Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #41 (permalink)  
Vechi 21 sep 2011, 20:58:10
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de McFoxxi Vezi mesajul


Aşa cum a zis şi bzzz, mai devreme sau mai târziu sigur va lua măsuri..totuşi să sperăm că nu îşi va da seama prea târziu pentru că cu cât înaintează în vârstă, tot mai greu îi va fi să slăbească dar cu voinţă şi răbdare va reuşi.
Acum totul depinde de ea cat de grea sau de usoara isi va face viata... din punctul asta de vedere ma refer.. Sa nu rada oamenii de ea.. Totul in viata putem face, avem nevoie doar de ambitie...
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #42 (permalink)  
Vechi 21 sep 2011, 20:59:33
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de McFoxxi Vezi mesajul

...cu voinţă şi răbdare va reuşi.
Da, sper sa se gandeasca la un moment dat asta mica la sanatatea ei daca nu are cine in rest. Problema e ca o sa trebuiasca sa faca un efort de vointa ca sa scape de obiceiul prost de a manca prea mult si cand nu ii este foame pe bune. Trebuie deci sa corijeze ceva ce a fost indus pe nesimtite in ea de mama ei, absolut inconstient poate.

Are maica-mea o prietena foarte buna si fiica ei a fost indopata cu forta de catre bunica ei (soacra prietenei mamei mele). Era mereu obeza asta mica. Acum e adulta. Abia dupa ce a murit bunica ei, aia de o indopa in nestire...a inceput tipa sa scape de demoni...cum se exprima ea mereu. Scoate demonii din ea, a slabit foarte mult si arata omeneste, chiar bine. Nu conteaza cum arata ca nu tre' sa fie toti snur, conteaza cum se simte fizic si mental...si se simte libera cica. Nu e insa casatorita...e singura. A fost putin prea tarziu schimbarea pentru ea. Dar nu se stie niciodata, poate va gasi un tip ca lumea sau daca nu...macar sa fie fericita chiar si solo.

Citeam mai deunazi intr-un studiu de psihologie despre tendinta mamelor nefericite in casnicie...sa-si indoape fetele inconstinet ca sa le faca fericite pe fete cica. Mai ales sa le ofere dulciuri ca sa le faca cate o placere si copilelor si lor personal...asa ca sa le iubeasca copilasul lor inapoi si mai mult ca le-au dat ciocolata. Un fel de troc: iti dau dulciuri si haleala - imi dai dragostea ta de copil (care oricum exista!).

Cica inconstinet mamele astea vor sa induca o dependenta in copil, ca atunci cand se face mare sa stea dupa fundul lor pana la batranete si moarte, sa nu se marite...sa fie doar cu ele (cu mamele) ca sa le invioreze vietile cu alte cuvinte. Adica mama nefericita isi indoapa fata ca sa o bucure - o bucura deci o face fericita - fata fericita vrea sa stea langa mama depresata ca sa o ingrijeasca si sa o bucure si ea la randul ei - fata ramane grasa - e greu sa-si gaseasca un partener de viata si asa mai departe...moare fata mare. Sau isi gaseste unul nepotrivit...ca nu mai poa' sa aleaga, o alege cineva pe ea si ea zice "asta este...decat nimic mai bine asta".

Nu mi-a venit sa cred cand am citit treaba asta dar mi se pare realista. Si crunta in acelasi timp.
Răspuns cu citat
  #43 (permalink)  
Vechi 21 sep 2011, 21:25:40
McFoxxi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2011
Locaţie: Alba Iulia, Romania
Vârsta: 28
Dieta: Dieta personalizată.
Date: 173cm, 83kg
Mesaje: 1.214
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
Acum totul depinde de ea cat de grea sau de usoara isi va face viata... din punctul asta de vedere ma refer.. Sa nu rada oamenii de ea.. Totul in viata putem face, avem nevoie doar de ambitie...
Oamenii mereu au fost aşa, dar pe mine m-au ajutat toate jigniriile. Am adunat una câte una până s-a umplut paharul şi am ajuns aici. Sper să reuşească şi ea.
__________________
♡Fox♡- jurnal

New body under construction!

I told another lie today
And I got through this day
No one saw through my games....
Răspuns cu citat
  #44 (permalink)  
Vechi 21 sep 2011, 21:27:38
McFoxxi's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
 
Data înregistrării: 20 apr 2011
Locaţie: Alba Iulia, Romania
Vârsta: 28
Dieta: Dieta personalizată.
Date: 173cm, 83kg
Mesaje: 1.214
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Da, sper sa se gandeasca la un moment dat asta mica la sanatatea ei daca nu are cine in rest. Problema e ca o sa trebuiasca sa faca un efort de vointa ca sa scape de obiceiul prost de a manca prea mult si cand nu ii este foame pe bune. Trebuie deci sa corijeze ceva ce a fost indus pe nesimtite in ea de mama ei, absolut inconstient poate.

Are maica-mea o prietena foarte buna si fiica ei a fost indopata cu forta de catre bunica ei (soacra prietenei mamei mele). Era mereu obeza asta mica. Acum e adulta. Abia dupa ce a murit bunica ei, aia de o indopa in nestire...a inceput tipa sa scape de demoni...cum se exprima ea mereu. Scoate demonii din ea, a slabit foarte mult si arata omeneste, chiar bine. Nu conteaza cum arata ca nu tre' sa fie toti snur, conteaza cum se simte fizic si mental...si se simte libera cica. Nu e insa casatorita...e singura. A fost putin prea tarziu schimbarea pentru ea. Dar nu se stie niciodata, poate va gasi un tip ca lumea sau daca nu...macar sa fie fericita chiar si solo.

Citeam mai deunazi intr-un studiu de psihologie despre tendinta mamelor nefericite in casnicie...sa-si indoape fetele inconstinet ca sa le faca fericite pe fete cica. Mai ales sa le ofere dulciuri ca sa le faca cate o placere si copilelor si lor personal...asa ca sa le iubeasca copilasul lor inapoi si mai mult ca le-au dat ciocolata. Un fel de troc: iti dau dulciuri si haleala - imi dai dragostea ta de copil (care oricum exista!).

Cica inconstinet mamele astea vor sa induca o dependenta in copil, ca atunci cand se face mare sa stea dupa fundul lor pana la batranete si moarte, sa nu se marite...sa fie doar cu ele (cu mamele) ca sa le invioreze vietile cu alte cuvinte. Adica mama nefericita isi indoapa fata ca sa o bucure - o bucura deci o face fericita - fata fericita vrea sa stea langa mama depresata ca sa o ingrijeasca si sa o bucure si ea la randul ei - fata ramane grasa - e greu sa-si gaseasca un partener de viata si asa mai departe...moare fata mare. Sau isi gaseste unul nepotrivit...ca nu mai poa' sa aleaga, o alege cineva pe ea si ea zice "asta este...decat nimic mai bine asta".

Nu mi-a venit sa cred cand am citit treaba asta dar mi se pare realista. Si crunta in acelasi timp.
Este foarte real..eu oarecum am trecut prin asta..
__________________
♡Fox♡- jurnal

New body under construction!

I told another lie today
And I got through this day
No one saw through my games....
Răspuns cu citat
  #45 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 16:51:44
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de McFoxxi Vezi mesajul

Este foarte real..eu oarecum am trecut prin asta..
Imi pare rau sa aud asta, numai bine si o din partea mea...asa virtuala.
Răspuns cu citat
  #46 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 17:22:31
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Da, sper sa se gandeasca la un moment dat asta mica la sanatatea ei daca nu are cine in rest. Problema e ca o sa trebuiasca sa faca un efort de vointa ca sa scape de obiceiul prost de a manca prea mult si cand nu ii este foame pe bune. Trebuie deci sa corijeze ceva ce a fost indus pe nesimtite in ea de mama ei, absolut inconstient poate.

Are maica-mea o prietena foarte buna si fiica ei a fost indopata cu forta de catre bunica ei (soacra prietenei mamei mele). Era mereu obeza asta mica. Acum e adulta. Abia dupa ce a murit bunica ei, aia de o indopa in nestire...a inceput tipa sa scape de demoni...cum se exprima ea mereu. Scoate demonii din ea, a slabit foarte mult si arata omeneste, chiar bine. Nu conteaza cum arata ca nu tre' sa fie toti snur, conteaza cum se simte fizic si mental...si se simte libera cica. Nu e insa casatorita...e singura. A fost putin prea tarziu schimbarea pentru ea. Dar nu se stie niciodata, poate va gasi un tip ca lumea sau daca nu...macar sa fie fericita chiar si solo.

Citeam mai deunazi intr-un studiu de psihologie despre tendinta mamelor nefericite in casnicie...sa-si indoape fetele inconstinet ca sa le faca fericite pe fete cica. Mai ales sa le ofere dulciuri ca sa le faca cate o placere si copilelor si lor personal...asa ca sa le iubeasca copilasul lor inapoi si mai mult ca le-au dat ciocolata. Un fel de troc: iti dau dulciuri si haleala - imi dai dragostea ta de copil (care oricum exista!).

Cica inconstinet mamele astea vor sa induca o dependenta in copil, ca atunci cand se face mare sa stea dupa fundul lor pana la batranete si moarte, sa nu se marite...sa fie doar cu ele (cu mamele) ca sa le invioreze vietile cu alte cuvinte. Adica mama nefericita isi indoapa fata ca sa o bucure - o bucura deci o face fericita - fata fericita vrea sa stea langa mama depresata ca sa o ingrijeasca si sa o bucure si ea la randul ei - fata ramane grasa - e greu sa-si gaseasca un partener de viata si asa mai departe...moare fata mare. Sau isi gaseste unul nepotrivit...ca nu mai poa' sa aleaga, o alege cineva pe ea si ea zice "asta este...decat nimic mai bine asta".

Nu mi-a venit sa cred cand am citit treaba asta dar mi se pare realista. Si crunta in acelasi timp.
E groaznic dar se intampla... e ft real.. si eu cunosc un caz cand mama ii dadea doar vitamine si fata era grasuna si tot mama ii alegea prietenii... E atat vina parintilor cat si vina copiilor... Uite cum Mc Foxxi are numai 15 ani si si-a dat seama ca nu e bine cum a invatat-o mama ei... Cand sunt mici e ceva..dar cand cresc isi pot da seama singure ce e bine si ce nu... E ca si fumatul si orice alta "dependenta" ... Trebuie tu sa vrei cu adevarat...
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #47 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 17:55:25
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
...Cand sunt mici e ceva..dar cand cresc isi pot da seama singure ce e bine si ce nu... E ca si fumatul si orice alta "dependenta" ... Trebuie tu sa vrei cu adevarat...
Nu e chiar asa de usor. Exista o expresie in engleza, folosita in psihiatrie de prin anii '30 care zice asa: "Monkey see - monkey do." (e corect scrisa chiar daca pare incorect, asa e expresia). In traducere e ceva de genul "Ce vezi - aia faci". Daca iei un sugar acum si-l cresti intr-o familie unde toti mananca de rup, mama pe fond emotional, tatal ca e pofticios, mamaia ca asa era pe vremea ei cu jumari, sunci si usturoaie...tataia rupe la masa ca ... atata i-a mai ramas in viata ca bucurie...jocul de table si ciolanul afumat...intelegi ideea...sugarul ajunge sa creasca zi de zi, luna de luna, an dupa an in mediul respectiv. Mediul e mai puternic decat willpower (vointa). De-abia la 14-15 ani sau mai tarziu incepe sa aiba contacte cu amicii si familiile lor si mai vede si cum e pe la altii ca sa poata sa faca comparatii cu ce e bine si ce e rau. Nu are notiunea respectiva ca a vazut toata viata lui numai ce e la el in casa si atat. Nu stie ca nu e bine sa te indopi in nestire ca nu are de unde. Ce vezi - aia faci. Tre' sa scape dupa aia voit de obiceiul rau si nu e asa de usor sa faci asta cand ai facut ceva automat zi de zi, an dupa ani zeci de ani la rand.

Si zicerea nu se refera doar la mancare ci la tot, daca tatal e abuziv si da in mama, o sa creada copilul ca asa e normal in viata. Fetele o sa fie mereu de parere ca un sot tre' sa dea cu tine de pamant ca sa fie sot bun si o sa graviteze spre specimene de genul, baietii o sa fie mereu de parere ca ar fi soti buni ei daca ar zbiera la neveste la randul lor ca "sa sa vaza cine-i sieful in casa". Daca taica-tu te plezneste peste gura cand ai pareri ... cand esti adolescent...ajungi sa-i pleznesti si tu pe copiii tai dupa aia cand cresti si ajungi adult si te contrazic. Ce vezi -aia faci. Ajungi un adult care nu mai zice nimic ca sa nu contrazica pe nimeni ca poate e pleznit peste bot dupa aia daca da din gurita.

Chestia cu "trebuie tu sa vrei cu adevarat" e putin prea optimist zis. Multi vor da' putini reusesc singuri. E ca si cum ai vrea dintr-o data sa vezi totul in jur in culori roz cand o viata ai vazut doar gri. Nu poti singur. D-aia eu recomand psihoterapie minimum 20 de ore cu un terapeut bun, cald si empatic care sa stie sa asculte. (daca nu dai de unul bun, concediaza-l si du-te la altul si la altul pana nimeresti unul perfect pentru tine).

Stiu ca e scump insa acum pe bune...de ce nu ar investi cineva in sanatatea lui mintala? E pe termen lung, iti darama fundatia subreda si-ti face una noua care te tine pana la moarte. Si culmea e ca nu terapeutul iti zice ce sa faci si cum sa gandesti ci te ajuta sa incepi sa-ti pui intrebarile cheie si sa meditezi la ele.

Mi se pare un mare castig...sa stii ce sa te intrebi mai intai ca sa stii ce sa raspunzi. Iti schimbi optiunile in viata, incepi sa te cureti de noroi sau de praf si iese o bucata de aur curata. Zic asa...ca metafora amarata dar intelegi ce vreau sa spun. Toata lumea are dreptul la fericire si la sansa sa o atinga.
Răspuns cu citat
Acest membru apreciaza mesajul lui Sand:
LOREDANA99 (14 iul 2013)
  #48 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 18:16:53
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Nu e chiar asa de usor. Exista o expresie in engleza, folosita in psihiatrie de prin anii '30 care zice asa: "Monkey see - monkey do." (e corect scrisa chiar daca pare incorect, asa e expresia). In traducere e ceva de genul "Ce vezi - aia faci". Daca iei un sugar acum si-l cresti intr-o familie unde toti mananca de rup, mama pe fond emotional, tatal ca e pofticios, mamaia ca asa era pe vremea ei cu jumari, sunci si usturoaie...tataia rupe la masa ca ... atata i-a mai ramas in viata ca bucurie...jocul de table si ciolanul afumat...intelegi ideea...sugarul ajunge sa creasca zi de zi, luna de luna, an dupa an in mediul respectiv. Mediul e mai puternic decat willpower (vointa). De-abia la 14-15 ani sau mai tarziu incepe sa aiba contacte cu amicii si familiile lor si mai vede si cum e pe la altii ca sa poata sa faca comparatii cu ce e bine si ce e rau. Nu are notiunea respectiva ca a vazut toata viata lui numai ce e la el in casa si atat. Nu stie ca nu e bine sa te indopi in nestire ca nu are de unde. Ce vezi - aia faci. Tre' sa scape dupa aia voit de obiceiul rau si nu e asa de usor sa faci asta cand ai facut ceva automat zi de zi, an dupa ani zeci de ani la rand.

Si zicerea nu se refera doar la mancare ci la tot, daca tatal e abuziv si da in mama, o sa creada copilul ca asa e normal in viata. Fetele o sa fie mereu de parere ca un sot tre' sa dea cu tine de pamant ca sa fie sot bun si o sa graviteze spre specimene de genul, baietii o sa fie mereu de parere ca ar fi soti buni ei daca ar zbiera la neveste la randul lor ca "sa sa vaza cine-i sieful in casa". Daca taica-tu te plezneste peste gura cand ai pareri ... cand esti adolescent...ajungi sa-i pleznesti si tu pe copiii tai dupa aia cand cresti si ajungi adult si te contrazic. Ce vezi -aia faci. Ajungi un adult care nu mai zice nimic ca sa nu contrazica pe nimeni ca poate e pleznit peste bot dupa aia daca da din gurita.

Chestia cu "trebuie tu sa vrei cu adevarat" e putin prea optimist zis. Multi vor da' putini reusesc singuri. E ca si cum ai vrea dintr-o data sa vezi totul in jur in culori roz cand o viata ai vazut doar gri. Nu poti singur. D-aia eu recomand psihoterapie minimum 20 de ore cu un terapeut bun, cald si empatic care sa stie sa asculte. (daca nu dai de unul bun, concediaza-l si du-te la altul si la altul pana nimeresti unul perfect pentru tine).

Stiu ca e scump insa acum pe bune...de ce nu ar investi cineva in sanatatea lui mintala? E pe termen lung, iti darama fundatia subreda si-ti face una noua care te tine pana la moarte. Si culmea e ca nu terapeutul iti zice ce sa faci si cum sa gandesti ci te ajuta sa incepi sa-ti pui intrebarile cheie si sa meditezi la ele.

Mi se pare un mare castig...sa stii ce sa te intrebi mai intai ca sa stii ce sa raspunzi. Iti schimbi optiunile in viata, incepi sa te cureti de noroi sau de praf si iese o bucata de aur curata. Zic asa...ca metafora amarata dar intelegi ce vreau sa spun. Toata lumea are dreptul la fericire si la sansa sa o atinga.
Ai mare dreptate Sand dar inclusiv sa mergi la un terapeut ai nevoie de vointa.. Nu consider neaparat cam optimista vointa.. In viata mai nimic nu reusesti daca nu ai vointa si putin noroc... Ce spui tu este total adevarat "ce vezi, aia faci" , nu cred ac exista cineva care sa nu ramana cu ceva de la parinti pt ca asa a vazut acasa... La mine in familie s-a mancat numai mancare prajita in untura.. numai porc porc si iar porc... deloc sanatos.. si eu acum manac cat de cat sanatos cat despre untura am scos-o definitiv din vaita mea.. La o anumita varsta nu ai cum sa nu iti dai seama de ce e bine si ce nu.. chiar daca la parintii tai asta ai vazut... La un terapeut nu mergi decat daca iti doresti cu adevarat ceva si el intradevar te ajuta, ca nu poti singur... dar daca tu nu iti doresti ceva cu adevarat nici cel mai bun terapeut din lume nu are cum sa te duca pe drumul cel bun.... Trebuie sa ai putina vointa.. dorinta... Si cum ai spus tu indradevar e cam scump tinand cont de ce salarii avem noi aici... numai de terapeuti nu mai au oamenii bani..inca un minus..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #49 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 19:35:56
Sand's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cunoscătorSlăbuţa cunoscător
Merite:
SUNT RESPONSABIL  
Data înregistrării: 09 mar 2010
Locaţie: Orange County, CA, Statele Unite ale Americii
Vârsta: 54
Dieta: de tip mediteraneana + sport
Date: 173cm, 79kg
Mesaje: 3.059
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 12 ori in 10 mesaje
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de bzzz Vezi mesajul
...sa mergi la un terapeut ai nevoie de vointa... numai de terapeuti nu mai au oamenii bani..inca un minus..
Ah sigur ca ai nevoie de vointa. Iti trebuie si ca sa te scoli dimineata din pat......mai ales cand te apuca asa vreun junghi si nu vrei sa te ridici la verticala.

Din pacate da, costa sedintele si ...cati ar renunta la un televizor, bani de masa de revelion sau alte chestii pentru...niste amarate de ore la un terapeut? Chiar...sa faci imprumut la banca...te duci si zici: "Domle' vreau sa-mi revin! Tre' sa ma tratez la creieri, dadeti-mi bani ca va sar la beregata sa mor io!"...si pac se sperie aia si te imprumuta dublu sa-ti revii in simtiri...si fara dobanda!

Am distrus subiectul asta...unde am ajuns...Imi cer scuze.
Răspuns cu citat
  #50 (permalink)  
Vechi 22 sep 2011, 20:50:12
bzzz's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţa cu vechimeSlăbuţa cu vechime
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 22 nov 2009
Locaţie: Timisoara, Romania
Vârsta: 37
Dieta: personalizata
Date: 151cm, 50.8kg
Mesaje: 2.020
Aprecieri acordate: 2
Am fost apreciat(a) o data intr-un mesaj
Implicit Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam

Citat:
Anterior postat de Sand Vezi mesajul
Ah sigur ca ai nevoie de vointa. Iti trebuie si ca sa te scoli dimineata din pat......mai ales cand te apuca asa vreun junghi si nu vrei sa te ridici la verticala.

Din pacate da, costa sedintele si ...cati ar renunta la un televizor, bani de masa de revelion sau alte chestii pentru...niste amarate de ore la un terapeut? Chiar...sa faci imprumut la banca...te duci si zici: "Domle' vreau sa-mi revin! Tre' sa ma tratez la creieri, dadeti-mi bani ca va sar la beregata sa mor io!"...si pac se sperie aia si te imprumuta dublu sa-ti revii in simtiri...si fara dobanda!

Am distrus subiectul asta...unde am ajuns...Imi cer scuze.
) Acum chiar m-ai facut sa rad... Nu ai distrus nimic... Ai colorat subiectul ca era prea trist..
__________________

Nimic nu slabeste si nu distruge corpul omului ca o lunga inactivitate fizica. (Aristotel)



bzzz, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Moderat activ, este de 1718 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 1201 kcal/zi. Pentru a slăbi 1 kg/lună ar trebui să mănânci aproximativ 1460 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
admirata, aspect, efort, grasuta, jenant, rabdare, situatii, umilinte


Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Sunt o cauza pierduta curly.light Arhiva subiecte - Am intre 60 kg si 70 kg 129 21 apr 2011 22:57:49
Trucuri cum sa aratam mai slabute - Costum de baie Slabuta Despre noi, ... femeile 27 26 iul 2010 10:56:40
Cosmaruri din cauza anemiei oana30 Am nevoie de ajutor! 5 17 iul 2010 18:16:11
Slabire fara sport, din cauza unor probleme cu spatele perfectsweetlemonade Am nevoie de ajutor! 7 05 iul 2010 14:27:36
Din ce cauza v-ati ingrasat? Sand Pregatirea pentru slabire 39 25 iun 2010 22:21:26

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole