forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Situatiile jenante din cauza felului cum aratam (http://forum.slabute.ro/motivatie/situatiile-jenante-cauza-felului-cum-aratam-8458.html)

Babyb 21 apr 2011 11:18:19

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Zicea un actor ca:,,nimeni nu are voie sa te injoseasca fara acordul tau"...asta ar trebui sa o invatam toate

simpatica 81 21 apr 2011 20:09:15

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
are mare dreptate actorul ala
Eu de putin timp ma-m hotarat sa nu mai las sa ma fecteze aceste critici.Nu de alta,dar m-am saturat!!!.Vreau sa zic ca complexele astae cu greutatea le am de mica nu neaparat din adolescenta cand chipurile as fi constientizat.Aveam 2 verisoare aproximativ de varsta mea care erau slabute si frumusele,mamele lor le imbracau tot timpul cu cele mai frumoase rochite si stiu ca eram f invidioasa si sufeream.Ai meu u aveau bani sa ma imbrace si pe mine frumos...si imi amintesc si acum sentimentul pe care il aveam in preajma lor..Ele frumoase ca niste papusi si eu mare si imbracata cu hainele sorei mele mai mari..Ma uitam in oglinda si chiar la varsta de 5-6 ani constientizam ca eu sunt mult mai mare ca ele..la greutate ma refer.Si daca rudele mele faceau o remarca la adresa mea gen..e dezvoltata pt varsta ei...la mine in creieras se traducea ca nu sunt ok asa cum sunt
Au trecut anii,am crescut..si in adolescenta acest sentiment m-a insotit mereu.N-am fost o tipa populara in liceu,am fost tinta ironiilor si de multe ori sfarseam seara plangandNu intelegeam de ce nu puteam fi si eu ca celalalte fete.Draguta,slaba..
Nu vedeam faptul ca eu si mancam.Daca as fi fost mai inteleapta pe-atunci.poate ca as fi tinut o cura si le-as fi dat eu peste nas tuturor..Dar n-am facut-o.
Acum,au trecut mai multi ani,am ajuns al 30 de ani si simt ca am tarat problema asta dupa mine ca un sac de ciment pe care-l porti dupa tine la o plimbare...
Si sunt f hotarata sa nu mai pierd timpul.Sa invat sa ma respect eu mai intai si apoi o sa ma respecte si altii...Am obosit sa mai fiu o grasuta:)
Chiar e timpul pt o schimbare!!!!

Sand 21 apr 2011 20:51:48

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de Babyb (Post 629814)
...prin decembrie am incepu sa ma ingras...mai mult decat oricand:((:((...si am ajuns la 85 de kg...

Da' ce s-a intamplat? Cum de te-ai ingrasat asa de repede de la 58 la 85? Nu e normal. S-a intamplat ceva deosebit atunci, in decembrie? Vreun soc ceva, vreo schimbare majora?

Ducesa 26 apr 2011 08:14:30

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor, nu-i mai lasati pe altii sa va judece. in timp ce voi sunteti plinute, altii au defecte mai mari decat voi... rautatile nu ar trebui sa va afecteze, ci poate doar sa va ambitioneze. dar nu va mai raportati la ce spun altii, ganditi-va in primul rand la voi.
exista o vorba "daca m-as opri la toti cainii care ma latra, nu as mai ajunge acolo unde imi doresc".

cei care ne judeca pt ca suntem grase au frustrari si complexe mai mari decat noi... noi macar putem slabi, dar rautatea e un defect de care nu prea se scapa...

Boskutza 04 iun 2011 21:39:02

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 588045)
Eu intotdeuna eram confundata cu o graviduta .
Unele persoane ma intrebau chiar si in ce luna sunt.



Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie de multe ori, cel mai penbil m-am simtit cand o batranica s-a ridicat in autobuz sa imi cedeze locul. m-am inrosit si i-am spus bietei femei k sunt doar grasa, sa stea linistita. norocul meu este ca pot fi autoironica in situatii de genul asta#-o

jessik 04 iun 2011 22:03:54

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
asta cu graviduta am patit si eu.. mai rau sotul a fost felicitat ca ne-a vazut in magazin.. anul trecut, si i-a zis a doua zi..oh, eu cu burta mea..si alta dati..pe strada, o data un copil, zicea ca parca is porcul de craciun, uaaa, eram mai pustoaica..dar nu eram asa grasa..
adevarul ca in romania, multe fete sunt criticate dupa cum arata..

anaralu29 04 iun 2011 22:19:02

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu cand eram mai mica ,nu eram asa grasa doar ca ma dezvoltam,si un coleg de la scoala ,imi zicea "laptarie",si nu ma scotea din acest cuvant..
Apoi,acum 2-3 ani ,am inceput sa ma ingras..cate 1 kg cate 2 pe luna.
Dupa de am descoperit Slabute,am reusit sa reating o greutate cat de cat optima.Dar in acesti ani,de fapt in al 3 lea an,era groaznic...in tramvai mi se spunea ca s gravida si mi dadeau locul,eram foarte deprimata de greutatea mea...nu ma mai ingrijeam,nu ma mai epilam,nu ma mai machiam,era un chin sa fac baie caci nu mai incapeam in cada,intre picioare vara,ma opaream.Era in adevarat cosmar,si nu l doresc nici dusmanilor mei asta..[*36*]

Andreea24 07 iun 2011 17:46:51

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Acum vreo 6 ani eram in maxi-taxi ma grabeam la un interviu, stateam pe scaun si o baba langa mine mi-a oferit un covrig, i-am spus ca nu vreau, ea tot insista, iar pana la urma imi spune ca a vazut burtica si ca a crezut ca sunt gravida, baba penala :P

Am observat ca de fiecare data cand m-am ingrasat singurii care se bagau in seama erau numai libidinosi trecuti de 45 de ani :-&

Ultima care mi s-a intamplat, cea mai penala si mai dureroasa a fost acum 2-3 saptamani, eram afara cu sotul si copilul, tocmai imi cumparasem un lantisor de argint, ca pe ultimul mi l-a rupt copilul si abia asteptam sa ajung acasa ca sa imi pun pandantivul cu initiala numelui baietelului meu, si la nici 15 m de magazin, aud in spatele meu 2 fete vorbind tare : fato, ia-ti niste pantaloni mai mari :( Daca eram singura nu m-ar deranjat asa tare, dar astia sunt oamenii.

lollita 12 iun 2011 18:49:50

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Babyb, sunt cam in aceeasi situatie cu tine. Am 1,58 inaltime si 80 kg. Cunostinte mai mult sau mai putin rautacioase ma intreaba daca astept un copil. Prima reactie a fost de stupaore si a doua d edurere. Trebuie totusi sa le fiu recunoscatoare pentru ca ele,d e fapt ma ajuta sa constientizez situatia in acre am ajuns din cauza propriilro mele obiceiuri. am ajuns aici din pura neglijenta.
Stiu ca asa cum nu am ajuns aici dintr-o data nu voi da jost dintr-o data kilogramele nedorite. Desi am momente cind imi spun ca e ireversibila situatia, de data asta sunt hotarita.
Cea mai dificial problema mi s epare pofta de dulce (nestavilita).
Fara aceasta durere in suflet nu exista determinarea de a slabi.
ma ingrijoreaza efectul asupra sanatatii. obosesc, gafai....
asa ca nu te lasa!
Iti doresc multa vointa si ambitie!
Cu toata simpatia,
Lollita

lollita 12 iun 2011 18:58:43

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
faza cu babuta din maxi-taxi si cea din magazin cu felicitarile adresate sotului sunt haioase maxim! Trebuie sa ne pastram moralul cit de sus putem, fetelor! Nimeni si nimic nu ne poate sta in cale. Succesul depinde in cea mai mare masura de noi! va doresc sa fiti puternice! o seara placuta si ambitie strasnica! Ginditi-va ca va rasari soarele si pe strada noastra; imi pare rau de replicile pe care sunteti nevoite sa le suportati cu badaranie pe strada. Voi zimbiti si treceti mai departe, ca si cum detineti un mare secret! si chiar il detineti. Acel secret este ca INTR-O ZI VOI VETI FI INVINGATOARE si toti mojicii care au grija sa ne faca sa simtim jenate o sa ramina uimiti si o sa crape de invidie cind ne vor vedea ce suple si sexi si bine o sa aratam.
Succes fetelor! nu va lasati!


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:06:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO