forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Ajutati-ma sa imi fac propriul meniu pentru a slabi (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/ajutati-ma-imi-fac-propriul-meniu-slabi-2168.html)

Isabela 10 ian 2010 16:01:45

Ajutati-ma sa imi fac propriul meniu pentru a slabi
 
sunrt inscrisa pe site de cateva saptemani iar abia acum m-am decis sa imi fac si eu propriul meniu pt a slabi dar nu reusesc.ma poate ajuta si pe mine cineva?

drama queen 10 ian 2010 16:07:40

Re: Ajutati-ma sa imi fac propriul meniu pentru a slabi
 
ca sa incepi un regim cred ca stii ca trebuie sa renuntii la multe lucruri, sa mananci sanatos e iarasi important , si sa bei 2 L de apa pe zi
uite aici cateva sfaturi importante intr-o dieta :
Pentru a slabi sanatos si ecihilibrat, fara sa ne infometa, fara a ne priva organismul de nutrientii necesari si fara a-l "chinui" cu alimente care doar ne ingrasa, am facut o lista cu niste reguli simple si foarte usor de urmat:
  • Nu mâncăm grăsimea din carne şi nici pielea de pui sau gaină, ele conţin cantităţi mari de colesterol.
  • Avem grijă la grăsimile ascunse în alimente cum ar fi cartofii prăjiţi (un cartof prăjit = 4 cartofi fierţi), clătitele, pane-urile, ouăle ochiuri şi prăjite, produse patiserie.
  • În timpul regimului NU se consumă alcool.
  • Nu mâncăm niciodată în timp ce privim la TV sau citim, nici direct din frigider, nu sesizăm cantitatea alimentelor îngerate în acest mod.
  • Băuturile dulci sunt interzise, se vor înlocui cu apă minerală, apă plată sau sifonul.
  • Mezelurile (inclusiv parizerul) contin de 2-3 ori mai multe calorii decât carnea slabă fiartă de pui sau vită, din cauza grăsimilor.
  • Nu trebuie să ne înfometăm în prima parte a zilei pentru că riscăm să mâncăm exagerat după-amiaza şi seara.
  • În perioadele de regim evităm condimentele (muştar, piper, usturoi, ketchup), ele cresc pofta de mâncare.
  • Salatele de legume crude se vor consuma de 2-3 ori pe zi. Ele previn constipaţia şi aduc foarte puţine calorii.
Alimentele permise la diete
  • Lapte slab, iaurt, brânză de vaci slabă 0,1% grăsime
  • Carne slabă de vacă, viţel, miel, pui
  • Peşte slab
  • Ouă fierte tari, albuş de ou
  • Legume verzi (roşii, ridichi, varză, salată, spanac, conopidă, ardei, castraveţi, dovlecei, fasole verde) în salate sau fierte
  • Fructe (portocale, grapefruit, pepene verde, fragi, afine, cireşe, mere)
  • Fructele: banane, struguri, prune (85-100 kcal)
  • Fructe oleaginoase: alune, nuci, arahide, ca gustari
  • Fructe uscate: stafide, smochine, curmale, ca gustari
  • Ulei de masline
  • Cereale integrale, fara adaos de zahar
poti sa ti o dieta personalizata, sau poti sa ti una standard depinde de ce organism ai :-*succes!

ianna 10 ian 2010 16:12:38

Re: Ajutati-ma sa imi fac propriul meniu pentru a slabi
 
stabileste-ti un plan de bataie....spune-ne la ce renunti ca sa dai jos din kg si cam ce ai putea/ai vrea sa faci in directia unui stil de viata sanatos.

Introduce sportul in viata ta...fie el si doar o plimbare zilnica de o ora prin parc;)

Constientizeaza si ia masuri catre alimentele nocive sau care te impiedica sa slabesti gen paine, zahar, carbogazoase, ulei, prajeli etc

Alege sa nu te infometezi si indiferent de meniul alimentar ales fa si un calcul la calorii sa fi sigura ca nu esti sub 1000-1200kcal dar nici peste 2000-2500kcal/zi:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:42:47.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO