forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Terorizata sa nu ma ingras (http://forum.slabute.ro/motivatie/terorizata-nu-ma-ingras-5614.html)

Cariiina 23 iul 2010 21:37:30

Terorizata sa nu ma ingras
 
Am 16 ani, 1.67 si 56 de kilograme si sunt terorizata. Mananc destul de mult, de fapt rontai, si ma ingrozeste faptul ca as putea sa ma ingras. Intr-o lume in care stixurile fac legea, eu sunt mai "carnoasa". Stiu ca nu sunt grasa, dar nu stiu cum sa fac sa ma abtin de la rontait. Sunt foarte pofticioasa, si urasc gandul ca as pune pe mine ceva. Nu stiu cum sa ma mai abtin. Nu vreau sa par o tanara complexata, vreau doar sa am grija de mine si de silueta mea.. Ce pot sa fac?

minouse 23 iul 2010 21:54:03

re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de Cariiina (Post 265430)
Am 16 ani, 1.67 si 56 de kilograme si sunt terorizata. Mananc destul de mult, de fapt rontai, si ma ingrozeste faptul ca as putea sa ma ingras. Intr-o lume in care stixurile fac legea, eu sunt mai "carnoasa". Stiu ca nu sunt grasa, dar nu stiu cum sa fac sa ma abtin de la rontait. Sunt foarte pofticioasa, si urasc gandul ca as pune pe mine ceva. Nu stiu cum sa ma mai abtin. Nu vreau sa par o tanara complexata, vreau doar sa am grija de mine si de silueta mea.. Ce pot sa fac?

Stiu ca n-o sa sune asa grozav dar pentru inceput ai putea incerca sa inlocui stixurile cu niste legume, cel mai indicat ar fi un morcov (da stiu ca suna groaznic :D ) sau un castravete sau o leguma in general. Fructele nu cred ca ar fi o solutie (este indicat sa nu mananci mai mult de 2 pe zi).
Ai putea sa-mi spui un exemplu din meniurile tale zilnice ca sa vedem cam ce mananci la mesele principale si ce rontai intre ele?
De asemenea ai putea sa-ti deschizi un jurnal, sunt multe fete aici gata sa te ajute si sa-ti dea un sfat :)

deadcountess 24 iul 2010 01:55:46

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de Cariiina (Post 265430)
Am 16 ani, 1.67 si 56 de kilograme si sunt terorizata. Mananc destul de mult, de fapt rontai, si ma ingrozeste faptul ca as putea sa ma ingras. Intr-o lume in care stixurile fac legea, eu sunt mai "carnoasa". Stiu ca nu sunt grasa, dar nu stiu cum sa fac sa ma abtin de la rontait. Sunt foarte pofticioasa, si urasc gandul ca as pune pe mine ceva. Nu stiu cum sa ma mai abtin. Nu vreau sa par o tanara complexata, vreau doar sa am grija de mine si de silueta mea.. Ce pot sa fac?

Pai cred ca in primul rand ar trebui sa te informezi ce alimente sunt bogate in calorii, iar daca acele alimente sunt nesanatoase (fast-food, prod. de patiserie, prajeli) le elimini complet din alimentatie iar daca nu sunt periculoase pt sanatate (unt, ulei de masline, alune, fructe uscate, etc) reduci cantitatile.
Daca ai trei mese regulate plus 2-3 gustari sanatoase sigur te poti abtine de la rontait prostii.

Incearca, o sa vezi ca nu-i asa greu ;)

Cariiina 24 iul 2010 02:12:48

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Doamne fereste, nu ma gandeam sa mananc stixuri! Ma refeream la moda asta, sa fie fetele extrem de slabe, scheletice aproape.
De rontait rontai cam orice ar fi. Mai degraba chestii sarate, adooorrr chestiile sarate, de orice natura.
Incerc sa echilibrez totul, sper sa reusesc, desi mi-este foarte greu sa rezist "tentatiilor".

deadcountess 24 iul 2010 03:23:35

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de Cariiina (Post 265561)
Doamne fereste, nu ma gandeam sa mananc stixuri! Ma refeream la moda asta, sa fie fetele extrem de slabe, scheletice aproape.
De rontait rontai cam orice ar fi. Mai degraba chestii sarate, adooorrr chestiile sarate, de orice natura.
Incerc sa echilibrez totul, sper sa reusesc, desi mi-este foarte greu sa rezist "tentatiilor".

Nu conteaza moda, conteaza ce-ti place tie, si ma indoiesc ca ti-ar placea sa vezi un schelet in oglinda.
Atntie la prea multa sare sa nu incepi sa retii apa in organism.
Axeaza-te pe tentatii bune: fructe de exemplu.

ianna 24 iul 2010 17:02:41

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de Cariiina (Post 265430)
Am 16 ani, 1.67 si 56 de kilograme si sunt terorizata. Mananc destul de mult, de fapt rontai, si ma ingrozeste faptul ca as putea sa ma ingras. Intr-o lume in care stixurile fac legea, eu sunt mai "carnoasa". Stiu ca nu sunt grasa, dar nu stiu cum sa fac sa ma abtin de la rontait. Sunt foarte pofticioasa, si urasc gandul ca as pune pe mine ceva. Nu stiu cum sa ma mai abtin. Nu vreau sa par o tanara complexata, vreau doar sa am grija de mine si de silueta mea.. Ce pot sa fac?

Ce sa faci? sa te gandesti la sanatatea ta! si in loc de saratzele care retin apa in organism sau orice tampenii de fast food si chipsuri sa preferi un fruct sau o leguma. Esti in casa? Papa morcov, varza taiata marunt sau musca din ea ca din mar:)), sau fructe. Esti afara? ori papi asa de gust (dar tre sa ai vointa si autocontrol) ori papi fructe;)

Cariiina 28 iul 2010 21:38:50

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Incerc sa ma tin de asta cu rontaitul fructelor si alte chestii de genul. Plus, renunt la paine si dulciuri si apelez la iaurturi si cereale. Presupun ca e muuult mai bine. Cat despre sport, o sa ma chinui sa fac miscare, ceea ce imi este foarte greu, pentru ca din pacate, urasc sportul.:-L

ianna 29 iul 2010 14:06:32

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Citat:

Anterior postat de Cariiina (Post 270994)
Incerc sa ma tin de asta cu rontaitul fructelor si alte chestii de genul. Plus, renunt la paine si dulciuri si apelez la iaurturi si cereale. Presupun ca e muuult mai bine. Cat despre sport, o sa ma chinui sa fac miscare, ceea ce imi este foarte greu, pentru ca din pacate, urasc sportul.:-L


uita-te un pic la http://forum.slabute.ro/tae-bo-aerob...gram-2894.html sau dans rapid sau hip hop in fatza oglinzii - noi tot sport numim:D

Cariiina 30 iul 2010 02:02:56

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
multumesc mult, o sa ma pun la curent! >:D<

minouse 04 aug 2010 17:06:50

Re: Terorizata sa nu ma ingras
 
Hey! :) Cum te mai descurci?


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:24:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO