forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara? (http://forum.slabute.ro/motivatie/cum-putem-castiga-lupta-tentatia-rontai-seara-12094.html)

sarai 07 nov 2012 12:45:31

Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
Well, dragele mele. suntem aici pe acest forum pentru ca in cursul vietii noastre, candva ne-am luptat sau inca ne mai luptam cu kg. Eu una urasc grasimea cu toata inima.
De aceea vreau sa va cer sfaturi practice, ca teoria o stiu f bine, cum anume reusiti sa rezistati seara tenatatiei de a rontaii. Tentatiile vin d peste tot: un sot care mananca pop corn la un film, o mama care face placinta ta preferata la 9 seara, o pofta nestavilita. Nu stiu...eu una, toata ziua sunt cuminte, mananc maxim 1500kcal, legume fructe, proteine etc, si seara, ma uit la un film si atunci ma apuca poftele. Imi amintesc ca am ciocolata cu alune caramelizate, face sotul meu ceva bun, si daca mai imi este si foame e crunt. As vrea sa imi dati sfaturi: cum se poate rezista sa nu mananci NIMIC dupa ora 6-7? Acum un jumatate de an am reusti 2 saptamani sa fac acest lucru si am slabit vreo 2 Kg. dar ma simt asa de slaba cand sunt pusa in fata tentatiei... sfaturi?

se poate sa fie si de la faptul ca peste zi fac 2 ore de sport si aportul caloric e prea mic de 1500kcal?

CrisetenO 07 nov 2012 13:56:42

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
Draga Sarai,

La 1.71 cm si 57 kg tu esti deja la limita de jos a greutatii. NU trebuie sa mai slabesti, iar 1500 kcal pe zi este prea putin pentru tine, mai ales daca faci sport. Dupa mine, la greutatea ta daca iti e foame --nu pofta, foame-- atunci trebuie sa mananci ceva usor.

Dar ca sa raspund la topic, trucuri contra rontaitului:

1. Trucul cu apa -- NUMAI pentru slabute care trebuie sa slabeasca major si care au mancat bine in timpul zilei. Cand ti-e pofta de ceva, te umpli cu apa: zeama de supa e acceptabila daca e goala si NU e facuta din pliculete (aceleau au la sare cat sa omoare omul); dar si: cafea neindulcita, ceai (de fructe sau de ierburi, mai ales de tei sau musetel), apa plata sau minerala.

2. Trucul cu rontaitul -- pentru slabute care nu se pot abtine sau care nu au mancat bine pana atunci: rontaim si noi cu obiectul tentatiei noastre, dar rontaim lucruri sanatoase. Morcovi sau castraveti cruzi sunt perfecti.

3. Trucul cu duca -- pentru slabute care nu se pot abtine de la tentatia respectiva: ne luam catrafusele si o stergem la o plimbare sau la sala, sau undeva unde tentatia nu mai exista. In caz ca sotul e obiectul tentatiei, ii spunem frumos ca ne ducem la cumparaturi (atunci sta linistit acasa), in caz ca prajitura preferata e obiectul tentatiei, ii spunem mamei sa o puna deoparte pana ne intoarcem, ca sa mancam a doua zi dimineata. Peste noapte ne gandim foarte bine daca mancam cu adevarat sau ne luam talpasita si a doua zi dimineata.

4. Trucul cu munca -- cand apare tentatia, ne facem de lucru sa nu ne vedem capul de treaba. Cea mai buna e munca afara din casa, si fizica (maturat in ograda, plimbat cainele, plimbat copiii).

5. Trucul cu sportul -- ne permitem tentatia. Pentru fiecare 5 minute de savurare a tentatiei, facem 30 minute aerobic dupa aceea.

Mai stiti si voi altele? Va pup dulce,

Cristina

sarai 07 nov 2012 18:59:55

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
a fost mai mult decat folositor raspunsul tau. Multumesc!!

Problema mea e ca m-am infometat acum vreun an, am slabit, dar acuma efectiv nu mai suport sa simt foame. Si daca mananc mai mult de 1500 kcal pe zi, la 2 ore d sport, ma ingras:( nu mai stiu ce sa fac, 2 kg vreau sa dau jos..si daca ar fi cele 1500 kcal numai din mancare sanatoasa ar fi una, dar is pofticioasa si prefer sa mananc putin dar sa nu renunt la ciocolata..

Dar o sa incerc trucurile tale seara, ca atunci e critic pt mine. Inainte d a ma casatori faceam sport seara de la 7 la 8, si mie dupa sport nu-mi trebuie mancare, acuma fac dupa-masa pe la 4...si pe la 8 ma apuca poftele. Dar POT lupta cu ele!

Aligrasa 08 nov 2012 15:15:41

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
Foarte simpatice trucurile de mai inainte.Si eu am o mare tentatie in a papa ceva bun la televizor,seara.Dupa o zi in viteza,seara e momentul de relaxare,liniste,am mai mult timp,ma adun si eu pe acasa si stau in sfarsit si eu undeva. Trucul cu apa nu prea merge, trucul cu duca-nu,ca nu mai merg nicaieri, ala cu sportul dupa iarasi nu fuctioneaza,ca fiica-mea nu ma lasa in pace sa fac sport.Nu stiu ce ar functiona.de obicei iau o bucatica mica din tentatia respectiva,sau o inlocuiesc cu ceva mai putin caloric.De ex,in loc de o budinca la plic,pap cateva linguri dintr-o budinca facuta de mine cu amidon,fructoza si oua.Inca mai caut trucuri pt a renunta la papatul seara-nu mananc nici eu seara cand vin de la sport.

LOREDANA99 08 nov 2012 16:28:35

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
eu una evit sa am in casa chestii pe care le-as manca seara cu usurinta gen pop-corn, seminte si altele...eu am suprimat masa de seara inlocuind-o cu un pahar de lapte cald, un ceai, o jumatate din cantitatea de budinca facuta dintr-un pliculet (impart cu sotul), si cand foamea nu ma lasa...un mar si daca tot nu rezist mananc ceva de prin frigider, gol, fara paine (o bucatica de branza sau de carne, un ou fiert, un morcov)...dar de regula lichidul imi umple stomacul si prefer sa stau relaxata la un film decat sa cotrobai prin frigider:D...evident, cate una din variantele de mai sus si nu toate odata:D

madalinafrincu 08 nov 2012 16:36:58

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
eu mananc doar cand nu am alta ocupatie, daca ma apuca rau uimi fac de lucru prin casa, schimb starea in care sunt, daca sunt la TV plec sa intomnesc rufe, bag aspiratorul , schimb ceva, daca nu merge...asta e, ma duc si iau ceva care nu ingrasa

floricica0vesela 08 nov 2012 17:28:54

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
mai fetelor, ca va tot aud de budinca facuta de voi cu amidon.
pai budinca la plic de aia nu e buna la dieta, ca are amidon, care ii mai rau ca zaharul.

daca vreti ceva asemanator budincii, dar sa nu fie bomba, puteti sa va luati 'quick oats', puneti lapte cald pe ele sau le fierbeti putin, adaugati putina scortisoara, si se fac aproape ca budinca daca le lasati vreo 20 de minute. nu tu zahar, nu tu amidon adaugat, nu nimic.

sau va luati orez basmatic, si la fel, il fierbeti 5 minute, puneti nitica fructoza si scortisoara, si il lasati sa stea u capac vreo 15 minute, sa se umfle, fara foc.


si ca sa raspund la rontait, eu zic ca puteti lua 2-3 patratele de ciocolata cu min 70 % cacao, morcovi sau castraveti, dupa cum a zis cristina, un ceai caldut, sau sa va apucati de ceva treaba, care sa va tina mintea ocupata. plecati de langa tentatie si cititi o carte cu ceaiul vostru.


iar daca nu vreti si nu vreti sa pierdeti filmul, dar nici popcorn nu vreti sa papati, optati pentru seminte crude, neprajite, nesarate.
astea sunt sanatoase, au grasimi bune, ajuta creierul, au proteine, ce mai, pentru seara sunt o gustare minunata.

LOREDANA99 08 nov 2012 19:24:17

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
Citat:

Anterior postat de floricica0vesela (Post 1170945)
mai fetelor, ca va tot aud de budinca facuta de voi cu amidon.
pai budinca la plic de aia nu e buna la dieta, ca are amidon, care ii mai rau ca zaharul.

daca vreti ceva asemanator budincii, dar sa nu fie bomba, puteti sa va luati 'quick oats', puneti lapte cald pe ele sau le fierbeti putin, adaugati putina scortisoara, si se fac aproape ca budinca daca le lasati vreo 20 de minute. nu tu zahar, nu tu amidon adaugat, nu nimic.

sau va luati orez basmatic, si la fel, il fierbeti 5 minute, puneti nitica fructoza si scortisoara, si il lasati sa stea u capac vreo 15 minute, sa se umfle, fara foc.


si ca sa raspund la rontait, eu zic ca puteti lua 2-3 patratele de ciocolata cu min 70 % cacao, morcovi sau castraveti, dupa cum a zis cristina, un ceai caldut, sau sa va apucati de ceva treaba, care sa va tina mintea ocupata. plecati de langa tentatie si cititi o carte cu ceaiul vostru.


iar daca nu vreti si nu vreti sa pierdeti filmul, dar nici popcorn nu vreti sa papati, optati pentru seminte crude, neprajite, nesarate.
astea sunt sanatoase, au grasimi bune, ajuta creierul, au proteine, ce mai, pentru seara sunt o gustare minunata.

am citit pe plicul de budinca si contine amidon din porumb...oricum consum doar jumatate din cantitatea unui pliculet si fac budinca cu lapte si indulcitor...ca nu e sanatoasa, asta cam asa e, dar eu tin Dukan si mananc doar proteine si legume in rest...

Narawen 09 nov 2012 15:42:09

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
Eu imi faceam jeleu super light cu gelatina alimentara si indulcitor. Folosesc apa si suc neindulcit de zmeura/afine. Am calculat ca iese undeva la 10-15 calorii la suta de grame. E bun dar la un moment dat ti se face scarba de el. Asta faceam cand nu mai puteam de foame seara. Sau mancam mere. Acum am aparat dentar si in partea de jos asa ca mancatul e un chin. Si pentru ca mi-e lene sa ma duc sa imi dau merele pe razatoare nu mananc.
Asa ca , trucul meu e lenea :)

sarai 09 nov 2012 17:53:14

Re: Cum putem castiga in lupta cu tentatia de a rontai seara?
 
multumesx pt pareri si sfaturi. Adevarul e ca vointa e cheia. Trebui sa vrem cu adevarat si atunci gasim noi trucuri. La mine merge si ceaiul verde. O cana mare si ma simt atata d plina si nu as mai manca mancare. La mine pb e ca is pofticioasa si mi-e mai greu sa ma abtin, iar sotul intotdeauna rontaie seara la film. Si numai chesti bune:))))


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:22:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO