac sport..si oricat de solicitante ar fi antrenamentele cu greutati...sa nu renunt la ele..pentru ca au un rol ffff important in arderea grasimii si implicit a celulitei. Slava Domnului ca s a mai diminuat febra musculara si nu mai icnesc la fiecare miscare



Citat:
Anterior postat de curly.light Vezi mesajul
Mai voiam sa te intreb cate ceva despre consultatia la nutritionist, daca esti draguta. Cam cat de personalizata e abordarea?
Am avut o periaoda full si tot ziceam ca sun sa ma programez si nu am facut-o. Mai am de vizitat niste cabinete medicale, imi trebuie niste vaccinuri pt plecarea de la vara, si am zis ca intai sa termin cu astea.

Ma gandeam insa daca se merita sa merg. Eu locuiesc la camin ... degeaba mi-ar da un meniu frumos, echilibrat, cu 3 mese diferite pe zi, ca eu am o gama foaarte limitata a ce pot sa imi pregatesc, plus ca daca am examen a doua zi si reusesc sa imi cumpar o salata de la colt de strada si nu imi iau sandwich sunt cea mai mandra de mine.

De asta am mai vrut sa te intreb..cam cat de personalizata e abordarea si cat de alambicat e regimul. Din pacate, am o viata foarte haotica si timp/posibilitati de gatit extrem de limitate. Incep sa ma gandesc daca mai are sens sa dau bani la un nutritionist
Chiar voiam sa te intreb daca ai mai reusit sa te programezi.

O sa incep prin a ti spune ca desi 200 de ron nu sunt putini, eu zic ca merita sa mergi la consultatia initiala pentru a ti face o idee.

O sa iti spun raportat la mine...desi am mai scris prin jurnalul meu.

Doctorita va tine cont de fiecare aspect al vietii tale...
- mancaruri preferate/mancaruri pe care nu le ai manca sub nicio forma (de exemplu eu nu mananc lactate...n a fost incantata, pentru ca au un rol si alea in alimentatie..dar n a insistat asupra acestui aspect si a gasit alte variante)
- iti place sa mananci putin si des sau mai rar si mult
- intervalul orar al fiecarei mese, ca idee (nu mi a impus ore de masa)
- ce ocupatie ai/locuiesti singura/cu parintii sau whatever
- gatesti tu sau altcineva
- tipul de alimente se va baza ff mult pe rezultatele analizelor recomandate...Dar crede ma...solutii se vor gasi...doctorita urmareste ca tu sa fii confortabila cu acest regim...sa il poti urma pe termen lung, nu sa faci lucrurile fortat...Dar evident...mici schimbari vor fi necesare...pentru ca, nu i asa....daca n ar fi necesare...nu s ar mai fi pus problema ingrasatului

Evident, alegerea iti apartine dar te as sfatui sa nu faci ca mine...pt ca si eu mi am ridicat tot felul de intrebari si probleme...si mi am dat singura raspuns la ele..desi nu ar fi trebuit...Si eu imi ziceam ca sigur nu ma voi mula pe ce mi ar recomanda un nutritionist...si am tot evitat sa ajung acolo...pana am realizat ca in afara unei operatii la stomac:p...era ultima solutie. Odata ajunsa acolo, am realizat ca poate daca as fi mers mai devreme, acum as fi fost in cu totul alt punct.

Prin urmare, sfatul meu sincer ar fi sa i dai o sansa...sa mergi si sa discuti cu ea...sa vezi ce ti recomanda...si apoi sa iei o decizie. E drept ca te va costa...dar poate o sa ajungi la concluzia ca au fost cei mai bine cheltuiti bani..Repet, eu am fost acolo...am gandit ca tine...si pentru mine vizita la acel cabinet a fost o revelatie...Iti dai seama ca mergand la recomandarea mea, mi as dori sa fie la fel si pt tine.

Decizia este a ta si nu as vrea sa crezi tu sau oricare altcineva care citeste...ca am vreo intentie ascunsa sau mai stiu eu...sa para publicitate ascunsa...Desi..unele fete ma stiu de ani de zile pe aici si...stiu prea bine de cate ori am luat o de la capat...fara niciun rezultat(cel putin in ultimii ani).

Oricare va fi hotararea ta...eu tot aici voi fi...si te voi sustine...iar intalnirea din vara..la Palas...ramane valabila..c o fi in iunie, c o fi in iulie sau august...ramane valabila!!!

Weekend placut!!
Ps. Am atasat o imagine cu tipul de burtica..
Imagini ataşate
File Type: jpg lasata.jpg (10,7 KB, 0 vizualizări)
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de mika_me; 14 mai 2017 at 12:10:34.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
alina_neamt (14 mai 2017), butterfly30 (14 mai 2017), lidiuta (14 mai 2017)
  #109 (permalink)  
Vechi 14 mai 2017, 13:05:44
butterfly30's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 12 apr 2013
Locaţie: iasi, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incerc sa traiesc sanatos
Date: 166cm, 68kg
Mesaje: 6.777
Aprecieri acordate: 5.350
Am fost apreciat(a) de 11.441 ori in 5.317 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Exact asa e si burta mea, eu am pus pe seama sarcinilor, dar vad ca nu e obligatoriu...
butterfly30, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
butterfly30, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 1869 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1352 kcal/zi. Pentru a slăbi 2 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1353 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #110 (permalink)  
Vechi 14 mai 2017, 13:32:26
curly.light's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 26 nov 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 29
Dieta: Stil de viață sănătos!
Date: 172cm, 61.9kg
Mesaje: 2.439
Aprecieri acordate: 1.834
Am fost apreciat(a) de 1.160 ori in 596 mesaje
Implicit Re: Jurnal Mika - Un nou inceput

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul


Ma regasesc in tot ce ai scris tu...mare adevar graiesti..Si da, daca te afli in situatia in care incerci sa schimbi niste obiceiuri alimentare proaste dobandite in ani de zile si incerci sa iti formezi o rutina cat de cat echilibrata..atunci vorbim intr adevar de o lupta pe toate fronturile...psihic...fizic...etc...Si ajungi la un moment sa realizezi ca de fapt duci o lupta cu propriul sine in fiecare zi...Stiu ca e vorba de vointa, ca e acel cliseu conform caruia "numai daca nu vrei cu adevarat, nu reusesti"..dar de fapt a ti schimba stilul de viata necesita dedicatie si nu e usor..Pentru ca ingrasatul asta e rezultatul mai multor factori..interdependenti....

Multumesc pentru aprecieri...Desi pufoasa, sunt destul de tonifiata in partea de sus a corpului. Ceea ce ma deranjeaza sunt bratele fara nicio umbra de definire...si burtica. In poze nu se vede. Am genul acela de burtica de toata frumusetea pe abdomenul inferior...de zici ca e lipita acolo, fara nicio legatura cu restul. Eu m am educat de a lungul anilor...nu stau cu burta asa...lasata la voia intamplarii. Am mereu grija la postura, cu abdomenul usor incordat si burtica supta. Dar chiar si asa, ramane "lipitura inestetica". Dezastrul insa se ascunde sub materialul pantalonilor. Valuri, valuri de celulita...pe coapse si picioare.

Voiam sa fac masaj incepand cu urmaroarea luna...dar am mai citi zilele acestea diverse articole despre celuliti...si am ajuns la concluzia ca mari minuni nu va face masajul. Trebuie sa ma straduiesc sa mananc in continuare echilibrat si sa fac sport..si oricat de solicitante ar fi antrenamentele cu greutati...sa nu renunt la ele..pentru ca au un rol ffff important in arderea grasimii si implicit a celulitei. Slava Domnului ca s a mai diminuat febra musculara si nu mai icnesc la fiecare miscare





Chiar voiam sa te intreb daca ai mai reusit sa te programezi.

O sa incep prin a ti spune ca desi 200 de ron nu sunt putini, eu zic ca merita sa mergi la consultatia initiala pentru a ti face o idee.

O sa iti spun raportat la mine...desi am mai scris prin jurnalul meu.

Doctorita va tine cont de fiecare aspect al vietii tale...
- mancaruri preferate/mancaruri pe care nu le ai manca sub nicio forma (de exemplu eu nu mananc lactate...n a fost incantata, pentru ca au un rol si alea in alimentatie..dar n a insistat asupra acestui aspect si a gasit alte variante)
- iti place sa mananci putin si des sau mai rar si mult
- intervalul orar al fiecarei mese, ca idee (nu mi a impus ore de masa)
- ce ocupatie ai/locuiesti singura/cu parintii sau whatever
- gatesti tu sau altcineva
- tipul de alimente se va baza ff mult pe rezultatele analizelor recomandate...Dar crede ma...solutii se vor gasi...doctorita urmareste ca tu sa fii confortabila cu acest regim...sa il poti urma pe termen lung, nu sa faci lucrurile fortat...Dar evident...mici schimbari vor fi necesare...pentru ca, nu i asa....daca n ar fi necesare...nu s ar mai fi pus problema ingrasatului

Evident, alegerea iti apartine dar te as sfatui sa nu faci ca mine...pt ca si eu mi am ridicat tot felul de intrebari si probleme...si mi am dat singura raspuns la ele..desi nu ar fi trebuit...Si eu imi ziceam ca sigur nu ma voi mula pe ce mi ar recomanda un nutritionist...si am tot evitat sa ajung acolo...pana am realizat ca in afara unei operatii la stomac:p...era ultima solutie. Odata ajunsa acolo, am realizat ca poate daca as fi mers mai devreme, acum as fi fost in cu totul alt punct.

Prin urmare, sfatul meu sincer ar fi sa i dai o sansa...sa mergi si sa discuti cu ea...sa vezi ce ti recomanda...si apoi sa iei o decizie. E drept ca te va costa...dar poate o sa ajungi la concluzia ca au fost cei mai bine cheltuiti bani..Repet, eu am fost acolo...am gandit ca tine...si pentru mine vizita la acel cabinet a fost o revelatie...Iti dai seama ca mergand la recomandarea mea, mi as dori sa fie la fel si pt tine.

Decizia este a ta si nu as vrea sa crezi tu sau oricare altcineva care citeste...ca am vreo intentie ascunsa sau mai stiu eu...sa para publicitate ascunsa...Desi..unele fete ma stiu de ani de zile pe aici si...stiu prea bine de cate ori am luat o de la capat...fara niciun rezultat(cel putin in ultimii ani).

Oricare va fi hotararea ta...eu tot aici voi fi...si te voi sustine...iar intalnirea din vara..la Palas...ramane valabila..c o fi in iunie, c o fi in iulie sau august...ramane valabila!!!

Weekend placut!!
Ps. Am atasat o imagine cu tipul de burtica..
Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si recomandari! Am mare incredere in tine, prin urmare voi suna maine sa ma programez. Simt uneori ca m-ar ajuta sa am un plan mai clar in cap.. in unele zile cand mi se pare ca mananc foaarte ok calculez ca am mancat 2000 de calorii, si in unele zile cand mi se pare ca sunt ok vad cam 400. Nici nu am rabdare sa calculez calorii zilnic, rar ma mai loveste harnicia
Cred ca un nutritionist ma va ajuta sa am un plan mai bine stabilit, si macar sa nu ma mai gandesc mereu la ce/cat/cum mananc, simt ca dezvolt o adevarata obsesie si asta nu ma ajuta decat sa mananc mai mult. Eram curioasa sa te intreb daca faptul ca nu am multe optiuni de gatit va fi un impediment... la o sala la care am mers anul trecut imi daduse antrenoarea bonus un plan alimentar, care presupunea altceva la fiecare masa, zilnic.. reactia mea a fost ok, ma las de facultate si ma mult la cratita . Si mai e si chestia ca eu locuiesc singura... nu pot sa imi cumpar de exemplu o tavita de piept de pui, ca sa mananc o bucata, intr-o zi a saptamanii, si atat. Cu restul ce sa fac? Sunt multe impedimente...dar pana la urma asta e, asa va fi viata mea multi ani de acum incolo probabil, si trebuie cumva sa integrez o dieta in programul si in stilul de viata pe care il am.
Ma bucur ca abordarea doamnei doctor e atat de personalizata.. ii voi da o sansa!

Cat despre tine, eu chiar cred ca esti pe drumul cel bun . Nici eu nu am sesizat vreodata sa ma ajute masajul extraordinar, mai degraba in perioadele cand am facut sport intens am observat imbunatatiri majore ale celulitei . Daca am fost harnica si mi-am facut masaj pielea avea un aspect mai fin, mai hidratat, deci daca ai timp nu strica.

Esti ambitioasa, si ai un plan bun, pe termen lung. Trebuie doar sa te inarmezi cu putina rabdare si, cel mai important..enjoy the ride!
__________________
For me, it's not about a crunch or a push up. It's about taking your power back.


Jurnalul unui nou început! De data asta, până la capăt!
curly.light, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2155 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1638 kcal/zi. Pentru a slăbi 5 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 864 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui curly.light:
adinico (14 mai 2017), alina_neamt (14 mai 2017)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, inceput, jurnal, jurnale, mika, nou, sanatos, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal andreutza georgiana - Un nou inceput andreutza georgiana Arhiva jurnale slabit 38 03 feb 2013 08:02:34
Jurnal Mirella - un nou jurnal, un nou inceput myr3lush Arhiva jurnale slabit 95 12 apr 2012 19:32:32
Jurnal maddy - un nou inceput maddy95 Arhiva jurnale slabit 74 24 aug 2011 22:34:42
Jurnal Dydee: Un nou inceput,un alt deznodamant! Trebuie sa pot! Dydee21 Arhiva jurnale slabit 19 26 mai 2011 17:21:13
Ancutzy - un jurnal nou pentru un inceput nou anca ank love Arhiva jurnale slabit 88 11 oct 2010 09:27:05

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole