forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   "Nu am timp de sport" (http://forum.slabute.ro/motivatie/nu-timp-sport-6773.html)

deadcountess 20 oct 2010 13:01:16

"Nu am timp de sport"
 
Din pacate citesc destul de des mesaje in care unele slabute se plang ca nu au timp de sport.
Eu nu pot sa pricep asa ceva:-/ Inteleg sa nu aiba cineva timp de sport la nivelul profesionist (mai multe ore de antrenament zilnic) dar nu de o jumatate de ora de sport :-s. Inteleg deasemenea ca fiecare poate trece la un moment dat printr-o perioada mai aglomerata (nu sunt absurda sa zic fa sport in ziua dinainte de examen sau de nunta), dar sa nu ai niciodata timp?
Cred ca e pana la urma o problema de organizare, de stabilire a prioritatilor, si de ce sa nu o spunem direct o problema de motivatie.
De ce sa fim sinceri cu noi insine si sa spunem "nu-mi place sa fac sport, nu sunt dispusa sa fac efortul asta" cand e asa simplu sa gasim scuza timpului.
Sa luam de ex timpul petrecut in fata televizorului. Probabil fiecare petrece minim 30 minute pe zi uitandu-se la stiri, seriale, etc. De ce nu ar face acelasi lucru in timp ce pedaleaza pe o bicicleta de fitness?
Si exemplele ar putea continua la nesfarsit....

Alina82 20 oct 2010 13:09:03

re: "Nu am timp de sport"
 
Pt k e mai simplu sa spunem nu am timp...asa ai constiinta mai curata....nu mai departe de akm o sapt si eu ma vaitam de acelasi lucru....bn faceam cate o juma de ora dar la mine nu e de ajuns k sa am si rezultate la cantar...si dap am avut operioada mai incarcata dar era mai mult o scuza pt a sta linistita si a nu ave amustrari de constiinta...akm in loc sa dorm pana tarziu ma trezesc cu o ora mai devreme si uite k am gasit timp de sport:D
Pe de alta parte ma gandesc si k unora le e greu sa accepte ideea k nu fac tot ce pot pt a slabi...si asa cum bn stim e mai usor sa dai vina pe altcineva sau altceva decat sa iti faci mea culpa:D

BooBoolina 20 oct 2010 13:26:00

Re: "Nu am timp de sport"
 
La fel am fost si eu...
Nu am timp...Dar sa fim seriosi,cum sa nu am timp ??Nu am sot copii responsabilitati,dar totusi nu aveam timp! A fost o vrajeala ieftina sa ma scutesc de un efort care nu avea sa imi faca decat bine!Acum deja imi lipseste daca trec 3 zile fara sa fac miscare serioasa,ba chiar sportul imi da o senzatie de bine!recunosc ca da sunt zile in care chiar nu mai apuc sa fac sport de 60 de min,pt ca ajung tarziu acasa...dar a doua zi o iau de la capat!
Lenea e cucoana mare...cel putin in cazul meu b-)

curly.light 20 oct 2010 21:46:50

Re: "Nu am timp de sport"
 
Pentru ca avem un program greu ,avem tabieturile noastre,si ne e greu sa renuntam la ele pentru a face sport!
Dar...bine punctat...lipsa de motivatie e principala cauza. Sau poate pur si simplu nu apreciem sportul la adevatara lui valoare -multa lume considera ca doar printr-o dieta ok va avea rezultatele dorite. Dar asta e departe de a fi adevarat:D

andra_aly 20 oct 2010 21:53:20

Re: "Nu am timp de sport"
 
Lenea asta... si eu zic ca nu e vorba de timp. e vora ca ne-am obisnuit sa facem altceva... de ce sa faci sport? de ce sa transpiri? ca sa iti pierzi timpul la dus inca o data:P
Dar pana la urma, numai cu sport reusim sa avem silueta visata;;) numai cu dieta e mai greu:( de ar fi totul usor iti dai seama ca toate am fi slabute:))

deadcountess 21 oct 2010 08:03:12

Re: "Nu am timp de sport"
 
Daca preferam tabieturile in loc de sport nu inseamna ca nu avem timp ci ca nu avem chef :P

Andreea24 21 oct 2010 10:53:12

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de andra_aly (Post 374135)
de ce sa faci sport? de ce sa transpiri? ca sa iti pierzi timpul la dus inca o data:P

Cel mai tare motiv :)) Asa gandeam si eu acum cativa ani, cand nu aveam sot, copil, responsabilitati si niste sunculita de dat jos. Acum tanjesc dupa o jumatate de ora libera, si totusi gasesc timp si pt sport.
Nu suport sa treaca o zi fara sa fac sport si imi e foarte greu sa imi fac timp, copilul sta numai dupa mine sau distruge ceva, mamele stiu de ce :P
Astazi mi-am pus ceasul sa sune la 6:30 si pana s-a trezit copilul eu deja alergasem pe banda timp de o ora + 20 min incalzirea; ceva ce nu as fi reusit toata ziua. Sunt foarte multumita si mi-am propus sa fac asta zilnic. Asa ca haideti fetelor puneti sunculitele in miscare [*aerobic*] si nu mai gasiti motive:-bd

andra_aly 21 oct 2010 20:30:30

Re: "Nu am timp de sport"
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 374354)
Daca preferam tabieturile in loc de sport nu inseamna ca nu avem timp ci ca nu avem chef :P

Asa este.. nu e vorba de tmp... ci de chef:P eu una recunosc ca uneori nu am chef. cateodata am prea multe de facut si parca nu mai am si chef de transpirat:P
dar trebuie sa stim ca numai asa o sa reusim. vorba aia: banii nu stau pe garduri. deci nici sunculitele nu pleaca singure:))

ella 78 22 oct 2010 08:09:29

Re: "Nu am timp de sport"
 
[QUOTE=andra_aly;375320]
Asa este.. nu e vorba de tmp... ci de chef:P eu una recunosc ca uneori nu am chef. cateodata am prea multe de facut si parca nu mai am si chef de transpirat:P
dar trebuie sa stim ca numai asa o sa reusim.


Cìta dreptate ai;)...cind trebuie sa gasesc o scuza o folosesc si eu pe asta:P.Nu e bine stiu dar....asa sunt eu si mai tirziu imi pare rau ca nu am facut mai ales cind vad cit de mult au slabit unele dintre slabute ;asa ca v-am pupat :-*:-*:-*:-*si ma duc la sa ma intìlnesc cu Billy sa facem tae bo ìmpreuna:x:x:x

Lauricius 24 oct 2010 12:26:29

Re: "Nu am timp de sport"
 
Problema la mine e altfel... Cand am de lucru si de repetat 16 ore pe zi, n-am timp. Cand am doar 12, pot gasi 30 de minute de sport. Acasa. Pentru ca la sala se adauga 45 de minute dus-45 de minute intors, dus acolo si etc. Deci, pica. Daaaaar... daca eu urasc sportul, dupa 12 ore de nebunie, gasesc 30 de minute libere. Vreau sa le petrec facand ceva care ma deprima? Nu prea. Cred ca asa se pune problema, mai ales. Probabil ca trebuie sa iti placa acea activitate de 30 de minute ca sa iti permiti sa o faci in putinul timp liber si sa nu iti afecteze starea de spirit.


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:18:29.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO