forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Ar trebui sa slabesc?? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/ar-trebui-slabesc-1463.html)

deeae96 01 oct 2009 08:46:43

Ar trebui sa slabesc??
 
Salut!Ma numesc Andreea si am o mica nelamurire,am 59 de kg si nu sunt sigura daca trebuie sa sclabesc sau nu...puteti sa-mi spuneti daca acest kilograme sunt in regula?Eu una banuiesc la 14 ani ar trebui sa am greutatea sub 56 de kg...:-*:P

merimeri 01 oct 2009 09:21:37

Re: Ar trebui sa slabesc??
 
Pentru varsta ta 14 ani conform unui site american pentru masurarea indicelui de masa corporala raportat la un tabel de dezvoltare armonioasa ai un BMI de 21.7 care e foarte sanatos. (el se calculeaza in raport cu alti tineri de varsta ta, deci un pic diferit de BMI-ul (indicele de masa corporala) pentru adulti. --> 76% din fetele de varsta ta au aceasta greutate)
Nu trebuie sa slabesti, trebuie doar sa mananci sanatos si sa faci miscare.
Nu uita de legume si fructe si carne, cereale sanatoase (nu din cele cu mult zahar).
N-are nici un rost sa-ti faci probleme cu greutatea inca. Abia la 21 de ani se considera ca atingi o greutate care poate fi schimbata mai greu. Acum cu putin sport si fara multe dulciuri, o schimbi usor.
Esti inca la varsta la care corpul tau se poate schimba drastic pana la 18 ani asa ca incearca sa te misti cat mai mult, sa nu exagerezi cu nimic si sa te bucuri de tine. Acuma esti probabil la varsta cu cea mai multa energie din viata asa ca nu rata nici o ocazie sa iesi pe-afara. Ai scris in profil ca-ti plac dansurile orientale, atunci da-le frau liber prin casa cat poti. :P sau cu prietenele.
Mult succes

merimeri 01 oct 2009 09:25:39

Re: Ar trebui sa slabesc??
 
Apropos, uite americanii recomanda cam 1845 calorii pe zi pentru fete intre 11 si 14 ani, iar britanicii 2200 de calorii pe zi pentru aceeasi categorie de varsta.
Daca mananci mai putin de 1800-2000 de calorii, iti inhibi cresterea si tinzi sa dai in diverse boli sinistre cum ar fi bulimia sau anorexia.
Din poza ta am vazut ca arati foarte bine. :P
Nu-ti mai face probleme si simte-te cat mai bine.

Daphne 01 oct 2009 09:36:50

Re: Ar trebui sa slabesc??
 
M-am uitat la pozele tale si arati f bn! NU cred ca e nevoie sa slabesti si ce a zis merimeri cred ca e cel mai bn pt tn!

mika_me 01 oct 2009 09:40:58

Re: Ar trebui sa slabesc??
 
si eu zic ca e bine..eu ma chinui sa ajung la 59 si abia apoi la 55..dar eu am o varsta:d..adica deh, nu mai cersc de acum si trebui esa am grija ce si cum mananc:)..nu-ti face probleme;)

amy 01 oct 2009 10:13:26

Re: Ar trebui sa slabesc??
 
deea arati f bine. nu trebuie sa dai jos nimic :-*
ce mi-as fi dorit eu la 14 ani sa arat ca tine.
eram o scleptzomana pe care nu statea nimic bine, si visam la o pereche de jeansi stramti, dar evident imi gaseam ffff greu. (poate daca as fi cautat la copii :)) )
bucura-te de silueta ta, poarta haine care sa te scoata in evidenta pt ca arati f bine si lasa slabitul pt mai tarziu, daca va fi cazul ;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 04:51:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO