forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-conving-colega-mea-nu-se-infometeze-2386.html)

Eln 21 ian 2010 20:07:49

Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
am o colega mai grasuta... ea mananca 500 kcal pe zi, doar cand vine de la sc:| eu i-am zis ca e un dezastru sa nu mananci pe parcursul zilei dar ea imi zice ca nu are pofta de mancare! cum sa o conving sa manance minim 1000 kcal? :-s

Liviutzza 21 ian 2010 20:08:45

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Dar din ce motiv mananca doar 500 de kcal?Vrea sa slabeasca??

drama queen 21 ian 2010 20:10:33

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
sincer si eu pap in jur de 500-900 de calorii.. peste 1000 nu pot.. nu vad ce este asa de rau.. infometare nu am.. dar fata asta ce papa la sc?:)

Eln 21 ian 2010 20:11:34

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
pai nimic! mananca doar o data pe zi la 7 seara! mi se pare o prostie, ea zice ca nu ii este foame, dar eu cred ca poate face si boli din acest motiv:|

Eln 21 ian 2010 20:13:02

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
da, vrea sa slabeasca, dar nu cred ca va reusi asa, cred ca va fi celebrul efect yoyo:( eu i-am zis sa manance sanatos! dar nu ma asculta:(

drama queen 21 ian 2010 20:13:42

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
deci fata chiar nu are minte..

am crezut ca papa in decorsul a 3 mese si 1-2 gustari 500 de calori.. dar asa seara.. urat

i-ai explicat ce urmari poate avea asupra ei?

Eln 21 ian 2010 20:21:01

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
pai da, i-am zis ca poate face diverse boli, dar ea zice ca mananca asa de un an jumate si isi face si analizele si nu are nimic:| ciudat

Liviutzza 21 ian 2010 20:23:31

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Pai asta e really strangel...daca mananca asa de un an jumate atunci de ce mai e grasuta???

drama queen 21 ian 2010 20:24:55

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
poate ca asa are metabolismul.. :(

Eln 21 ian 2010 20:25:43

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
nu stiu:| ea zice ca are 60 kg la 170 cm, dar defapt eu am 165 cm si 69 kg si sunt mai slaba si mai inalta ca ea.... so...?

ma minte, cred ca are vreo 75 pe acolo si 161 cm
dar pare un pic mai slaba in ultima vreme, ea zice ca nu are cantar si ca totul se intampla cand nu te astepti :-@

Liviutzza 21 ian 2010 20:26:25

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Nu cred domle..sa mananci 500 de calorii pe zi timp de un an jumate...si sa fii grasuta...asta e prea de tot!Poate te minte ca sa scape de gura ta:)

Mihaela1006 21 ian 2010 20:28:32

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Citat:

Anterior postat de Eln (Post 69249)
am o colega mai grasuta... ea mananca 500 kcal pe zi, doar cand vine de la sc:| eu i-am zis ca e un dezastru sa nu mananci pe parcursul zilei dar ea imi zice ca nu are pofta de mancare! cum sa o conving sa manance minim 1000 kcal? :-s

poti de exemplu sa-i spui ca organismul ei percepe la nivel subconstient privarea de hrana ca pe o foamete indelungata si ca indiferent cat de putin mananca organismul isi face rezerve din putinul pe care il primeste.

in cazul in care ar incepe un regim disociat in care sa manance la 3-4 ore cate ceva, cu baza pe salate, legume si cereale integrale, complete fara zahar si miere sau alte zaharuri fie ele si naturale, cu putine grasimi permise, organismul ar fi fortat sa proceseze alimentele primite si sa isi grabeasca ritmul, folosind din stocul propriu de grasime ceea ce nu primeste din hrana, si anume zaharuri (adica procesul invers al transformarii dulciurilor in grasimi depuse ici-colo pe silueta), ceea ce duce la slabire.

poate primi ajutor pe forum, dar ar trebui sa il ceara personal, aici toate incercam sa ne incurajam si sa ne sprijinim reciproc :x

Liviutzza 21 ian 2010 20:32:02

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Probabil este complexata si nu vrea sa recunoasca....Asa mai faceam si eu prin liceu..aveam peste 75 de kg si spuneam ca am 65...minte de copila..cand de fapt de vedea de la o posta ca eram mareee!Incearca sa ii povestesti despre noi..despre forumul slabutelor si poate din curiozitate o sa intre si o sa o convingem noi ca greseste!

drama queen 21 ian 2010 20:33:20

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
concluzia mea colega ta e o mincinoasa, nu e sincera nici macar cu ea. si las-o in ale ei ea pierde nu tu.. mai trz or sa se vada rezultatele la ce face ea acum numita INFOMETARE
cum sa mananci o singura masa .. :( e aiurea dar se pare ca ei i se pare absolut normal..

Eln 21 ian 2010 20:38:08

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
i-am zis sa intre sa isi faca cont pe acest site, dar ea zice ca ea nu mananca pt ca nu vrea, si pt ca nu poate, si de un an nu ii mai pasa de ea, nu ii pasa daca se ingrasa sau slabeste:( mi se pare trist...

eu i-am zis despre voi... sunteti ff de treaba si ne incurajam reciproc ceea ce mi se pare ff cool:x

Liviutzza 21 ian 2010 20:40:34

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Dar tu esti 100% sigura ca ea chiar nu mananca?Poate spune asta ca sa se scuze ptr kg in plus,adica ea mananca putin dar tot grasuna e....nush ce sa zic!Mi se pare ff ciudat:)daca ar fi mancat intradevar asa timp de un an..nu ar fi avut cum sa fie sanatoasa si grasuta

drama queen 21 ian 2010 20:42:39

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
da asa am eu colega la liceu cand ne intrebam intre noi cate kg aveam ea zice mereu 67 helloo fatoo nu mai mintzi ca se vede ca nu ai atata.. eu nu suport minciuna.. o urasc si cand aud si pers care mint ... imediat imi fac parerea despre acea pers laso in pace .. cu ale ei.. tu ce regim tii:D?:> sincer o sa se oftce cand te va vedeas pe tne cum arati cand vei slabi si ea va ramane grasutza..

Eln 21 ian 2010 20:46:30

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
eu hipocaloric:)

adica incerc:) ma straduiesc:) fac sport si ma simt chiar bine:> la inceput aveam 72 kg acum am 69:>

aaa, am uitat sa precizez, ea e o fata cuminte si timida, nu injura, nu nimic, are numai 10, la mate e singura problema, abea se ridica din banca... oricum

mai am o colega mai grasuta ca mn si ea e chiar mincionoasa zau.... pitipoanca scolii:)) fumeaza... ceva ff rau dupa parerea mea, si zice ca are 50 de kg! dar arata de 75! :)) cik are oase usoare, ca asa i-a zis medicul:))
hai pe bune acum, oase usoare cu 15 kg?:)) nu cred:| voi ce ziceti?

Slabuta 21 ian 2010 20:48:29

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Eu vin cu o ipoteza mai altfel, ipoteza de altfel extrasa din viata mea.

Cand aveam aproape 70 de kg si eram intrebata ce mananc de sunt asa maricica, eu ziceam ca mananc ca o vrabiuta si de fapt abia asteptam sa ajung acasa si sa mai pap niste prajituri.

Cand mergeam cu fetele la cantina de la ase, ca aveam ore toata ziua, si trebuia sa mancam undeva, eu imi luam o bucatica de piept de pui si ziceam ca eu nu mananc restul ca ma ingras, de fapt salivam la mancarea colegelor.

Asa ca exista si aceasta posibilitate, mai ales ca zici ca nu slabeste chiar daca mananca putin. ;)

drama queen 21 ian 2010 20:55:48

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
fetelor am si eu o problema :-s si nu stiu ce sa fac.. adica nu mai am idei.. simt ca m-am ingrasat.. ma simt mai grea.. adica e aiurea dar sapt trecuta nu aveam pofta de mancare dar sapt asta ,, as manca intr-una.. ce sa fac adk sunt in pana de idei.. :((

ianna 21 ian 2010 20:59:33

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
Buuuun deci


Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 69253)
sincer si eu pap in jur de 500-900 de calorii.. peste 1000 nu pot.. nu vad ce este asa de rau.. infometare nu am.. dar fata asta ce papa la sc?:)

atat la o masa sau toata ziua????

Citat:

Anterior postat de drama queen (Post 69266)
poate ca asa are metabolismul.. :(

nu exista asa ceva

Citat:

Anterior postat de Eln (Post 69268)
nu stiu:| ea zice ca are 60 kg la 170 cm, dar defapt eu am 165 cm si 69 kg si sunt mai slaba si mai inalta ca ea.... so...?

ma minte, cred ca are vreo 75 pe acolo si 161 cm
dar pare un pic mai slaba in ultima vreme, ea zice ca nu are cantar si ca totul se intampla cand nu te astepti :-@

acum eu nu am vazut-o pe colega ta ca sa ma pot pronunta dar pot sa-ti zic din experienta mea ca am o prietena mai inalta decat mine cu 5 cm cred si mai slaba cu 5-6 kg (doar am vazut pe cantar) si arata cu MULT mai grasa decat mine... e vorba de unde se depunde grasimea si cum ...plus de configuratia fiecaruia... eu am in jur de 70 dar cine ma vede nu-mi da atat doar daca se uita la poponeatza:))...de la talie in sus sunt foarte slaba ...mi se vad oasele si efectiv imi numeri coastele ... si de la solduri in jos - daca ma dezbraci - vezi clar grasimea;):((

Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 69270)
Nu cred domle..sa mananci 500 de calorii pe zi timp de un an jumate...si sa fii grasuta...asta e prea de tot!Poate te minte ca sa scape de gura ta:)

ba se poate...si asta pentru ca iti inveti organismul sa pape atat ... si el invata sa consume atat si nu mai arde ..pentru ca 500 kcal devin necesarul ptr supravietuire...dar nu si pentru arderea lipidelor. Dar sunt convinsa ca are si scapari....;)toate avem...eh si cand sare calul cu o ciocolata ...si de la 500 ajunge pe zi la 2500;;) atunci se depunde clar:)mai ales daca nu se face miscare

Citat:

Anterior postat de Eln (Post 69286)
i-am zis sa intre sa isi faca cont pe acest site, dar ea zice ca ea nu mananca pt ca nu vrea, si pt ca nu poate, si de un an nu ii mai pasa de ea, nu ii pasa daca se ingrasa sau slabeste:( mi se pare trist...

eu i-am zis despre voi... sunteti ff de treaba si ne incurajam reciproc ceea ce mi se pare ff cool:x

multumim de complimente

scumpa eu as zice ca ea are nevoie, mai degraba, de un psiholog. Aveti la scoala asa ceva?...pe vremea mea la Neculce era... nu stiu daca se mai practica. daca da ...vb cu respectiva persoana...ca se va descurca ea cum sa o abordeze...daca nu...e jale:-sFaptul ca pe ea nu o intereseaza daca slabeste sau se ingrasa(de asta ma indoiesc) e cam trist...si e ceva psihologic...de unde vine lehamitea asta... cum e atmosfera in casa? parintii sunt ok...sau sunt in certuri ....- de multe ori asta e o cauza in adolescenta. Are iubit? sau a parasit-o?- un alt motiv ...mai ales daca de o perioada destul de lunga nu a avut....si putem specula mult si bine ...probabil o varianta ar fi sa afli ce-i place cel mai mult sa pape si nu ar putea rezista ...si daca esti intr-adevar prietena si nu doar colega... ca acu nici sa te bagi in sufletul omului cu fortza nu merge...iei la scoala si ii dai si ei;)

Eln 21 ian 2010 21:13:03

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
oricum, va multumesc pentru pareri, si da, avem psiholog, chiar o femeie ff de trb, dar nush, nu cred ca ar merge cineva la ea, de obicei merge lumea cu situatii grave:) si chiar cred ca metabolismul sa obisnuit asa:)

drama queen 21 ian 2010 21:30:42

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
ianna depinde de zile.. dar de fel cam atata pap de can dtin regim.. daca exclud tot ce nu am voi esi pap numai ce am voie atata pot :D
ma rog ca am zile si cand pap 1000 dar alea nu sunt cam dese..

ianna 21 ian 2010 22:37:17

Re: Cum sa o conving pe colega mea sa nu se infometeze?
 
pai faci foarte rau si iti faci rau !

in primul rand pentru ca organismul tau ca sa functioneze are nevoie de un numar de calorii... vezi metabolismul bazal - deci un numar x de calorii pe care corpul tau le consuma fara sa faci efectiv nimic ...ca si cum ai dormi 24 ore- explicat foarte frumos pe forum, nu stiu de cine

logic daca papi foarte putine calorii te subnutresti si atunci creierul sau sangele sau x organ primesc mai putina "energie " de cat au ele necesar nevoie ca sa functioneze bine.

in al doilea rand ca urmare la ce am zis mai sus... in loc sa ajunti organismul sa arda lipide ...el se va indrepta catre supravietuire...si nu topeste grasimile... as zice mai degraba ca ti se atrofiaza muschii. Mishu a explicat foarte frumos in cateva articole /reply-uri vis -a -vis de infometare.

in al treilea rand...orice slabire...fie ea si nesanatoasa ...ajunge la o stagnare. Organismul se acomodeaza cu dieta ...cu stilul de viata si alimentatie si vei fi nevoita sa scazi din calorii...pentru ca orice alta dieta va contine mai multe calorii - si prin urmare risti sa te ingrasi ...si sau va trebui sa faci mai multa miscare/sport- care iar va necesita un aport mai mare de calorii consumate .... pe care tu nu vei putea/vrea sa-l dai...si rezultatele ...le poti trage singura.


acum e alegerea ta cum vrei sa slabesti...eu doar incerc sa-ti zic ca nu e sanatos:)

8ia 14 feb 2010 13:53:50

infometarea?
 
buna.am o prietena care nu manaca mai nimic.sunt zile in care bea doar o cafea si atat....cum as putea sa o conving sa renunte la acest tip de alimenatie...si cum sa revina la un regim alimenatr sanatos fara sa se ingrase(deoarece este un pic obsedata de felul cum arata)

ianna 14 feb 2010 14:14:55

Re: infometarea?
 
simplu...

arati rezultatele unei alimentatii sanatoase pe tine;) ca uite cat papi si cum papi si chiar reusesti sa slabesti:D

VentoFreddo 14 feb 2010 14:27:33

Re: infometarea?
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 87092)
buna.am o prietena care nu manaca mai nimic.sunt zile in care bea doar o cafea si atat....cum as putea sa o conving sa renunte la acest tip de alimenatie...si cum sa revina la un regim alimenatr sanatos fara sa se ingrase(deoarece este un pic obsedata de felul cum arata)

Trebuie neaparat sa o convingi ca nu e bine ce face, odata si odata organismul ei o sa cedeze, trebuie sa-i arati ca poate fi slaba si frumoasa mancand rational si cu putina miscare.Daca nu te asculta si vezi ca intra intr-o faza obsesiva sfatul meu e sa vorbesti cu parintii ei, pt ca cu anorexia nu e de glumit, duce sigur la moarte.

8ia 14 feb 2010 15:15:55

Re: infometarea?
 
am incercat sa vb cu ea dar zi de zi se lauda ca nu manaca mai nimc si cateodata ii mai aud cum ghiortaie matele:Psi ii spun sa manance dar ea serveste doar o cafea....spune ca nu manaca pentru ca se va ingrasa....totusi cum ar putea sa revina fara sa se ingrase...sa manaca putin cate putin...poate o sa vb cu parintii ei;)

DrIulia2010 14 feb 2010 15:20:38

Re: infometarea?
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 87138)
am incercat sa vb cu ea dar zi de zi se lauda ca nu manaca mai nimc si cateodata ii mai aud cum ghiortaie matele:Psi ii spun sa manance dar ea serveste doar o cafea....spune ca nu manaca pentru ca se va ingrasa....totusi cum ar putea sa revina fara sa se ingrase...sa manaca putin cate putin...poate o sa vb cu parintii ei;)

Cati ani are?

8ia 14 feb 2010 15:39:30

Re: infometarea?
 
16 ani!!!si are 48 de kg

VentoFreddo 14 feb 2010 16:02:50

Re: infometarea?
 
Citat:

Anterior postat de 8ia (Post 87148)
16 ani!!!si are 48 de kg

Zi-ne si ce inaltime are, asa putem sa vedem cat ar trebui sa cantareasca..

Red_Rose 14 feb 2010 16:06:43

Re: infometarea?
 
48 kg si inca ii frica sa nu se ingrase..ajut-o ca e rau daca continua asa.O prietena de-a mea are anemie de la asta si niciodata nu mai reuseste sa slabeasca chiar daca nu maninca mai nimic..are 56 kg oricum.

8ia 14 feb 2010 16:07:51

Re: infometarea?
 
1.68...dar totusi ea nu manaca nimc de frica sa nu se ingrase!

Suzume 14 feb 2010 16:59:12

Re: infometarea?
 
Asa am patit si eu cu colega mea de banca din liceu. Era dependenta de cola (si inca este): dimineata, la pranz si seara, sticla de cola era nelipsita. Era incredibil de slaba. Asa ca i-am cautat slabiciunea, sandwich-urile cu snitzel de pui si mancarea de la McDonald's si am reusit sa o fac sa manance. Stiu ca nu era un regim alimentar sanatos dar atat timp cat manca si tot nu avea probleme cu greutatea am zis de ce nu. Iar acum e la fel de slaba, cola e la fel de consumata dar mananca.

Bottomline: gaseste-i slabiciunile.

8ia 14 feb 2010 21:44:26

Re: infometarea?
 
fetelor!totusi cum sa inceapa sa manace pentru a nu se ingrasa...nu stiu in prima zi 200 calorii a treia zi 300 s.a.m.d.pana ajunge pana la cea normala ....ea estte obsedata de aspectul ei nu cred ca o so conving cu macare de la mac ca tot ce vrea ea e cafea sasi potoleasca foamea:!!!!tb sa o ajut cumva dar sa nu se ingrase si sa supere pe mine ca din cauza mea sa ingrasat;:-/:-s

8ia 14 feb 2010 22:10:52

Re: infometarea?
 
imi poate da si mie cineva un sfat va rog:):D:D:D

Red_Rose 14 feb 2010 22:22:10

Re: infometarea?
 
sincer nush..dar la 1.68 48 kg e ft slaba cred ca..e greu la asa persoane sa le dai sfaturi,ele cred ca le vrei rau :(

Diviana 15 feb 2010 02:32:30

Re: infometarea?
 
anorexia, ca si bulimia, este o boala psihica care se manifesta fizic prin infometare. ea nu trebuie sa fie fortata sa manance pt ca va gasi o cale sa se echiveze, ba mai mult se va ascunde foarte mult. are nevoie de consiliere - stiu ca e imposibil probabil sa ajunga la medic, insa si consiliere din partea unei persoane pe care ea o admira cat de cat este de trebuinta.
documenteaza-te cat mai mult despre cauzele psihice generale ale obsesie fata de propriul corp, iar apoi incearca sa identifici alaturi de ea momentul care a declansat aceasta afectiune (poate sa fie un eveniment tragic in familie, sau mai mult ca sigur remarcile baietilor sau ale fetelor din jur - si nu neaparat remarcile negative fata de ea, dar spre exemplu, daca un baiat de care ii place a declarat la un moment dat ca ii plac fetele slabe, sau 'ce buna e X, Y', ea a memorat acest lucru si inconstient este dominata de acel gand).

daca ai intrebari, astept :)
succes

p.s. ca sa dau credibilitate vorbelor mele, iti spun ca sunt bulimica inca de la 15 ani - nu scapi niciodata de aceasta afectiune, decat poate prin psihanaliza- si am cunostiinte de psihologie si ceva psihanaliza.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:07:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO