forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Situatiile jenante din cauza felului cum aratam (http://forum.slabute.ro/motivatie/situatiile-jenante-cauza-felului-cum-aratam-8458.html)

eucarmen 06 mar 2011 21:34:44

Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor vreau sa deschid un subiect f sensibil care ma afectat inca din cl a 5 a. Marginalizarea si umilinta din cauza kilogramelor in plus. Eu una mai toata viata mea am fost plinuta. Nu pentru ca sunt bolnava, ci din neglijenta. Faptul ca am fost mai diferita mi-a adus multe umilinte. Dar in cele din urma am reusit sa trec peste si deabia acum am incredere in mine ca pot sa slabesc. Voi v-ati confruntat cu o situatie in care ati fost judecate dupa kilograme?

LicuriciColorat 06 mar 2011 22:22:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cred ca toate fetele au trecut cel putin o data prin lucru asta
de multe ori cand treceam pe strada strigau dupa mine copii/baieti 'grasoo' desi nu eram asa grasa,eram plinuta
chiar si un verisor m'a comparat o data cu o fata care avea cam 100kg eu avand vreo 67:-s,iti dai seama cum m'am simtit
de multe ori si baietii m'au criticat pt 'silueta' mea nu in fatza ce;i drept,dar am simtit'o in comportamentu lor
trebuie sa fii tare,trebuie sa vrei sa slabesti,sa te simti u vbine cu tine,apoi sa te placa altii
lumea e rea indifenet de kg/inaltime/haine/etc,unii critica doar sa critice,fie ca esti slab/gras/frumos
fii optimista si iubeste'te asa cum esti insa lupta sa devii slabuta>:D<

VentoFreddo 06 mar 2011 22:38:20

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu eram traumatizata in copilarie tot din cauza kilogramelor..dar pt ca aveam prea putine..am crescut deodata brusc si eram o paluga,cea mai inalta nu din clasa,pe scoala:PSi slabaa...si mancam f mult,ca ziceau ai mei ca sunt paguba la casa omului:PSi cate nu mi-am auzit..pe la 23 de ani am ineput sa mai arat si eu a fata ,vreo 4-5 ani am fost frumusica si curtata,cu un corp stas,si pe urma gata,am gasit Italia si ea pe mine,cu bunatatile ei:((Si am dat in extrema ailalta:PUite asa din anii mei f putini au fost satisfacatori din punctul asta de vedere,dar stii ce,acum,uitandu-ma in urma,sunt chiar multumita de sicanarile din adolescenta.Pt ca din cauza lor am devenit o luptatoare si o invingatoare,si cu vorba ascutita si mai dadeam si cate-un pumn daca era nevoie:PSi ce dureau oasele alea ale mele>:)Plus ca atunci mi-am facut prietene pe viata,pt ca intr-adevar ne unea nu pasiunea pt rujuri si sclipiciuri ci adevarata amicitie..
Deci vezi si tu partea plina a paharului,fii rabdatoare si fii sigura ca va veni timpul cand vei fi superadmirata si nimeni nu-si va mai aduce aminte ca ai fost vreodata grasuta.>:D<

mereuacasa 07 mar 2011 10:05:53

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Draga Carmen,

Si eu am fost tinta ironiilor din cauza kilogramelor insa pentru ca aveam prea putine. Cel putin asa considerau baietii care fie erau prea subtirei fie prea grasi dar si fetele care aratau la 18 ani ca la 30 (cu forme si tot tacamul).Cand m-am maturizat insa ei erau uzati de mult iar eu tocmai infloream :-) Important este sa fii sanatoasa si sa te ingrijesti (cate putin din toate si cu masura). Succes!

jessik 24 mar 2011 20:57:58

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cam de prin clasa a 8a, mis e mai zicea ca vai m-am ingrasat, desi nah, ma dezvoltam, nue ram grasa.
apoi stiu ca si eu o data un baiat mi-a zis ca parca is porc de craciun, un copil din parc, nu-l cunosteam..
in clasa a 10 un coleg care eu eram cam indragostita de el, isi batea joc de mine si ma facea butoias, si imi zicea ca daca slabesc pana in clasa a 12a , se va combina cu mine.pff..
chiar si mama mea, vazandu-ma ca incercam sa ma abtin, cand aveam cateva kg in plus, si mai scapam la pofte, imi zicea, ca sa nu te aud plangand ca te-ai facut iar cat o vaca daca bagi atata in tine.. si ma certa daca ma apuca pofta de paine cu ceva seara.
f repede mi se modifica greutatea si se obs , deci adca puneam 2 3 kg se vedeau, si iaaar toti imi ziceau ca te-ai ingrasat. sau vai ce burta ai.. cel putin in ultimii ani, am fost in fiecare an, ba slaba ba grasa. oh..intr-un fel, baietii nu vedeau ca is mai plinuta, ca aveam sanii mari, si asta le lua ochii, se opreau cu ochii in sanii mei.
sau cum zicea unul numai sanii is de tine. sau unde iti e fundul..
nu prea am avut eu probleme cu jignitul,
dar o obs mai jignitoare din partea unei verisoare care mi-a zis ca vaaai ce umflata esti, pune-te pe slabit, am suferit, si m-a determinat sa pa apuc de slabit, si atunci am descoperit si site-ul, de la o fata

Sand 24 mar 2011 21:05:46

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de jessik (Post 587864)
chiar si mama mea, vazandu-ma ca incercam sa ma abtin, cand aveam cateva kg in plus, si mai scapam la pofte, imi zicea, ca sa nu te aud plangand ca te-ai facut iar cat o vaca daca bagi atata in tine.. si ma certa

Asta mi se pare cea mai trista, e imposibil sa nu te fi afectat.

ali_lumi 24 mar 2011 22:28:17

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu intotdeuna eram confundata cu o graviduta .
Unele persoane ma intrebau chiar si in ce luna sunt.

raygirl 28 mar 2011 08:55:33

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
cunosc si eu sentimentul asta. Am 1 luna de cand mi-am propus sa pun stop acestor critici si glume.

eucarmen 12 apr 2011 00:06:46

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Pai vad ca nu sunt singura care am trecut prin asa ceva, ma bucur pt mine;)) si pt cele care au reusit sa mearga mai departe si sa inceapa o viata noua.

Babyb 21 apr 2011 11:16:32

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Cred ca lucrurile care ti le spun altii te afecteaza cel mai mult...oricat ai fi de tare...eu am fost tot timpul o fata ,,bine'':))...nu am avut probleme cu greutatea ...aveam intre 60-61 la o inaltime de 171...ceea ce pentru mine era perfect....aveam forme...aratam grozav:)):))...prin septembrie am reusit sa slabesc datorita sportului pana la 58 de kg...insa prin decembrie am incepu sa ma ingras...mai mult decat oricand:((:((...si am ajuns la 85 de kg...groaznic...si ma deranjeaza sa vad privirile celorlalti si mai sunt care imi spun...vai mai slabeste...chiar si o profesoara m-a luat de parte si mi-a spus ca ar trebui sa slabesc pentru ca pana acum am fost un model pentru celelalte fete din liceu prin tinuta si etc:(:(..si acum....ma simt foarte prost:((:((...chiar azi treceam pe strada si am auzit 2 baieti zicand,,mama ce s-a ingrasat''....:(:(

Babyb 21 apr 2011 11:18:19

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Zicea un actor ca:,,nimeni nu are voie sa te injoseasca fara acordul tau"...asta ar trebui sa o invatam toate

simpatica 81 21 apr 2011 20:09:15

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
are mare dreptate actorul ala
Eu de putin timp ma-m hotarat sa nu mai las sa ma fecteze aceste critici.Nu de alta,dar m-am saturat!!!.Vreau sa zic ca complexele astae cu greutatea le am de mica nu neaparat din adolescenta cand chipurile as fi constientizat.Aveam 2 verisoare aproximativ de varsta mea care erau slabute si frumusele,mamele lor le imbracau tot timpul cu cele mai frumoase rochite si stiu ca eram f invidioasa si sufeream.Ai meu u aveau bani sa ma imbrace si pe mine frumos...si imi amintesc si acum sentimentul pe care il aveam in preajma lor..Ele frumoase ca niste papusi si eu mare si imbracata cu hainele sorei mele mai mari..Ma uitam in oglinda si chiar la varsta de 5-6 ani constientizam ca eu sunt mult mai mare ca ele..la greutate ma refer.Si daca rudele mele faceau o remarca la adresa mea gen..e dezvoltata pt varsta ei...la mine in creieras se traducea ca nu sunt ok asa cum sunt
Au trecut anii,am crescut..si in adolescenta acest sentiment m-a insotit mereu.N-am fost o tipa populara in liceu,am fost tinta ironiilor si de multe ori sfarseam seara plangandNu intelegeam de ce nu puteam fi si eu ca celalalte fete.Draguta,slaba..
Nu vedeam faptul ca eu si mancam.Daca as fi fost mai inteleapta pe-atunci.poate ca as fi tinut o cura si le-as fi dat eu peste nas tuturor..Dar n-am facut-o.
Acum,au trecut mai multi ani,am ajuns al 30 de ani si simt ca am tarat problema asta dupa mine ca un sac de ciment pe care-l porti dupa tine la o plimbare...
Si sunt f hotarata sa nu mai pierd timpul.Sa invat sa ma respect eu mai intai si apoi o sa ma respecte si altii...Am obosit sa mai fiu o grasuta:)
Chiar e timpul pt o schimbare!!!!

Sand 21 apr 2011 20:51:48

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de Babyb (Post 629814)
...prin decembrie am incepu sa ma ingras...mai mult decat oricand:((:((...si am ajuns la 85 de kg...

Da' ce s-a intamplat? Cum de te-ai ingrasat asa de repede de la 58 la 85? Nu e normal. S-a intamplat ceva deosebit atunci, in decembrie? Vreun soc ceva, vreo schimbare majora?

Ducesa 26 apr 2011 08:14:30

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor, nu-i mai lasati pe altii sa va judece. in timp ce voi sunteti plinute, altii au defecte mai mari decat voi... rautatile nu ar trebui sa va afecteze, ci poate doar sa va ambitioneze. dar nu va mai raportati la ce spun altii, ganditi-va in primul rand la voi.
exista o vorba "daca m-as opri la toti cainii care ma latra, nu as mai ajunge acolo unde imi doresc".

cei care ne judeca pt ca suntem grase au frustrari si complexe mai mari decat noi... noi macar putem slabi, dar rautatea e un defect de care nu prea se scapa...

Boskutza 04 iun 2011 21:39:02

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 588045)
Eu intotdeuna eram confundata cu o graviduta .
Unele persoane ma intrebau chiar si in ce luna sunt.



Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie de multe ori, cel mai penbil m-am simtit cand o batranica s-a ridicat in autobuz sa imi cedeze locul. m-am inrosit si i-am spus bietei femei k sunt doar grasa, sa stea linistita. norocul meu este ca pot fi autoironica in situatii de genul asta#-o

jessik 04 iun 2011 22:03:54

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
asta cu graviduta am patit si eu.. mai rau sotul a fost felicitat ca ne-a vazut in magazin.. anul trecut, si i-a zis a doua zi..oh, eu cu burta mea..si alta dati..pe strada, o data un copil, zicea ca parca is porcul de craciun, uaaa, eram mai pustoaica..dar nu eram asa grasa..
adevarul ca in romania, multe fete sunt criticate dupa cum arata..

anaralu29 04 iun 2011 22:19:02

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu cand eram mai mica ,nu eram asa grasa doar ca ma dezvoltam,si un coleg de la scoala ,imi zicea "laptarie",si nu ma scotea din acest cuvant..
Apoi,acum 2-3 ani ,am inceput sa ma ingras..cate 1 kg cate 2 pe luna.
Dupa de am descoperit Slabute,am reusit sa reating o greutate cat de cat optima.Dar in acesti ani,de fapt in al 3 lea an,era groaznic...in tramvai mi se spunea ca s gravida si mi dadeau locul,eram foarte deprimata de greutatea mea...nu ma mai ingrijeam,nu ma mai epilam,nu ma mai machiam,era un chin sa fac baie caci nu mai incapeam in cada,intre picioare vara,ma opaream.Era in adevarat cosmar,si nu l doresc nici dusmanilor mei asta..[*36*]

Andreea24 07 iun 2011 17:46:51

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Acum vreo 6 ani eram in maxi-taxi ma grabeam la un interviu, stateam pe scaun si o baba langa mine mi-a oferit un covrig, i-am spus ca nu vreau, ea tot insista, iar pana la urma imi spune ca a vazut burtica si ca a crezut ca sunt gravida, baba penala :P

Am observat ca de fiecare data cand m-am ingrasat singurii care se bagau in seama erau numai libidinosi trecuti de 45 de ani :-&

Ultima care mi s-a intamplat, cea mai penala si mai dureroasa a fost acum 2-3 saptamani, eram afara cu sotul si copilul, tocmai imi cumparasem un lantisor de argint, ca pe ultimul mi l-a rupt copilul si abia asteptam sa ajung acasa ca sa imi pun pandantivul cu initiala numelui baietelului meu, si la nici 15 m de magazin, aud in spatele meu 2 fete vorbind tare : fato, ia-ti niste pantaloni mai mari :( Daca eram singura nu m-ar deranjat asa tare, dar astia sunt oamenii.

lollita 12 iun 2011 18:49:50

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Babyb, sunt cam in aceeasi situatie cu tine. Am 1,58 inaltime si 80 kg. Cunostinte mai mult sau mai putin rautacioase ma intreaba daca astept un copil. Prima reactie a fost de stupaore si a doua d edurere. Trebuie totusi sa le fiu recunoscatoare pentru ca ele,d e fapt ma ajuta sa constientizez situatia in acre am ajuns din cauza propriilro mele obiceiuri. am ajuns aici din pura neglijenta.
Stiu ca asa cum nu am ajuns aici dintr-o data nu voi da jost dintr-o data kilogramele nedorite. Desi am momente cind imi spun ca e ireversibila situatia, de data asta sunt hotarita.
Cea mai dificial problema mi s epare pofta de dulce (nestavilita).
Fara aceasta durere in suflet nu exista determinarea de a slabi.
ma ingrijoreaza efectul asupra sanatatii. obosesc, gafai....
asa ca nu te lasa!
Iti doresc multa vointa si ambitie!
Cu toata simpatia,
Lollita

lollita 12 iun 2011 18:58:43

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
faza cu babuta din maxi-taxi si cea din magazin cu felicitarile adresate sotului sunt haioase maxim! Trebuie sa ne pastram moralul cit de sus putem, fetelor! Nimeni si nimic nu ne poate sta in cale. Succesul depinde in cea mai mare masura de noi! va doresc sa fiti puternice! o seara placuta si ambitie strasnica! Ginditi-va ca va rasari soarele si pe strada noastra; imi pare rau de replicile pe care sunteti nevoite sa le suportati cu badaranie pe strada. Voi zimbiti si treceti mai departe, ca si cum detineti un mare secret! si chiar il detineti. Acel secret este ca INTR-O ZI VOI VETI FI INVINGATOARE si toti mojicii care au grija sa ne faca sa simtim jenate o sa ramina uimiti si o sa crape de invidie cind ne vor vedea ce suple si sexi si bine o sa aratam.
Succes fetelor! nu va lasati!

blum 12 iun 2011 19:49:33

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
ok, dar vi s-a intamplat vreodata sa va prindeti singure in cursa? ( autoironia pote avea consecinte foooooarte urate). am parcat odata aiurea, ma grabeam. dupa 3-4 min. am venit la masina. un batranel incerca el sa deparkeze, dar masina mea standu-i in drum, a inceput sa fie mitocan. printre altele a zis : ai mai multe kg. decat IQ! ok, eu, autoironica am raspuns : no las´, daca e pe asa, atunci are si IQ-ul lui Einstein loc in kilogramele mele.batranelul m-a privit lung si cu compatimire mi-a raspuns :da, dar Einstein avea nevoie de IQ-ul lui................ . ( pana in ziua de azi nu m-am dumerit, se referea la numarul meu mare de kilograme, sau la faptul k nu mi-am folosit IQ-ul cum si cand trebuia.)........mda, asta a fost punctul in care m-am hotarat sa slabesc.

laurra 13 iun 2011 07:49:45

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de Ducesa (Post 632366)
Fetelor, nu-i mai lasati pe altii sa va judece. in timp ce voi sunteti plinute, altii au defecte mai mari decat voi... rautatile nu ar trebui sa va afecteze, ci poate doar sa va ambitioneze. dar nu va mai raportati la ce spun altii, ganditi-va in primul rand la voi.
exista o vorba "daca m-as opri la toti cainii care ma latra, nu as mai ajunge acolo unde imi doresc".

cei care ne judeca pt ca suntem grase au frustrari si complexe mai mari decat noi... noi macar putem slabi, dar rautatea e un defect de care nu prea se scapa...

Imi place cum suna o sa mi-l pun ca motto

lylye 13 iun 2011 14:11:48

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
eu una am avut mult de suferit din cauza comentariilor celor din jurul meu. fiind slaba de felul meu, deodata ingrasandu-ma parca fara oprire, toti colegii si prietenii mei ma ironizau cu tot felul de porecle stupide, care sincer, mi-au facut foarte mult rau, dar totodata m-au ambitionat :)

mirru 14 iul 2011 22:50:00

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Desi am 14 ani si jumatate pot sa va spun sincer ca am indurat si eu destule.Niciodata nu am fost o slabuta,dar in ultima vreme am inceput sa ma ingras foarte mult din cauza faptului ca m-am lasat de sport(scoala asta..).Pana acum un an aveam in jur de 58-59 de kg la 165 iar majoritatea fetelor imi spuneau ca arat bine (am oasele grele..si nah)...Dupa a trecut o perioada in care am fost stresata cu examenele(clasa a8a)..Iar in momentul de fata cantaresc 73 de kilograme..Credeti-ma pentru varsta mea e groaznic..Sunt plina de vergeturi si celulita..Cel mai jicnitor moment a fost intr-o excursie.Un baiat de la o clasa mai mare se imbatase si incepuse sa faca ca toate alea..La un moment dat,mi-a zis ceva de genul"Si tu sti draguta da esti prea grasa",asta in fata tuturor,dupa care a adaugat"stii ca omul la betie zice adevarul".M-am simtit oribill!!!!!!De atunci ma tot chinui sa pierd in greutate..Am ajuns la un moment dat la 67 de kg ,dar proasta de mine le-a pus la loc pt ca nu am mai tinut dieta si am bagat ca vaca dulciuri...Acum vreau sa incep din nou ...si sper ca o sa continui pana ajung la greutatea dorita pt ca desi e vara si sunt 40 de grade eu umblu doar inpantaloni lungi ..(de strand sau piscina ce sa mai zic)

corrynutza 15 iul 2011 14:30:25

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Cand eram pustoaica , mi-a spus un baiat sa-l caut cand voi mai slabi... nu aveam mai mult de 60kg...dar deh...asta e situatia cu baietii astia nematurizati!
Acum am 25 de ani ,prietenul meu m-a apreciat cand am mai pus putin pe mine,oriunde mergem nu-i e rusine cu mine,ba chiar ma incurajeaza sa fiu cat mai sexy.
La serviciu ,unde lucrez intr-un colectiv de barbati,iarasi,am ft apreciata in mod pozitiv cand am venit din concediu cu cateva kg in plus.
Toata lumea mi-a spus ca imi sta mai bine si am inteles ca e vorba doar de mentalitatea omului.Cineva te vede foarte grasa,altcineva te vede ok...pana la urma conteaza ce simti tu cand te privesti.
Eu cand ma privesc ,ma simt foarte sexy in anumite tinute,cativa colacei si sunculite parca ma avantajeaza,dar in alte ipostaze vad cum imi falfaie celulita ce coapse...si am spus STOP in momentul in care au inceput sa-mi cedeze fermoarele la pantaloni.Acum ma lupt cu propria mea vointa, proaste obiceiuri alimentare si dependente gen cola ,cafea.

sara55 17 iul 2011 11:40:59

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Bravo Cory , inseamna ca te cunosti bine si te apreciezi , indiferent de forma !
E chestie de constitutie , nu putem arata toate slabute , nu sintem facute pe acelasi sablon .
Te sustin !>:D<

Carmenuta 17 iul 2011 11:46:14

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
eu am o problema cu burtica si colacei efectiv burta e maricica parca sunt nonstop balonata iar parttea de la pulpe e cam brusc gen celulita...nah nu stiu ce am de facut dar gasesc eu ce ca abdomenele nu au tinut la mine
Picioarele subtiri la glezne si mai sus brusc piciorul gros

sara55 17 iul 2011 12:09:36

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Carmenuta , la tine cred ca ar ajuta hrana slab calorica si mersul pe jos , asociat cu alergare macar seara !

Carmenuta 17 iul 2011 14:49:52

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Sara de mers pe jos merg sa stii destul de mult dar cu alergatul nu prea servesc
Hrana slab calorica? si nu afecteaza cumva partea de alimentatie? am avut ceva probleme hematologice si nu as vrea sa recidiveze

sara55 18 iul 2011 08:47:25

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Carmenuta , eu asa am slabit , cu max. 1600/cal pe zi si nu am facut foame si am mers pe jos , ca de fugit nu pot ( probleme cu tendoanele la picioare ) si intr-un an , am slabit 13 kg.
E drept ca primele luni nu prea s-a vazut mai nimic , dar am perseverat si rezultatul a venit , depinde de cite kg. vrei sa scapi .

pinksirena 25 iul 2011 12:31:45

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Pt cele kre au primit comentarii de genul cu gravidutzele....va zic k eu i-am zis unei fete(nu din rautate) dak e iar gravida....si ea ramas un pic socata dar sincer nu am vrut sa o jignesc pur si simplu asa se vedea ca era gravida

bzzz 29 aug 2011 17:20:30

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu cand nu am avut foarte mari probleme cu greutatea, mereu fiind foarte atenta cu greutatea mea.. dar cand am avut 50 de kg mi-am auzit numai lucruri urate.. eu sincer ma simteam bine cu mine insami pana m-am vazut intr-o poza..... si am ramas socata.. Dar si pe mine m-au determinat anumite rautati... oamenii care ii spuneau surorii mele ca m-am ingrasat ft mult.. sau un prieten de familie care mi-a spus ca acus il ajung in brand.. si toate rautatile astea mi-au dat ambitie, dar am facut prostia sa mananc in prima saptamana numai fructe pana am lesinat... si asa m-am hotarat sa-mi calzulez ceea ce mananc ca sa nu mai fac "prostii" si am cautat pe internet calculator necesar calorii si l-am gasit pe acesta de pe slabute si de atunci mi-am cam mentinut kilogramele.. nu am mai ajuns la acele kg..:)

SandsofTime 29 aug 2011 23:22:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Fetelor, de-a lungul timpului am invatat un lucru foarte important: o persoana buna cu cateva kg in plus le poate da jos si se poate imbunatati dpdv fizic, dar un om cu un suflet rau si 0 kg in plus nu are nicio sansa sa devina mai bun, rautatea asta il va manca pe interior pana la capat. Deci nu ii lasati sa va intristeze, sunt superficiali si deschid gura inainte sa va cunoasca, judeca fara sa aiba dreptul asta, mai rau e ca judeca dintr-un singur punct de vedere. Noi ar trebui sa ne vedem de ale noastre si cand suntem intrebate cum s-a produs schimbarea asta de catre oameni care nu aveau decat lucruri negative de spus despre noi, le putem raspunde orice de la : "am inceput sa mananc mai multa ciocolata si inghetata in loc de mancare, se pare ca functioneaza" pana la "nimic, nici nu mi-am dat seama". Capul sus si luptati in continuare!

bzzz 30 aug 2011 15:02:31

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Ai mare dreptate SandsofTime ,sunt foarte multi oameni rautaciosi care cu asta raman toata viata... Si sincer acesti oameni sunt rai si plini de ura tot din neimplinirea unor lucruri.. Si ei la randul lor au ceva cu ei insisi.. si d'aia ataca alti oameni din pacate...

VentoFreddo 30 aug 2011 15:07:01

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
:))faza cu gravida mi s-a intamplat si mie acu 2-3 ani,cand am fost in vizita in RO..o vecina m-a apostrofat:nu zici ca o sa ai un bebe,hai?o sa iasa copilul mut..:-ox-(Cand i-am zis ca nu-s,m-a privit chioras..nu cred ca m-a crezut,cine stie ce o fi crezut ca am facut cu bebele:-/

bzzz 31 aug 2011 10:09:54

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 774918)
:))faza cu gravida mi s-a intamplat si mie acu 2-3 ani,cand am fost in vizita in RO..o vecina m-a apostrofat:nu zici ca o sa ai un bebe,hai?o sa iasa copilul mut..:-ox-(Cand i-am zis ca nu-s,m-a privit chioras..nu cred ca m-a crezut,cine stie ce o fi crezut ca am facut cu bebele:-/

Vaii..... is tare aiurea fazele astea... Si tanti aia a picat intr-o postura proasta, si tu te-ai simtit ca naiba... D'aia de multe ori e mai bine sa ne abtinem... daca cineva e insarcinata, se lauda singura nu trebuie sa observam noi.. ca poate poate o dam in bara si e aiurea rau de ambele parti..

McFoxxi 21 sep 2011 16:22:56

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu de mică am îndurat criticile altor copii de vârsta mea şi uneori mai mici. Nici nu vreau să îmi amintesc cum mă făceau şi eram foarte aproape să intru într-o mini depresie. Îi mulţumesc lui Dumnezeu că mi-a dat ambiţia necesară pentru a slăbi şi pentru a mă putea abţine de la mâncărurile despre care, până acum un an, spuneam că nu pot trăi fără ele..ei bine, pot[*29*]

Sand 21 sep 2011 17:05:07

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Eu ma gandesc cu groaza si tristete la nepotica mea (una din ele) din Bucuresti, care are 8 ani si arata de 14 fiindca e foooarte grasa. Maica-sa a indopat-o asa de mica. Mama e spre obeza, sedentara, abia merge, fumeaza ca un turc, are abia 43 de ani si continua sa-si indoape copiii si sa manance prostii toti in grup. Deja asta mica a inceput cu complexele, viseaza sa fie fotomodel:(. Fiindca e grasa incearca sa compenseze invatand extrem de bine, e foarte ambitioasa. Parca o vad peste 20 de ani obeza, cu x diplome dar singura, deprimata si trista. Ce e aiurea este ca nu pot sa fac absolut nimic, mama este foarte refractara la orice inseamna sfat de bun simt, orice atinge copiii ei, orice fel de ton de la bland pana la chestii spunse mai apasat...orice critica minora care o atinge pe ea si lumea ei chiar vag de tot este inacceptabila din punctul ei de vedere. Un fel de zid de nepatruns. Patrunde in el numai mancare si atat.:( Mancarea ca substitut al fericirii.

bzzz 21 sep 2011 18:38:34

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Saraca fata..:( Lasa Sand ca poate cand va creste mai mare isi va da seama singura ca nu e bine sa fi gras... poate se va lovii de jicniri.. si atunci singura va incerca sa faca ceva pt ea.. si sanatatea ei.. E dureros cand vezi copiii mici care sunt obezi.. clar e vina parintilor ca nu le ofera o alimentatie corecta... Ca le da voie sa se indoape cu tot felul de chestii... Dala un moment dat isi dau seama de neregului si multi dintre ei iau masuri...

McFoxxi 21 sep 2011 20:33:49

Re: Situatiile jenante din cauza felului cum aratam
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 797680)
Eu ma gandesc cu groaza si tristete la nepotica mea (una din ele) din Bucuresti, care are 8 ani si arata de 14 fiindca e foooarte grasa. Maica-sa a indopat-o asa de mica. Mama e spre obeza, sedentara, abia merge, fumeaza ca un turc, are abia 43 de ani si continua sa-si indoape copiii si sa manance prostii toti in grup. Deja asta mica a inceput cu complexele, viseaza sa fie fotomodel:(. Fiindca e grasa incearca sa compenseze invatand extrem de bine, e foarte ambitioasa. Parca o vad peste 20 de ani obeza, cu x diplome dar singura, deprimata si trista. Ce e aiurea este ca nu pot sa fac absolut nimic, mama este foarte refractara la orice inseamna sfat de bun simt, orice atinge copiii ei, orice fel de ton de la bland pana la chestii spunse mai apasat...orice critica minora care o atinge pe ea si lumea ei chiar vag de tot este inacceptabila din punctul ei de vedere. Un fel de zid de nepatruns. Patrunde in el numai mancare si atat.:( Mancarea ca substitut al fericirii.

Aşa cum a zis şi bzzz, mai devreme sau mai târziu sigur va lua măsuri..totuşi să sperăm că nu îşi va da seama prea târziu pentru că cu cât înaintează în vârstă, tot mai greu îi va fi să slăbească dar cu voinţă şi răbdare va reuşi:).


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:01:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO