Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
 
 
Opţiuni subiect
  #21 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 10:57:31
adinico's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 04 oct 2011
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 49
Dieta: Rina si cat mai multa miscare
Date: 165cm, 79.6kg
Mesaje: 3.919
Aprecieri acordate: 8.165
Am fost apreciat(a) de 5.317 ori in 2.849 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Pai asa sa faci Raluca sa te tii de promisiune si sa ne auzim aici cat poti de des, nu de alta dar el putin pe mine comunitatea frumoasa a fetelor de aici ma tine pe linia de plutire ca iata dupa 8 ani de zile aciulea cu plusuri cu minusuri ma agat de site-ul acesta ca sa nu renunt la lupta ...
__________________
02.02-85; 20.02-84.9; 04.04-84.5 kg; 02.05-82.3 kg; 13.05-81.7
... 31.07-81.9 kg ...
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui adinico:
lidiuta (28 mai 2019), niculina04 (28 mai 2019), Rallara (28 mai 2019)
  #22 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:02:43
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de orhidee Vezi mesajul
La mine "propriul sabotaj" este mare cat Casa Poporului ! Daca pe asta l-as putea elimina... cu restul nu as avea probleme! Poate doar cu stresul...
Aseara pentru ca eram necajita, aveam pofta de dulce... Asa functionez eu... la suparare vreau dulce... Inainte fumam (m-am lasat de vreo 5 ani), dar acum gandul imi umbla nebuneste la toate dulciurile din lume...
I-am zis sotului ca vreau ceva dulce, dar n-a comentat nimic... s-a facut ca nu ma aude...de fapt, tot eu l-am rugat acum cateva luni sa ma ajute si sa nu imi mai cumpere dulce cand vreau...
Vazand ca dorinta imi este ignorata, m-am dus la frigider, am luat o lingurita de miere ... si gata... Oricum, gandul mi-a ramas la prajitura pe care mi-o doream, dar macar paguba (ma refer la caloriile ingerate) a fost mai mica...
Buna Orhidee!

Nu esti singura si eu fac la fel. Din pacate nu numai cand sunt stresata. Si cand sunt suparata, plictisita sau bucuroasa. Practic... tot timpul as putea manca!

O lingurita de miere nu e rau deloc dupa pararea mea.
Ar trebui sa avem o linie telefonica de urgenta, eu cu siguranta am nevoie dupa ora 8pm.

Felicitari ca te-ai putut lasa de fumat!

Te pup!
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 4 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
alina_neamt (29 mai 2019), niculina04 (28 mai 2019), orhidee (28 mai 2019), Zoe (28 mai 2019)
  #23 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:03:02
lidiuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă cunoscător, dedicatăSlăbuţă cunoscător, dedicată
Merite:
 
Data înregistrării: 05 iul 2010
Locaţie: Buzau, Romania
Dieta: alimentatie sanatoasa si miscare
Date: 167cm, 82.4kg
Mesaje: 11.668
Aprecieri acordate: 14.373
Am fost apreciat(a) de 13.775 ori in 7.872 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Asa e, asa e, ne agatam de forum, altfel o luam in sus cu kilogramele.
Succes, Raluca, ai identificat clar motivele ce te impiedica sa slabesti, nu-ti ramane decat sa treci la treaba si incet incet sa iti intaresti in primul rand motivatia.
__________________
"Când sunt slab, atunci sunt tare".

14.01.22 84.7; 18.01 83.7 4.02 84.2
lidiuta, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui lidiuta:
adinico (28 mai 2019), alina_neamt (29 mai 2019), Rallara (28 mai 2019)
  #24 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:08:01
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de alina_neamt Vezi mesajul
Toate cedam, o luam de la capăt... Da e aiurea când după o luna de dieta vezi +1,5kg...dar după următoarea luna vedeai - 3 kg și atunci ce bineeeee te simțeai...
Fa sport când poți ca chef e cam greu sa îl ai...
Zi faina!
Stiu si probabil ca asa si ar fi fost de as fi asteptat!
Corect m-ai facut sa rad, ai dreptate Cheful vine mancand, mereu imi zic!!
Te pup
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
adinico (28 mai 2019), alina_neamt (29 mai 2019)
  #25 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:09:50
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de adinico Vezi mesajul
Pai asa sa faci Raluca sa te tii de promisiune si sa ne auzim aici cat poti de des, nu de alta dar el putin pe mine comunitatea frumoasa a fetelor de aici ma tine pe linia de plutire ca iata dupa 8 ani de zile aciulea cu plusuri cu minusuri ma agat de site-ul acesta ca sa nu renunt la lupta ...
Multumesc Adinico
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Acest membru apreciaza mesajul lui Rallara:
adinico (28 mai 2019)
  #26 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:11:40
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de lidiuta Vezi mesajul
Asa e, asa e, ne agatam de forum, altfel o luam in sus cu kilogramele.
Succes, Raluca, ai identificat clar motivele ce te impiedica sa slabesti, nu-ti ramane decat sa treci la treaba si incet incet sa iti intaresti in primul rand motivatia.
Multumesc de vizita Lidiuta, cu curaj inainte
Succes si tie
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 2 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
adinico (28 mai 2019), lidiuta (28 mai 2019)
  #27 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 11:50:37
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.
Buna slabute,

Ar mai fi de adaugat ca sunt si o persoana care trebuie impinsa de la spate.

Ma gandeam aseara ca asemenea factori contribuie la un esec total. Nu e de mirare ca nu reusesc sa slabesc -prin urmare vreau sa incep sa fac lista asta mai scurta daca vreau sa am ceva sanse de reusita.

Primul lucru care il pot elimina e lenea.

Citisem intr-o carte ca ne descotorosim de obiceiurile proaste prin creearea altui obicei sanatos care daca repetat constant fara intrerupere creaza dupa un timp un automatism in creier si il facem fara sa ne mai gandim - sau mai precis fara sa ne mai punem intrebari legate de chef si importanta, moment in care intervine lenea.

Cu siguranta functioneaza pentru ca am aplicat tehnica asta la mici amanunte care ma sacaiau si care m-au facut sa fiu mai ordonata intr-un cuvant. Mi-am facut niste reguli le pot zice care de cand am citit cartea le aplic si azi si inca functioneaza. Nu am aplicat-o la sport pentru ca mi-a fost frica de esec sincer. Dar o voi face si o sa va tin la curent cum merge.

O sa le iau pe rand, cum scap de una incep cu cealalta si o sa incerc sa nu uit de ele pentru ca am impresia ca sunt motivele pentru care nu ajung nicaieri si sunt satula sa ma invart in cerc.

Va pup!
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 5 membri au apreciat mesajul lui Rallara:
adinico (28 mai 2019), alina_neamt (29 mai 2019), niculina04 (28 mai 2019), orhidee (28 mai 2019), Zoe (28 mai 2019)
  #28 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 16:55:45
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul
Ma bucur ca dam la vasle impreuna in aceeasi barca

Sper sa reusim Mika! Ca eu sunt satula.
Si eu sper sa reusim...eu mai ales pentru ca am inceput sa ma gandesc la perspectiva unui bebe si parca n as vrea sa fiu atat de inconstienta sa plec de la bun inceput cu atatea kg in plus...Unde mai pui cate complicatii pot aduce acestea pentru sarcina. Ca sa nu mi zic daca as mai pune inca vreo 10-12 kg pe langa ce am acum, cred ca as cadea intr o depresie crunta. Nici nu m as putea bucura de sarcina. Eu nici nu am fost si nici nu sunt genul de femeie cu instinct matern dezvoltat inainte de vreme. Mereu ultracerebrala (mai putin cand vine vorba de slabit, n as paria doar pe faptul ca odata ramasa insarcinata mi s ar schimba la 180 de grade perspectiva. Bucuria unui copil mi ar fi mereu umbrita de kg in plus. Visez sa ajung nu la 52 de kg, asa cum ma vizualizez eu ca fiind ideala. dar mi ar placea sa pot scadea la 65 de kg..adica sa ma aflu in limte normoponderale. Asa ca intr-adevar, sper din suflet ca de aceasta data, totul sa se incheie cu o reusita

Citat:
Anterior postat de Rallara Vezi mesajul
Buna seara,

Nu vreau sa incep negativ dar nu am mers la alergat pentru ca a plouat si m-am simtit obosita. Nu-i bai ca merg maine

Ma gandeam sa fac o lista a motivelor pentru care nu reusesc sa ajung la kilogramele dorite. Poate ajuta daca le identific si le vad scrise.

Propriul sabotaj - fara sa imi dau seama caut in secret motive sa esuez ca sa ma recompensez cu vechile obiceiuri nesanatoase

Lipsa de incredere in reusita finala - dupa atatea esecuri repetate tind sa nu mai cred nici eu ca voi ajunge la kilogramele visate

Lenea - mi-e efectiv lene sa gatesc sanatos dupa o vreme si sa fac sport cand ar trebui

Plictiseala - ma plictisesc de rutina sportului si mancarii. Iar ca sa variez trebuie timp si energie, ambele imi lipsesc de multe ori, ca nu mai vorbesc de lenea mentionata.

Ma descurajez mult prea usor - imi amintesc de una dintre ultimele incercari esuate, dupa o saptamana de tras la cura si alergat, cantarul mi-a aratat +1.2kg. Am crezut ca mor pe loc pentru ca eram parca la a 6-a saptamana de dieta sanatosasa si de obicei de la a 4-a o las balta. Am depus un extra efort ca sa fiu tradata de cantar. Desi am incercat sa imi zic e masa musculara, rusii, retinere apa, etc, mi-a fost de ajuns sa ma 'razbun'... pe mine.

Sunt prea severa cu mine Nu apreciez suficient un rezultat bun ca deja ma gandesc la urmatorul kilogram ce trebuie dat jos, la lungul drum ce e in fata sau mai rau, odata ce am calcat stramb nu imi revin decat dupa mult timp de 'porceala' pentru ca consider lupta pierduta.

Poate ar mai fi de adaugat dar maine trebuie sa merg la servici
Toate astea merg mana in mana, nici nu cred ca as putea face un clasament din punct de vedere al importantei, cand abandonez lupta le simt toate la un loc in acelasi timp. Nu stiu cum sa combat acesti factori, dar macar azi le-am trecut negru pe alb... daca e un psiholog pe aici sa imi dea de stire

Am sa incerc sa le atac cu tactica 'obiceiului'. Despre asta alta data.

Va pup, noapte buna!
Esti alergatoare de fel? Intreb, pentru ca o gramada de antrenori mi au spus ca la cate kg am in plus, ar trebui sa evit activitatile care imi pot afecta incheieturile...Eu spre exemplu, urmez niste antrenamente circuit..in care se combina sesiuni scurte de cardio cu exercitii cu gantere/propria greutate. Facand o comparatie, potrivit centurii/ceasului care imi monitorizeaza activitatea fizica/activitatea cardiaca, mereu am am ars mai multe calorii si grasime prin circuitele acestea, decat prin cardio

Achiesez si eu la motivele tale.

SABOTAJ?! Hell yeah...chiar prin propria mi nesimtire si delasare. Asta e si o urmare a nenumaratelor diete incepute si neduse la capat, a neneumaratelor esecuri, a nenumaratelor slabiri si ingrasari extra...E ca si cum undeva in adancul meu e o voce care imi spune "oricum esti grasa, oricum nu reusesti sa mai slabesti..de ce te ai mai chinui?"

LIPSA DE INCREDERE IN REUSITA FINALA
Well, cum sa mai m incredere cand am ani intregi de esecuri in spate??!? Pe de alta parte faptul ca dorinta de a slabi inca mai palpaie acolo, mititica, e un semn ca sunt mai puternica decat mi am imaginat. Si dorinta aia n o sa se stinga niciodata. S ar stinge daca m as accepta asa cum sunt....dar eu nu ma iubesc asa cum sunt, pentru ca cea din oglinda..nu sunt eu. Oricat de crud ar suna, aia nu sunt eu. Nu inteleg de ce am ales sa ma pierd in asemenea hal?!? De ce n am fost in stare sa trag semnalul de alarma cand lucrurile erau mai putin grave decat acum....Am de scapat de o a fata de 10-12 ani aka 40 kg

LENEA
Eh....cu gatitutl mai e cum mai e, desi uneori e mai usor sa gatesti ceva rapid si mai putin sanatos, decat o mancare ca la carte, care sa nu dauneze dietei. Dar cand vine vorba de sport, nu cred ca e neaparat vorba de lene, ci de faptul ca acele kg se resimt la fiecare exercitiu pe care l faci. Si e frustrant si e o corvoada sa vezi ca pe unele nu reusesti sa le faci sau arati ultracaraghios incercand sa le executi. Parca simtit ca nici nu lucrezi cum trebuie si ajungi sa te lasi dupa ceva timp, pentru ca ai senzatia ca daca nu faci totul la punct si virgula, nu functioneaza.

PLICTISEALA
Aici merge mana in mana, asa cum ai spus si tu, cu punctul de mai sus. Dar cheia succesului aici e sa te mentii motivata. Eu cred ca trebuie sa avem rabdare pana vedem acele rezultate evidente. Adica nu 1-2 kg sau 2-3 cm pierduti ci cel putin 7-8 kg. Alea se vad..alea se simt. Trebuie sa avem puterea de a trece de acel punct. Niste schimbari evidente, sesizate si de cei din jur reprezinta o mare motivatie. Problema e ca nu am mai ajuns de mult timp acolo. De ce? pentru ca....

NU MAI AM RABDARE
Vreau acum si vreau tot...si cumva e normal sa fie asa...vreau sa nu mai fiu grasa, vreau sa fiu slaba...vreau sa pot purta orice, sa nu trebuiasca sa ascund una sau alta. Vreau sa nu mai am senzatia ca lumea se uita la mine si ma judeca. Nu ca as da neaparat prea multi bani pe ce spune lumea, but still...nu traiesc in jungla si din pacate, imaginea conteaza
Cel mai trist e ca atunci cand eram slaba...nu ma vedeam slaba...De acolo a inceput totul.
Daca as fi avut atunci mintea pe care o am acum, cred ca as fi fost in cea mai buna forma a vietii mele. Ma uit la poze si spun "Doamne cat de slaba eram!! De ce m oi fi vazut eu grasa?"..Raspunsul il am deja...multe din prietenele mele aveau peste 1.70 si picioare pe masura.Ma comparam cu ele. Eu am 1.62 si sunt o fata cu forme, Picioarele mele au o musculatura dezvoltata ca urmare a 6 ani de gimnastica. Cand eram slaba eram super bine proportionata. Sani si fund exact atat cat trebuie si abdomen plat prin care se zareau niscaiva patratele. Dar pentru ca picioarele nu erau niste bete, am tras concluzia ca trebuie sa mai slabesc.

si uite cat de bine mi a mers!

S avem succes zic...nu m a prins vara cu corp pe masura, dar zau daca nu ies din vara cu cel putin 15 kg in minus
__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
nikytour (28 mai 2019), Rallara (28 mai 2019), Zoe (29 mai 2019)
  #29 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 17:49:45
Rallara's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 09 feb 2012
Locaţie: Edinburgh, Anglia
Vârsta: 38
Dieta: South Beach
Date: 172cm, 91.2kg
Mesaje: 7.366
Aprecieri acordate: 3.894
Am fost apreciat(a) de 3.171 ori in 1.682 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Citat:
Anterior postat de mika_me Vezi mesajul


Si eu sper sa reusim...eu mai ales pentru ca am inceput sa ma gandesc la perspectiva unui bebe si parca n as vrea sa fiu atat de inconstienta sa plec de la bun inceput cu atatea kg in plus...Unde mai pui cate complicatii pot aduce acestea pentru sarcina. Ca sa nu mi zic daca as mai pune inca vreo 10-12 kg pe langa ce am acum, cred ca as cadea intr o depresie crunta. Nici nu m as putea bucura de sarcina. Eu nici nu am fost si nici nu sunt genul de femeie cu instinct matern dezvoltat inainte de vreme. Mereu ultracerebrala (mai putin cand vine vorba de slabit, n as paria doar pe faptul ca odata ramasa insarcinata mi s ar schimba la 180 de grade perspectiva. Bucuria unui copil mi ar fi mereu umbrita de kg in plus. Visez sa ajung nu la 52 de kg, asa cum ma vizualizez eu ca fiind ideala. dar mi ar placea sa pot scadea la 65 de kg..adica sa ma aflu in limte normoponderale. Asa ca intr-adevar, sper din suflet ca de aceasta data, totul sa se incheie cu o reusita



Esti alergatoare de fel? Intreb, pentru ca o gramada de antrenori mi au spus ca la cate kg am in plus, ar trebui sa evit activitatile care imi pot afecta incheieturile...Eu spre exemplu, urmez niste antrenamente circuit..in care se combina sesiuni scurte de cardio cu exercitii cu gantere/propria greutate. Facand o comparatie, potrivit centurii/ceasului care imi monitorizeaza activitatea fizica/activitatea cardiaca, mereu am am ars mai multe calorii si grasime prin circuitele acestea, decat prin cardio

Achiesez si eu la motivele tale.

SABOTAJ?! Hell yeah...chiar prin propria mi nesimtire si delasare. Asta e si o urmare a nenumaratelor diete incepute si neduse la capat, a neneumaratelor esecuri, a nenumaratelor slabiri si ingrasari extra...E ca si cum undeva in adancul meu e o voce care imi spune "oricum esti grasa, oricum nu reusesti sa mai slabesti..de ce te ai mai chinui?"

LIPSA DE INCREDERE IN REUSITA FINALA
Well, cum sa mai m incredere cand am ani intregi de esecuri in spate??!? Pe de alta parte faptul ca dorinta de a slabi inca mai palpaie acolo, mititica, e un semn ca sunt mai puternica decat mi am imaginat. Si dorinta aia n o sa se stinga niciodata. S ar stinge daca m as accepta asa cum sunt....dar eu nu ma iubesc asa cum sunt, pentru ca cea din oglinda..nu sunt eu. Oricat de crud ar suna, aia nu sunt eu. Nu inteleg de ce am ales sa ma pierd in asemenea hal?!? De ce n am fost in stare sa trag semnalul de alarma cand lucrurile erau mai putin grave decat acum....Am de scapat de o a fata de 10-12 ani aka 40 kg

LENEA
Eh....cu gatitutl mai e cum mai e, desi uneori e mai usor sa gatesti ceva rapid si mai putin sanatos, decat o mancare ca la carte, care sa nu dauneze dietei. Dar cand vine vorba de sport, nu cred ca e neaparat vorba de lene, ci de faptul ca acele kg se resimt la fiecare exercitiu pe care l faci. Si e frustrant si e o corvoada sa vezi ca pe unele nu reusesti sa le faci sau arati ultracaraghios incercand sa le executi. Parca simtit ca nici nu lucrezi cum trebuie si ajungi sa te lasi dupa ceva timp, pentru ca ai senzatia ca daca nu faci totul la punct si virgula, nu functioneaza.

PLICTISEALA
Aici merge mana in mana, asa cum ai spus si tu, cu punctul de mai sus. Dar cheia succesului aici e sa te mentii motivata. Eu cred ca trebuie sa avem rabdare pana vedem acele rezultate evidente. Adica nu 1-2 kg sau 2-3 cm pierduti ci cel putin 7-8 kg. Alea se vad..alea se simt. Trebuie sa avem puterea de a trece de acel punct. Niste schimbari evidente, sesizate si de cei din jur reprezinta o mare motivatie. Problema e ca nu am mai ajuns de mult timp acolo. De ce? pentru ca....

NU MAI AM RABDARE
Vreau acum si vreau tot...si cumva e normal sa fie asa...vreau sa nu mai fiu grasa, vreau sa fiu slaba...vreau sa pot purta orice, sa nu trebuiasca sa ascund una sau alta. Vreau sa nu mai am senzatia ca lumea se uita la mine si ma judeca. Nu ca as da neaparat prea multi bani pe ce spune lumea, but still...nu traiesc in jungla si din pacate, imaginea conteaza
Cel mai trist e ca atunci cand eram slaba...nu ma vedeam slaba...De acolo a inceput totul.
Daca as fi avut atunci mintea pe care o am acum, cred ca as fi fost in cea mai buna forma a vietii mele. Ma uit la poze si spun "Doamne cat de slaba eram!! De ce m oi fi vazut eu grasa?"..Raspunsul il am deja...multe din prietenele mele aveau peste 1.70 si picioare pe masura.Ma comparam cu ele. Eu am 1.62 si sunt o fata cu forme, Picioarele mele au o musculatura dezvoltata ca urmare a 6 ani de gimnastica. Cand eram slaba eram super bine proportionata. Sani si fund exact atat cat trebuie si abdomen plat prin care se zareau niscaiva patratele. Dar pentru ca picioarele nu erau niste bete, am tras concluzia ca trebuie sa mai slabesc.

si uite cat de bine mi a mers!

S avem succes zic...nu m a prins vara cu corp pe masura, dar zau daca nu ies din vara cu cel putin 15 kg in minus
Hello


Le-ai punctate pe toate la fix din nou, nici nu mai am ce sa adaug
De bebe... mda si eu in aceeasi oala. Nu sunt defel inzestrata cu sentiment matern... niciodata nu am fost. Imi doresc un copil dar nu stiu daca e in carti pentru noi... amandoi trebuie sa slabim si partenerul meu nici nu vrea sa mai auda. Are si el cam 105kg si toata viata a tinut cure si diete saracul ca mi-e si mila sa mai ii zic ceva. E satul si el. Dar macar eu sa slabesc ca si asa ceasul biologic e cam la ora 12...

Alergatoare? Nu, chiar deloc, nu imi place sa alertg si bine inteles ca nici nu mi-e bun cel mai probabil la greutatea mea! Am exagerat data trecuta cand m-am reapucat de alergat , acum cam 2 luni si am avut gambele umflate si tari -datorita solicitarii evident... asa ca a trebuit sa ma opresc din cauza durerilor. Mergeam zilnic la alergat 30min. Am hotarat acum ca voi merge o data la 3-4 zile alternand cu exercitii de diferite feluri acasa... Vreau sa continui sa alerg pentru ca am vazut cele mai bune rezultate alergand. O sa vad ce si cum si ma opresc daca vad ca nu e de bine, promit.

Cum am putut uita de Lipsa de rabdare! Ai perfecta dreptate. Pai nu mai am rabdare deloc nici eu, clar. Inca un motiv, super. Se lungeste lista...

Succes sa fie! Si eu imi doresc la fel!
__________________
Rallara, pentru a configura şi afişa ticker-ul tău, urmează paşii din noua secţiune tickere.
Rallara, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Usor activ, este de 2253 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1736 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1220 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
  #30 (permalink)  
Vechi 28 mai 2019, 20:05:57
mika_me's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
 
Data înregistrării: 25 aug 2009
Locaţie: Iasi, Romania
Vârsta: 36
Dieta: Hipocalorica
Date: 162cm, 76.9kg
Mesaje: 6.209
Aprecieri acordate: 306
Am fost apreciat(a) de 1.091 ori in 480 mesaje
Implicit Re: Jurnal Rallara-O noua etapa a vietii

Hai ca se poate!

Uite, daca iti e de folos, iti las un model de workout pe care l fac eu.

Circuit 1 - Cardio
50 jumping jacks
25 mountain climbers
15 burpees (beginner)
50 high knees (beginner)

Circuit 2 - Arms
24 bicep curls (eu folosesc greutati de 3kg each)
15 shoulder press (3kg)
15 upright rows (3 kg)
15 tricep kickbacks (2 kg)
15 hammer curls (3 kg)
15 tricep dips

Circuit 3 - Legs/Butt
25 squats
25 butt lifts (bridge)
20 donkey kicks (each leg)
25 calf raises (cu greutati de 2 kg in maini)
25 dumbell plie squat

Circuit 4 - Abs
25 crunches
20 oblique crunches
25 bicycles
25 in&outs
25 masin twists

Se fac curcuitele astea unul dupa altul, cu pauza daca e nevoie. Se face tot workout ul de 2-3 ori. Greutatile pot fi si mai mici si mai mari, in functie de nivel.

__________________


Jurnal 2019

Jurnalul meu

Jurnal 2014

Primul meu jurnal 2009

11.05.2020 - 109.5 kg (sarcina 39 saptamani)
02.02.2021 - 104.5 kg (ziua in care am decis ca sunt totusi prea tanara sa port 50 kg in plus)
16.04.2021 - 85.7 kg
05.06.2021 - 79.2 kg
25.07.2021 - 74.7 kg
26.09.2021 - 69.9 kg
28.11.2021 - 65 kg
mika_me, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 2237 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1720 kcal/zi. Pentru a slăbi 4 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1204 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Urmatorii 3 membri au apreciat mesajul lui mika_me:
alina_neamt (29 mai 2019), Laura (29 mai 2019), Rallara (29 mai 2019)
 

Informatii despre slabit
calorii, dieta, etapa, jurnal, jurnale, noua, rallara, sanatos, slabit, vietii

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnalul meu..o noua etapa a vietii mele :-) Madalina Nenciu Arhiva jurnale slabit 40 19 iun 2017 09:16:11
Jurnal Rallara 2 Rallara Arhiva jurnale slabit 23 04 mai 2017 10:32:19
Jurnal Rallara Rallara Arhiva jurnale slabit 6842 15 oct 2014 21:12:27
Jurnal Roxana-O noua etapa a vietii Niculae Roxana Arhiva jurnale slabit 4343 04 feb 2013 09:00:49
Jurnal amatm - Incepe o noua etapa in viata mea amatm Arhiva jurnale slabit 31 01 aug 2011 16:14:41

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole