forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!! (http://forum.slabute.ro/motivatie/cum-ne-mentinem-motivatia-face-sport-3067.html)

Liviutzza 10 mar 2010 23:18:03

Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
1.Stabiliti un tel ce poate fi atins, cum ar fi sa exersati in doua zile din timpul saptamanii, si o data in week-end-uri. Crearea unor teluri realiste va va pune pe drumul cel bun. Daca telul devine prea usor, puteti intotdeauna sa stabiliti unul nou.
2.Creati recompense pentru atingerea telului. Recompensa poate fi un masaj, un nou aparat de antrenament, un nou CD, un antrenament cu un antrenor personal sau un nou articol de echipament sportiv - orice va doriti cu adevarat.
3.Antrenati-va cu un prieten, coleg sau cineva drag - cineva care sa va sustina pe dv si telurile dv fara a le sabota.
4.Abonati-va la o revista de fitness. Noile sfaturi si exercitii va pot inspira si va pot feri de plictiseala.
5.Creati o competitie cu colegii de munca si prietenii. De exemplu, echipa ai carei membri fac exercitii timp de 30 de minute, de 3 ori pe saptamana pentru 3 luni primeste un premiu. Voi decideti care va fi premiul.
6.Schimbati-va in hainele de antrenament. Uneori, este doar problema de imbracaminte care reprezinta cel mai mare obstacol.
7.Uitati ideea ca daca nu exersati macar 30 minute, doar pierdeti timpul. Exercitiile ard calorii, cresc energia si va imbunatatesc sanatatea - chiar si in doze mici.
8.Incercati un nou sport sau un nou curs. Varietatea, ajutorul de grup si competitia pot creste probabilitatea de exercitiu.
9.Faceti o promisiune fata de cainele dv sa il luati la o plimbare lunga de cel putin 2 ori pe saptamana.
10.Cautati modalitati de a incorpora activitatea in ziua dv, chiar daca nu puteti face programul normal. Mergeti pe scari in loc sa luati liftul, mergeti la bowling in loc de filme etc.
11.Inscrieti-va la o competitie. Indiferent de activitate - alergat, mers cu bicicleta, mers pe jos, inot - exista sute de competitii in toata lumea. Alegeti un loc unde ati vrut mereu sa mergeti.
12.Inscrieti-va la o sala de forta. Pentru unii, plata unui abonament creste posibilitatea antrenamentelor. De asemenea, este eliminata scuza de vreme urata.

Sfaturi
1.Antrenati-va dimineata. Cercetarile arata ca oamenii care fac din exercitii o prioritate a diminetii sunt si cei care se tin de antrenamente.
2.Orice persoana trece prin momente cand este incredibil de greu sa se tina de programul de exercitii. Realizati cand se intampla, dati-va seama ca este doar pentru o scurta perioada de timp si reincepeti programul cat de repede puteti.
3.Alegeti lucruri care va motiveaza - nu ce doresc altii.
4.Amintiti-va de multele beneficii aduse sanatatii de un program de exercitii.

pisi mic 17 mar 2010 17:32:40

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Vreau si eu prieteni,kre sa ma sustina

mvthebest 17 mar 2010 20:06:21

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Eu cand sunt obosita nu pot sa fac sport:((:((:(( Ce fac atunci???

onetotilia 17 mar 2010 20:19:16

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Eu ma gandesc daca intradevar sunt chiar atat de obosita incat sa nu pot sa fac macar 20 minute de ceva....

mvthebest 17 mar 2010 20:28:16

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 121216)
Eu ma gandesc daca intradevar sunt chiar atat de obosita incat sa nu pot sa fac macar 20 minute de ceva....

am facut 40 dar deabea..
Trebuie sa dorm putin la pranz:(( Mi tare somn. Nu-mi place sa ma trezesc la 6.30-7dimineata:-s:-s:-s
Si am si o stare ciudata... Nu pot mai deloc sa fac sport cand sunt asa..:-s:-s:-s Fac,doar sa fie facut.:(

mvthebest 17 mar 2010 20:30:26

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Fetelor,pe voi ce va mobolizeaza sa faceti sport atunci cand nu aveti chef de nimic,si va e somn si va simtiti aiurea??? :-s:-s:-s

Rar am momentele acestea,dar si cand le am nu am chef de nimic:((

CezaraCezarului 17 mar 2010 20:36:31

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 121223)
Fetelor,pe voi ce va mobolizeaza sa faceti sport atunci cand nu aveti chef de nimic,si va e somn si va simtiti aiurea??? :-s:-s:-s

Rar am momentele acestea,dar si cand le am nu am chef de nimic:((

Mira, sunt doua solutii pentru problema. Fie te pui si tragi un pui de somn de 40 de minute dupa care teoretic trebuie sa simti mai bine. Fie iti pui ceva mai usor de facut, iti intri in ritm si dupa-ti pare si tie rau ca renunti. Asta e cel mai greu pas. De la stat pe loc la miscat. Daca te simti aiurea, prin asta intelegand tristete, sportul chiar te va ajuta in privinta asta. Eu cel putin ma simt de o mie de ori mai bine dupa ce fac sport si intru la dus. Ies de acolo ca noua. Insa motivatie avem toate deja, un corp cat mai frumos la vara si nu numai. Un corp frumos pentru toata viata.

Spor la treaba pentru cand vei avea dispozitie! >:D<

mvthebest 17 mar 2010 20:43:13

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 121228)
Mira, sunt doua solutii pentru problema. Fie te pui si tragi un pui de somn de 40 de minute dupa care teoretic trebuie sa simti mai bine. Fie iti pui ceva mai usor de facut, iti intri in ritm si dupa-ti pare si tie rau ca renunti. Asta e cel mai greu pas. De la stat pe loc la miscat. Daca te simti aiurea, prin asta intelegand tristete, sportul chiar te va ajuta in privinta asta. Eu cel putin ma simt de o mie de ori mai bine dupa ce fac sport si intru la dus. Ies de acolo ca noua. Insa motivatie avem toate deja, un corp cat mai frumos la vara si nu numai. Un corp frumos pentru toata viata.

Spor la treaba pentru cand vei avea dispozitie! >:D<

Multumesc:-*>:D< Nu ma simt neaparat trista,ci fara chef de nimic,fara vre-un motiv.
De dormit nu m-ai pot acum,pentru ca ma voi trezi maine dimineata;))

Am sa imi m-ai pun ceva mai usor sa fac.. Merg la inceput repede la baie sa imi dau cu apa rece pe fata,poate imi revin putin:-s:(

CezaraCezarului 17 mar 2010 20:46:18

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 121234)


Multumesc:-*>:D< Nu ma simt neaparat trista,ci fara chef de nimic,fara vre-un motiv.
De dormit nu m-ai pot acum,pentru ca ma voi trezi maine dimineata;))

Am sa imi m-ai pun ceva mai usor sa fac.. Merg la inceput repede la baie sa imi dau cu apa rece pe fata,poate imi revin putin:-s:(

Poate e si de la vremea asta de afara. Ma uit pe geam, ma bucur ca e soare, si cand ies tremur de frig. Mai e putin pana la primavara. Ma bucur ca nu esti trista si ca nu ai niciun motiv sa fii asa.

Succes la sport, sa vezi ce bine va fi dupa. >:D<

mvthebest 17 mar 2010 20:47:45

Re: Cum sa ne mentinem motivatia de a face sport!!!
 
Citat:

Anterior postat de CezaraCezarului (Post 121238)
Poate e si de la vremea asta de afara. Ma uit pe geam, ma bucur ca e soare, si cand ies tremur de frig. Mai e putin pana la primavara. Ma bucur ca nu esti trista si ca nu ai niciun motiv sa fii asa.

Succes la sport, sa vezi ce bine va fi dupa. >:D<

multumesc mult pentru incurajare:x:x:x>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:45:13.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO