forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Mentinere (http://forum.slabute.ro/mentinere/)
-   -   Mananc excesiv de mult si nu ma ingras (http://forum.slabute.ro/mentinere/mananc-excesiv-mult-nu-ma-ingras-11866.html)

brooke 08 sep 2012 13:35:32

Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Nu inteleg de ce,dar in ultima luna am inceput sa mananc mai mult ca de obicei.Calculatorul nutritional imi spune c-ar trebui sa ajung la 1800 de calorii pe zi pentru cata activitate fac eu ca sa ma mentin dar eu mananc mai bine de 2400 si nu prea m-am ingrasat. Nu inteleg de ce.Nu sunt mai activa fizic decat eram inainte.Voi ce credeti?

mvthebest 08 sep 2012 13:44:41

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Nu stiu ce sa spun. Daca depuneai mai mult efort era ceva...cred.
2000kcal si ceva mi se par multe. Dar posibil tu esti la mentinere sau? Poate totusi ai o viata foarte activa, chiar daca nu mai mult decat inainte.
Ai un metabolism bun. Ce n.as da sa mananc si eu mult si sa nu ma ingras..hi hi.

brooke 08 sep 2012 13:50:54

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1127074)
Nu stiu ce sa spun. Daca depuneai mai mult efort era ceva...cred.
2000kcal si ceva mi se par multe. Dar posibil tu esti la mentinere sau? Poate totusi ai o viata foarte activa, chiar daca nu mai mult decat inainte.
Ai un metabolism bun. Ce n.as da sa mananc si eu mult si sa nu ma ingras..hi hi.

Totusi mai demult m-as fi ingrasat instantaneu daca mancam atata.Nu e chiar un avantaj.Intri in paguba de la atata mancare...

lulus07 08 sep 2012 13:51:45

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
E posibil ca rezultatele excesului sa se vada in timp. Poate peste o luna, doua - cine stie? Daca mananci prostii se va vedea, mai mult ca sigur. Sau ai un metabolism excelent, vorba lui mvthebest. Ce n-as da sa mananc si eu fara sa ma ingras!

mvthebest 08 sep 2012 13:57:56

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de brooke (Post 1127077)
Totusi mai demult m-as fi ingrasat instantaneu daca mancam atata.Nu e chiar un avantaj.Intri in paguba de la atata mancare...

Depinde din ce iei acele calorii. Da.mi un ex de meniu. :) O sa ne fie mai usor. Aaa si ce sport faci? cat de intens,cate minute,de cate ori pe saptamana?

brooke 08 sep 2012 14:20:56

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 1127083)


Depinde din ce iei acele calorii. Da.mi un ex de meniu. :) O sa ne fie mai usor. Aaa si ce sport faci? cat de intens,cate minute,de cate ori pe saptamana?

Pai am inceput sa evit mancarurile din comert.Nu mai mananc ciocolata,snacksuri sau chestii din astea.Imi mai permit sa mananc doar niste cereale din alea(de la Nestle) cu putina ciocolata si vitamine(fara E-uri).
De obicei mananc cam asa:
Dimineata beau o ceasca de cafea cu o lingurita si jumatate de zahar, o portie de lapte cu cereale si poate si 1-2 oua(uneori prajite in paine cu putin ulei),insa daca am prin frigider mancaruri care implica carne evit ouale.Apoi pe restul zilei mai multe portii de fructe(mere,struguri sau ce am la indemana), beau cate o cana sau doua de lapte cu cacao(fara zahar) si vreo doua cani de ceai de menta.La amiaza sau seara mananc niste friptura cu 1-2 felii de paine sau cu niste cartofi(cat sa ocupe restul farfuriei)/ niste ciorba/supa/mancarica.
Cat despre sport.Acum vreun an cat eram dornica sa slabesc mai faceam vreo 10 min aprope zilnic.Acum nu mai fac sport,poate doar la ora de educatie fizica cand va incepe scoala.

WhiteAngel 08 sep 2012 14:58:19

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
bunaa ! sa stii ca in aceeasi situatie ca tine sunt si eu :D
nu stiu, probabil este asa pt ca am slabit sanatos, fara infometare iar kg nu se mai intorc ! ;)) oricum noi nici nu mancam prostii din comert, luam caloriile doar din alimente sanatoase si e bine ca nu ne ingrasam :) eu chiar am mai slabit
tu de ce vrei sa te ingrasi?

brooke 08 sep 2012 16:18:31

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de WhiteAngel (Post 1127103)
bunaa ! sa stii ca in aceeasi situatie ca tine sunt si eu :D
nu stiu, probabil este asa pt ca am slabit sanatos, fara infometare iar kg nu se mai intorc ! ;)) oricum noi nici nu mancam prostii din comert, luam caloriile doar din alimente sanatoase si e bine ca nu ne ingrasam :) eu chiar am mai slabit
tu de ce vrei sa te ingrasi?

Nu vreau sa ma ingras, insa sunt un pic surprinsa cum asa deodata mi-a cresut apetitul.Insa cred ca ai dreptate.E mai bine asa decat sa mancam putin si rau si sa ne ingrasam.

alinutzik 08 sep 2012 17:29:07

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de brooke (Post 1127095)
Pai am inceput sa evit mancarurile din comert.Nu mai mananc ciocolata,snacksuri sau chestii din astea.Imi mai permit sa mananc doar niste cereale din alea(de la Nestle) cu putina ciocolata si vitamine(fara E-uri).
De obicei mananc cam asa:
Dimineata beau o ceasca de cafea cu o lingurita si jumatate de zahar, o portie de lapte cu cereale si poate si 1-2 oua(uneori prajite in paine cu putin ulei),insa daca am prin frigider mancaruri care implica carne evit ouale.Apoi pe restul zilei mai multe portii de fructe(mere,struguri sau ce am la indemana), beau cate o cana sau doua de lapte cu cacao(fara zahar) si vreo doua cani de ceai de menta.La amiaza sau seara mananc niste friptura cu 1-2 felii de paine sau cu niste cartofi(cat sa ocupe restul farfuriei)/ niste ciorba/supa/mancarica.
Cat despre sport.Acum vreun an cat eram dornica sa slabesc mai faceam vreo 10 min aprope zilnic.Acum nu mai fac sport,poate doar la ora de educatie fizica cand va incepe scoala.


Stii, meniul asta nu cred ca ajunge la 2400 de calorii cum spui.. In afara de faptul ca eu inlocuiesc carbohidratii din meniul tau cu proteinele, mananc APROAPE la fel de mult ca tine, iar eu sunt la faza de slabire.. Parerea mea e ca mananci absolut normal, nu trebuie sa iti faci probleme.

mvthebest 08 sep 2012 20:14:30

re: Mananc excesiv de mult si nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de brooke (Post 1127095)
Pai am inceput sa evit mancarurile din comert.Nu mai mananc ciocolata,snacksuri sau chestii din astea.Imi mai permit sa mananc doar niste cereale din alea(de la Nestle) cu putina ciocolata si vitamine(fara E-uri).
De obicei mananc cam asa:
Dimineata beau o ceasca de cafea cu o lingurita si jumatate de zahar, o portie de lapte cu cereale si poate si 1-2 oua(uneori prajite in paine cu putin ulei),insa daca am prin frigider mancaruri care implica carne evit ouale.Apoi pe restul zilei mai multe portii de fructe(mere,struguri sau ce am la indemana), beau cate o cana sau doua de lapte cu cacao(fara zahar) si vreo doua cani de ceai de menta.La amiaza sau seara mananc niste friptura cu 1-2 felii de paine sau cu niste cartofi(cat sa ocupe restul farfuriei)/ niste ciorba/supa/mancarica.
Cat despre sport.Acum vreun an cat eram dornica sa slabesc mai faceam vreo 10 min aprope zilnic.Acum nu mai fac sport,poate doar la ora de educatie fizica cand va incepe scoala.

Pai daca eviti toate chestile care ingrasa e de bine. Si mancand sanatos nu ajungi la 2400kcal. Ti-ai calculat caloriile?
Eu normal ma incadrez la 1100-1500kcal...si mananc cam la fel.

Cerealele acelea nu sunt benefice ptr nimic. Cate g mananci pe zi ? Acum nu mai faci sport deloc?


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:14:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO