forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Am nevoie de ajutor! (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/)
-   -   Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta? (http://forum.slabute.ro/nevoie-ajutor/cum-se-calculeaza-caloriile-reteta-1105.html)

mika_me 31 aug 2009 16:29:16

Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
slabutzo, am o mare nelamurire..eu azi am vrut sa adaug in lista cu caloriile alimentelor, un aliment, dar cand m-am izbit de info precum grasimi, proteine, lipde, etc...am dat inapoi:-s..ca nuj info astea:((...am vrut sa adaug laptele meu cu cacao, k e de vaca si e un pic mai gras..e dif de ce e in lista..un pic...
plus ca ma intereseaza..cum pot eu sa aflu de exemplu cate calorii are 100 de grame de mancarica de ardei..sau de mazare..sau de...pastai..dar nu pastai fierte simplu
mama mea pune o lingura de ulei de masline in oala apoi adauga pastaile si le lasa oleaca le mai amesteca, dupa care le adauga apa..deci sunt intr-un fel prajite fierte, dar repet, ulei ff putin si de masline:D..da cum pot eu sa aflu caloriile:((..ca asa sa cantaresc fiec aliment dintr-o manacr si apoi sa fac eu calcule..etc etc..nu ced k e corect:(..uff..azi mia- fost ok cu meniul..k nah, sarmalelel cam toate se fac la fel...sunt si in lsiat de aici, ale iannei,..dar ec ma fac la restu mancarurilor:((..scz..parca am dat intr-o criza..dar sunt disperata..am imprumutat cantar de bucatarie de la o matusik, sa cantaresc tot ce bag in gura..dar la ce imi foloseste, daca la mancaruri gatite sunt in plop...heeeelp!
si apropos...acum ca fac tae bo de 2 ori pe zi, banuiesc ca sunt un pic intesificate arderile, nuh?:-/

Slabuta 31 aug 2009 16:35:55

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 23440)
slabutzo, am o mare nelamurire..eu azi am vrut sa adaug in lista cu caloriile alimentelor, un aliment, dar cand m-am izbit de info precum grasimi, proteine, lipde, etc...am dat inapoi:-s..ca nuj info astea:((...am vrut sa adaug laptele meu cu cacao, k e de vaca si e un pic mai gras..e dif de ce e in lista..un pic...
plus ca ma intereseaza..cum pot eu sa aflu de exemplu cate calorii are 100 de grame de mancarica de ardei..sau de mazare..sau de...pastai..dar nu pastai fierte simplu
mama mea pune o lingura de ulei de masline in oala apoi adauga pastaile si le lasa oleaca le mai amesteca, dupa care le adauga apa..deci sunt intr-un fel prajite fierte, dar repet, ulei ff putin si de masline:D..da cum pot eu sa aflu caloriile:((..ca asa sa cantaresc fiec aliment dintr-o manacr si apoi sa fac eu calcule..etc etc..nu ced k e corect:(..uff..azi mia- fost ok cu meniul..k nah, sarmalelel cam toate se fac la fel...sunt si in lsiat de aici, ale iannei,..dar ec ma fac la restu mancarurilor:((..scz..parca am dat intr-o criza..dar sunt disperata..am imprumutat cantar de bucatarie de la o matusik, sa cantaresc tot ce bag in gura..dar la ce imi foloseste, daca la mancaruri gatite sunt in plop...heeeelp!
si apropos...acum ca fac tae bo de 2 ori pe zi, banuiesc ca sunt un pic intesificate arderile, nuh?:-/

Buna Mika :)

Pai este obligatoriu sa adaugi si grasimile, proteinele si carbo, pentru ca la sfarsit de zi, emniul tau iti calculeaza si aceste valori... sunt foarte importante, pentru ca iti poti duce evidenta la carbohidrati, proteine, grasimi, s-ar putea sa nus labesti chiar daca ai mancat 1000 de kcal dar ai prea multe carbohidrati ;) deci trebuie sa stii ;)

Iar legat de caloriil epentru o reteta le poti afla numai calculand fiecare aliment inparte, pui gramajul lui, si vezi cate calorii la suta de grame si dupa cantaresti mancarea finala si imparti la numar de portii, mi se pare ca ti-am dat linkul catre un subiect care explica cum se face asta. Altfel, nu ai cum sa stii cate calorii are o mancare.

Eu zic sa nu exagerezi cu sportul ;) muschiul trebuie sa se obsinuiasca treptat, asta e important.
Parerea mea e ca o data pe zi este sufiecient ;)

mika_me 31 aug 2009 16:57:48

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
1 ataşament(e)
stiu, stiu ca nu trebuie sa exagerez, daac ti-as spune ca ma simt ataaaat de bine:d..psihic in primul rand..parca dupa fiecare sedinta as fi mai slba, din ce in ce mai slaba, chiar daca in realitate nu e asa..adik ma simt bine, ink nu am facut febra musculara, dara sta probabil pt k deja m-am obisnuit cu miscarea:D
o sa ma chinui cu laimentele ce-i drept, o sa trebuiasca sa o spionez pe mama si...sper sa o scot la capat..eu nu prea gatesc, cel putin cat sunt acasa, nuh...dar nu e un lucru rau..mai invat sa mai facs i eu cate ceva...ms mult de ajutor:-*

mika_me 31 aug 2009 16:59:15

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
am uitat sa precizez, flori..pt o alta floricik..dc???pt k ai fost atat de dragutza..si rabdatoare(desi nu sutn d emult timp pe forum)..si saritoare..si m-ai lamurit de cate ori a fo nevoie..bn, si poate te si mituiesc un pic:D..ca sa ma mai ajuti si altadata:P:-*

Slabuta 31 aug 2009 16:59:25

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 23449)
stiu, stiu ca nu trebuie sa exagerez, daac ti-as spune ca ma simt ataaaat de bine:d..psihic in primul rand..parca dupa fiecare sedinta as fi mai slba, din ce in ce mai slaba, chiar daca in realitate nu e asa..adik ma simt bine, ink nu am facut febra musculara, dara sta probabil pt k deja m-am obisnuit cu miscarea:D
o sa ma chinui cu laimentele ce-i drept, o sa trebuiasca sa o spionez pe mama si...sper sa o scot la capat..eu nu prea gatesc, cel putin cat sunt acasa, nuh...dar nu e un lucru rau..mai invat sa mai facs i eu cate ceva...ms mult de ajutor:-*

daca te face sa te simti bine atunci da-i bataie :D
pentru putin :)

Slabuta 31 aug 2009 17:03:05

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 23450)
am uitat sa precizez, flori..pt o alta floricik..dc???pt k ai fost atat de dragutza..si rabdatoare(desi nu sutn d emult timp pe forum)..si saritoare..si m-ai lamurit de cate ori a fo nevoie..bn, si poate te si mituiesc un pic:D..ca sa ma mai ajuti si altadata:P:-*

:)) bun :))
si fara mita te ajut :D
merci pentru floricele

AlexaIuliana 29 apr 2010 09:12:54

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
bunaa slabuto...vreau sa ma ajuti si pe mine te rog...:(...cu caloriile la o reteta sa zic ca am inteles...dar cu celelalte valori nutritionale nicidecum nu am inteles...mi0am facut o supa de pui....si am pus 400 de gr cartofi 100 grame morcov 1 ceapa care a fiert si am aruncat-o si 400 grame piept pui 70 de grame de ardei rosu...2 cubulete de legume.....plus patrunjel si putin leustean...mi-au iesit o oala de 24 de litri...daca ma poti ajuta te rog...sunt in ceata asa...iti multumesc mult :*:*

andra_aly 29 apr 2010 10:23:55

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
Buna iuliana. te ajut eu daca pot:)
uite citeste aici si daca ai intrebari , astept:)
http://forum.slabute.ro/nevoie-ajuto...eteta-906.html
explica mai bine tot;)

AlexaIuliana 29 apr 2010 13:07:22

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
am reusiiit iti multumesc mult de tot:d...

andra_aly 29 apr 2010 22:38:02

Re: Cum se calculeaza caloriile pentru o reteta?
 
Citat:

Anterior postat de AlexaIuliana (Post 170321)
am reusiiit iti multumesc mult de tot:d...

Cu placere>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:30:57.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO