forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Sa ne ajutam barbatii! (http://forum.slabute.ro/ne-ajutam-barbatii/)
-   -   Vreau sa scap de burtica (http://forum.slabute.ro/ne-ajutam-barbatii/vreau-scap-burtica-1074.html)

giovani 24 apr 2009 12:33:02

Vreau sa scap de burtica
 
5 ataşament(e)
Eh, n-am numai 40 si ma duc rapid spre 50. dar....fac alpinism de la 15 ani, am facut judo competitional, parasutism, inot, zbor cu parapanta, ski, navigatie cu panze...si fac sala zilnic: 2 ore. cei din jurul meu au intotdeauna reactii aiurea cand afla cati ani am de unde cred ca sunt ceva ruda cu Dorian Grey:">;) - mi se dau 34-36 de ani. Am tensiune arteriala 130/80, am 78 kg la 174cm si dau examene de recertificare o data la 3 ani. Ce nelamurire am: vreau sa ajung la 72-74 kg dar sub 76 nu pot cobora orice as face. Vreo idee?

Slabuta 24 apr 2009 15:48:35

Citat:

Anterior postat de giovani (Post 4366)
Eh, n-am numai 40 si ma duc rapid spre 50. dar....fac alpinism de la 15 ani, am facut judo competitional, parasutism, inot, zbor cu parapanta, ski, navigatie cu panze...si fac sala zilnic: 2 ore. cei din jurul meu au intotdeauna reactii aiurea cand afla cati ani am de unde cred ca sunt ceva ruda cu Dorian Grey:">;) - mi se dau 34-36 de ani. Am tensiune arteriala 130/80, am 78 kg la 174cm si dau examene de recertificare o data la 3 ani. Ce nelamurire am: vreau sa ajung la 72-74 kg dar sub 76 nu pot cobora orice as face. Vreo idee?

Buna Giovani [*8*]
Bine ai venit printre noi. :D

Prima impresie, au dreptate ce-i care iti spun ca arati de 34-36 :">. Se vede ca ai avut grija de tine. :D Prea putini arata bine la varsta ta. ;) Pentru asta merita sa fii laudat. :)

Doi la mana, nu stiam cine este Dorian Gray, dar am dat un search si m-am lamurit cine este. ;) :D Da, ai ceva asemanari cu el. ;)

Trei la mana, m-ai lasat masca :-o Mama draga, cate sporturi ai putut sa faci si mai faci in continuare... foarte frumos. [*2*]

Patru la mana. :D Tu de ce vrei sa slabesti? Ai cumva burtica, etc... Eu cred ca la cat sport faci esti numai muschi. :D Si daca e asa, nu cred ca va scadea greutatea. Numai daca nu ai grasime:-/ ceea ce am indoiesc. Eu de la atatea tipuri de sport cred ca eram din piatra. :D [*danseaza*] si nu mai stateam dupa slabit. :D

Shorty 25 apr 2009 09:06:39

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Buna Giovani,

Vorba Slabutei..la cate sporturi practici nu prea cred ca ai grasime...doar muschi...ca sa scapi de muschi....pai lasa-te de sport :D..glumesc

Singura idee care imi vine in cap: Tine-o tot asa!

giovani 27 apr 2009 07:03:04

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 4395)
Ai cumva burtica, etc... Eu cred ca la cat sport faci esti numai muschi. :D Si daca e asa, nu cred ca va scadea greutatea. Numai daca nu ai grasime:-/ ceea ce am indoiesc. Eu de la atatea tipuri de sport cred ca eram din piatra. :D [*danseaza*] si nu mai stateam dupa slabit. :D

Da, am un pic de burta. Ma deranjeaza in toate sensurile:
- e inestetica
- e incomoda
- e grea.
Merg la catarat la sala (fiind iarna) si ma incurca. Mi-am stabilit parametrii stratului adipos si am 18%. Pe de alta parte ma gandesc si la faptul ca ar putea fi doar un stomac marit. Am cam mancat iarna asta. Vreau sa ajung sub pragul de 76 kg pentru ca stiu sigur cum ma simt la greutatea aia. Am facut acum doi ani un regim lipsit de carbohidrati (functioneaza numai odata) si am scazut la 75,600. Conform formulelor gasite la voi, aici, ar trebui s aam 70,83Kg ceea ce deja devine imposibil. Acum vreau sa incerc o detoxifiere si apoi regim sa ajung in preajma al 76. Nu ma plang de masa musculara si nici alte semne ca ar fi ceva in neregula nu am. Dar nu vreau sa gafai cand ma leg la sireturi. Pe de alta parte 1 cm pe burta e 1mm pe inima si vreau sa evit o moarte prosteasca. Cred ca vara asta incerc shankprakshalana.

Slabuta 28 apr 2009 23:50:35

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Citat:

Anterior postat de giovani (Post 4683)
Da, am un pic de burta. Ma deranjeaza in toate sensurile:
- e inestetica
- e incomoda
- e grea.
Merg la catarat la sala (fiind iarna) si ma incurca. Mi-am stabilit parametrii stratului adipos si am 18%. Pe de alta parte ma gandesc si la faptul ca ar putea fi doar un stomac marit. Am cam mancat iarna asta. Vreau sa ajung sub pragul de 76 kg pentru ca stiu sigur cum ma simt la greutatea aia. Am facut acum doi ani un regim lipsit de carbohidrati (functioneaza numai odata) si am scazut la 75,600. Conform formulelor gasite la voi, aici, ar trebui s aam 70,83Kg ceea ce deja devine imposibil. Acum vreau sa incerc o detoxifiere si apoi regim sa ajung in preajma al 76. Nu ma plang de masa musculara si nici alte semne ca ar fi ceva in neregula nu am. Dar nu vreau sa gafai cand ma leg la sireturi. Pe de alta parte 1 cm pe burta e 1mm pe inima si vreau sa evit o moarte prosteasca. Cred ca vara asta incerc shankprakshalana.

Foarte ciudat, facand atat de mult sport, totusi ai burtica. :-/ Parca nu as crede.
Ai incercat sa faci niste sport, fiind infasurat in folie alimentara, sa transpiri mai mult in zona abdominala si daca ai strat adipos sigur va scadea. :)

shank prakshalana ce este asta? :-/ M-am uitat putin pe net, e un fel de yoga, sau e altceva?
Ce regim de detoxifiere vrei sa incerci?

giovani 30 apr 2009 07:26:30

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 5253)
Foarte ciudat, facand atat de mult sport, totusi ai burtica. :-/ Parca nu as crede.
Ai incercat sa faci niste sport, fiind infasurat in folie alimentara, sa transpiri mai mult in zona abdominala si daca ai strat adipos sigur va scadea. :)

shank prakshalana ce este asta? :-/ M-am uitat putin pe net, e un fel de yoga, sau e altceva?
Ce regim de detoxifiere vrei sa incerci?


Transpiratia elimina in mare parte apa, foarte putin din stratul adipos. De-aia sauna fac din placere si pentru inima (dupa o sauna la 80 grade intri linistit in apa ca gheata dar e bine s-o faci brusc. asta intareste muschiul miocardic - nu e recomandat celor cu probleme). Am burta pentru ca de la Craciun incoace nu m-am protejat si am mancat la bunatati ca spartu'. Shank prakshalana este o metoda de detoxifiere a intreg tractului digestiv. Sunt anumite miscari care deschid toate sfincterele. Am facut odata acum 7-8 ani si a fost excelent. Acum in schimb as vrea sa incerc terapia de am vazut-o in ultima vreme la Zone Reality (ceva cu SPA for embarasing illness) Asta presupune o saptamana cu sucuri de fructe, legume cu structura bazica si clisme zilnice timp de 7-9 zile. Nu-s interesat sa scap brusc de burta. Dar oricum pana la jumatatea lui iunie trebuie sa scap de cel putin 4 kg, altfel nu ma voi putea catara cu usurinta. Dar cred ca mi-am facut probleme numai pentru ca nu scad sub 74kg, stiu ca pot slabi rapid la 76 dar nu pot sub 74. Conform calculelor de pe aici ar trebui sa am 70, 83kg. Dar ma multumesc si cu 72. Nu urmaresc sa cresc masa musculara(cunosc atleti care arata super la inaltimea mea si au 90-95kg , fara pic de grasime) Numai ca aceasta masa musculara creste fara sa o pot controla: fiecare febra musculara imi arata ca anumite fibre s-au rupt si pentru a se repara mai adauga celule. Detoxifierea o fac pentru restul organismului dar sank prakshalana se face si pentru o normalizare a greutatii numai ca trebuie facut dupa niste reguli...si pentru mine ar dura prea mult.

mishutza 30 apr 2009 10:58:37

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Giovani,de carbohidrati vroiam sa iti spun si eu.Nu cred ca e cazul sa te bagi la vreo dieta,scoate cati mai multi carbohidrati,si in special pe cei prelucrati.Spui ca faci sala zilnic,banuiesc,dupa sporturile pe care le practici,ca este vorba de un sport pt masa musculara.Inceara sa faci cardio,orice sport care ti s-ar potrivi.Alearga,mergi pe bicicleta,dar de data asta fa pt arderea grasimii,nu ca sa creasca muschii.Adica,incet,cat mai mult timp.De fapt cred ca stii si tu,eu doar iti spun ce as face in cazul tau.Sau mai sigur ,incearca hight intensity cardio,arde si mai bine caloriile.
Si inca o idee ai putea incerca Pilattes tonifica extrem de bine,ar putea fi o idee,incearca sa vezi filmulete pe you tube pt zonele ce te intereseaza

giovani 11 mai 2009 08:34:53

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Citat:

Anterior postat de mishutza (Post 5442)
Giovani,de carbohidrati vroiam sa iti spun si eu.Nu cred ca e cazul sa te bagi la vreo dieta,scoate cati mai multi carbohidrati,si in special pe cei prelucrati.Spui ca faci sala zilnic,banuiesc,dupa sporturile pe care le practici,ca este vorba de un sport pt masa musculara.Inceara sa faci cardio,orice sport care ti s-ar potrivi.Alearga,mergi pe bicicleta,dar de data asta fa pt arderea grasimii,nu ca sa creasca muschii.Adica,incet,cat mai mult timp.De fapt cred ca stii si tu,eu doar iti spun ce as face in cazul tau.Sau mai sigur ,incearca hight intensity cardio,arde si mai bine caloriile.
Si inca o idee ai putea incerca Pilattes tonifica extrem de bine,ar putea fi o idee,incearca sa vezi filmulete pe you tube pt zonele ce te intereseaza

Am gasit: am luat de pe DC++ 8 minutes for a perfect abdo si il fac dimineata. E ucigator dar il fac. Mi-am luat o bara ce se pune intre ziduri, excelenta. Restul , la sala. Si am gasit o dieta pe care o sa v-o trimit. Dar care nu merge decat cu sport.

craiasa 22 mar 2010 11:11:04

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Buna Giovani,bine ai venit,doresc sa aflu si eu despre dieta ta, ptr.ca am aceeasi problema,burtica...astept cu interes si spor la detoxifiere[/QUOTE][/QUOTE]

OitaVesela 22 mar 2010 12:37:53

Re: Uite-l si pe 40... :D
 
Mie logica imi dicteaza ca e o problema si la cat si ce mananci. Daca mananci 3kg de legume, desi au aport caloric mic si nu ai cum sa te ingrasi de la ele, totusi au volum mare si implicit se mareste stomacul (exemplu exagerat, dar cam asta e ideea).
Ar trebui sa reduci cantitativ din mancare, se mentii un aport caloric adecvat inaltimii, varstei si greutatii tale si in timp stomacul se micsoreaza. La fel, cum ai zis cu detoxifierea sunt sanse mari sa dea roade. "Burta mare" poate fi si rezultatul intestinelor incarcate in de-a lungul anilor.


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:39:23.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO