forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   1 ml = ? gram? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/1-ml-gram-2417.html)

Slabuta 23 ian 2010 21:49:01

1 ml = ? gram?
 
Cine ma lamureste si pe mine.
Cate grame inseamna 1 ml?

drama queen 23 ian 2010 21:59:08

Re: 1 ml = ? gram?
 
de ex un ml de apa este egal cu un gr de apa

este valabil daca imi mai amintesc bine numai la apa la ulei si altele are alt gramaj.. sper sa te ajute :)
si 1ml= 10 gr :D

ianna 23 ian 2010 22:19:17

Re: 1 ml = ? gram?
 
la apa ..otet...suc..lapte (lichide apoase- ca sa le zic asa) 1ml ~1g

pentru ulei de ex 1 ml ~ 0.9 g


si restul stiu ca tine de densitatea produsului

Red_Rose 23 ian 2010 22:30:00

Re: 1 ml = ? gram?
 
pai dar lichidele oricum nu are sens sa le masuram in grame ca chiar si acelasi lapte doar cind calculam nr de calorii pai oricum in ml ne e scris pe pachet..
sau tu te interesezi pt maliguta ceea facuta azi?:D eu de fapt tot intr=o zi ma intrebam de unele chestii de genul asta..iata acum am fost la bucatarie si am masurat :DD am luat paharutul de 100 ml si un pachet de fulgi de 500 grame nou si mi-au iesit 12 paharute cu virf..am ramas socata..iese ca dim eu maninc mai putin de 50 grame fulgi pe cind eu credeam ca vrio 75..

Slabuta 23 ian 2010 22:34:51

Re: 1 ml = ? gram?
 
Citat:

Anterior postat de Red_Rose (Post 70583)
pai dar lichidele oricum nu are sens sa le masuram in grame ca chiar si acelasi lapte doar cind calculam nr de calorii pai oricum in ml ne e scris pe pachet..
sau tu te interesezi pt maliguta ceea facuta azi?:D eu de fapt tot intr=o zi ma intrebam de unele chestii de genul asta..iata de ex am un paharut de 100 ml..in care plin incap 100 ml de apa ..oare fulgi de ex.daca iau cu el cite gr incap..stiu ca depinde de volumul lor dar oricum nu-mi dau seama :D paremi-se ca stiu ce voi face )) o sa iau un pachet de 500 gr de fulgi si voi vedea cite pahare iese...buna idee,nu?:D


Eu am un pahar care are niste marimi pe el.
Si e de 500 ml, iar acolo unde e faina, arata 250 gr.
Si ma gandeam ca asta e proportia, dra dupa m-am uitat la orez, cereale, si nu e asa.

Dar, cred ca e asa cum zice Ianna, in functie de densitate. :)

Red_Rose 23 ian 2010 22:40:34

Re: 1 ml = ? gram?
 
pai cred ca cam asa..depinde de densitate..dar in cazul cu fulgii mei e asa pt ca ei au volum mare si parca zboara :DD

ema5288 24 ian 2010 18:23:10

Re: 1 ml = ? gram?
 
densitea reprezinta raportul dintre masa(grame) si volum(mililitri).singura care are densitatea 1 este apa. nici macar otetul nu o are 1. asa ca pt a calc cu exactitate ne trebuiesc densitatile, dar nu prea avem de unde sa facem rost de ele

8ia 14 feb 2010 16:17:43

Re: 1 ml = ? gram?
 
1 litru de apa e acelasi cu un kilogram de fructe.dar 1 litru de suc nu e acelasi cu un 1 kilogram de fructe.asta se intampla pentru ca lichidele in afara de apa mai pot contine si late lucruri cum ar fi saruri,coloranri,zaharuri etc ce ii maresc greutatea(ps :este diferit la toate lichidele.nu exista nici o formula care sa transf ml in grame;))!!asa ca la lichide mai bine ai folosi o canita gradata iar pt alimente un cantar;)

deadcountess 24 ian 2012 23:54:58

Re: 1 ml = ? gram?
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 87163)
1 litru de apa e acelasi cu un kilogram de fructe.dar 1 litru de suc nu e acelasi cu un 1 kilogram de fructe.asta se intampla pentru ca lichidele in afara de apa mai pot contine si late lucruri cum ar fi saruri,coloranri,zaharuri etc ce ii maresc greutatea(ps :este diferit la toate lichidele.nu exista nici o formula care sa transf ml in grame;))!!asa ca la lichide mai bine ai folosi o canita gradata iar pt alimente un cantar;)

:-oCum adica? Ce legatura are un litru de apa cu un kilogram de fructe??

Normal ca un litru de suc nu este totuna cu un kilogram de fructe. Daca faci suc observi ca sub nici o forma nu ai cum sa obtii un litru de suc dintr-un kilogram de fructe.

Pai tocmai pt ca lichidele au densitati diferite trebuie sa cantaresti tot daca vrei sa calculezi exact caloriile. Paharul gradat se foloseste doar pt a prepara mancaruri in ale caror retete cantitatile sunt date in unitati de volum (ml, cl, dl etc)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:32:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO