Prezentare Calculator Nutriţional Slăbuţe - Partea 1Cursuri pictura, desen, modelaj, istoria artei
Sunt Resposnabil Calculator nutriţional Susţin Slăbuţe - Widgets si insigne! Slabute Concurs - Sanatate, premii si distractie! Slăbuţe TV - Televiziunea slăbuţelor

M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Gaseste prietenii din orasul tau! Alba Arad Arges Bacau Bihor Bistrita-Nasaud Botosani Braila Brasov Buzau Calarasi Caras-Severin
Cluj Constanta Dambovita Dolj Galati Giurgiu Gorj Hunedoara Ialomita Iasi Bucuresti Maramures Mehedinti Mures Neamt Olt
Prahova Salaj Satu-Mare Sibiu Suceava Teleorman Timis Tulcea Vaslui Valcea Vrancea
Prima Petitie Nationala pentru Dreptul la o Viata Sanatoasa deja a fost semnata de catre 66338 oameni.
In total sunt necesare peste 100.000 de semnaturi. Fii voluntar si participa in campania de strangere de semnaturi, clic aici.
Bine ai venit pe Slăbuţe, comunitatea care în 2008 a pus bazele mişcării pentru stilul de viaţă sănătos din România! Am creat pentru tine o comunitate unică şi specială. Într-o atmosferă civilizată, alături doar de oameni de calitate si cu o vastă experientă în domeniul stilului de viaţă sănătos, corect şi imparţial vei putea învăţa şi împărtăşi experienţele tale despre sănătate, alimentaţie, sport, stil de viaţă, slăbit sănătos şi alte întâmplări interesante din viaţa ta. Daca îţi pasă de viitorul ţării noastre şi a celor din jur, poţi contribui alături de noi într-un mod responsabil la promovarea stilului de viaţă sănătos, fie prin recomandarea comunităţii, fie prin relatarea celor învăţate pe Slăbuţe. Dacă ne vizitezi pentru prima dată, îţi recomandăm să citeşti ghidul începătorilor.
Pentru ca să te înregistrezi, clic aici. Succes!
Răspunde
 
Opţiuni subiect
  #1 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 21:15:56
Ana Christina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Post M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Buna seara,

Imi cer mii de scuze daca intervin in discutie la momentul / locul nepotrivit. Mi-a fost jena sa creez un nou topic doar pentru asta, asa ca m-am gindit sa incerc aici.

Am reusit sa slabesc in un an vreo 16 kilograme, incepind lejer cu eliminarea mincatului acasa. Nu imi propusesem sa slabesc & habar n-aveam de calorii, asa ca la inceput ce a ajutat mult a fost ca am inceput sa maninc de la un take away care gatea cu mai putin de 1/2 din cantitatea de ulei pe care o foloseau parintii acasa. Treptat, kilogramele s-au dus, iar cind au stagnat si ulterior au inceput sa creasca usor, am avut grija la ce maninc, pina am ajuns la greutatea de acum. Intre timp, aflasem si eu despre calorii, asa ca asta mi-a permis sa ma mentin, fara a imi sacrifica pofta de dulciuri sau carne.

Mentionez ca faptul ca muncesc minim 10 ore pe zi intr-un birou nu lasa timp activitatilor sportive, ceea ce ma aduce la problema mea: m-am lasat de fumat Duminica trecuta, iar de atunci am incetat sa mai pot merge la baie in fiecare dimineata. De unde pina acum, tranzitul era Ok si se intimpla cu rare exceptii zilnic imediat dupa cafea & cele trei tigari de dimineata, acum am asteptat trei zile si pina la urma am luat Sennax deoarece devenise de-a dreptul ridicol cum muream de foame dar nu puteam minca din cauza ca ma durea burta.

Din cite am inteles, laxativele nu reprezinta o solutie de durata, dar deocamdata cam asta e singurul lucru care functioneaza in afara de a reveni la fumat. Imi place sa cred ca nu sint absurda, dar in conditiile in care de Duminica pina acum, eu am mincat Duminica la fel ca de obicei, iar in restul zilelor am sarit desertul pe care obisnuiam sa il iau zilnic (in jur de 300 calorii), mi se pare ridicol ca atunci cind ma cintaresc, cintarul sa imi arate cu un kilogram mai mult fata de Simbata cind inca fumam si aveam tranzit normal.

Realizez ca trebuie sa ii dau timp corpului sa se obisnuiasca, dar nici nu vreau sa risc sa ajung la cazul in care sint nevoita sa maninc in jur de 700 calorii desi mor de foame, dar nu pot adauga nimic la ele pentru ca ma doare stomacul (ceea ce a fost cazul la fiecare masa de prinz in ultimele zile), si chiar daca nu adaug, tot ma ingras... Din nimic.

Am citit pe forumuri (acesta si inca citeva) si am incercat (fara rezultate) urmatoarele lucruri: ceai de soc, ceai verde (nu cel anti-adipos), fructe & legume bogate in fibre (pe care oricum le mincam si inainte, asa ca nu stiu cit ajuta), lapte/iaurt dimineata.

Deocamdata, singurul lucru care functioneaza pare sa fie Sennax, dar nu vreau sa schimb dependenta de nicotina pe dependenta de laxativ, asa ca m-am gindit sa intreb si aici in caz ca stie cineva de modalitati de a usura tranzitul intestinal in conditiile unei schimbari atit de drastice precum renuntatul la fumat. Nu sint pretentioasa cu privire la cind se intimpla in cursul zilei, atita vreme cit am siguranta ca cea mai lunga perioada fara=1 zi (cum era inainte), ceea ce imi permite sa maninc normal, fara sa ma privez de toate cele & fara sa fac foamea.

In alte cuvinte, mi-as dori sa maninc la fel cum mincam si saptamina trecuta, adica MD + prinz + cina, iar ele sa se comporte exact ca atunci, adica sa nu imi adauge la greutate. Ajuta faptul ca maninc in fiecare zi cam acelasi lucru, asa ca stiu la nivel logic ca nu ar trebui sa iau in greutate... Singura schimbare e efectul renuntarii la fumat asupra tranzitului.

Imi cer scuze ca am fost asa vorba lunga, sper ca nu am deranjat pe nimeni, & multumesc in avans pentru rabdarea & timpul acordate.
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]

Ultima dată editat de Ana Christina; 27 oct 2010 at 21:21:09.
Răspuns cu citat
  #2 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 21:35:35
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Buna Ana si bine ai venit printre noi
Si eu am destul de mari probleme cu tranzitul mai apelez la ceai din cand in cand cand e grava situatia
Eu nu fumez... deci la acest lucru nu te pot ajuta Oricum, tin sa te felicit ca ai luat decizia sa lasi tigarile Bravo
Nu trebuie numai fructe si legume bogate in fibre, ci alimente care sa contina fibre Este destul de greu, dar trebuie sa avem in jur de 20-25 gr fibre/zi . Uite, poti calcula aici, ca sa stii mai exact: Calculator necesar zilnic de fibre - Calorii.Slabute.ro
Acum cam cate calorii papi / zi? sport faci?
Cat mai vrei sa slabesti? Iti doresc mult succes in tot ceea ce ti-ai propus
Răspuns cu citat
  #3 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 22:25:08
Ana Christina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: Vrei sa afli ceva intreaba-ne!

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Buna Ana si bine ai venit printre noi
Buna, Andra, si multe multumiri pentru cuvintele tale calde de bun-venit.

Citat:
Nu trebuie numai fructe si legume bogate in fibre, ci alimente care sa contina fibre Este destul de greu, dar trebuie sa avem in jur de 20-25 gr fibre/zi . Uite, poti calcula aici, ca sa stii mai exact: Calculator necesar zilnic de fibre - Calorii.Slabute.ro
Ok, doar ca nu stiu exact cum sa fac rost de acele produse integrale & cum sa le gatesc cit mai usor. Timpul = problema foarte mare. Mega Image reprezinta singurul magazin la care pot merge zilnic (iar asta seara, in jurul orei 9, cind plec de la birou), iar Carrefour in weekend. Le mentionez pt ca am cautat in ambele locuri mai multe surse de fibre in afara de legume, iar singurele lucruri care pareau ca se califica erau niste fulgi care trebuiau gatiti la cuptor intr-o tava cu folie etc... Eu nu stiu sa gatesc, dar planuiesc sa invat cind ma mut din tara peste o luna. Pentru moment, imi doream o solutie mai lenesa & mai rapida, de genul legumelor, fructelor, & salatelor pe care le maninc oricum. Nu este frumos din partea mea, dar in conditiile unui program Luni-Vineri 10-9, imi gasesc o multime de scuze ca sa imi protejez timpul liber din weekend.

In orice caz, multumesc pt link. Voi incerca in continuare sa vad ca solutii pot gasi la problema mea.

Citat:
Acum cam cate calorii papi / zi? sport faci?
Cat mai vrei sa slabesti? Iti doresc mult succes in tot ceea ce ti-ai propus
Nu fac sport pentru ca munca nu imi permite, cu exceptia weekend-ului, cu care sint foarte posesiva. Nu vreau sa mai slabesc - doar sa ma mentin pe la 50 kilograme, fara sa fac schimbari drastice in ceea ce maninc. Cu exeptia weekend-ului, maninc in fiecare azi acelasi lucru (da, stiu ca e neobisnuit, dar nu ma plictiseste/frustreaza):

MD: 50 g piept pui gratar + fruct sau altceva dulce pina in 50 cal;

Prinz: salata Mexico Mix (180 g = ~50 calorii) - contine porumb, endivia, frisee, raddichio, fara ulei, otet sau alt dressing; 150-pina in 200 grame piure cartofi de la take away (fara lapte, fara unt); 50 g piept pui gratar; 100 grame rosii; 150 grame castraveti; 2 felii piine integrala Vel Pitar; 1 fruct (mar, nectarina, portocala) de aproximativ 100 cal/greutate totala; 1 desert de tip crema sau iaurt in jurul la 200 cal;

Cina: (este foarte tirziu din cauza orei la care ajung acasa) - salata de castraveti, rosii, 1 ardei galben; sandvis cu brinza Philadelphia Light + 25 g cascaval sau 10 g piept pui afumat Aldis; fruct sau alt desert in jur de 100 cal.

De cind am inceput sa am probleme, sar complet desertul de la prinz & cel de seara, & am adaugat 1 portie supa/plic seara (in jur de 30-40 calorii). Per total, desi e greu de judecat nr de calorii pt pieptul de pui la gratar & piure-ul (sau mamaliga pt cind ma plictisesc de piure) pe care le cumpar de la Take Away, ma incadram, cu toate deserturile & snack-urile, pe la 1200-1400 calorii & ma mentineam. In weekend-uri, obisnuiam sa maninc cam la fel ca mai sus, dar gatit acasa.

Ideea este ca acum maninc si mai putin, dar in loc sa ma mentin (n-aveam probleme cu asta inainte), pun pe mine si ma doare stomacul in continuu. Cea mai rea este frustrarea, pentru ca simt ca ma infometez (cind ajung acasa, in ultimele zile, nu am mai mult de 600-700 calorii consumate), & nu ma simt bine, asa ca incerc sa ma fortez sa maninc pina la 1000, dar stomacul ma doare, asa ca ma culc nemincata si satula si ma si ingras. Se simte rau la haine, desi imi caut scuze de genul ca am retinut apa. Apropo de apa, de cind m-am lasat de fumat, consum lejer mai mult de 2 L/zi, ceea ce nu era cazul inainte. Tot completez cu Cola Zero & cafea neagra, dar am redus dozele. Singurului rezultat e ca nu ma mai pot odihni noaptea pt ca ma trezesc in continuu sa ma duc la baie.

Stiu ca produsele take away & cele cumparate in comert nu sint sanatoase, dar avind in vedere ca mai am de lucrat inca o luna pe orarul de mai sus, nu prea am de ales, fara a sacrifica cele citeva ore petrecute cu familia in favoarea gatitului.

Scuze pt lungimea celor de mai sus (exprimarea concisa nu e una din virtutile mele) & multumesc pentru rabdare & interes. Nu stiu mare lucru despre asta, dar inainte de a incepe sa fac experimente pe propriul corp, credeti ca imi pot mentine greutatea daca maninc la fel ca pina inainte de a renunta la fumat, in ciuda problemelor cu tranzitul? Pentru ca daca as sti ca in timp se compenseaza/rezolva/adapteaza/e doar o problema de retinere a apei/etc, as inceta sa ma simt vinovata pentru fiecare lucru pe care il maninc sau ma fortez sa il maninc - asa era cazul saptamina trecuta, cind ma simteam usoara si libera si cam si cum mincam Ok, in conditiile in care munca imi papa viata.
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #4 (permalink)  
Vechi 27 oct 2010, 22:35:28
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Te inteleg in privinta orarului
Dar meniul tau e cam dezordonat deci: trebuie sa ai 3 mese pe zi (aici e ok), si macar 2 gustari daca nu chhiar si 3
Frucele se mananca la gustari
La o masa nu trebuie sa amesteci proteinele cu, carbohidratii. ceea ce mi-ai descris mai sus, nu e ok.
piure-ul de cartofi + carne, nu e o combinatie tocmai excelenta.
Si cea mai grava problema... e ca papi foarte putin ai zis tu bine, asta e infometare curata. si sa stii ca asa nu o sa slabesti cum trebuie. risti chiar sa te ingrasi daca organismul s-a obisnuit asa, normal ca nu o sa mai slabesti
Trebuie sa ai macar 1000 kcal pe zi. eu iti recomand 1100-1200. asa daca stagnezi, ai de unde sa scazi.
Fibrele le poti lua din legume si fructe. dar nu numai. cereale dimineata, poti sa cauti pe la magazine naturiste tarate de psyllium. eu consum macar 5-10 gr/z. e putin, dar strang de aici, de colo cate putin, astfel incat sa ajug la necesarul zilnic nu mereu reusesc, dar ma straduiesc cat mai mult
La cola ai face bine sa renunti. chiar si cea zero. nu e buna pentru stomacel iti spune asta o ex ependenta beam si cate o sticla pe zi si apa deloc pana am descoperit ca am gastrita.
mai beau din cand in cand dar rar...
Eu iti tin pumnii sa reusesti sa le impaci pe toate
Răspuns cu citat
  #5 (permalink)  
Vechi 28 oct 2010, 00:20:02
Ana Christina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Ai dreptate, este foarte putin. Nu prea stiu unde sa plasez piure-ul ala, asa ca l-am pus unde ma satura cel mai bine & unde e cel mai usor de mincat (dimineata sau seara nu am cum sa mi-l fac acasa). O sa vad ce pot face, poate le mai jonglez intre ele.

Eu chiar nu vreau sa mai slabesc. Doar sa ma mentin. In mod normal, la meniul despre care am scris, adaug dulciuri & fructe in jurul la 500 calorii, asa ca saptamina trecuta eram chiar fericita cu cit de multe pot sa maninc fara sa imi pierd abilitatea de a ma mentine.

Saptamina asta a fost un cosmar, nu numai pt ca nu pot sa maninc ca ma doare, dar si pt ca ma omoara paradoxul: sa-ti fie foame, dar sa te ingrasi oricum. N-am idei despre cum sa procedez, dincolo de faptul ca mi-am taiat portia de dulciuri pina la extrem, am suplimentat legumele si proteinele, si caut disperata un mod sa revin la digestia pe care obisnuiam sa o am.

Dupa calculele mele, cu exceptia serii de ieri, cind am mincat de vreo 909 calorii pt ca n-am putut mai mult, m-am incadrat pe la 1100-1200, desi este f greu de estimat cit are 100 aia de grame de piept de pui la gratar & piure-ul. Pe orice altceva consum, imi pot calcula cu usurinta. Eu tind sa aproximez pe la maxim 300-350 calorii pt 100 g piept pui/gratar + maxim 200 calorii pt 150-190 g piure. Nu stiu daca este prea mult sau prea putin, dar daca tu crezi ca estimarea mea este prea mare/mica, te rog sa imi spui. La Take Away-ul unde cumpar nu scrie pe produse decit gramajul, dar am intrebat, iar dincolo de putin ulei de masline, carnea nu mai contine nimic, iar piure-ul nu are nici lapte, nici unt. Daca tu crezi este prea putin, atunci asta m-ar ingrijora, pt ca n-am nici o intentie sa ma infometez - vreau doar sa ma mentin, iar tot ce am citit pina acum despre persoanele care s-au lasat de fumat, este ca au luat in greutate, chiar daca nu au compensat tigarile cu extra dulciuri/mincare/rontaieli, ci au mincat ca inainte.

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Fibrele le poti lua din legume si fructe. dar nu numai. cereale dimineata, poti sa cauti pe la magazine naturiste tarate de psyllium. eu consum macar 5-10 gr/z. e putin, dar strang de aici, de colo cate putin, astfel incat sa ajug la necesarul zilnic nu mereu reusesc, dar ma straduiesc cat mai mult
Ok, nu auzisem de ele pina acum. O sa incerc sa merg in cautare Simbata pe la citeva magazine naturiste. Calde multumiri pt recomandarea aceasta si toate celelalte, ca si pentru incurajari.

O seara buna!
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #6 (permalink)  
Vechi 28 oct 2010, 22:11:51
andra_aly's Avatar
(meniuri, evolutie)
Slăbuţă SeniorSlăbuţă Senior
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 27 nov 2009
Locaţie: Sibiu/Roma, Italia
Vârsta: 34
Dieta: Stil de viata sanatos
Date: 166cm, 60kg
Mesaje: 21.862
Aprecieri acordate: 847
Am fost apreciat(a) de 1.470 ori in 478 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Pai stai ca nu am inteles bine? Tu pui in jur de 350 kcal pentru 100 gr piept pui?
Nu e bine... nu are cum sa aiba atat. numai sa fie fript in ulei
Pieptul de pui prajit are pana in 200/cal pe 100 gr daca este in ulei. daca nu ii pui decat putin ulei are si mai putine calorii. deci.. tin sa cred ca tu papi mai putin de 900 kcal cum spui. si cred ca aceasta este si cauza pentru care te ingrasi si adca papi putin
Dupa un timp, organismul se obinuieste asa. iar apoi ce faci cand tre sa papi mai mult?
Zici ca vrei sa te mentii. pai atunci trebuie sa ai in jur de 1400-1500 kcal/zi. poate chiar si 1600. depinde si cat de activa esti si cat consumi
Azi cum ti-a mers? ce ai papat?
Răspuns cu citat
  #7 (permalink)  
Vechi 28 oct 2010, 23:18:03
Ana Christina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de andra_aly Vezi mesajul
Pai stai ca nu am inteles bine? Tu pui in jur de 350 kcal pentru 100 gr piept pui?
Foarte rar... Uneori, bucatarul de la Take Away-ul unde merg are toane & il unge cu putin unt pe deasupra. Intotdeauna incerc sa maninc undeva intre 100 si 120 grame & socotesc in jurul la 200-300 calorii, 350 daca vad untul, pt ca nu stiu cit ulei & unt a pus (chiar daca nu pare foarte uleios). Daca zici ca e prea putin, atunci asta explica multe...

Pot incerca sa maninc in jur la 150 g /zi, asta m-ar aduce pe unde trebuie? Problema e piure-ul ala si cum nu stiu cit are. Intotdeauna iau pina in 200 grame, dar peste 150 si socotesc la 200 calorii. Habar n-am daca e prea mult. Au si mamaliguta, si sint foarte tentata sa la schimb/alternez, dar problema ramine ca nu stiu cit are fiecare la acelasi gramaj.

Citat:
Nu e bine... nu are cum sa aiba atat. numai sa fie fript in ulei Pieptul de pui prajit are pana in 200/cal pe 100 gr daca este in ulei. daca nu ii pui decat putin ulei are si mai putine calorii.
Are ulei, pt ca am intrebat - au spus ca nu au cum sa il faca direct pe gratar ca se lipeste, ceea ce nu cred, dar in fine... Daca tu crezi ca 150 grame m-ar aduce mai aproape de a consuma calorii conform intentiilor mele (=mentinere), atunci asa o sa fac de miine.

Citat:
deci.. tin sa cred ca tu papi mai putin de 900 kcal cum spui. si cred ca aceasta este si cauza pentru care te ingrasi si adca papi putin
Dupa un timp, organismul se obinuieste asa. iar apoi ce faci cand tre sa papi mai mult?
Nu stiu... Tot ce pot sa spun este ca astept cu nerabdare sa nu mai trebuiasca sa estimez eu portiile gatite de altcineva. Am citit ca atunci cind oamenii estimeaza portiile mincate din ochi, au tendinta sa subestimeze cit maninca. Mie imi plac mult dulciurile & carnea, asa ca am incercat sa nu las subestimarea sa fie o scuza pt excese. Habar n-am avut ca am fost asa departe de adevar.

Citat:
Zici ca vrei sa te mentii. pai atunci trebuie sa ai in jur de 1400-1500 kcal/zi. poate chiar si 1600. depinde si cat de activa esti si cat consumi
Azi cum ti-a mers? ce ai papat?
Mic Dejun: 44 g Activia de Baut cu Fibre (=26.84 cal) + 50 g muschi vita gatit la gratar fara ulei, care chiar nu stiu cite calorii ar putea sa aiba (eu am socotit maximul pe care l-am gasit pe un site, adica 90 cal)

Prinz: Salata Mexico Mix (180 g=55.8 cal) + 145 g castraveti fara coaja (=17.44) + Rosie 130 g (=22.94 cal) + 330 g Activia de Baut cu Fibre (=200.64 cal).

Gustare: Mar 148 g (=76.96 cal) + 4 g Biscuite RoStar Picnic cu cacao (=12.88 cal) + 40 g piept de pui gratar fara ulei (aproximat la 66 cal)

Cina: 94 g salata varza rosie (=29.567 cal) + o lingurita de otet din vin la salata (nu stiu continut caloric pt ca n-avea tabel, dar am aproximat la 10 cal) + 131 g castraveti fara coaja (=15.75 cal) + 64 g ardei gras galben (=17.20 cal) + 22 g felie piine Vel Pitar Integral (=46.04 cal) + 180 g piure take away (aproximat la 180 cal) + 167 g nectarina (=73.93 cal).

Total, cu tot cu aproximarile mele: 116.84 (MD) + 296.82 (prinz) + 155.84 (gustare) + 372.487 (cina) = 941.987, cu mentiunea ca piure-ul & carnea de vita & de pui sint aproximarile mele... N-am de unde sa stiu cit au in realitate.

Ieri seara am iesit pe la vreo 1102.645 cu tot cu aproximari, dar tot ce ai spus tu despre cit de eronate sint ma face sa ma indoiesc ca am calculat corect pina acum. Maninc Activia cu Fibre incepind de ieri pt ca am sperat sa ajute cu digestia, dar tot ma simt prea plina & ca si cum n-as minca, desi nu la fel de rau pe cit m-am simtit ieri.

Daca ai sugestii cam cum as putea imbunatati combinatiile de mai sus in asa fel incit sa ramin pe la vreo 1200, ti-as fi recunoscatoare. Ultimul lucru pe care mi-l doresc este sa ma infometez.

Abia astept sa vina ziua de Simbata ca sa ma uit dupa psyllium, dar pina atunci sper sa ajute Activia cu fibre. Sincera sa fiu, nu prea imi fac iluzii pt ca par sa aiba f mult zahar pt un produs care se vrea sanatos, dar incerc sa gindesc pozitiv & sa il maninc ca pe desert.

Mentionez ca pina sa ma las de fumat, prinzul meu obisnuit includea fata de toate cele de mai sus, inca o felie de piine Vel Pitar + un alt desert decit Activia la vreo 200 calorii + un fruct mare la vreo 100 de calorii, iar cina includea un sandvis cu crema de brinza Philadelphia Light + fie cascaval, fie pastrama de piept de pui afumat (total = ~100 cal) + inca un fruct sau ceva dulce in valoare de vreo 100 de calorii. De cind m-am lasat de fumat & nu mai pot sa maninc ca lumea pt ca ma doare burta, am taiat tot ce avea prea multe calorii sau parea nesanatos, cu exceptia sandvis-ului, pe care il maninc cind mi-e foame (nu e cazul in seara asta).
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #8 (permalink)  
Vechi 29 oct 2010, 17:56:44
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de Ana Christina Vezi mesajul
Foarte rar... Uneori, bucatarul de la Take Away-ul unde merg are toane & il unge cu putin unt pe deasupra. Intotdeauna incerc sa maninc undeva intre 100 si 120 grame & socotesc in jurul la 200-300 calorii, 350 daca vad untul, pt ca nu stiu cit ulei & unt a pus (chiar daca nu pare foarte uleios). Daca zici ca e prea putin, atunci asta explica multe...

Pot incerca sa maninc in jur la 150 g /zi, asta m-ar aduce pe unde trebuie? Problema e piure-ul ala si cum nu stiu cit are. Intotdeauna iau pina in 200 grame, dar peste 150 si socotesc la 200 calorii. Habar n-am daca e prea mult. Au si mamaliguta, si sint foarte tentata sa la schimb/alternez, dar problema ramine ca nu stiu cit are fiecare la acelasi gramaj.



Are ulei, pt ca am intrebat - au spus ca nu au cum sa il faca direct pe gratar ca se lipeste, ceea ce nu cred, dar in fine... Daca tu crezi ca 150 grame m-ar aduce mai aproape de a consuma calorii conform intentiilor mele (=mentinere), atunci asa o sa fac de miine.



Nu stiu... Tot ce pot sa spun este ca astept cu nerabdare sa nu mai trebuiasca sa estimez eu portiile gatite de altcineva. Am citit ca atunci cind oamenii estimeaza portiile mincate din ochi, au tendinta sa subestimeze cit maninca. Mie imi plac mult dulciurile & carnea, asa ca am incercat sa nu las subestimarea sa fie o scuza pt excese. Habar n-am avut ca am fost asa departe de adevar.



Mic Dejun: 44 g Activia de Baut cu Fibre (=26.84 cal) + 50 g muschi vita gatit la gratar fara ulei, care chiar nu stiu cite calorii ar putea sa aiba (eu am socotit maximul pe care l-am gasit pe un site, adica 90 cal)

Prinz: Salata Mexico Mix (180 g=55.8 cal) + 145 g castraveti fara coaja (=17.44) + Rosie 130 g (=22.94 cal) + 330 g Activia de Baut cu Fibre (=200.64 cal).

Gustare: Mar 148 g (=76.96 cal) + 4 g Biscuite RoStar Picnic cu cacao (=12.88 cal) + 40 g piept de pui gratar fara ulei (aproximat la 66 cal)

Cina: 94 g salata varza rosie (=29.567 cal) + o lingurita de otet din vin la salata (nu stiu continut caloric pt ca n-avea tabel, dar am aproximat la 10 cal) + 131 g castraveti fara coaja (=15.75 cal) + 64 g ardei gras galben (=17.20 cal) + 22 g felie piine Vel Pitar Integral (=46.04 cal) + 180 g piure take away (aproximat la 180 cal) + 167 g nectarina (=73.93 cal).

Total, cu tot cu aproximarile mele: 116.84 (MD) + 296.82 (prinz) + 155.84 (gustare) + 372.487 (cina) = 941.987, cu mentiunea ca piure-ul & carnea de vita & de pui sint aproximarile mele... N-am de unde sa stiu cit au in realitate.

Ieri seara am iesit pe la vreo 1102.645 cu tot cu aproximari, dar tot ce ai spus tu despre cit de eronate sint ma face sa ma indoiesc ca am calculat corect pina acum. Maninc Activia cu Fibre incepind de ieri pt ca am sperat sa ajute cu digestia, dar tot ma simt prea plina & ca si cum n-as minca, desi nu la fel de rau pe cit m-am simtit ieri.

Daca ai sugestii cam cum as putea imbunatati combinatiile de mai sus in asa fel incit sa ramin pe la vreo 1200, ti-as fi recunoscatoare. Ultimul lucru pe care mi-l doresc este sa ma infometez.

Abia astept sa vina ziua de Simbata ca sa ma uit dupa psyllium, dar pina atunci sper sa ajute Activia cu fibre. Sincera sa fiu, nu prea imi fac iluzii pt ca par sa aiba f mult zahar pt un produs care se vrea sanatos, dar incerc sa gindesc pozitiv & sa il maninc ca pe desert.

Mentionez ca pina sa ma las de fumat, prinzul meu obisnuit includea fata de toate cele de mai sus, inca o felie de piine Vel Pitar + un alt desert decit Activia la vreo 200 calorii + un fruct mare la vreo 100 de calorii, iar cina includea un sandvis cu crema de brinza Philadelphia Light + fie cascaval, fie pastrama de piept de pui afumat (total = ~100 cal) + inca un fruct sau ceva dulce in valoare de vreo 100 de calorii. De cind m-am lasat de fumat & nu mai pot sa maninc ca lumea pt ca ma doare burta, am taiat tot ce avea prea multe calorii sau parea nesanatos, cu exceptia sandvis-ului, pe care il maninc cind mi-e foame (nu e cazul in seara asta).
Buna Cristina si bine ai venit printre noi

Piure trebuie mancat cat mai rar si mamaliga la fel.
Si in nici un caz combinate cu carnita.

Iti dau cateva sfaturi legate de meniul tau
Micul dejun este saracacios.
Foarte putin, trebuie putin mai mult curaj, o omleta, sau un sandwich cu de toate, sau altceva, dar mai satios.

Pranzul este ok.

Gustare aici s-a gresit foarte mult.
Fara biscuiti cu cacao, si niciodata fructele amestecate cu alte alimente.

La cina se putea pe langa salata un gratar de pui/vita/porc, dar nu piure si fara paine.
Painea se mananca de preferat dimineata si nu se combina cu piure si nu trebuie sa apara fructe, care se pot manca singure, la gustari.

Trebuie sa iti reorganizezi meniul, e putin cam haotic si are putine proteine.
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
  #9 (permalink)  
Vechi 30 oct 2010, 01:13:21
Ana Christina's Avatar
(meniuri, evolutie)
Sunt în trecere...Slabuta in trecere
Merite:
 
Data înregistrării: 23 oct 2010
Locaţie: Constanta, Romania
Vârsta: 41
Date: 160cm, 50kg
Mesaje: 7
Aprecieri acordate: 0
Am fost apreciat(a) de 0 ori in 0 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de slabuta Vezi mesajul
Buna Cristina si bine ai venit printre noi
Buna si multumesc pt urare. Stiu ca numele pe care l-am ales pt forum include Christina, dar numele meu adevarat este doar Ana - Christiana este un nume de botez pe care l-am adaptat taind a-ul ca sa nu rimeze cu Ana. Scuze pt confuzie, dar vroiam sa clarific.

Citat:
Piure trebuie mancat cat mai rar si mamaliga la fel.
Pot sa intreb de ce? Credeam ca o alimentatie sanatoasa include co portie zilnica de genul cartofi / orez / malai etc. Este din cauza ca fulgii de piure nu sint sanatosi? Si daca da, pot sa ii inlocuiesc cu 200 g cartofi la cuptor, chiar daca s-a folosit ulei?

Citat:
Si in nici un caz combinate cu carnita.
Am citit des acest sfat pe aici, dar din nefericire, nu mi-e clar de ce. Daca ai putea sa imi dai, te rog, un link la un articol cit mai lung & detaliat despre asta, ti-as fi recunoscatoare.

Citat:
Foarte putin, trebuie putin mai mult curaj, o omleta, sau un sandwich cu de toate, sau altceva, dar mai satios.
Ok, am retinut. Problema este ca nu prea mi-e foame dimineata, dar am sa incerc ce mi-ai sugerat tu.

Citat:
Gustare aici s-a gresit foarte mult.
Fara biscuiti cu cacao, si niciodata fructele amestecate cu alte alimente.
Ah, da, biscuitii intra la capitolul "pacate admise". Imi plac mult dulciurile, iar daca pot sa tin sub control caloriile, incerc sa maninc macar un biscuite mic / bomboana de ciocolata pe zi. Cit despre fructe, am citit o argumentatie despre asta (cred ca in cartea lui Montignac, dar nu sint sigura), dar pt ca dincolo de acel loc, nu prea am vazut-o pe nicaieri, am ridicat din umeri. E posibil sa fi procedat gresit, asa ca o sa ma mai informez.

Citat:
La cina se putea pe langa salata un gratar de pui/vita/porc, dar nu piure si fara paine.
Painea se mananca de preferat dimineata si nu se combina cu piure si nu trebuie sa apara fructe, care se pot manca singure, la gustari.
De ce piinea dimineata? Cit despre gratarul de seara, am incercat, dar daca tot e proteina, nu pot sa il las la prinz, unde ma satura mai bine (si unde il pot minca cald la munca, spre deosebire de necesitatea de la birou pt 2 mese diferite, ceea ce n-am cum)? Seara am experimentat cu sandvis-ul cu proteina sau crema de brinza/cascaval light pt sint mai accesibile avind in vedere programul meu nesuferit si orele la care ajung acasa.

Citat:
Trebuie sa iti reorganizezi meniul, e putin cam haotic si are putine proteine.
Ai foarte mare dreptate in legatura cu proteinele, dar pt ca nu le gatesc chiar eu, mi-e greu cu estimarea caloriilor & nu pot sa imi dau seama macar intre ce cantitati ar trebui sa variez. As aprecia foarte mult daca ai putea sugera modalitati de includere a mai multe proteine in conditiile in care nu am posibilitatea sa gatesc eu preparatele din carne.

In fine, din fericire in curind voi avea un program mai putin haotic si sper ca asta sa permita organizarea unor meniuri mai sanatoase, asupra al caror continut sa am mai mult control. Inca o data, multumesc din suflet pt rabdarea si sugestiile oferite! Promit ca voi incerca sa folosesc cit mai multe dintre ele.
Ana Christina, necesarul caloric zilnic pentru a te menţine la greutatea actuală, la un nivel de activitate fizică Sedentar, este de 1365 kcal/zi. Pentru a slăbi 0.5kg/săptămână, ar trebui să mănânci aproximativ 848 kcal/zi.
NOTĂ: Culorile înseamnă slăbit sănătos, înfometare, pericol pentru viaţă.
[Calculator calorii]
Răspuns cu citat
  #10 (permalink)  
Vechi 30 oct 2010, 11:43:52
Slabuta's Avatar
(meniuri, evolutie)
Co-Fondator
Merite:
SUNT RESPONSABIL SUNT RESPONSABIL, DONEZ  
Data înregistrării: 24 ian 2009
Locaţie: Bucuresti, Romania
Vârsta: 40
Dieta: incarcatura glicemica, hipocalorica
Date: 167cm, 66.1kg
Mesaje: 23.847
Aprecieri acordate: 12
Am fost apreciat(a) de 187 ori in 114 mesaje
Implicit Re: M-am lasat de fumat - efecte aparute (constipatie, posibila ingrasare)

Citat:
Anterior postat de Ana Christina Vezi mesajul
Pot sa intreb de ce? Credeam ca o alimentatie sanatoasa include co portie zilnica de genul cartofi / orez / malai etc. Este din cauza ca fulgii de piure nu sint sanatosi? Si daca da, pot sa ii inlocuiesc cu 200 g cartofi la cuptor, chiar daca s-a folosit ulei?
O portie zilnica sigur nu. 1 data pe saptamana sau chiar 2, mai mergem, dar nu zilnic.
Cartofii si porumbul sunt alimente slab nutritiv, si in plus amestecul cartofi-ulei este o combinatie gresita din punct de vedere alimentatie.

In plus, fulgii numai cartofi nu sunt.
Iar cartofii la cuptor, fara ulei, ii poti manca 1 data pe saptamana.

Citat:
Am citit des acest sfat pe aici, dar din nefericire, nu mi-e clar de ce. Daca ai putea sa imi dai, te rog, un link la un articol cit mai lung & detaliat despre asta, ti-as fi recunoscatoare.
Carne este proteina, cartof este carbohidrat si mai ales amidon.
Combinare alimente - Slabute.ro
Citat:
Ok, am retinut. Problema este ca nu prea mi-e foame dimineata, dar am sa incerc ce mi-ai sugerat tu.
Micul dejun este o masa importanta, iti furnizeaza suficienta energie pentru prima jumatate a zilei si in plus riscul de a manca mai mult in a doua parte a zilei spre seara este mai mic.
De obicei, un mic dejun mai saracacios duce la mancat/pofte excesive seara.
Citat:
Ah, da, biscuitii intra la capitolul "pacate admise". Imi plac mult dulciurile, iar daca pot sa tin sub control caloriile, incerc sa maninc macar un biscuite mic / bomboana de ciocolata pe zi. Cit despre fructe, am citit o argumentatie despre asta (cred ca in cartea lui Montignac, dar nu sint sigura), dar pt ca dincolo de acel loc, nu prea am vazut-o pe nicaieri, am ridicat din umeri. E posibil sa fi procedat gresit, asa ca o sa ma mai informez.
Nu e vorba de Montignac, este vorba de nutritie in general.
Fructele se digera foarte rapid, deci procesul de digestie implicat in digerarea lor este mult diferit fata de cel al altor alimente si de aceea niciodata nu se combina cu alte alimente.
La linkul de mai sus gasesti o tablita cu combinatii.

Bineinteles este destul de complicat sa ai o ordine stricta in meniu, dar cel putin aceste 2 reguli de baza trebuie sa le respecti:

Carne/peste cu carbohidrati (amidonuri) - nu
Fructe mancat separat.
In esenta, nu este vorba doar de slabit, este vorba in primul rand de sanatatea ta, digestie/metabolism,... si bineinteles din aceste 2 reiese si slabitul.
Citat:
De ce piinea dimineata? Cit despre gratarul de seara, am incercat, dar daca tot e proteina, nu pot sa il las la prinz, unde ma satura mai bine (si unde il pot minca cald la munca, spre deosebire de necesitatea de la birou pt 2 mese diferite, ceea ce n-am cum)? Seara am experimentat cu sandvis-ul cu proteina sau crema de brinza/cascaval light pt sint mai accesibile avind in vedere programul meu nesuferit si orele la care ajung acasa.
Painea este recomandata, in general, pentru mesele de dimineata, si numai integrala, neagra, procent fibre cat mai maricel.

In cazul tau, ti-am recomandat sa muti dimineata pentru ca la tine a iesit cina mai copioasa si mai satioasa decat micul dejun, ceea ce nu este bine.
Si sa nu uitam painea este si ea amidon.
Seara se mananca mai lejer.

Citat:
Ai foarte mare dreptate in legatura cu proteinele, dar pt ca nu le gatesc chiar eu, mi-e greu cu estimarea caloriilor & nu pot sa imi dau seama macar intre ce cantitati ar trebui sa variez. As aprecia foarte mult daca ai putea sugera modalitati de includere a mai multe proteine in conditiile in care nu am posibilitatea sa gatesc eu preparatele din carne.

In fine, din fericire in curind voi avea un program mai putin haotic si sper ca asta sa permita organizarea unor meniuri mai sanatoase, asupra al caror continut sa am mai mult control. Inca o data, multumesc din suflet pt rabdarea si sugestiile oferite! Promit ca voi incerca sa folosesc cit mai multe dintre ele.
Proteine inseamna oua, carne (ai putin gratar), peste, lactate, branzeturi, nuci, seminte, linte....
__________________
MASURATORI 18.06.2012 | 02.07.2012 | 24.07.2012
bust - 89.8 cm | 89.9 cm | 89 cm
brat - 30.8 cm | 30.8 cm | 30 cm
fund - 97 cm | 94.5 cm | 94.5 cm
talie - 71.5 cm | 68.5 cm | 68.5 cm
coapsa - 58.3 cm | 57 cm | 57 cm


Noi nu slabim, noi ne schimbam stilul de viata!





* JURNAL SLABUTA
Jurnalul meu personal, experiente diete, sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* SLABUTA.RO
Site-ul meu personal, retete dietetice, noutati Slabute, stiri si sfaturi alimentatie, stil de viata sanatos, etc.

* CALCULATOR NUTRITIONAL
Unealta ideala pentru a intelege, monitoriza si a jurnaliza atat ceea ce mananci cat si activitatile tale fizice

* SLABUTE TV
Televiziunea slabutelor

** Cum sa ma integrez in comunitate, cum sa devin o "Slabuta"?
** Regulamentul comunitatii
Răspuns cu citat
Răspunde

Informatii despre slabit
alimentatie, calorii, diete, efecte secundare, fumat, ingrasare, kilograme, psyllium, slabit

Opţiuni subiect

Reguli de postare
BB code este Pornit
emoticoanele sunt Pornit
Codul [IMG] este Pornit
Codul HTML este Oprit
Trackbacks are Oprit
Pingbacks are Oprit
Refbacks are Oprit
Nu poţi deschide subiecte noi
Nu poţi să răspunzi la mesaje
Poţi să publici ataşamente
Nu poţi să-ţi editezi mesajele

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimul mesaj
Jurnal Ruxxi-cum m-am lasat de fumat si ce ma mentine motivata! ruxxi Arhiva jurnale slabit 64 14 ian 2013 09:37:05
Mainile sus cine vrea sa se lase de fumat Slabuta Sanatatea in familie 273 19 mai 2012 08:13:34
Nutritia dupa ce ai renuntat la fumat mvthebest Am nevoie de ajutor! 37 18 mar 2012 11:05:31
Cum putem scapa de constipatie? karmara Discutii generale despre diverse afectiuni 67 12 nov 2011 14:17:38
VAmedeea-Misiune posibila VAmedeea Arhiva jurnale slabit 873 23 aug 2010 14:28:58

Mesaje noi in forum de slabit Slabute.ro
 Mesajele slăbuţelor
Se încarcă mesajele...
Calculator calorii (clic aici)
Poziţionare:
Calculator nutriţionalFan Slăbuţe!Susţine Slăbuţe!Top SlăbuţeSlabute TV
Subiecte noi
Subiecte interesante
Ultimele articole