forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Celulita pe gambe (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/celulita-gambe-11315.html)

Dgilmour 21 mar 2012 11:54:16

Celulita pe gambe
 
Stiu ca sunt numeroase subiecte pe tema celulitei, insa vreau sa va cer sfatul intr-o problema la care nu m-as fi asteptat sa existe sub forma asta. Desi mi-a aparut celulita pe coapse de cand am ajuns la pubertate si cam niciodata nu m-a "parasit", de cateva luni am observat o extindere uimitoare: am inclusiv pana jos, la glezne, pe toata gamba, si mai mult, si pe brate si antebrate! In zonele astea (gambe, brate) se vede doar cand "trag" de piele, dar mi-e teama sa nu avanseze. Asta de fapt e preocuparea mea, a mai avut cineva celulita aproape pe tot corpul? A reusit sa scape cumva de ea, si ce metode a folosit? Eu am inceput sa fac miscare, dar cand ma uit ca e aproape peste tot ma demoralizez....

DrIulia2010 21 mar 2012 12:42:42

Re: Celulita pe gambe
 
Citat:

Anterior postat de Dgilmour (Post 989925)
Stiu ca sunt numeroase subiecte pe tema celulitei, insa vreau sa va cer sfatul intr-o problema la care nu m-as fi asteptat sa existe sub forma asta. Desi mi-a aparut celulita pe coapse de cand am ajuns la pubertate si cam niciodata nu m-a "parasit", de cateva luni am observat o extindere uimitoare: am inclusiv pana jos, la glezne, pe toata gamba, si mai mult, si pe brate si antebrate! In zonele astea (gambe, brate) se vede doar cand "trag" de piele, dar mi-e teama sa nu avanseze. Asta de fapt e preocuparea mea, a mai avut cineva celulita aproape pe tot corpul? A reusit sa scape cumva de ea, si ce metode a folosit? Eu am inceput sa fac miscare, dar cand ma uit ca e aproape peste tot ma demoralizez....

Ce fel de alimentatie ai,ce sport faci?

Dgilmour 21 mar 2012 12:54:23

Re: Celulita pe gambe
 
Am inceput sa merg la sala de 3 ori pe saptamana, fac fitness si aerobic in principal, si niste antrenamente pe intervale. Nu mananc in general prostii cum ar fi fast food, sau prajeli si nici sucuri, doar la ocazii. Pacatuiesc in schimb cu ciocolata (neagra) si miere, si mai gust foarte putin din ceva daca am pofta. In principal simt ca dulciurile ar fi problema, pentru ca nu le elimin 100%. Pe de o parte, ma gandesc ca am ajuns "in halul asta" pentru ca intr-o vreme am facut sport intens si m-am lasat si am inceput sa mananc mai putin strict si ca atare mi-a scazut masa musculara si a fost inlocuita de grasime. Pe de alta parte, mi-e teama sa nu fie si o problema hormonala.

Dgilmour 23 mar 2012 13:05:12

Re: Celulita pe gambe
 
Chiar nu a avut nimeni probleme cu celulita in alte parti decat cele "standard" (fund, coapse)?

Onny 23 mar 2012 17:50:28

Re: Celulita pe gambe
 
Si eu am probleme cu celulita pe gambe...pana la glezne...dar cred ca singurul lucru pe care ilputem face este sa mancam cat mai sanatos si sportul.Eu acum fac taebo si am inteles ca ajuta foarte mult la eliminarea celuluitei.

Dgilmour 23 mar 2012 22:47:46

Re: Celulita pe gambe
 
Da, si mie imi place tae-bo!
Am inceput sa merg si la spinning de curand si mi se pare ca e foarte promitator! Rar am transpirat la un antrenament asa tare si rar am vazut rezultate inca de primele dati.

sandra24 27 mar 2012 18:48:49

Re: Celulita pe gambe
 
Citat:

Anterior postat de Dgilmour (Post 993556)
Da, si mie imi place tae-bo!
Am inceput sa merg si la spinning de curand si mi se pare ca e foarte promitator! Rar am transpirat la un antrenament asa tare si rar am vazut rezultate inca de primele dati.

Alimentatia sanatoasa si sportul,hidratarea corespunzatoare,toate impreuna ne ajuta sa ajungem cat mai repede la silueta ideala.Si eu fac tae bo de aproape 2 ani,cu pauze,ultima data m-am apukat din nou in noiembrie pana in prezent si sper sa ma tina si de-acum incolo.De ce ziceam ca trebuie sa le completam?pentru ca degeaba facem sport daca mancam prajeli,bem sucuri,si alte chestii daunatoare..sau degeaba tinem dieta daca pielea va atarna si va arata vulgar...dau vom avea cearcane si ne vom simti obosite (si) din lipsa apei din organism;am simtit si inca simt pe pielea mea ce inseamna sa duc o viata sanatoasa si ce sa intampla cand las totul la voia intamplarii si nu ma mai gandesc la consecinte,se vede diferenta:)
p.s.inca ma mai confrunt si eu cu celulita ,insa mai am putina,si am avut si pe gambe,cheia e sa vrem si chiar putem schimba ceva in bine in viata noastra:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:50:17.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO