forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cat de grav este daca am zile de abateri de la dieta? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cat-grav-este-daca-zile-abateri-dieta-9569.html)

Roxalia 01 feb 2011 20:52:20

Cat de grav este daca am zile de abateri de la dieta?
 
Vreau sa stiu cit de mare e prostia pe care am facut-o,astept sa fiu certata!
Deci am tinut cu bine cu rau o luna South beach faza II cu toate ca o sapt mai tinut pe faza I (e greu pt mine iarna sa ma las de portocala si grapefruit).Astazi a fost ziua mamei,si desigur ca cunoasteti situatia: o seara in restaurant cu o masa bogata...off.Deci dimineata am mincat o bucatica de tort (200 calorii) cu ceai verde,in schimb am mers mult astazi asa ca pot sa mio iert.Amiaza am mincat fasole cu castraveti,iar seara...desi ma staruiam sa nu ma ating de masa si sa ma mai fitii printre oaspeti nu sa primit,am mincat 3 bucatele de pizza pina la ora 18 si o inghetata dupa.Nu ma simt inflata sau plina...si vreau sa mai fac citeva exercitii pina ma culc ca sa nu se lipeasca caloriile de mine.
Miine am degind sa fac o zi de "descarcare" sau beau doar chefir...si apoi sa incep din nou,dar totusi mai strict decit am facuto pina acum: South Beach faza I.
Totusi am vrut sa va intreb cit de rau e acest lucru?adica dauneaza dietei mele faptul ca fac pe o zi pausa in dieta?(mai am inca 2 zile de nastere si o nunta in luna asta si nustiu cum o sa rezist)

justbelieve 02 feb 2011 17:03:15

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Roxalia (Post 505208)
Vreau sa stiu cit de mare e prostia pe care am facut-o,astept sa fiu certata!
Deci am tinut cu bine cu rau o luna South beach faza II cu toate ca o sapt mai tinut pe faza I (e greu pt mine iarna sa ma las de portocala si grapefruit).Astazi a fost ziua mamei,si desigur ca cunoasteti situatia: o seara in restaurant cu o masa bogata...off.Deci dimineata am mincat o bucatica de tort (200 calorii) cu ceai verde,in schimb am mers mult astazi asa ca pot sa mio iert.Amiaza am mincat fasole cu castraveti,iar seara...desi ma staruiam sa nu ma ating de masa si sa ma mai fitii printre oaspeti nu sa primit,am mincat 3 bucatele de pizza pina la ora 18 si o inghetata dupa.Nu ma simt inflata sau plina...si vreau sa mai fac citeva exercitii pina ma culc ca sa nu se lipeasca caloriile de mine.
Miine am degind sa fac o zi de "descarcare" sau beau doar chefir...si apoi sa incep din nou,dar totusi mai strict decit am facuto pina acum: South Beach faza I.
Totusi am vrut sa va intreb cit de rau e acest lucru?adica dauneaza dietei mele faptul ca fac pe o zi pausa in dieta?(mai am inca 2 zile de nastere si o nunta in luna asta si nustiu cum o sa rezist)

Buna!
Dupa parerea mea,daca ai mancat doar o zi in afara dietei nu este o problema,conteaza sa nu fie mai multe zile la rand asa.Deci nu cred ca dauneaza dietei.:)

Roxalia 06 feb 2011 18:42:33

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Cite calorii trebuie sa ard pentru a pierde un kg?

justbelieve 06 feb 2011 18:50:45

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Roxalia (Post 512546)
Cite calorii trebuie sa ard pentru a pierde un kg?

A mai fost o intrebare asemanatoare,poti citi aici ,a explicat Slabuta:)

Roxalia 10 feb 2011 19:41:34

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Pot sa va intreb ceva.Eu am citit multa imformatie dar nu imi intra in cap nicicum.Eu ador salatele,ca multe dintre voi.Astazi am facut o salata care are numai 135 kcal pentu 100g.Si am mincat salata si la MD si amiaza,seara am baut un ceai verde cu lamie si cu un biscuit dietic cu cereale.Si nu am ajuns la 1200 dar eram satula,nu mai vream sa pap.Si deci am acumut astazi in jur la 683 kcal deci intrebarea suna asa: Pot sa-mi permit sa maninc o bucatica mica de tort,spre exemplu si sa ajung la 1200 si oricum sa slabesc?Adika imi pot permite orice produse (in cantitati normale) si sa ajung la 1200 kcal si oricum sa slabesc?

Sand 10 feb 2011 19:49:05

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Roxalia (Post 519362)
Pot sa-mi permit sa maninc o bucatica mica de tort,spre exemplu si sa ajung la 1200 si oricum sa slabesc?Adika imi pot permite orice produse (in cantitati normale) si sa ajung la 1200 kcal si oricum sa slabesc?

Da, dar numai daca faci ceva sport inainte sa-l mananci, altfel se depune oricat de putin ai fi mancat in ziua aia. Conteaza calitatea caloriilor, nu numai cantitatea lor.:-*

CrisetenO 10 feb 2011 19:53:14

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Draga Roxalia,

Din experienta mea (care e incomparabil mai mica decat a unora, dar in fine), as spune doua lucruri.

a) Nu e bine ca ai mancat atat de putin astazi. Deci in orice caz ar trebui sa mananci un pic mai consistent decat numai salata. Seara e mai bine sa mananci mai ales proteine extra, daca iti raman calorii de umplut.

b) Mananca linistita tortul, asteapta jumatate de ora dupa aceea sa-ti cada bine, apoi fa o tura rapida (asa, cam 5 km/h) prin oras (nu trebuie neaparat sa te apuci de aerobica pentru o felie de tort, dar trebuie sa te misti). E mai bine sa mananci carbohidratii mai devreme, si in nici un caz sa nu te apuci de desert in fiecare zi (eu asa am facut intr-un timp si nu merge), chiar daca mai ai calorii extra. E mai bine sa ciugulesti un piept de pui de 200 kcal decat un muffin cu aceeasi valoare in kcal.

Cu mult drag,
Cristina

Roxalia 10 feb 2011 20:20:45

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 519381)
Da, dar numai daca faci ceva sport inainte sa-l mananci, altfel se depune oricat de putin ai fi mancat in ziua aia. Conteaza calitatea caloriilor, nu numai cantitatea lor.:-*

Eh,schemele acestea a organismelor make me crazy x-(!
Cit de udor ar fi daca am avea un butonas lai apasat si gata,slabuta perfecta.Lasa ca ne face noi butonease prin munca.Ms de rasp.

Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 519390)
Draga Roxalia,

Din experienta mea (care e incomparabil mai mica decat a unora, dar in fine), as spune doua lucruri.

a) Nu e bine ca ai mancat atat de putin astazi. Deci in orice caz ar trebui sa mananci un pic mai consistent decat numai salata. Seara e mai bine sa mananci mai ales proteine extra, daca iti raman calorii de umplut.

b) Mananca linistita tortul, asteapta jumatate de ora dupa aceea sa-ti cada bine, apoi fa o tura rapida (asa, cam 5 km/h) prin oras (nu trebuie neaparat sa te apuci de aerobica pentru o felie de tort, dar trebuie sa te misti). E mai bine sa mananci carbohidratii mai devreme, si in nici un caz sa nu te apuci de desert in fiecare zi (eu asa am facut intr-un timp si nu merge), chiar daca mai ai calorii extra. E mai bine sa ciugulesti un piept de pui de 200 kcal decat un muffin cu aceeasi valoare in kcal.

Cu mult drag,
Cristina

So luam incetisor de la inceput.Maninc putin?eu sincer nu as spune,nustiu de ce toti ma cearta...maninc mult dar putin caloriinic.In fine,sa presupunem ca ma starui sa maninc mai consistent.
Dar bucatica aia de tort,pai sunt tare la caracter si pot renunta la orice,si nu ma mustra constiinta daca o maninc.Dar fac cum ai spus...recuperez tot prin sport!
Ms pentru raspuns Cristina :)

CrisetenO 10 feb 2011 20:45:12

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Draga Roxalia,

Te rog sa ma crezi ca stiu cum te simti dupa 3 boluri de salata cat o minge de baschet fiecare. Si eu am tinut tot dieta hipocalorica de infometare si acum ma caiesc in fiecare zi pentru asta.

700 kcal e foarte, foarte putin intr-o zi. Nu zic ca mananci putin in general, doar ca ai mancat putin azi. Volumul de alimente nu inseamna ca ai mancat pe saturate, doar ca ti-ai inselat foamea. Bineinteles ca ti-e burta plina daca pui intr-insa f. mult volum. Insa de fapt noi mancam pentru ca sa producem energia sa ne sustina. Ori, daca tu consumi cam 1200 kcal intr-o zi (asta e metabolismul de baza, deci fara sport sau altceva), cum sa fie pe saturate 700 kcal? Stiu, caloriile nu sunt totul, dar sunt si ele importante si nu trebuie neglijate. Macar aproximativ ar trebui sa pastrezi aportul energetic normal.

Nu te supara pe mine, nu vreau sa sun ca o experta. >:D<;;). Eu insa am gresit foarte tare cu infometarea si inca mai sufar din cauza asta.

Cu mult drag,
Cristina

Roxalia 10 feb 2011 21:47:11

Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 519481)
Draga Roxalia,

Te rog sa ma crezi ca stiu cum te simti dupa 3 boluri de salata cat o minge de baschet fiecare. Si eu am tinut tot dieta hipocalorica de infometare si acum ma caiesc in fiecare zi pentru asta.
Nu te supara pe mine, nu vreau sa sun ca o experta. >:D<;;). Eu insa am gresit foarte tare cu infometarea si inca mai sufar din cauza asta.

De ce regreti asa mult?Ce sa intimplat?
In general ai avut dreptate pentru ca a iesit numai az asa,in restul zilelor mesele mele se primesc mai caloriinice.Insa sunt zile in care intr-adevar maninc putine calorii dar maninc sanatos si dupa regim.
Eu stiu ca toti zic ca sa nu ma infometez,cu toate ca nu fac asta :D Anyway voi numiti asta informetare,cei asa rau?Ca puneti la loc totul cind ajungeti la mentinere?Sau exista ceva mai strasnic de care nu stiu?:-/


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:29:14.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO