forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cate kilograme cantareste un centimetru? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cate-kilograme-cantareste-centimetru-11403.html)

Morgot 27 apr 2012 10:07:00

Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
In trei saptamani am scazut 4 cm in burta, nici un kilogram la cantar.
Cum se poate?

coco23 27 apr 2012 10:15:47

re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Se poate, ai facut muschi, de obicei 1 cm in minus arata 1 kg in minus, dar nu este mereu valabil si pt toti.
Eu zic sa ai rabdare, cm conteaza, nu kg:)

kasty 27 apr 2012 10:43:43

re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de Morgot (Post 1025418)
In trei saptamani am scazut 4 cm in burta, nici un kilogram la cantar.
Cum se poate?

Iubita M.Bilic spune in cartea sa asa :""dupa nenumerate diete se schimba compozitia corporala, astfel incat, chiar daca ai acelas nr de kg ca la inceput, procentul de grasime din corp este mai mare", dar si viceversa este valabila.
faptul ca ai scazut in cm inseamna ca ai facut sport si ai transformat grasimea in masa musculara si desi ai ramas cu aceleasi kg nu mai arata burtica "pufoasa si umflata"ci tonifiata
sper ca ai inteles ce am incercat sa-ti explic
stai linistita ca este f bine
cum ti-ar placea? sa ai 65 kg si carnea tonifiata, sau 65 kg dar sa fii pufoasa?
tonifierea este sanatoasa
pup

Slabuta 27 apr 2012 10:46:49

re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de kasty (Post 1025455)
....ai transformat grasimea in masa muscular...

Grasimea nu se transforma in masa musculara si nici invers :)
Dieta + Sport = Rezultate - Slabute.ro

karmen24 27 apr 2012 10:54:47

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1025457)


Grasimea nu se transforma in masa musculara si nici invers :)
Dieta + Sport = Rezultate - Slabute.ro

dupa lungi discutii cu un nutritionist si mai multe persoane care lucreaza la diferite saloane am aflat ca se poate ca grasimea sa se transforme in muschi.

kasty 27 apr 2012 10:54:53

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1025457)


Grasimea nu se transforma in masa musculara si nici invers :)
Dieta + Sport = Rezultate - Slabute.ro

ms ca m-ai corectat slabuta
am scris gresit
grasimea se transforma in energie de care au nevoie muschii pentru tonifiere
sorry
bine ca ai obs

kasty 27 apr 2012 10:57:56

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de karmen24 (Post 1025467)
dupa lungi discutii cu un nutritionist si mai multe persoane care lucreaza la diferite saloane am aflat ca se poate ca grasimea sa se transforme in muschi.

Kami are dreptate Slabuta, nu se transf grasimea in muschi ci se transforma in energie pt muschi
pup si sorry de incurcatura

Slabuta 27 apr 2012 10:59:05

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de karmen24 (Post 1025467)
dupa lungi discutii cu un nutritionist si mai multe persoane care lucreaza la diferite saloane am aflat ca se poate ca grasimea sa se transforme in muschi.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar muschii si grasimea sunt doua lucruri complet diferite si nu au cum sa se transforme unul in celalalt. :)

Ar fi recomandabil ca acel nutritionist si diferitele saloane sa deschida cartea de anatomie.

karmen24 27 apr 2012 11:06:22

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 1025475)


Imi pare rau sa te dezamagesc, dar muschii si grasimea sunt doua lucruri complet diferite si nu au cum sa se transforme unul in celalalt. :)

Ar fi recomandabil ca acel nutritionist si diferitele saloane sa deschida cartea de anatomie.

pai si atunci unde se duce toata grasimea care corpul uman o are?? apar la tv / ziare/ reviste o gramada de cazuri care ajung de la 100-150 kg ( poate si mai multe..) la 70-80 kg sau poate si mai putin..... toata grasimea lor sau pielea care ramane dupa slabit nu inteleg cum dispare...:o.o:

eva 9 27 apr 2012 15:50:29

Re: Cate kilograme cantareste un centimetru?
 
Citat:

Anterior postat de karmen24 (Post 1025479)
pai si atunci unde se duce toata grasimea care corpul uman o are?? apar la tv / ziare/ reviste o gramada de cazuri care ajung de la 100-150 kg ( poate si mai multe..) la 70-80 kg sau poate si mai putin..... toata grasimea lor sau pielea care ramane dupa slabit nu inteleg cum dispare...:o.o:

daca slabirea este lenta si sanatoasa, pielea se retrage de la sine, pentru ca este elastica...

insa parerea mea, este ca muschii nu iau locul grasimii... pentru ca un kg de muschi se face foarte greu, se lucreaza cu greutati asudand in sali de forta, sau facand sport serios...intr-un an poate daca nu mai mult; ca sa nu mai vorbim ca femeile nici atat nu fac muschi usor, pentru ca noi avem cantitati infime de testosteron.

este insa posibil sa-ti creasca tonusul muscular. daca pana acum nu ai facut sport si te-ai apucat subit, se accelereaza metabolismul muschiilor, retin apa, glicogen etc
daca pierzi cm dar nu slabesti, inseamna ca pierzi apa subcutanata, si probabil ca daca ai mancat si mai putin ti s-a mai retras abdomenul...

in orice caz esti pe drumul cel bun... important e ce vezi in oglinda si nu pe ecranul cantarului!


Ora este GMT +2. Ora este acum 06:32:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO