forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Motivatie (http://forum.slabute.ro/motivatie/)
-   -   Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul? (http://forum.slabute.ro/motivatie/voi-cum-va-pastrati-buna-dispozitie-optimismul-1117.html)

Onutza 31 aug 2009 17:59:24

Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Tastez sa ma cert singura. M-am ingrasat 1 kg.
M-am saturat. vreau liniste, la casa mea...sa imi intru in ritm. Sunt mereu pe drumuri( cand la prieten in Bucuresti, acum sunt in orasul natal, peste 2 sapt ma intorc in Iasi)
M-am suparat foc azi cand m-am suit pe cantar. Macar de nu m-as fi controlat la mancat. Dar...asta e..punct si de la capat.Cand am moralul la pamant si sunt stresata nu reusesc sa slabesc, ba ma ingras si cu un regim alimentar.
Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul? Incerc sa ma educ sa gandesc pozitiv dar in cateva ore...revin la negativism...SOS

Slabuta 01 sep 2009 11:57:46

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Citat:

Anterior postat de Onutza (Post 23707)
Tastez sa ma cert singura. M-am ingrasat 1 kg.
M-am saturat. vreau liniste, la casa mea...sa imi intru in ritm. Sunt mereu pe drumuri( cand la prieten in Bucuresti, acum sunt in orasul natal, peste 2 sapt ma intorc in Iasi)
M-am suparat foc azi cand m-am suit pe cantar. Macar de nu m-as fi controlat la mancat. Dar...asta e..punct si de la capat.Cand am moralul la pamant si sunt stresata nu reusesc sa slabesc, ba ma ingras si cu un regim alimentar.
Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul? Incerc sa ma educ sa gandesc pozitiv dar in cateva ore...revin la negativism...SOS


Buna dispozitie si optimismul numai tu esti in masura sa il pastezi. :)

Eu, de exemplu, fac lucruri care imi plac, adica, desenez, privesc filme de calitate, stau cu slabutele de vorba, si asta, ma motiveaza cel mai mult, cand vad ca ele pot, inseamna ca pot si eu, nu sunt cu nimic mai altfel decat ele :)

La buna dispozitie contribuie si psortul, de cand mi-am luat eliptica inca nu a fost o zi in care sa fiu trista sau abatuta, cum se intampla inainte, mereu morocanoasa si trista.

Iar optimismul vine din tine, gandirea pozitiva te ajuta sa rezolvi multe lucruri, fara sa iti dai seama, mai scapi de o problema, cea negativa, la randul sau, mai atrage si alte lucruri rele, si ajungi sa te trezesti intr-un morman de probleme din care nu mai poti iesi. ;)
Si de aici vine marea exclamatie: "Nu am noroc". ;)

Gandind pozitiv vei atrage in jurul tau lucruri bune ;)

dienusha 01 sep 2009 12:45:22

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Onutza sunt in aceeasi situatie cu tine :) M-am ingrasat aproape un kilogram, am o gramada de probleme, sunt pe drumuri intre Irlanda-Anglia-Oradea-Timisoara, vreau si eu la casa mea etc., si culmea ca mi s-a rupt si o masea ieri (mor de ciuda pe chestia asta).
DAR ce castigam daca suntem pesimiste? Eu una daca nu eram optimista...de mult eram ori la un spital de nebuni ori cu streangul de gat. Ideea e, cum bine spunea profa mea de Psihologie Clinica, sa nu te gandesti la probleme ci la solutii!

esti pe drumuri? So what? Crezi ca era mai fain daca stateai toata ziua in casa? Iti zic eu...NU!
te-ai ingrasat? Asta e! Pune-te pe slabit si cum spunea slabuta, baga sport, sportul binedispune.

nicol30 01 sep 2009 12:51:25

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Citat:

Anterior postat de Onutza (Post 23707)
Cand am moralul la pamant si sunt stresata nu reusesc sa slabesc, ba ma ingras si cu un regim alimentar.
Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul? Incerc sa ma educ sa gandesc pozitiv dar in cateva ore...revin la negativism...SOS


vine din interior, daca stai posomorata normal ca nu ai cum sa fii altfel, dar daca incepi sa zambesti atunci iti zambeste si soarele tie.... stai linistita ca si eu am trecut si mai trec o data la nu stiu cat timp dar incerc sa ma gandesc la lucruri frumoasa, fac ceva ce-mi face placere....nu sta mult in starea asta ca te deprima si mai mult....incearca sportul cum a zis slabuta, e foarte bun si-ti ofera multumire sufleteasca cand ai terminat....o oboseala placuta

dara 27 sep 2009 18:59:35

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
M-ar interesa si pe mine sfaturi in plus pe subiectul acesta, daca se poate. Nu am gasit inca pe forum daca exista fete din categoria mai putin slabute cu PCOS (sindrom ovar polichistic - rezistenta la insulina, etc). De cand mi s-a reagravat, de vreo 2 luni, nu mai reusesc sa-mi schimb dispozitia. Si problema mea cea mai mare e ca nu reusesc sa ma ambitionez sa fac sport si stagnez de foarte mult timp.

skiny katy 27 sep 2009 19:18:09

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Citat:

Anterior postat de dara (Post 36212)
M-ar interesa si pe mine sfaturi in plus pe subiectul acesta, daca se poate. Nu am gasit inca pe forum daca exista fete din categoria mai putin slabute cu PCOS (sindrom ovar polichistic - rezistenta la insulina, etc). De cand mi s-a reagravat, de vreo 2 luni, nu mai reusesc sa-mi schimb dispozitia. Si problema mea cea mai mare e ca nu reusesc sa ma ambitionez sa fac sport si stagnez de foarte mult timp.

buna,am aceeasi problema de sanatate despre dispozitie nu stiu ce sa zic,am mari fluctuatii uneori is prea bine dispusa alteori atat de suparata de nu0mi gasesti perechea eu incerc sa ma motivez singura;)si am noroc de persoane f pozitive in jurul meu:Dam vzt ca ai slabit destul de mult,in cat timp?ce ai fct?stii ca la probleme pe care la avem se slabeste mai greu:-*sa ai o seara frumoasa in continuare

dara 27 sep 2009 19:39:33

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, cred ca persoanele din jurul meu nu-s musai pozitive, fara a fi prea deprimate. Cum faci sa te motivezi singura?
Inainte sa slabesc si sa ma mentin mai slabisem de 3-4 ori cate 30-35 de kg dar le-am pus la loc. Ce a functionat de data asta? Orice, adica uneori regim hipocaloric, alteori indici glicemici - asta din urma in cea mai mare parte e timpului (nu stiu daca neaparat Montignac, dar exclus paine, zahar, cartofi, orez, paste, orice cu faina). Dar cel mai mult a functionat de fapt ca nu m-am mai asteptat ca dupa dieta sa mananc orice si a mai functionat sa nu mananc emotional - ca un calmant pentru anxietate. Adica pot sa spun ca cel mai mult a functionat psihologia, am avut o perioada fara anxietate (ce era mai rau se intamplase deja, nu mai aveam ce pierde si a disparut anxietatea de fond) si am slabit 40 de kg intr-un an si un pic.
Oscilatiile au fost mai bizare, adica in 2004 aveam 118 kg, am slabit 20, m-am ingrasat 9, am slabit 40, m-am ingrasat 12, am slabit 5, m-am ingrasat 3 si acum stau pe loc de aproape 1 an, dar eu continui sa mananc cam pe la 1200-1400 calorii pe zi, altfel as pune la loc imediat. Activitate fizica usoara in tot timpul asta, cu intermitente, adica mers pe jos cate 1 ora, patinaj cate o ora, cam atat. Cand m-am ingrasat nu am 'dat iama' in prajituri, ci doar am crescut imperceptibil (pt. mine) cantitatile de mancare, din cauza anxietatii si oboselii prelungite (muncit cate 12-14-16 ore pe zi)
Dar de cand m-au anuntat ca s-a agravat PCOS parca imi "tot ploua" si atunci mi-e mai greu sa ma motivez sa mai fac hei-rup si reusesc doar sa ma mentin. Lucrez mult pe anxietate si sper sa o depasesc curand (oricum nu se compara cu in trecut) dar as vrea sa ma motivez pentru sport, ca doar cu dieta pare sa nu mai mearga.

Ampera 28 sep 2009 09:36:07

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
La mine unctioneaza o tehnica mai rautacioasa. Am avut o prietena care a incercat teribil sa ma descurajeze sa slabesc, ba chiar a incercat sa-l convinga pe sot sa nu accepte operatia mea de bypass gastric. Tipa era de aceeasi marime ca mine si din pacate nu s-a dovedit prietena. Indata c am incepu sa slabesc s-a retras din viata mea. A avut mereu situatia financiara sa faca o asemenea interventie, a avut mijloacele de a slabi sanatos, a putut daca a vrut. Nu ii gasesc nici o scuza decat rautatea. Ei bine pe mine ma motiveaza faptul ca stiu ca-i pica fata de fiecare data cand ma vede. Si acum Doamne iarta-ma...se poate zice ca-s rea, dar nu-s. Pur si simplu e un factor care ma motiveaza. Faptul ca dau peste nas celor ce au ras de mine si m-au descurajat ajuta>:)

Onutza 28 sep 2009 10:45:53

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Buna, fetelor! Am mai avut intre timp cateva pasaje depresive, dar de ceva timp reusesc sa ma simt f bine in pielea mea. Am lucrat putin la stilul vestimentar, i-am dat unei prietene toti pantalonii cu talie joasa care ma dezavantajau, m-am imprieenit cu dresurile si ma simt feminina. Stiu ca sub hainute mai am de lucrat dar decat sa visez ca pana acum la cum voi arata si cum ma voi imbraca atunci cand voi slabi si voi arata superb..am schimbat ordinea si incep prin a ma simti superb. in vara visam sa ii las pe colegi cu gura masca cu noua silueta,,dar uite...ii voi lasa cu gura masca prin faptul ca am trecut de la adisasi la pantofi, de la blugi stramti cu talie joasa la pantaloni la dunga. Ma simt mai frumoasa eleganta chiar daca e mai comod adidasu si blugul...baba sufera la frumusete. Maine voi trece pe la facultate...sunt nerabdatoare sa vad impresiile.
Zilele acestea imi voi implementa un plan riguros de ingrijire personala, sport, studiu pt licenta and so on. Voi incepe sa ma gandesc mai intai la mine, voi investi in mine.
Va multumesc fetelor de incurajari si va urez succes tuturor. Si nu uitati ca Atitudinea
conteaza!

dara 28 sep 2009 10:55:13

Re: Voi cum va pastrati buna dispozitie si optimismul?
 
Va multumesc pentru raspunsuri. Si eu m-am mai gandit la a arata bine sa enervez persoane carora le-am permis (interior) sa ma chinuie. Nu mi se pare aiurea, suntem oameni, nu sfinti :). Nu am probleme practic, cu motivatia, adica stiu ca nu voi mai renunta ca acum multi ani, in fiecare zi o iau de la capat. Ceva probleme ar fi cu dispozitia si lipsa de energie si suspectez ca-s si hormonale si lucrez mult cu ele. In zilele respective imi pare totul foarte greu si fara rost. Bineinteles ca ma apuc si contrazic gandurile astea, stiu ca eu le produc, eu tre sa le fac sa dispara, dar uneori mai caut si surse exterioare si ma bucur ca am gasit forumul acesta, imi pare deosebit fata de altele, nu stiu de ce, dar tin sa le multumesc celor care au grija de el. Va multumesc pentru caldura si sprijin. Orice idee e binevenita.


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:52:18.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO