forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Mentinere (http://forum.slabute.ro/mentinere/)
-   -   Mentinere cu Dieta Scarsdale (http://forum.slabute.ro/mentinere/mentinere-dieta-scarsdale-111.html)

Slabuta 21 feb 2009 00:00:54

Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Instructiunile Programului Mentinere ("Mananca si pastreaza-ti supletea"):

Lista restrictiilor:

  • Nu mai mult de doua felii de paine neagra sau Graham pe zi.
  • Fara zahar, dar sunt permisi inlocuitorii de zahar.
  • Fara cartofi, paste fainoase sau alimente pe baza de faina.
  • Fara produse lactate bogate in materii grase.
  • Fara dulciuri sau deserturi (cu exceptia celor cu gelatina, fara zahar, si a fructelor).
  • Consum redus de alcool: 4,5 cl. de alcool pe zi, sau 13 cl. de vin sec, sau 23 cl. de bere cu putine calorii (sa nu bei bere obisnuita).
Alimentele interzise:

  • Alimentele interzise care urmeaza ar trebui sa-ti raspunda la toate intrebarile pe care ti le-ai putea pune:
  • Fara zahar, dar poti folosi inlocuitori.
  • Fara smantana.
  • Fara lapte integral; bea lapte degresat sau lapte cu 2% grasimi daca vrei, dar cu moderatie.
  • Fara inghetata, nici cu frisca, nici cu lapte; fara serbeturi sau produse care contin zahar sau smantana de lapte.
  • Fara prajituri, tarte, biscuiti, jeleuri dulci, dulceturi, bomboane si ciocolata.
  • Fara cartofi, orez, cartofi dulci, fasole uscata, avocado.
  • Fara spaghete, macaroane sau alte produse asemanatoare, taitei sau alimente pe baza de gris.
  • Fara carnati, parizer, salam, mezeluri de orice fel, etc. sau carnuri grase.
  • Fara deserturi facute cu zahar; poti manca deserturi cu gelatina, cu orice aroma.
  • Fara sosuri satioase, fara maioneze sau alte condimente de acest gen.
  • Fara unt, margarina, ulei, slanina sau substante grase, indiferent care; nici pentru gatirea alimentelor, nici pentru pus pe paine, nici pentru asezaonari.
  • Fara unt de arahide.
  • Nu mai mult de doua felii de paine pe zi si, de preferinta, paine neagra, sau Graham.
Alimente diverse permise:
Studiaza cu atentie lista de alimente excelente pe care le permite acest program. Ea cuprinde o mare diversitate de alimente delicioase, care iti vor satisface apetitul:
Un pahar de alcool (fara zahar) pe zi, daca doresti: 4,5 cl. de bautura tare (whisky, vodca, gin, rom sec, coniac sau altele) sau 13 cl. de vin sec. Fara lichioruri dulci. Fara cocktailuri cu bauturi dulci. Un Manhattan sec sau un Martini sec sunt permise. Fara amestecuri cu bauturi acidulate dulci: numai bauturi acidulate dietetice sau apa gazoasa.

Toate vinurile seci - roze, albe, negre - precum si sampanie sau cherry sec. Fara vin de Porto, de Murfatlar sau alte vinuri dulci. Este permisa numai berea cu putine calorii .
Orice carne slaba , servita calda sau rece: vita berbecut, vitel, jambon slab si porc. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.

Pui si curcan, cald sau rece, gatit dupa diverse retete, dar niciodata prajit. Curata intotdeauna orice urma de grasime inainte de a manca.
Toate felurile de peste proaspat sau congelat; evita insa conservele cu sosuri bogate in calorii. Pregateste-l dupa gust, dar fara a folosi niciodata unt, margarina, ulei sau alte substante grase.

Fructe de mare de tot felul: creveti, scoici, homar, crab.

Oua (nu mai mult de trei pe saptamana) pregatite dupa fantezia proprie, dar fara unt, margarina, ulei sau alte substante grase. Varietatea ramane mare: oua batute, omleta, oua fierte moi, tari, ochiuri (in putina supa de pui din concentrat sau facute intr-o tigaie de teflon).

Branzeturi - branza de vaci obisnuita, degresata, cascaval de tot felul, Camembert; pe scurt, aproape toate branzeturile.

Supe, ciorbe cu legume, carne, peste, pasare; dar fara smantana sau lapte integral si fara grasime.

Legume - portii generoase, dupa placul inimii.

Fructe - mere, portocale, pere, cirese, prune, struguri, grapefruit, pepene galben, pepene verde.

Sucuri de fructe si de legume, dar numai din cele la care nu s-a adaugat zahar - suc de mere, de portocale, de grapefruit etc. Sunt permise sucul de rosii si de legume, fara zahar.

Nucile sunt permise, dar cu moderatie.

Painea este permisa, dar trebuie sa te limitezi la doua felii pe zi. Pentru a varia putin, din cand in cand poti manca si altfel de paine: chifle, de exemplu, dar cu conditia de a nu mânca mai mult de doua pe zi si sa nu fie dulci.

Jeleuri si gemuri de fructe, fara zahar, pot fi mancate cu moderatie.

Salatele, facute cu toate legumele verzi pe care le gasesti si in orice cantitate, sunt recomandate. Poti sa le asezonezi cu vinegreta cu putine calorii (nu mai mult de 15 calorii la o lingura) sau cu lamaie, otet si amestecuri fara ulei.

Bauturile, calde sau reci, cat doresti: cafea, ceai, bauturi acidulate dietetice, fara zahar. Nu folosi niciodata zahar, dar inlocuitorii sunt permisi. Daca vrei, poti pune in cafea sau ceai lapte degresat sau cu putine grasimi.

Condimente - ketchup, sos cocktail, mustar, hrean, marinate, masline de tot soiul - sunt permise, dar cu moderatie. Ierburi, condimente , dupa gust.

Dydee 07 iul 2009 15:07:31

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
suna bine! spune NU dulciurilor:D;)

lalita 07 iul 2009 16:02:25

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
da f corecta lista.sunt de acord.. :)mai ales cand e vb de dulciuri,paste,prajeli. in ceea ce priveste orezul(brun,basmati)si cartofii fierti sau la cuptor asa din cand in cand,cate 100g,nu cred ca ar fi mare problema,important e sa nu fie cantitate prea mare si sa nu se consume asa des.

Poofy Girl 27 apr 2010 09:38:12

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Na că mie nu-mi răspunde la o întrebare. Mie-mi place laptele de mor. Dar mor la propriu din păcate. Am o oareş'ce intoleranţă la el. Deeeeci... poate fi înlocuit cu lapte de soia? :D Sau mai bine zis: se pot mânca produse din soia (soia cuburi, şniţele - sub regula "fără grăsimi" - lapte, tofu, sos de soia)?

Slabuta 28 apr 2010 13:06:32

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Citat:

Anterior postat de Poofy Girl (Post 166808)
Na că mie nu-mi răspunde la o întrebare. Mie-mi place laptele de mor. Dar mor la propriu din păcate. Am o oareş'ce intoleranţă la el. Deeeeci... poate fi înlocuit cu lapte de soia? :D Sau mai bine zis: se pot mânca produse din soia (soia cuburi, şniţele - sub regula "fără grăsimi" - lapte, tofu, sos de soia)?

Buna Poofy :)

Dieta Scarsdale are o varianta vegetariana pentru cei care sunt vegetarieni :)
Si cred ca acolo am vazut ca ai voie lapte de soia. :)

Din punctul meu de vedere eu nu vad o problema daca ai inocui laptele de vaca cu cel de soia :)

Acelasi aspect il sustin si la produsele din soia (cuburi, snitele, etc bineinteles fara prajeli sau sosuri) :)

zuzulina 04 mai 2010 19:20:59

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Bună tuturor!
Abia m-am înregistrat, şi deja postez primul mesaj:">...sper să fie un început promiţător.
Ideea este că am nevoie de ajutor:-s...mai am încă două zile şi termin dieta Scarsdale. Am tot căutat un meniu de menţinere pentru următoarele două săptămâni, dar nu am găsit idei prea variate(singurul meniu mai ok a fost unul de până în 1200 de calorii, dar în care se regăseau cartofi şi spaghete şi grasimi). =((
Eu sunt genul care nu are răbdare să calculeze caloriile şi cantităţile păpate şi tare mi-e frică sa nu pun înapoi cele 4 kg slabite în timpul dietei.:((
Dacă una dintre voi a trecut de perioada de menţinere şi are notat pe undeva meniul pe care l-a avut în acele două săptămani........O IMPLOR SĂ MĂ AJUTE!!:o3:o3
Săru'mâna, săru'mâna, săru'mâna!!!>:D<>:D<:x:x

Slabuta 04 mai 2010 20:22:52

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Citat:

Anterior postat de zuzulina (Post 175410)
Bună tuturor!
Abia m-am înregistrat, şi deja postez primul mesaj:">...sper să fie un început promiţător.
Ideea este că am nevoie de ajutor:-s...mai am încă două zile şi termin dieta Scarsdale. Am tot căutat un meniu de menţinere pentru următoarele două săptămâni, dar nu am găsit idei prea variate(singurul meniu mai ok a fost unul de până în 1200 de calorii, dar în care se regăseau cartofi şi spaghete şi grasimi). =((
Eu sunt genul care nu are răbdare să calculeze caloriile şi cantităţile păpate şi tare mi-e frică sa nu pun înapoi cele 4 kg slabite în timpul dietei.:((
Dacă una dintre voi a trecut de perioada de menţinere şi are notat pe undeva meniul pe care l-a avut în acele două săptămani........O IMPLOR SĂ MĂ AJUTE!!:o3:o3
Săru'mâna, săru'mâna, săru'mâna!!!>:D<>:D<:x:x

Buna Zuzulina :)

Mentinerea la Scarsdale este foarte simpla. ;)

Ti se mai da liber la anumite alimente dar in principal poti sa urmezi acelasi regim dar sa mai variezi mesele ;)

Eu m-am mentinut foarte frumos dupa, dar am mancat si paste cu legume (fara carne, sosuri grase), cartofi copti, si a fost totul bine. :)

Slabuta 04 mai 2010 20:23:58

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Ca sa fiu sincera, mentinerea la Scarsdale seamana cu South Beach faza I ;)
Nu da voie aceleasi alimente, asa ca te poti inspira de la SB

zuzulina 04 mai 2010 20:55:17

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Hi hi!
Multumesc mult!!>:D<>:D<
Acum ma apuc de intocmit meniul!>:)

Slabuta 04 mai 2010 20:58:24

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Citat:

Anterior postat de zuzulina (Post 175606)
Hi hi!
Multumesc mult!!>:D<>:D<
Acum ma apuc de intocmit meniul!>:)

Vezi ca te poti folosi de acest calculator Informatii nutritionale alimente, iti poti gandi meniurile dinainte si ti le salvezi :)

veronica antohi 21 oct 2010 14:38:37

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Sper sa ajung si eu la mentinere. Totusi eu nici in perioada de slabire nu am tinut asa de strict. Ex. un ou prajit in ulei sau crabi prajiti in ulei tot am mai servit.

simha2004ro 12 mar 2011 10:58:05

Re: Mentinere cu Dieta Scarsdale
 
Multumesc, foarte util.


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:35:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO