forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'! (http://forum.slabute.ro/motivatie/eu-pot-eu-vreau-nu-exista-nu-pot-4347.html)

ali_lumi 02 iul 2010 17:32:42

Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
De cateva zile incoace tot observ cat mai multe fete spunand ca " nu imi gasesc motivatia" , nu pot sa ma dezlipesc de dulce, " incep o dieta , si a doua zi nu o mai urmez" Nu pot , nu merge.
NU !Refuz sa cred asa ceva. Intr-o astfel de situatie, cuvantul Nu pot Nu exista!

Cum vine asta , vrei sa slabesti , dar nu poti ? Atunci inseamna ca vointa este , si urmeaza sa treceti la fapte. Intradevar este greu , nu zice nimeni asta, multe dintre noi am trecut pe acolo, si stim ca nu este deloc usor,sa "rupi"asa dintr-o data "o bucata din viata ta", dar trebuie sa te gandesti si la sanatatea ta , si la stilul tau de viata, si mai ales ce femeie nu vrea sa fie sexy ?
ce femeie nu vrea ca barbatii sa intoarca capul dupa ea pe strada ?
In clipa in care te-ai hotarat sa faci pasul cel mare, sa renunti la o viata ne-sanatoasa, si sa treci la una "sanatoasa dietetica dar delicioasa" trebuie sa iti propui anumite lucruri si de exemplu:
Astazi inlocuiesc painea normala cu cea integrala, sucurile acidulate cu cele facute in casa naturale, apa plata , ceai verde care ajuta la slabit. Si tot asa pana usor usor , corpul nu le va mai cere la fel de mult ca pana acum.
La capitolul dulce, credeti-ma sunt N retete delicioase facute in casa light, pe gustul fiecaruia,si sunt mult mai sanatoase pt corpul nostru.
Daca nu poti, nu zice nimeni sa ti cea mai stricta dieta apoi dupa ce te infometezi sa o dai in bara.
Ia-o usor, cu" pasi de bebelus" .

Cumparati o rochie / pantaloni/ fusta/costum de baie, orice, ceva in care iti propui sa porti fara grija, colaceilor, fara grija picioarelor...:)Sunt sigura ca te va motiva si mai mult.

La capitolul cel mai greu pt unele din noi si anume sportul,puteti incepe cu cele mai banale abdomene, incepeti cu 10 -15 pe zi ( eu una asa am inceput ) timp de o saptamana. Apoi schimbati ,youtube-ul este plin de exercitii , cardio , pilates, tae bo.
Nu faceti din prima o ora, incepeti cu 15 minute 30 maxim. Si de 3x pe saptamana este suficient pentru inceput.
Ai sa vezi ca atunci cand apar primele rezultate, ai sa fi si mai emotionata , si mai MOTIVATA sa continui :).
Daca eu am putut si voi puteti :)
Mult noroc tuturor !![*130*]

Sabine_28 02 iul 2010 17:45:47

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 


Super articol Ali, felicitari!>:D<
Pe mine una m-ai motivat si drept urmare intr-o ora ma apuc de tae bo;)


ali_lumi 02 iul 2010 17:48:17

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 238827)


Super articol Ali, felicitari!>:D<
Pe mine una m-ai motivat si drept urmare intr-o ora ma apuc de tae bo;)


Multumesc si ma bucur tare mult saby >:D<

VentoFreddo 02 iul 2010 17:52:57

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Felicitari, Aly, ai perfecta dreptate, si eu sunt de acord ca nu pot! nu exista..dar e greu sa renunti la vechile obiceiuri.Ce le pot spune eu fetelor e ca important e sa reziste la ispite, de ex 2-3 zile, pe urma va fi din ce in ce mai usor, primele zile sunt cele mai grele.De ex, eu nu am mai mancat o inghetata de luni de zile si n concepeam zi fara 3-4 bucati..:-ova zic ca se poate!>:D<>:D<

lucia ely 02 iul 2010 18:03:59

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
multumim ali_lumi...
parca ma simt mai bine dupa ce am citit :*:*

merg fugutza sa fac niste sport:D

>:D<

MuffinR 02 iul 2010 20:15:53

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Si eu m-am pus pe treaba dupa ce am citit :) sa stii ca m-ai motivat ;)) multumesc! >:D<

sunshine 02 iul 2010 20:17:30

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
si eu sunt mai motivata dupa ce am citit! mai ales ca ali_lumi este exemplul " da, se poate"
multumin:)

ali_lumi 02 iul 2010 20:36:06

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 238958)
si eu sunt mai motivata dupa ce am citit! mai ales ca ali_lumi este exemplul " da, se poate"
multumin:)

Citat:

Anterior postat de MuffinR (Post 238953)
Si eu m-am pus pe treaba dupa ce am citit :) sa stii ca m-ai motivat ;)) multumesc! >:D<

Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 238837)
multumim ali_lumi...
parca ma simt mai bine dupa ce am citit :*:*

merg fugutza sa fac niste sport:D

>:D<

Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 238831)
Felicitari, Aly, ai perfecta dreptate, si eu sunt de acord ca nu pot! nu exista..dar e greu sa renunti la vechile obiceiuri.Ce le pot spune eu fetelor e ca important e sa reziste la ispite, de ex 2-3 zile, pe urma va fi din ce in ce mai usor, primele zile sunt cele mai grele.De ex, eu nu am mai mancat o inghetata de luni de zile si n concepeam zi fara 3-4 bucati..:-ova zic ca se poate!>:D<>:D<

Ei bine vad ca se poate :)
Si ma bucur foarte mult ca acest articol scris din propria experienta va fost de folos, si va motivat si mai mult[*29*][*42*]

VentoFreddo 02 iul 2010 21:09:30

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 238978)

Ei bine vad ca se poate :)
Si ma bucur foarte mult ca acest articol scris din propria experienta va fost de folos, si va motivat si mai mult[*29*][*42*]

:-*:-*:-*E de mare folos>:D<

Sand 02 iul 2010 22:53:48

re: Eu pot, Eu vreau! Nu exista 'nu pot'!
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 238818)
ce femeie nu vrea ca barbatii sa intoarca capul dupa ea pe strada ?

Exista care nu vor - chiar daca e de necrezut.


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:54:41.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO