forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/anticonceptionalele-ingrasatul-slabitul-5557.html)

mylupy 19 iul 2010 14:56:40

Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Azi m-am inregistrat.Am tot citit pe acest site,dar abia azi am intrat sa ma inregistrez.Si eu,ca voi,vreau sa slabesc.La sfatul medicului ginecolog am folosit anticonceptionale pentru a-mi regla ciclul.Si am inceput sa iau in greutate desi nu mancam in exces.De un an m-am lasat de pilule dar nu reusesc sa slabesc.Doar 1-2 kg.Acum am 56,dar vreau sa ajung la 50 cum am fost.E cineva care a patit ca mine?Sport nu prea fac pentru ca am probleme cu coloana,doar plimbari lungi,cateodata mai alerg in parc.Lucrez ca croitoreasa,stau mult pe scaun,de aici durerea de spate.Dulciuri si produse fainoase nu mananc,foarte rar mananc paine integrala.Voi ce ma sfatuiti?Ce sa fac?Pupici.

OtiliaIon 19 iul 2010 17:05:43

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Buna si bine ai venit!

Orice s-ar spune exista cu siguranta o legatura intre anticonceptionale si ingrasat. Eu am luat 15 kilograme intr-o singura vara, fiind singurul salt major in greutate cu care m-am confruntat si asta exact dupa ce am inceput tratamentul cu pastilele.

Nu le mai iau de 3-4 luni dar ce pacat ca nu exista si efectul opus.

Ce avem de facut: in primul rand sa mancam mai putin si mai sanatos. Apoi sa avem spor la sport! Si sa nu uitam ca slabitul poate lasa urme deci sa folosim creme antivergeturi si sa prevenim lasarea sanilor prin exercitii pentru pectorali etc

Cate slabute pe forum atatea regimuri dar cu lucrurile mentionate mai inainte cred ca suntem toate de acord.

mishutza 19 iul 2010 17:13:19

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Citat:

Anterior postat de mylupy (Post 260057)
Azi m-am inregistrat.Am tot citit pe acest site,dar abia azi am intrat sa ma inregistrez.Si eu,ca voi,vreau sa slabesc.La sfatul medicului ginecolog am folosit anticonceptionale pentru a-mi regla ciclul.Si am inceput sa iau in greutate desi nu mancam in exces.De un an m-am lasat de pilule dar nu reusesc sa slabesc.Doar 1-2 kg.Acum am 56,dar vreau sa ajung la 50 cum am fost.E cineva care a patit ca mine?Sport nu prea fac pentru ca am probleme cu coloana,doar plimbari lungi,cateodata mai alerg in parc.Lucrez ca croitoreasa,stau mult pe scaun,de aici durerea de spate.Dulciuri si produse fainoase nu mananc,foarte rar mananc paine integrala.Voi ce ma sfatuiti?Ce sa fac?Pupici.

Ar trebui sa mergi la alt ginecolog,sa vezi de ce ai ciclul neregulat.Anticonceptionalele trateaza efectul,nu cauza.Mergi eventual la un endocrinolog.Si fa sport.

sunshine 19 iul 2010 20:27:18

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Anticonceptionalele nu ingrasa. Ele dau pofta de mancare, si in primele luni de administrare provoaca retentie de apa.

LoLy 19 iul 2010 22:25:46

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 260414)
Anticonceptionalele nu ingrasa. Ele dau pofta de mancare, si in primele luni de administrare provoaca retentie de apa.

In cartea pt femei,Monti,explica frumos ca numai cele din a treia generatie nu ingrasa,dar medicii continua sa prescrie cele din a doua generatie,``cu toate acestea exista date stiintifice care demonstreaza riscul excesivei secretii insulinice,chiar si la cele de a treia generatie...deci femeilor care iau antic. si sunt predispuse la hiperinsulinism si au probl de supraponderabilitate (obeze),nu fac altceva (anticonceptionalele) decat sa le agraveze disfunctiile metabolice``

sunshine 20 iul 2010 05:51:52

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Citat:

Anterior postat de LoLy (Post 260588)
In cartea pt femei,Monti,explica frumos ca numai cele din a treia generatie nu ingrasa,dar medicii continua sa prescrie cele din a doua generatie,``cu toate acestea exista date stiintifice care demonstreaza riscul excesivei secretii insulinice,chiar si la cele de a treia generatie...deci femeilor care iau antic. si sunt predispuse la hiperinsulinism si au probl de supraponderabilitate (obeze),nu fac altceva (anticonceptionalele) decat sa le agraveze disfunctiile metabolice``

Ah, ok:-s De lucrul asta nu stiam. Mai multi doctori mi-au confirmat cele spuse de mine, am luat si eu 1 an jumate si erau destul de puternice, dar nu am avut astfel de probleme.
Ar trebui si astia sa scrie ceva pe prospect, mai ales ca daca este asa, diabeticii nu au voie sa le ia.

dienusha 20 iul 2010 16:48:02

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Bun subiect...eu azi am terminat a 3-a folie de anti si renunt la ele. Desi nu m-am simtit rau de la ele, nu mi-au provocat migrene, greturi, spotting etc., mi-au agravat retentia de apa de care sufar de mai mult timp, si nu mai reusesc sa slabesc. Nu imi fac pofta de mancare prea mare pentru ca le iau chiar inainte de culcare dar cu retentia asta de apa nu ma pot obisnui nici cum. Cand iau Furosemid (la recomandarea medicului) "scap" de 5-6 litri de apa intr-o zi (care evident se intorc). Inainte de anticonceptionale erau doar 2-3 litri. In plus, parca am mai multa celulita desi fac mai multa miscare si mananc mai sanatos ca inainte...
Asa ca...bye bye anticonceptionale.

LoLy 20 iul 2010 17:01:31

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Citat:

Anterior postat de dienusha (Post 261369)
Bun subiect...eu azi am terminat a 3-a folie de anti si renunt la ele. Desi nu m-am simtit rau de la ele, nu mi-au provocat migrene, greturi, spotting etc., mi-au agravat retentia de apa de care sufar de mai mult timp, si nu mai reusesc sa slabesc. Nu imi fac pofta de mancare prea mare pentru ca le iau chiar inainte de culcare dar cu retentia asta de apa nu ma pot obisnui nici cum. Cand iau Furosemid (la recomandarea medicului) "scap" de 5-6 litri de apa intr-o zi (care evident se intorc). Inainte de anticonceptionale erau doar 2-3 litri. In plus, parca am mai multa celulita desi fac mai multa miscare si mananc mai sanatos ca inainte...
Asa ca...bye bye anticonceptionale.

Si eu tocmai pt acest motiv vreau de ani de zile sa scap de ele si din pacate spirala nu pot sa-mi pun,asa ca unica solutie ce-mi ramane e operatia :(

sunshine 20 iul 2010 17:01:43

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Da asa e, am inteles ca din cauza estrogenului anticonceptionalele accentueaza celulita. Acelasi efect a fost si la mine

LoLy 20 iul 2010 17:05:59

Re: Anticonceptionalele si ingrasatul/slabitul
 
Citat:

Anterior postat de sunshine (Post 260704)


Ah, ok:-s De lucrul asta nu stiam. Mai multi doctori mi-au confirmat cele spuse de mine, am luat si eu 1 an jumate si erau destul de puternice, dar nu am avut astfel de probleme.
Ar trebui si astia sa scrie ceva pe prospect, mai ales ca daca este asa, diabeticii nu au voie sa le ia.

Acum inca nu ai probleme pt ca esti tanara si ai metabolismul bun,dar sa vezi la 40...
Daca ar scrie unde ar mai fi business-ul? si apoi fiec organism reactioneaza altfel.Eu am cautat pe net si efectele colaterale si am gasit destule


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:03:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO