forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sa ne ajutam barbatii! (http://forum.slabute.ro/ne-ajutam-barbatii/)
-   -   Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!! (http://forum.slabute.ro/ne-ajutam-barbatii/trebuie-slabesc-pana-35-kg-3227.html)

schumi69 22 mar 2010 09:09:25

Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
are cine vreo metoda, o cura, dieta ceva care sa ma ajute si pe mine sa slabesc 35 de kg intr-un timp cat mai scurt??:(( Eu am mai tinut cure de slabire, care dau rezultat foarte rapid dar marea problema este mentinerea greutatii dupa slabire!~X(Totusi niciodata nu am avut de slabit atat de mult!!! cum sa fac???Prietena mea mi-a zis ca e pacat de mine ca-s baiat frumos dar grasimea ma strica, lucru suficient ca sa ma ambitioneze sa slabesc! Sfaturi, idei, plsssssssssss

Slabuta 22 mar 2010 15:27:25

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Citat:

Anterior postat de schumi69 (Post 125093)
are cine vreo metoda, o cura, dieta ceva care sa ma ajute si pe mine sa slabesc 35 de kg intr-un timp cat mai scurt??:(( Eu am mai tinut cure de slabire, care dau rezultat foarte rapid dar marea problema este mentinerea greutatii dupa slabire!~X(Totusi niciodata nu am avut de slabit atat de mult!!! cum sa fac???Prietena mea mi-a zis ca e pacat de mine ca-s baiat frumos dar grasimea ma strica, lucru suficient ca sa ma ambitioneze sa slabesc! Sfaturi, idei, plsssssssssss

Bun venit printre noi :)

Eu credeam ca doar femeile sunt cu slabitul rapid, dar vad ca si barbatii vor sa slabeasca repede :D

Daca tot spui ca mentinerea este mai grea, lucru foarte adevarat, atunci ar trebui sa stii ca mentinerea va fi usoara doar in cazul in care iti vei schimba stilul de alimentatie, altfel, daca tii acum o dieta X sau Y, si dupa ce slabesti iar mananci ca inainte, nu ai facut nimic, kg se pun la loc si iar o iei de la capat. ;)

Cam care este meniul tau intr-o zi, ce mananci si cat, cate mese ai? Faci sport?
Stiind mai multe despre alimentatia ta actuala, putem sa facem corectii pe unde e nevoie si sa iti dam sfaturi cum sa mananci corect si sanatos. :)

schumi69 23 mar 2010 13:48:55

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Acum incerc sa-mi schimb alimentatia! Inainte mancam o masa, maxim 2 mese pe zi dar pline de cartofi prjiti + carne sau fast food.Joburile mele nu mi-au permis niciodata sa mananc la o ora regulata si mai mereu am mancat pe fuga. O alta problema mare a mea sunt dulciurile, pe scurt spus: SUNT DEPENDENT!!! Daca la mancare nu poftesc in fata dulciurilor tremur.acum mananc zilnic dimineata cereale,\ cu lapte, cate un mar verde iar seara pe la 5-6 o salata de rosii cu branza.mi-am dat demisia de la job, mi-am cumparat o bicicleta si zilnic dau la pedale vreo 2 ore pe zi, o ora dimineata, o ora seara.Dupa ce voi scapa de vreo 10 kg vreau sa incep sa si alerg...pur si simplu sunt dispus sa merg pana la epuizare numai sa slabesc mult si repede.Am mai slabit in liceu aprox 20 de kg in 2 sapt dar am fost terminat in acea perioada cand trecusem cu mult peste epuizare dar rezultatele au venit.Diferenta e ca atunci aveam ambitie mult mai mare acum...apelez la voi.Ajutati-ma sa-mi mentin ambitia pana parcurc drumul acesta pana la final.Ms frumos!!!!

Slabuta 29 mar 2010 22:39:14

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Citat:

Anterior postat de schumi69 (Post 126410)
Acum incerc sa-mi schimb alimentatia! Inainte mancam o masa, maxim 2 mese pe zi dar pline de cartofi prjiti + carne sau fast food.Joburile mele nu mi-au permis niciodata sa mananc la o ora regulata si mai mereu am mancat pe fuga. O alta problema mare a mea sunt dulciurile, pe scurt spus: SUNT DEPENDENT!!! Daca la mancare nu poftesc in fata dulciurilor tremur.acum mananc zilnic dimineata cereale,\ cu lapte, cate un mar verde iar seara pe la 5-6 o salata de rosii cu branza.mi-am dat demisia de la job, mi-am cumparat o bicicleta si zilnic dau la pedale vreo 2 ore pe zi, o ora dimineata, o ora seara.Dupa ce voi scapa de vreo 10 kg vreau sa incep sa si alerg...pur si simplu sunt dispus sa merg pana la epuizare numai sa slabesc mult si repede.Am mai slabit in liceu aprox 20 de kg in 2 sapt dar am fost terminat in acea perioada cand trecusem cu mult peste epuizare dar rezultatele au venit.Diferenta e ca atunci aveam ambitie mult mai mare acum...apelez la voi.Ajutati-ma sa-mi mentin ambitia pana parcurc drumul acesta pana la final.Ms frumos!!!!


Ciudat sentiment am avut cand ti-am citit mesajul :)
Parca este scris de o persoana de gen feminin :D

Credeam ca doar femeile sunt dependente de dulciuri, dar se pare ca si barbatii sunt afectati. :(

Ma bucur ca ti-ai luat bicicleta, foarte bine ca te ocupi serios de sport, dar la capitolul alimentatie, trebuie sa faci obligatoriu niste schimbari.

Uita de bauturi carbogazoase, fats-food, mezeluri, mancaruri procesate, cu foarte multi aditivi, snackuri (au foarte multe calorii si nimic folositor pentru corp), produse de patiserie, iar la capitolul dulciuri, daca ti se face pofta ai putea sa iti faci jeleuri care sunt mult mai putin calorice si iti vor "potoli" pofta de dulce.

Obligatoriu trebuie sa ai 3 mese principale si 2 gustari, axeaza-te pe lactate, branzeturi, carnuri slabe. Maxim 4 oua pe saptamana (albus nelimitat, galbenus, limita 3-4)

Include in meniu cat mai multe legume, la gustari papa fructe sau seminte (nuci, fistic, migdale).

Nu uita de peste.
Cam aceste principii te vor ajuta sa scapi de kg in plus, si mai ales, intr-un mod sanatos. :)

Deep 01 apr 2010 11:19:09

Vreau si eu sa adaug cate ceva la ce a spus slabuta.
Schumi, nu stiu cat de sanatos este sa slabesti atat de mult intr-un timp atat de scurt. Atunci cand slabesti asa drastic nu ai timp sa-ti schimbi obiceiurile alimentare, asta necesita timp si vointa. Plus, inca un lucru foarte important: sa spunem ca reusesti sa slabesti cat iti propui, vei fi fericit atunci cand te urci pe cantar, insa vei avea o mare problema inestetica cu surplusul de piele. Atunci cand slabesti rapid, pielea nu are timp sa se tonifieze si sa se contracte odata cu pierderea grasimii. Sfatul meu este sa iti acorzi o perioada ceva mai indelungata pt a slabi, iar pe langa antrenamentele de cardio (alergare, bicicleta) sa faci si putin forta (nu mult, maxim 30 min per antrenament, de 2-3 ori pe saptamana si greutati usoare spre medii). Exercitiile de forta te ajuta sa pierzi mai mult din grasime fara sa pierzi muschi si de asemenea ajuta pielea la refacere.
Legat de dulciuri, sa stii ca toti avem problema asta. Este practic imposibil sa nu te atingi de dulciuri, mai ales ca organismul are nevoie de glucoza pentru a functiona optim. Trebuie doar sa stii sa te opresti la timp. Eu, spre exemplu, mestec guma (sugar free) ca sa-mi treaca nevoia de dulce si de multe ori reusesc. Si apa, multa apa.

schumi69 26 apr 2010 20:00:49

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Offfffff, greu tare cu kg astea!!! mai nou mi-am luat sac de box de mi-am rupt mana in el(proasta inspiratie sa-ti iei sac de box fara a cumpara si manusi :P) si nu mai mananc aproape nimic doar pufuleti(max 2 pungi/zi) s beau apa dar slabesc fff putin comparativ cu sacrificiile pe care le fac!!Dar nu ma las!!

andra_aly 26 apr 2010 20:34:18

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Aoleu, chiar ca ai facut rau sa nu iti iei si manusi;)) am incercat si eu mai demult. si am crezut ca imi rup mainile:-s
sa sti ca nu este sanatos ceea ce faci:(:-s normal ca nu slabesti. organismul s-a obisnuit asa. in primul rand trebuie sa renunti la pufuleti de tot! nu sunt buni:-s
si alege o dieta sanatoasa+ sport:) ai sa vezi ce repede vor aparea rezultatele.:)
asteptam vesti bune.

jolye79 26 apr 2010 20:38:15

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Buna! Imi pare rau ca nu le asculti pe slabutele cu experienta, daca le-ai fi ascultat...poate slabeai mai mult, poate mai putin, nu stiu, dar in mod cert nu faceai foamea cu doar doua pungi de pufuleti pe zi... Iti asumi riscuri destul de mari, si nu vorbesc doar despre sanatate, ci si despre aspectul fizic. Cele 6 kilograme pe care le-ai dat jos in felul asta le vei recupera...dublu, din pacate.
Ce sa zic....multa bafta. Sfaturi nu-ti mai dau ca vad ca le ignori.

Slabuta 28 apr 2010 13:18:34

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Citat:

Anterior postat de schumi69 (Post 166323)
Offfffff, greu tare cu kg astea!!! mai nou mi-am luat sac de box de mi-am rupt mana in el(proasta inspiratie sa-ti iei sac de box fara a cumpara si manusi :P) si nu mai mananc aproape nimic doar pufuleti(max 2 pungi/zi) s beau apa dar slabesc fff putin comparativ cu sacrificiile pe care le fac!!Dar nu ma las!!

Schumi, greseala mare faci, cum sa mananci doar pufuleti?:-o
Ti-am explicat tot mecanismul mai sus care cu siguranta te ajuta, a mai adaugat si Deep sfaturi bune..... off, stiu ca e grea lupta cu kg, dar parca nu ar trebui sa clachezi chiar asa :(

Sper sa iti revii si sa te apuci sa papi sanatos >:D<

schumi69 29 apr 2010 08:37:57

Re: Trebuie sa slabesc pana la 35 de kg!!!
 
Din pacate nu pot urma sfaturile voastre in ceea ce priveste alimentatia din 2 motive:
1.majoritatea curelor de slabire contin anumite feluri de mancare pe care eu nu le mananc(sunt fff pretentios la mancare si nu mananc f multe feluri de mancare)
2.metabolismul meu este unul de ...... care nu-mi permite sa slabesc decat doar daca fac foamea(daca bag ceva in gura imediat se cunoaste la cantar si asta ma demoralizeaza si ma face sa renunt, facand foamea slabesc si pot continua!)
Am apelat la voi pt ajutor moral, mi-am propus sa dau jos 30 de kg in urmatoarele 2 luni si cu sprijinul vostru voi reusi.Important este ce voi face dupa, atunci astept sfaturi de la voi cu metode de mentinere si de schimbare a alimentatiei.Merci frumos!


Ora este GMT +2. Ora este acum 18:08:26.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO