forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Ajutor! Dieta si motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/ajutor-dieta-motivatie-12649.html)

elena20sverige 16 mar 2015 22:06:41

Ajutor! Dieta si motivatie
 
Nu stiu ce sa mai fac . Ma apuc de dieta si ziua urmatoare imi vine pofta de dulce si ma indop cu prostii. Mereu am fost pofticioasa si chiar vreau sa slabesc si sa scap de kg pe care le-am acumulat in 5 ani de zile : vreo 25 de kg. Cam multe. Cum sa fac ca sa ma tin de dieta si sa am motivatia sa ma tin de ea? Vreun sfat , va rog !!

lidiuta 20 mar 2015 13:56:33

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Bună, Elena! :) Când ți-e poftă de dulce, poți alege dulciuri sănătoase - fructe, batoane de cereale fără zahăr, ciocolată neagră, poți să îți prepari tu ceva bun și dietetic. Încearcă să vezi ce îți declanșează această poftă-cred că simpla idee că ești la dietă te face să te simți frustrată și atunci abandonezi.
Ok, vine pofta..oprește-te după o prăjiturică sau un fursec, nu mânca toată cutia, pt că pe urmă te vei simți vinovată iar plăcerea dulcelui durează atât de puțin. Sport faci?
Și nouă ne e greu...aici pe forum ne încurajăm una pe alta și mergem mai departe.
Să ne mai scrii!:)

Mihaela1006 28 mar 2015 18:19:46

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Citat:

Anterior postat de elena20sverige (Post 1376633)
Nu stiu ce sa mai fac . Ma apuc de dieta si ziua urmatoare imi vine pofta de dulce si ma indop cu prostii. Mereu am fost pofticioasa si chiar vreau sa slabesc si sa scap de kg pe care le-am acumulat in 5 ani de zile : vreo 25 de kg. Cam multe. Cum sa fac ca sa ma tin de dieta si sa am motivatia sa ma tin de ea? Vreun sfat , va rog !!

Intra intr-un magazin si observa ca cele mai frumoase rochii sunt facute pentru masuri mai mici. Daca nici asta nu te motiveaza, incalta-te cu pantof cu toc cat mai inalt si observa ca mergi mai greu si mai obositor datorita greutatii. Si inca un dus rece, uita-te la poze de cand erai slaba si observa diferenta de varsta pe care ti-o dau kilogramele. Iti spun asta pentru ca dupa ce am slabit 25 de kile m-am intors la o varsta cu mult mai tanara ca aspect.
Acestea fiind constatate, motivatia exista si nu mai ramane decat sa te documentezi ca sa gasesti dieta potrivita. Respecti dieta si faci in plus miscare si te odihnesti bine. E simplu, spor la treaba!

elena20sverige 29 mar 2015 09:15:56

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1376940)
Bună, Elena! :) Când ți-e poftă de dulce, poți alege dulciuri sănătoase - fructe, batoane de cereale fără zahăr, ciocolată neagră, poți să îți prepari tu ceva bun și dietetic. Încearcă să vezi ce îți declanșează această poftă-cred că simpla idee că ești la dietă te face să te simți frustrată și atunci abandonezi.
Ok, vine pofta..oprește-te după o prăjiturică sau un fursec, nu mânca toată cutia, pt că pe urmă te vei simți vinovată iar plăcerea dulcelui durează atât de puțin. Sport faci?
Și nouă ne e greu...aici pe forum ne încurajăm una pe alta și mergem mai departe.
Să ne mai scrii!:)

Multumesc pentru sfat. Acum cand imi e pofta de dulce mananc un mar. Nu stiam ca imi potaleste pofta de dulce. Chiar am inceput sa slabesc.

cammy 31 mar 2015 11:13:03

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
buna ziua.am revenit dupa aprox. 5 ani in comunitatea slabutelor. in 2011 am tinut rina si am slabit25 kg de la 105 la 80 .dar m-am intors in tara si greutatea mea a luat-o razna din cauza neglijentei si nepasarii.numai ca de curind ,dupa un efort prelungit am avut senzatia ca mi s-a oprit inima pret de citeva secunde .asa ca m-am hotarit sa slabesc .am tinut dukan 6 sapt. in care am dat jos 8,2 kg. dar nu pot traii fara fructe. deci ma reintorc la rina cu care ma simt f bine .insa singura e greu asa ca apelez la voi sa-mi dati o mina de ajutor .va doresc o zi buna si spor la slabit

Aness 31 mar 2015 15:31:59

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Cammy fii tare , o sa reusesti!Stiu ca e greu , dar trebuie sa constientizezi ca prea multe kg in plus iti afecteaza sanatatea.
Si eu sunt iar la inceput de drum in lupta cu kg,acum 3 ani slabisem, aveam 70 de kg,dar intre timp am ajuns iar la 87_88 chiar, din cauza ca m _ am neglijat.
Trebuie sa ne schimbam modul de alimentatie , pentru totdeauna, si sa facem sport, nu sa tinem regimuri foarte drastice , doar cu rezultate temporale.
Iti urez multa vointa si ambitie in lupta cu kg ! ☺

Kte 03 ian 2017 14:41:01

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Buna! Am revenit dupa aproximativ 6 ani in comunitatea slabutelor. In 2011 dupa ce am nascut gemenii am reusit sa ajung de la 74 de kg la 53 de kg. Am tinut o dieta personalizata, am facut sport si masaj. Acum lucrurile sunt din nou asa cum nu-si doreste nimeni si am ajuns la “performanta” de a avea 76 de kilograme. Incerc sa ajung din nou in zona 55 de kg in 6 luni si sper cu motivatie si ajutor sa reusesc sa ajung la performanta dorita. Va doresc succes si la cat mai multa motivatie! :x

stefs 15 feb 2017 11:31:55

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
multa bafta!!!

Aligrasa 02 apr 2017 10:52:26

Re: Ajutor! Dieta si motivatie
 
Succes, Kte!


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:57:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO