forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Mentinere (http://forum.slabute.ro/mentinere/)
-   -   Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere? (http://forum.slabute.ro/mentinere/cat-lunga-trebuie-fie-perioada-mentinere-7887.html)

Roxalia 26 ian 2011 15:12:23

Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Am o intrebare despre diete in general.
Presupunem ca am ajuns la kg dorite.Dupa dieta merge perioada de mentinere.Cit de lunga ar trebui sa fie?Si daca dupa mentinere incep cite putin in cantitati mici sa maninc cite ceva mai caloriinic.
Spre exemplu: In timpul dietei am renuntat cu totul la piine si vreau dupa dieta sa incep so maninc din nou,ma voi ingrasa repede?

Roxii 26 ian 2011 16:11:35

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Citat:

Anterior postat de Roxalia (Post 494490)
Am o intrebare despre diete in general.
Presupunem ca am ajuns la kg dorite.Dupa dieta merge perioada de mentinere.Cit de lunga ar trebui sa fie?Si daca dupa mentinere incep cite putin in cantitati mici sa maninc cite ceva mai caloriinic.
Spre exemplu: In timpul dietei am renuntat cu totul la piine si vreau dupa dieta sa incep so maninc din nou,ma voi ingrasa repede?

Hello!Din cate stiu daca trec 6 luni in care iti mentii greutatea constanta ti se schimba metabolismul si te ingrasi mai greu,insa asta depinde de fiecare.Eu de exemplu,de 5 luni de knd sunt la mentinere mananc cam tot ce vreau si tot slabesc:))Important este ca la inceputul mentinerii sa ai grija cum introduci din alimentele interzise si nu va fi nici o problema.Incepi cu cate o felie de paine,apoi mai adaugi una si tot asa.Dar ai grija sa nu fie alba..si cata paine introduci..sa nu ajungi la juma` de paine:))

andra_aly 26 ian 2011 17:45:33

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Dupa ce ai slabit, iti dai seama ca trebuie sa ai putina grija mai ales la inceput. Nu cred ca ai vrea sa dai cu piciorul la toata munca. Eu am patit-o:"> De data asta e a 3a oara cand sunt la mentinere:P
Prima data am intrat in iulie si apoi am pus cam 1,5 kg apoi am slabit iar am pus cam 1 kg si ceva si a 3a oara sper sa fie cu noroc;))
Dar oricum, crede-ma ca la cat am papat de Craciun, ma mir ca nu am pus 2-3 kg. Deci inseamna ca organismul incepe sa se obisnuiasca. acum mananc mai multa paine. la dieta mancam f putina. am observat ca de cand sunt la mentinere nu mai am nici asa mari probleme cu tranzitul.
Eu te sfatuiesc sa adaugi putin cate putin din alimente . dar nici sa adaugi doar 1 gram de mancare la saptamana. ca atunci fii sigura ca o sa continui sa slabesti. nu ca ar fi ceva rau daca ai fii la dieta. dar din moment ce ajungi la mentinere, trebuie sa ai grija de 2 lucruri: sa nu te ingrasi, dar nici sa slabesti de aia se cheama mentinere;)


anqutz 26 ian 2011 21:38:08

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Mentinerea ar trebui sa fie pe viata.

Daca adaugi treptat si cu grija alimente in dieta si cresti tot la fel de usor nr de kcal nu te ingrasi.

DrIulia2010 26 ian 2011 21:47:41

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Citat:

Anterior postat de Roxalia (Post 494490)
Am o intrebare despre diete in general.
Presupunem ca am ajuns la kg dorite.Dupa dieta merge perioada de mentinere.Cit de lunga ar trebui sa fie?Si daca dupa mentinere incep cite putin in cantitati mici sa maninc cite ceva mai caloriinic.
Spre exemplu: In timpul dietei am renuntat cu totul la piine si vreau dupa dieta sa incep so maninc din nou,ma voi ingrasa repede?

Prin dieta se intelege dorinta de a slabi,de schimbarea proastelor obiceiuri alimentare nocive sanatatii .
Mentinerea ar trebui sa insemne un stil de viata sanatos fara a reintroduce alimente nesanatoase si fara a reveni din nou la alimentatia avuta inaintea dietei.
Si da,mentinerea,adica un stil de viata sanatos si echilibrat trebuie sa fie pentru totdeanuna.
Nu e important doar sa slabesti,sa ajungi la greutatea dorita,mai important este sa mentii o greutate constanta mereu ,un corp armonios si sanatos.

irina27 01 feb 2011 09:26:24

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
mi-e mie asa frica de mentinere :-s
pentru ca spre deosebire de majoritatea dintre voi eu am apelat la un nutritionist care are o metoda destul de ciudata. o dieta o tii 3 saptamani si mananci acelasi lucru in fiecare zi..da,am voie orice nu mi-a interzis nimic(bineinteles zahar,cereale,lapte dulceprajeli,paste,orez normal ca nu am voie) ma refer la faptul ca mi-a dat si carne(aveam diete in care mancam la toate cele trei mese carne),multe lactate(iaur,sana,kefir,iaurt) sa nu mai zic de legume si fructe..
am vazut multe cliente care au ajuns la mentinere si se merge pe diversitate..daca in timpul regimului se mananca acelasi lucru in fiecare zi timp de 3 sapt lamentinere nu ai voie sa mananci acelasi lucru in fiecare zi ...si inca o chestie am vazut ca iti da ea cantitatea maxima pe care ar trebui sa o consumi la un fel de mancare(de ex paste) si asta o ma ajute foarte mult si ceva dulce sau ceva "interzis" o sa am voie doar in week-end ,la una dintre gustari,in cantitati minime bineinteles..
Cred ca in trei saptamani o sa intru la mentinere :-s

anqutz 01 feb 2011 12:28:59

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Nu-ti fa griji. Daca mananci sanatos, cu masura si continui sa te rasfeti ocazional nu ai nici un motiv sa te ingrasi.

Sport faci?

irina27 01 feb 2011 13:17:45

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
da de regula fac..in ultima sapt nu am mai facut ca sunt in perioada aceea si mi-a fost foarte rau :p
eu intentionez sa ma apuc de sala..in special sa pun accentul pe alergare pentru ca eu vreau sa intru la facultatea de kinetoterapie si la admitere dau atletism(viteza si rezistenta)si trebuie sa ma apuc serios de treaba ;;)

anqutz 01 feb 2011 13:22:58

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
Citat:

Anterior postat de irina27 (Post 504337)
da de regula fac..in ultima sapt nu am mai facut ca sunt in perioada aceea si mi-a fost foarte rau :p

Citat:

Anterior postat de irina27 (Post 504337)
eu intentionez sa ma apuc de sala..in special sa pun accentul pe alergare pentru ca eu vreau sa intru la facultatea de kinetoterapie si la admitere dau atletism(viteza si rezistenta)si trebuie sa ma apuc serios de treaba ;;)

E bine ca faci. Cu atat mai mult nu trebuie sa-ti faci griji. Daca vrei sa vezi cum au reusit celelalte fete sa se mentina studiaza jurnalul lui Ali_lumi si al lui Roxii. Mai ales Ali_lumi s-a mentinut ft bine in ultimul an si ceva.

irina27 01 feb 2011 13:36:33

Re: Cat de lunga trebuie sa fie perioada de mentinere?
 
ok,multumesc mult:-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:27:45.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO